Základní instinkt

• USA Basic Instinct (více)

Vyšetřování brutální vraždy vysloužilého rockera, kterému někdo zasadil při sexu mnoho bodných ran sekáčkem na led, dostane na starosti detektiv Nick Curran (Michael Douglas). Jako první jede detektiv se svým parťákem Gusem vyzpovídat rockerovu přítelkyni, spisovatelku Catherine Tramellovou (Sharon Stoneová). Té je však smrt jejího přítele naprosto ukradená, detektivy s úsměvem na tváři sprostě vyhodí a Nickovi je jasné, že s touto dámou budou potíže. Sám má však za sebou náročné období. Jeho vinou zahynuli při vyšetřování staršího případu omylem dva turisté. Nick byl sice zproštěn viny, ale musí pravidelně docházet za psycholožkou, se kterou sem tam prožije milostné vzplanutí, doktorkou Beth Garnerovou. Z Catherine je hlavní podezřelá. Třicetiletá žena je vdova po boxerovi, spisovatelka, která má vystudovanou i psychologii. Oba rodiče jí tragicky zemřeli, zdědila po nich velký majetek. Před rokem napsala knihu, ve které hlavní hrdinka zabije svého přítele, bývalého rockera, sekáčkem na led. Psycholog po rozboru knihy dospěje k závěru, že pokud spáchala žena tento vražedný čin, jedná se o velice nebezpečnou psychopatku, protože vraždu musela naplánovat ještě mnohem dříve, než kniha vůbec vyšla. Detektivové v čele s Nickem po ní jdou. Chtějí jí odvézt k výslechu, Nick u ní najde staré noviny s článkem o jeho osobě. Catherine pak cestou sdělí Nickovi, že už píše další knihu. Bude o policistovi, který se zamiloval do nesprávné ženy, která ho pak zabije. Při výslechu si Catherine s detektivy hraje, hlavní pozornost soustředí na Nicka. Provokuje ho sexuálními dotazy, nabízí mu cigaretu, přestože ví, že kouřit přestal. Následuje nejslavnější scéna z filmu, kdy dá spisovatelka nakouknout detektivům pod sukni, přestože si nevzala spodní prádlo. Catherine navrhne vyšetření na detektoru lži. Ačkoliv vyšetřením projde jako nevinná, Nick je stále přesvědčen, že žena lže. Má také podezření, že nehoda, při které zemřeli její rodiče, nemusela být nehoda. Večer dojde v baru mezi Nickem a jeho kolegou jménem Nilsen k roztržce. Nick si dá panáka, přestože s alkoholem před několika měsíci přestal. Do hospody dorazí Beth. Nick s ní odejde k ní domů, kde se spolu pár vyspí, ale Beth je vyděšená z Nickova surového přístupu v posteli. Pohádají se a detektiv začne znovu kouřit. Druhý den se k němu dostane informace, že Catherine studovala na Berkeley, přičemž v té samé době tam byl jeden z profesorů zavražděn sekáčkem na led. Rozjíždí se akce, jeden tým jede do Berkeley, druhý má zjistit, jak to bylo s nehodou jejích rodičů a Nick má za úkol sledovat Catherine... (TV Prima)

Chundys

To je panečku erotika, ne jak v padesáti odstínech, kde inzerují, jak to bude strašně moc erotické. Tady film začíná a končí sexem a ne jen tak nějakým lážo plážo :-) ()

adriane9

Možná je fakt chyba v čase sledování filmu, ale v dnešní době boomu erotických románů, odstínů šedi (a parodií na BDSM), mě tenhle snímek vůbec nebavil, smála jsem se věcem kdy máte překvapení zírat a čekat co se ze zápletky vyvrbí. Hlavní pointu filmu dost narušovaly sexuální scény, že bych byla radši ať se tam pozabíjí všichni. Prostě je to neohrabané, sex předvídatelný, role směšné a ačkoli je tady Sharon neskutečně krásná, to že se chová jak nulová rajda mě absolutně odradilo se dodívat. ()

Snake.Charmer

Film který stojí především na skvělém hereckém výkonu Sharon Stone a chytře napsaných dialozích. Mrazivá a zároveň vzrušující hra, vyvolávající pochybnosti až do konce. Gone Girl devadesátých let. ()

