Reklama

Reklama

Jaroslav Marvan

Jaroslav Marvan

nar. 11.12.1901
Praha, Rakousko-Uhersko

zem. 21.05.1974 (72 let)
Praha, Československo

Biografie

Jaroslav Marvan se narodil 11. prosince 1901 na Žižkově v Praze. Od konce 20. let byl ženatý s Marií Marvanovou (s herečku Národního divadla, tragicky zesnulou Alenou Jančaříkovou měl od roku 1960 dceru Alenu Marvanovou). Marvan byl velmi pečlivý, přesný, zodpovědný, připravený, na divadle vždy uměl perfektně text. Lpěl na minutové přesnosti a nerad měnil návyky a byl velmi konzervativní. Věci v jeho bytě měly své pevné místo, i v oblékání si vždy potrpěl na nenápadnou decentnost.

Nejdříve odmaturoval na reálce (1919). Vstoupil do služeb pražského Zeměpisného ústavu a poté Ředitelství pošt. Byl pracovně vyslán až na Podkarpatskou Rus do Užhorodu (1920 – 1923). Již zde se začal věnovat ochotnickému divadlu (poté také v Praze, např. v žižkovském divadle Deklarace či ve Švandově divadle). V úřadě pracoval až do roku 1926.

Načež se stal se hercem Divadla Vlasty Buriana (1926 – 1943). Za čas se stal po Vlastu Burianovi jedním z pilířů tohoto divadla. Přestoupil do Vinohradského divadla (1943 – 1950), poté přešel do Městských divadel pražských (1950 – 1954). Odtud odešel do činohry Národního divadla (1954 až 1972). Z Národního odešel na vlastní žádost do penze.

V Divadle Vlasty Buriana byl, se svým charakteristickým střízlivým a zásadně nevzrušivým přístupem a absencí různých citových vzplanutí, opakem výbušnosti a energičnosti Vlasty Buriana. Marvanova nejplodnější herecká léta se projevily v Městských divadlech, kde vytvořil své nejlepší role („Veselé paničky windsorské“, „Zdravý nemocný“, „Tartuffe“, „Jacobowski a plukovník“ aj.).

V Národním divadle již tolik příležitostí nedostával. Vytvářel různé menší postavy, úředníky, bodré tatíky a rovněž tragické a tragikomické postavy (policista Šalva ve hře „Kavkazský křídový kruh“, Chrobák v Čapkově „Ze života hmyzu“, továrník Werle v „Divoké kachně“, Sigelius v „Bílé nemoci“, Billy Rice v „Komikovi“, obergruppenführer Helldorf v „Ďábelském kruhu“ a další). Marvanovo herectví bylo civilní a realistické. Pracoval jen s náznakem mimiky a střídmostí v gestu.

S filmovým herectvím začínal ještě v němém filmu. Ve svém prvním, s názvem DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK, ztvárnil strážníka. Dále ve němém období ztvárňoval malé roličky strážníka (FALEŠNÁ KOČIČKA), nádražáka (PANTÁTA BEZOUŠEK), senátora (LÁSKY KAČENKY STRNADOVÉ), ruského důstojníka (ŠVEJK V RUSKÉM ZAJETÍ), starosty (PÁTER VOJTĚCH), číšníka (MODRÝ DÉMANT), slovanského knížete (SVATÝ VÁCLAV), srbského majora Blagotiče (PLUKOVNÍK ŠVEC).

Už prvním zvukovém filmu C. A K. POLNÍ MARŠÁLEK (1930), kde sehrál vojenského sluhu, začala dlouholetá filmová spolupráce s Vlastou Burianem. Osvědčil se jako jeho výborný „přihrávač“ a to téměř ve všech jeho filmech: TO NEZNÁTE HADIMRŠKU (generální ředitel Bruckmann), FUNEBRÁK (otec svedené dívky), ANTON ŠPELEC, OSTROSTŘELEC (truhlář Kačaba), POBOČNÍK JEHO VÝSOSTI (plukovník), REVIZOR (hejtman Anton Skvoznik – Dmuchanovský), HRDINNÝ KAPITÁN KORKORÁN (inspektor Pačes), NEZLOBTE DĚDEČKA (profesor Karner), HRDINA JEDNÉ NOCI (starosta města), TŘI VEJCE DO SKLA (lékař), DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ (baron), U POKLADNY STÁL... (lékař Osvald Bruner), ULICE ZPÍVÁ (klaun Josef Rozhuda), KATAKOMBY (přednosta úřadu Sýkora), BARON PRÁŠIL (otec Bedřich Emanuel Benda), PŘEDNOSTA STANICE (generální inspektor Jiří Kokrhel), PROVDÁM SVOU ŽENU (ředitel Kamil Merhaut), RYBA NA SUCHU (starosta Jaroslav Hořánek) a ZLATÉ DNO (kupec Neškudla).

