Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

Mabfred

Krásný film, zajímavě vystavěný kolem silného tématu, ale přesto mě to nějak hluboce neoslovilo. Možná na další shlédnutí (protože Fontána si ho určitě zaslouží). Strom života se mi líbil více. ()

Romeroo

Zůstal jsem se někde v půlce, hodně jsem se ztrácel, dal bych další projekci? nebude to ztracený čas, vzpomenu si za půl roku o čem to bylo? NEVÍM! jediné silné a krásné co ve zůstalo a budu si pamatovat hodně dlouho je scénka s vanou, tajil se mi dech...zbytek filmu jsem svůj dech hledal...50%. ()

Katka232

Člověk musí přemýšlet celý film o co tam vlastně jde. Ale konec je na celém filmu nejlepší. Filozofie, krása a oduševnělost v tomto filmu nechybí. Je to cesta poznání. Výborné prolínání časového děje. Zasloužilo by si to i těch 5*, ale ten inkvizitor prostě ne a ne mi přijít na chuť. Takže proto 4* ()

kurzan

Kdyby se určité pasáže vystříhaly, bylo by te hezké jako nějaké meditační videjko třeba na které by se člověk mohl dívat třeba při masáži. Jako plnohodnotný film mne to však dost zklamalo. Přijde mi, že si to hraje na hlubokomyslný příběh, avšak ve své podstatě je to poměrně jednoduchá zápletka zabalená do krásných (někdy možná ale až trochu kýčovitých) obrazů. Jinak řečeno nejprve jsem dlouho dumal o co tam vlastně jde a když jsem to pochopil tak mi přišlo, že to není nic moc. ()

optimal

Úžasný audiovizuálny zážitok, dokonalé prepojenie obrazu a hudby. Silná myšlienka hľadania večného života a konečné zmierenie sa s ľudskou smrteľnosťou. Výsledkom zúfalého zápasu o život milovanej osoby je poznanie, že najdôležitejšia je fyzická blízkosť v kľúčových momentoch a ich spoločné prežívanie. Hugh Jackman bol doteraz pre mňa skôr akčný hrdina, avšak v tomto filme exceluje ako dramatický herec. Film ma zaujal a pohltil od prvej minúty až do záverečných titulkov, Aronofsky ma týmto kúskom naozaj dostal! ()

Horxus

Nádhera. Nádherná hudba, úžasní herci, pefektní atmosféra a ten děj... měla jsem strach, že když se jedná o romantické sci-fi (oba dva žánry moc nemusím), bude to podivná slátanina, která mi nebude vůbec nic říkat. Ale pletla jsem se na plné čáře. Tohle je dokonalý film, který dojme a nadchne najednou. Tohle je moje nejoblíbenější drama. ()

Vykuk

Z filmu mám rozporuplné pocity. Film hezky zpracován, jak zvukově i obrazově příjemná podívaná, vhodná asi pro chvíle pohody nebo naopak nadměrného stresu, pro potřebný relax. Odvyprávěno jest srozumitelně, jen konec je celkem předvídatelný. Osobně jsem už v druhé půli usínal, ničím ohromen, konec nepřekvapil, ale ani nezklamal, takže za mě příjemný průměr. ()

nula87

Ve svém jádru vlastně velmi prostý milostný příběh, ale zabalený do tak úžasného audiovizuálního kabátu, že pokud máte srdce, nemůže se vás nedotknout. Věřím, že lidé, kteří čekali nějaký větší, snad až "filosofický", přesah, mohou být zklamáni, protože o ten tam tolik opravdu nejde. Jde o pochopení těch úplně základních zákonitostí, kterou jsou naprosto jasné, ale přesto je mnohdy přehlížíme. 80% ()

B.Jay

Nevím, nevím! Zatím nehodnotím, až po druhé projekci, protože nevím jestli chápu, to co chápu a to co nechápu, bych chtěl chápat. Otázka je, zda-li se to, co chápu a nechápu, vůbec chápat dát....POTENCIÁLNÍ DIVACI, asi v téhle rovině běží celých 96 min filmu, takže případně pevné nervy! ()

anyonecek

Tento film asi nepadne všem lidem do oka, ale když se do toho člověk dostane, tak pozná, že je to mistrovský kousek. Jednotlivé scény jsou tak krásně natočeny, že v člověku vzbuzují plno pocitů. Prolínání rovin mezi současností a minulostí bylo velice dobře udělané a dávalo filmu šťávu. Docela bych si představoval, že film na takovéto téma by mohl být klidně delší, ale ne zase natolik, aby už to byla nadstavovaná kaše. Neskutečný zážitek a můžu jen doporučit. ()

Nalimator

Zase jsem si naběhl, viděl jsem v programu sci-fi, tak jsem neodolal. Bohužel, film nic moc nepřevedl. Snažil se o efektní podívanou o smyslu života (tedy vlastně spíš smrti), ale nějak rozplizle, neurčitě, povrchně. Emoce mne při sledování nedohnaly (i když na plátně se jimi plýtvalo), spíš jsem se ke konci modlil, ať už příjde vysvobození. ()

AlexUnited

Príbehová, obsahová i myšlienková prázdnota zaobalená do toho najkrajšieho audio-vizuálneho obalu, aký mohli tvorcovia v danej situácii využiť. Tri časové línie, z ktorých zaujímavá je iba jedna z nich - konkrétne minulosť. Darren Aronofsky je režisér, ktorého štýl mi jednoducho nesedí. Kým obrovské masy ľudí pri jeho filmoch odpadávajú od blaženosti, ja sa pri nich väčšinou nudím. Napriek tomu, z toho čo som videl, je Fontána asi jeho najlepší film, keďže dokáže diváka krásne oklamať. Pri pohľade na nádherné zábery sem-tam človek aj zabudne, akú zlátaninu vlastne sleduje. ()

J*A*M*B*O

Nevie, či je Darren Aronofsky až taký borec, ale myslím, že jeho diela hovoria za všetko. On nevytvára filmy,on proste vytvára umelecké diela. Fontána bol jeho ďalľí geniálny snímok. Síce to bolo jeho svojské dielo, bolo beschybné a plne tam vysvetlil celú myšlienku filmu. Dávam 10/10 bodov. ()

heisy

Na první pohled to může vypadat jako pseudoitelektuální fantasmagorie, ale podle mě se tady režisérovi s velkou pomocí Clinta Mansella podařilo překonat její hranice do něčeho, co je opravdu krásné. Člověk hledající Sci-Fi zde nicméně opravdu potěšen nebude. ()

kubas369

Ani nádherná stylizace mi nepomuže v tom jak se vlastně k tomuto výstřednímu kousku postavit, takže v hodnocení střílím poněkud od boku. ()

kubilov

Darren Aronofsky si po nadšeně přijatém debutu a pětihvězdičkovým "sophomore" filmem zajistil přítomnost kinematografické veřejnosti, ale příliš mu ta chvála a sláva stoupla do hlavy. Jako svůj třetí film natočil egoistický, do sebe zahleděný a nechutně povrchní blábol, který se ale naopak tváří jako veledílo, což teda fakt není. Propojenost jednotlivých vypravěčských linií moc nefunguje a ve výsledku tak Fontána vyzní naprosto naprázdno. Hrozně naivní film. ()

play3man

Úžasný film! Takéto niečo som už nevidel naozaj dlho. Super scenár, ktorý už ale, ako tú knihu, neukončil scenárista podľa môjho gusta tak, aby dosahovala kvalít prvých 60tich minút... Už som váhal či to vôbec dopozerať takto neskoro, no nakoniec si ma film udržal :) Veľmi dobré 4* ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)