Bozvav

Svého času naprostá bomba, dnes už díky nadherné Sharon kultovní snímek. Děj je docela předvídatelný, dialogy banální, ale jako celek to prostě fungovalo. Za mne 90%. ()

warrenur

Dalsi zo starsich kuskov, ktore si pozeram a tento brilantny thriller patri k tym, ktorym zub casu na kvalite rozhodne neubera. Sharon je "nechutne zensky fatalna" :), co Douglas pekne "spapka". Vyborna filmarina vo vseobecnosti a naviac slape atmosfera a eroticke dusno. Stale mozno len vrelo odporucat. 80% Hudobny doprovod je vynikajuci. ()

derek007

Jedna věc je zcela jasná. Stoneová by se měla držet Verhoevena a on zase Stoneové. O opačném případě to vždycky zavání katastrofou (na výjimky). ()

zabro

Dobry film se sharon stone se pozna podle toho, ze se tam svleka. Jinak ostatni uplne vyborne.Neni co vytknout;-) ()

Rokle

Dokonalý mix erotické kriminálky, kde Michaelovi lehce uvěříte, že i jako detektiv je schopen odložit odznak a podlehnout neuvěřitelně smyslné Sharon. Napětí by se dalo krájet, dialogy jsou ostré jako břitva a závěr vám nedá spát ani po téměř dvaceti letech. ()

Folky

Divím se, že Michael Douglas nebyl aspoň nominovaný na oscara, tak přesvědčivý výkon jsem už dlouho neviděl. Rozhodně ale neni jediný, kdo perfektně zvládl svoji roli. Sharon Stone zvládla nejen být sexy, ale i dobře hrát. Verhoeven se zase skvěle postaral o atmosféru a hlavně napětí, které má málo který snímek, který jsem v poslední době viděl. Výborný konec. Mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. ()

MickeyStuma

Solidní detektivní příběh s ohromným sexuálním nábojem. Silný příběh a herecké výkony Michaela Douglase a Sharon Stoune dokáží diváka připoutat svým velmi jednoduchým příběhem, který je však plný zvratů a úskalí. Sexuální náboj spisovatelky Catherine Tramell v podání Sharon, a její chytrost, svůdnost a přesvědčení bortí veškeré vtípky o blondýnkách. Režisér Paul Verhoven opět věděl co dělá a scénář převedl do filmu jak jen nejadekvátněji to šlo. Sexuální napětí tu jiskří takřka neustále a to je právě to, co je na diváka cílené. Umí odvrátit pozornost od faktů a tak nejen divák tápe. Ano, nejen divák. Ani detektiv Nick Curran v podání Michaela neví kde mu hlava stojí a jak to tedy se vším je. Snímek provází mírné napětí, ale zvědavost co se kde vyvrbí nenechá na pochybách. Sem tam je sice nějaký ten vývoj přeci je předvídatelnější, ale některé intenzivní momenty to zase plně vynahradí. Celkově je snímek zajímavý, lákavý, kreativní a hlavně velice odvážný. Jestli se jedná o nejlepší erotický thriller je sice na diskuzi, ale postavení má skutečně hodně vysoko. ()

Lyžař

Tak tohle jsem si nechal dloooouho ucházet. A je to škoda. No, na druhou stranu ne. Jsem rád, že jsem snímek neviděl už hned v mých 9 letech :-D Všechno to napětí, to erotično, všechnu tu hoňku M. Douglese, tohle je pecka. ()

Nerd4Dreaming

Už od prvního shlédnutí povazuju roli Sharon Stone v tomhle filmu za nejsvudnejsi a nejvíc sexy postavu v historii filmu, a zatím se nezdá, ze by ji tuhle pozici nějaká jina dáma sebrala. ()

Besyn

Sharonku bych si velmi rád předvedl na policejní stanici na výslech.Jinak nejlepší na oné slavné scéně je,jak ji později zparodovali v Simpsonových- to bylo teprve to pravý maso !!! ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

13.04.2012

Alespoň prozatím. Je ale pravděpodobné, že studio Warner Bros. nakonec projekt The Maccabees zruší úplně. Důvod? Antisemitismus a hulvátství Mela Gibsona. Alespoň to tvrdí scenárista Joe Eszterhas.… (více)

Mel Gibson a židovské statečné srdce

Mel Gibson a židovské statečné srdce

10.09.2011

A taky nějaké židovské základní instinkty. Co to všechno znamená? Shrňme to jednoduše: Mel Gibson to jako filmař nevzdává a plánuje pro studio Warner Bros. produkovat a pravděpodobně i režírovat… (více)