V meziválečném a válečném období druhé světové války vytvořil přes 90 postav. Většinou to byly role vojenských šarží, ředitelů, sekčních šéfů, obecních hodnostářů, lékařů, profesorů, četníků, dozorců, inspektorů. Takových postav, které se ve filmu objeví třeba jen v jediné scéně, stihl za jediný rok zahrát třeba v patnácti snímcích. Například: GRANHOTEL NEVADA (majitel léčebny), JEDNA Z MILIONU (policejní komisař), ARMÁDNÍ DVOJČATA (bankéř Novák), POZNEJ SVÉHO MUŽE (statkář Králíček), DVA TÝDNY ŠTĚSTÍ (generální ředitel Novák), TETIČKA (příbuzný Dusbaba), NEBE A DUDY (továrník Bartoš), KAREL A JÁ (cihlář Tonda), ROZTOMILÝ ČLOVĚK (advokát Kouřil), VALENTIN DOBROTIVÝ (přednosta kanceláře Bureš), MĚSTEČKO NA DLANI (rada Zimmerheier), TANEČNICE (ředitel ND), ŠŤASTNOU CESTU (ředitel obchodního domu), POČESTNÉ PANÍ PARDUBICKÉ (purkmistr), PAKLÍČ (podvodník Škarda), PRSTÝNEK (farář), ŘEKA ČARUJE (přítel Jaroslav Lebeda), 13. REVÍR (inspektor Čadek) atd.

Největší slávu u diváků si získal rolemi profesorů ve filmech CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE (1939) a ŠKOLA, ZÁKLAD ŽIVOTA (1938). Jeho výrok z tohoto snímku „Co je štěstí? M – ú – ú – ú – ška jenom zlatá...!!,“ takřka zdomácněl.

Po válce jeho hvězdná sláva a popularita dosáhla samého vrcholu. Vytvářel role dobráckého Bohumila Vosáhla (PRÁVĚ ZAČÍNÁME), dvojroli Bořivoje a Jaroslava Kohouta (POSLEDNÍ MOHYKÁN), tramvajáka Martina Plechatého (NIKDO NIC NEVÍ), Bartoška (ČAPKOVY POVÍDKY), mašinfíry Matyse (ŽELEZNÝ DĚDEK), starého Javorina (VESELÝ SOUBOJ), starého plavce Váni (PLAVECKÝ MARIÁŠ), předsedy Václava Řeháka (HUDBA Z MARSU) či ředitele Lišky (CIRKUS BUDE!). Velkou slávu získal díky filmům o nerudném revizoru Gustavu Andělovi ve filmech DOVOLENÁ S ANDĚLEM (1952) a ANDĚL NA HORÁCH (1955). Měl se ještě na natáčet film ANDĚL U MOŘE. Nakonec z natáčení sešlo.

V pozdějším věku se uplatnil například jako král v pohádkách O MEDVĚDU ONDŘEJOVI (1959) a ŠÍLENĚ SMUTNÁ PPRINCEZNA (1968). Dále hrál ve filmech TÁTO, SEŽEŇ ŠTĚNĚ! (šéfredaktor) ČINTAMANI A PODVODNÍK (policejní rada), FANTOM MORRISVILLU (Brumpby) a další. Jeho úplně poslední rolí byl správce Karlštejna Ješek z Vartenberka v muzikálu NOC NA KARLŠTEJNĚ (1973). Marvanovy starší role přibližují krátkometrážní a středometrážní sestřihy JAROSLAV MARVAN (1959), SÓLO PRO JAROSLAVA MARVANA (1971) a JÁRI (2003) z cyklu SOUKROMÉ ŽIVOTY.

Popularitu na konci života získal životní rolí rady Karla Vacátka v seriálu HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO (1968). Na úspěch seriálu navazovaly čtyři celovečerní filmy (PĚNIČKA A PARAPLÍČKO, PARTIE KRÁSNÉHO DRAGOUNA, VRAŽDA V HOTELU EXCELSIOR a SMRT ČERNÉHO KRÁLE) a jeden televizní (ŠTĚDRÝ VEČER PANA RADY VACÁTKA).

Marvan spolupracoval rovněž s rozhlasem a televizí (VYHNANSTVÍ, MAGDALENA DOBROMILA RETTIGOVÁ, ZLOČINE, TVRDOHLAVÁ ŽENA A ZAMILOVANÝ ŠKOLNÍ MLÁDENEC, METELICE, SVĚTÁCI, EXISTUJE VLASTNĚ MR. JOHNS, LUCERNA, PŘÍBĚH DUŠIČKOVÝ, FAVORIT, STARÝ BURGUNĎAN, OBŽALOVANÁ, NECHCETE JET DO BEMBRLY?, PRODEJ apod., a rovněž seriály BROUČCI, SOUDNIČKY, F. L. VĚK a již zmínění HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO).

Skvělé herectví Jaroslava Marvana dokazují rovněž ceny, kterými ho vládnoucí režimy poctily. Za film KATAKOMBY (1940) získal Národní cenu (1941). V roce 1951 byl jmenován laureátem Státní ceny. Dostal titul Zasloužilého umělce (1955) a taktéž Vyznamenání Za zásluhy o výstavbu (1958). Národním umělcem byl jmenován v roce 1971. Za herecký výkon ve filmu BYLO TO V MÁJI (1950) mu byla udělena Státní cena II. stupně (1951) a za TV seriál HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO (1968) dostal Zlatého krokodýla (1970) a Múzu filmových diváků Thalii za rok 1969 (1970). Na Filmovém festivalu pracujících (FFP) obdržel Cenu za herecký výkon (1971) za snímek PARTIE KRÁSNÉHO DRAGOUNA (1970).

Marvanova herecká dráha přežila 3 režimy, aniž by něco utrpěla, v každém si dokázal uchovat svoji lidskou tvář a svoji pověst. Jediné, co by se mu dalo vytknout bylo, že když byl Vlasta Burian po válce nařčen z kolaborantství vůbec se ho nezastal, spíš naopak – to on ho ještě více obviňoval. I když mu dřív Burian hodně pomohl. Podle domněnek Marvan intrikoval proti Burianovi dokonce už za války.

Jaroslav Marvan zemřel 21. května 1974 v Praze ve věku nedožitých sedmdesáti tří let. Posmrtně vyšly ve dnou verzích jeho memoáry „Nejen osobě“ (1975, 2002), „Jaroslav Marvan vypravuje“ (1975) a „Herecké eso“ (1995). O jeho životě a díle byly vydány studie „Jaroslav Marvan“ (1967), „Soukromý život Jaroslava Marvana“ (1996) a „Známý neznámý Jaroslav Marvan“ (2003).

Jaroslav "krib" Lopour

Související novinky

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Po nešťastném pádu z Karlova mostu zemřel ve věku osmdesáti let herec Jan Tříska, celoživotní oblíbený představitel shakespearovských rolí. Jeho touha stát se tanečníkem vzala za své, když mladého… (více)

Herec

Filmy
1973

Bláznova smrt (TV film)

 

Noc na Karlštejně

1972

Příliš velká výhra (TV film)

 

Štědrý večer pana rady Vacátka (TV film)

1971

Hrst plná vody

 

Růže a prsten (TV film)

 

Smrt černého krále

 

Vražda v hotelu Excelsior

1970

Partie krásného dragouna

Reklama

Reklama

 

Pěnička a Paraplíčko

1969

Kaktus, bomba, letadlo (TV film)

 

Obžalovaná (TV film)

1968

Lásko, měj se hezky (TV film)

 

Široká cesta spravedlnosti (TV film)

 

Šíleně smutná princezna

1967

Bidýlko (TV film)

 

Falešní hráči (TV film)

 

Klec pro dva

 

Obrácení Ferdyše Pištory (TV film)

1966

Fantom Morrisvillu

 

Když se čerti rojili (TV film)

1965

Horký vzduch

 

Noc na Karlštejně (TV film)

 

Ztracená tvář

1964

Kluk (TV film)

 

Příběh dušičkový (TV film)

 

Táto, sežeň štěně!

 

Čintamani & podvodník

1963

Einstein kontra Babinský

 

Existuje vlastně Mr. Johns? (TV film)

 

Favorit (TV film)

 

Metelice (TV film)

 

Putnaři (TV film)

 

Ranní ropucha (TV film)

 

Světáci (TV film)

1962

Jejich den (TV film)

 

Měšťáci (TV film)

 

Neděle ve všední den

 

Sganarel lékařem (TV film)

 

Tvrdohlavá žena a zamilovaný školní mládenec (TV film)

 

Velká cesta

 

Čechovovy povídky (TV film)

1961

Magdalena Dobromila Rettigová (TV film)

 

Skapinova šibalství (TV film)

 

Tlouštík (TV film)

 

Vyhnanství (TV film)

1960

Chlap jak hora

 

Lucerna (TV film)

 

Sedmý kontinent

 

Záhady aneb s Karlem Čapkem v soudní síni (TV film)

1959

Král Šumavy

 

Medvěd a strašidla

 

O medvědu Ondřejovi

 

Pět z milionu

 

Slečna od vody

 

Vysoké činžáky (TV film)

1958

Metoda rady Pítra (TV film)

 

O věcech nadpřirozených

1957

Poslušně hlásím

 

Případ ještě nekončí

1956

Kudy kam?

 

Váhavý střelec

1955

Anděl na horách

 

Hudba z Marsu

 

Vzorný kinematograf Haška Jaroslava

1954

Cirkus bude!

 

Ještě svatba nebyla...

1953

Expres z Norimberka

 

Jestřáb kontra Hrdlička

1952

Dovolená s Andělem

 

Haškovy povídky ze starého mocnářství

 

Plavecký mariáš

 

Velké dobrodružství

1950

Bylo to v máji

 

Veselý souboj

1949

Němá barikáda

 

Revoluční rok 1848

 

Výlet pana Broučka do zlatých časů

1948

Železný dědek

1947

Nikdo nic neví

 

Poslední mohykán

 

Čapkovy povídky

1946

13. revír

 

Lavina

 

Nezbedný bakalář

 

Právě začínáme

 

Průlom

1945

Jenom krok

 

Řeka čaruje

1944

Neviděli jste Bobíka?

 

Paklíč

 

Počestné paní pardubické

 

Prstýnek

 

U pěti veverek

1943

Bláhový sen

 

Tanečnice

 

Šťastnou cestu

 

Žíznivé mládí

1942

Karel a já

 

Městečko na dlani

 

Ryba na suchu

 

Valentin Dobrotivý

 

Zlaté dno

1941

Nebe a dudy

 

Noční motýl

 

Paličova dcera

 

Provdám svou ženu

 

Přednosta stanice

 

Roztomilý člověk

 

Tetička

 

Těžký život dobrodruha

1940

Dva týdny štěstí

 

Katakomby

 

Když Burian prášil

 

Konečně sami

 

Muzikantská Liduška

 

Pelikán má alibi

 

Poznej svého muže

 

Píseň lásky

 

Přítelkyně pana ministra

 

To byl český muzikant

1939

Bílá jachta ve Splitu

 

Cesta do hlubin študákovy duše

 

Dobře situovaný pán

 

Děvče z předměstí anebo Všecko příjde najevo

 

Její hřích

 

Kristian

 

Lízino štěstí

 

Paní Kačka zasahuje...

 

Paní Morálka kráčí městem

 

Srdce v celofánu

 

Studujeme za školou

 

Svátek věřitelů

 

Teď zas my

 

Tulák Macoun

 

U pokladny stál...

 

U svatého Matěje

 

Ulice zpívá

 

V pokušení

 

Venoušek a Stázička

1938

Bláhové děvče

 

Boží mlýny

 

Cestou křížovou

 

Ducháček to zařídí

 

Děti na zakázku

 

Hrdinové hranic

 

Její pastorkyně

 

Klapzubova XI.

 

Manželka něco tuší

 

Milování zakázáno

 

Pozor, straší!

 

Soud boží

 

Stříbrná oblaka

 

Umlčené rty

 

Vandiny trampoty

 

Zborov

 

Škola základ života

1937

Advokátka Věra

 

Armádní dvojčata

 

Batalion

 

Důvod k rozvodu

 

Harmonika

 

Hordubalové

 

Jarčin profesor

 

Klatovští dragouni

 

Lidé na kře

 

Lidé pod horami

 

Lízin let do nebe

 

Poručík Alexander Rjepkin

 

Rozvod paní Evy

 

Srdce na kolejích

 

Tři vejce do skla

 

Švanda dudák

1936

Divoch

 

Komediantská princezna

 

Lojzička

 

Manželství na úvěr

 

Páter Vojtěch

 

Sextánka

 

Trhani

 

Tři muži ve sněhu

 

Ulička v ráji

 

Vzdušné torpédo 48

 

Švadlenka

1935

Ať žije nebožtík

 

Hrdina jedné noci

 

Jedenácté přikázání

 

Jedna z milionu

 

Jánošík

 

Milan Rastislav Štefánik

 

Pan otec Karafiát

 

První políbení

1934

Anita v ráji

 

Grandhotel Nevada

 

Hrdinný kapitán Korkorán

 

Mazlíček

 

Na růžích ustláno

 

Nezlobte dědečka

 

Pokušení paní Antonie

 

Pozdní máj

 

Tři kroky od těla

 

U nás v Kocourkově

 

Za řádovými dveřmi

1933

Okénko

 

Pobočník Jeho Výsosti

 

Revizor

 

S vyloučením veřejnosti

 

Svítání

 

Záhada modrého pokoje

 

Řeka

1932

Anton Špelec, ostrostřelec

 

Děvčátko, neříkej ne!

 

Funebrák

 

Kantor Ideál

 

Malostranští mušketýři

 

Písničkář

 

Růžové kombiné

 

Šenkýřka „U divoké krásy“

1931

Aféra plukovníka Redla

 

Dobrý voják Švejk

 

Karel Havlíček Borovský

 

Miláček pluku

 

Muži v offsidu

 

Psohlavci

 

To neznáte Hadimršku

 

Třetí rota

1930

C. a k. polní maršálek

 

Když struny lkají

 

Osudy dobrého vojáka Švejka

1929

Plukovník Švec

 

Svatý Václav

1928

Modrý démant

 

Páter Vojtěch

1926

Falešná kočička aneb Když si žena umíní

 

Lásky Kačenky Strnadové

 

Pantáta Bezoušek

 

Švejk v ruském zajetí

1925

Dobrý voják Švejk

Seriály
1971

F. L. Věk

 

Naděje (E13)

 

Svatba (E12)

 

Slovař český (E10)

 

Úspěšný kupec (E08)

 

Vietnamské pohádky

1970

F. L. Věk

 

Návrat domů (E06)

 

Divadlo (E05)

 

Student (E02)

 

Malý František Věk (E01)

1969

Hříšní lidé města pražského

 

Svědomí (E13)

 

Špion přijede v sedm (E12)

 

Hra (E11)

  více epizod (5)
1968

Hříšní lidé města pražského

 

Černé rukavice (E05)

 

Otisky prstů (E04)

 

Lady Macbeth z Vinohrad (E03)

  více epizod (2)
1967

Soudničky

1966

Broučci

 

Broučkova svatba (E08)

 

Broučkovy námluvy (E07)

 

Seznámení s Verunkou (E06)

  více epizod (5)
Dokumentární
2016

Zkáza krásou - a.z.

2004

Příběhy slavných (seriál) - a.z.

 

Jári - a.z. (S05E02)

1971

Sólo pro Jaroslava Marvana

1970

Muž, který rozdával smích

 

Vzpomínka a fakta

1960

Jak zvířátka závodila - vypravěč

1959

Jaroslav Marvan

1958

Pět let televize (TV film)

1941

II. Filmové žně

Divadelní záznam
1961

Zdravý nemocný

Krátkometrážní
1972

Svatba v terénu (TV film)

1969

Nechcete jet do Bembrly? (TV film)

1967

Prodej (TV film)

 

Tonka Šibenice (TV film)

 

Zločin a trik I. (TV film)

 

Zločinec (TV film)

1966

Starý Burgunďan (TV film)

1964

Zkáza Jeruzaléma

1941

Střevíčky slečny Pavlíny

1938

Škola života

1936

Vlaštovky v hotelu

Účinkující

Související novinky

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Po nešťastném pádu z Karlova mostu zemřel ve věku osmdesáti let herec Jan Tříska, celoživotní oblíbený představitel shakespearovských rolí. Jeho touha stát se tanečníkem vzala za své, když mladého… (více)

Reklama

Reklama