Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

smirec1 odpad!

Dlhe, nudne, dej stal, matuce, chaoticke...asi by som si musel slahnut kilo kokainu s LSD...aby som pochopil tuto uplnu zlataninu....uz som sa davno takto nenudil pri filme...stratena jeden a pol hodina z mojho zivota. Never again! ()

rmar

Po zhlédnutí skvělých snímků Pí a Requiem za sen jsem byl zvědav na další dílo, pod nímž je podepsán režisér Darren Aronofsky. Fontána hodně hrála na emoce, oproti svým předchůdcům však jiným zpsobem. Zatímco u Pí a Requiemu je tento divácký pocit navozen rychlými střihy a specifickým režijním stylem celkově, u Fontány ho má na svědomí zejména střídání lehce surrealistické dějové linie z budoucnosti spolu s minulostí a hlavní, současnou dějovou linkou. Toto prolínání časových rovin navíc dodalo filmu, jehož posláním je motivovat diváka k filozofickému zamyšlení se nad otázkami života a smrti, naprosto jiný rozměr. Každopádně se nejedná o film pro každého, možná proto je finanční stav filmu v mínusu. Kdo by prostě čekal lehkou oddychovku, ať se na Fontánu vůbec nekouká, nepochopil by ji. ()

walsidal

Přestože některé filmy, které natočil Darren Aronofsky, se mi hodně líbí, „Fontána“ pro mě byla velkým zklamáním. Jestli mě u tohohle filmu vůbec něco zaujalo, pak jenom to, že se jedná o 65. nejoblíbenější film v databázi, protože to je hodnocení na hony vzdálené mému. „Fontána“ je nesourodá směska několika vyjadřovacích rovin, z nichž žádná příliš nezaujme, a některé jsou k uzoufání nudné. Možná největší přízeň diváka by mohl získat vlastní příběh Isabel, která umírá na nádorové onemocnění, kdyby ovšem tato dějová linka nebyla prošpikována fantasmagorickými představami Tommyho, že svoji ženu zachrání stejným způsobem jako opičáka. Už to samo o sobě sráží příběh někam do druhého suterénu. Když pak Tommy ještě pronese filosofickou větu, že smrt je nemoc jako každá jiná a je na ni lék a že on ho najde, divákovi možná zatrne, zda se nechystá vytvořit nějakou novodobou Frankensteinku. Nic takového se ale nestane, je to jen předzvěst dalších nekonečných pasáží „u stromu“, kde asi jen málokdo tuší, co mají tyto scény znázorňovat, případně jakou mají souvislost s dobyvatelem Tomem. Takže vlastně už zbývá jen jediný dotaz: A co na to Mayové? ()

Jirkacek odpad!

Snímek Fontána z roku 2006 musí člověk buď milovat - to když pochopí co tím vlastně režisér Darren Aronofsky chtěl divákovi vlastně říci - anebo má pocit, že je ten film o ničem a pak má pocit ztracených 96 minut svého života. Když se na konce filmu objevily titulky, týkal se mne ten druhý případ a v duchu jsem si říkal to byla tedy kravina. Manželka která se dívala se mnou podobné slova dokonce vyslovila nahlas. Oba jsme s ptali, co to bylo ? O co vlastně šlo ? Nějaké vyjádření pocitů při marné snaze o záchranu milované osoby ? Nebo snad mělo jít o hledání léku na nesmrtelnost ? Nebo pocity při reinkarnaci ? Já nevím, měl jsem pocit zmatenosti, protože buď bylo ve Fontáně všechno nebo nic. Nemohu asi nic vytknout žádnému z herců a především tomu nejdůležitějšímu Hugh Jackmanovi, který si zde zahrál Tomase - dobyvatele mayského tajemství, které odjel hledat do džungle v 16. století ze Španělska. Jednalo se o Fontánu mládí – legendární artefakt, jenž údajně nese dar věčného života. Dále si zde zahrál vědce jménem Tommy Creo, který se zoufale snažil najít lék na rakovinu pro svou ženu, trpící nádorem na mozku. A zahrál si také poutníka, který putoval vesmírem v 26. století v jakési plynné kouli. Kdybych si ovšem nejdříve nepřečetl, že se film odehraje ve třech různých časových obdobích a kdy, vůbec bych nepochopil. Moment, já jsem to vlastně nepochápal ani tak, ale pořád jsem doufal, že se něco stane, že něco přijde, co všechny časová pásma spojí dohromady. Vzhledem k vysokému hodnocení zde na ČSFD jsem prostě doufal v bombastický závěr, který ale nepřišel a tomu odpovídá i moje hodnocení. Snad za to mohla exponenciální hvězda z mlhoviny v Orionu, jejíž paprsky svítily směrem k slunci a ne k Zemi, takže světlo luny neprošlo sedmsetpatnáctou přímkou mezi trojicí velmi zředěných molekulárních oblaků nebo snad kvůli vlivu blízké exploze supernovy. Bohužel situaci nezachránila ani krásná Rachel Weisz, která si také zahrála více než jednu postavu. Byly dvě - první byla Tommyho milovaná žena Isabel, trpící rakovinou a druhá byla španělská královna, která Tomase vyslala za indiány do pralesa. Každopádně si Fontánu zařadím do škatulky mezi nejpodivnější a nejnudnější filmy a jako takovému mu nedávám žádnou hvězdu - odpad! ()

MRParis

Naprosto skvělá a dokonalá báseň o lásce, smrti a věčnosti nad kterou může člověk přemýšlet do nekonečna. Nádhernou vizuální stránku filmu podtrhuje úžasná hudba a skvěle herecké výkony hlavně Hugh Jackman. ()

Flammarion

Skromný velkofilm, který má vše, co by měl mít. Výbornou výpravu a herecké výkony. Zejména Jackman zde hraje svou životní roli a v neposlední řadě mystická hudba, která to celé pojí pěkně dohromady. Patří do mých top. ()

Majo.evans odpad!

Hugh Jackman je fajn.Ale toto nie.Strašne zbytočne zložitá zlátanina.Nemám rád takéto filmy,čo sa na niečo hrajú,keď sú také zložité.Dlhé, nudné, dej stál, mätúce, chaotické.......uz som sa davno takto nenudil pri filme...stratena jeden a pol hodina z mojho zivota. Never again! ()

Sejkorka

Poměrně solidní záležitost. Pro mne první film, kde je v hlavní roli Rachel Weisz. Bože, to je pěkných holek na stříbrném plátně. A ještě k tomu mnohé z nich skvěle hrají. Tahle určitě. Koukám na rozkolísané komentáře od 5 * po odpad. Pozitivní hodnocení naštěstí převažuje. Zaslouženě. ()

rostsoft odpad!

Divný ... divný ... a ještě jednou divný ... probůh, co s tím autor chtěl říci, probůh, proč to má tak vysoké hodnocení? Tento film neměl hlavu, ani patu, a ani tělo. Byla to nuda, a vůbec jsem nepochopil, o co tam vlastně jde. ()

opatstviolov

No, nebudu si na nic hrát. Já to nechápal, nechápu a ani asi nepochopím, ale přesto se mi to líbilo. Je to velice zvláštní film, někdo si ho zamiluje a někdo ho bude nenávidět. Na Fontánu si musíte udělat obrázek vy sami. 7/10 ()

Rhaegar

Film, který musím doporučit. Je nezaměnitelný a během 90 dokáže diváka hezky vodit tam kam potřebuje a je to krásný hypnotický zážitek s pěknými obrazy i hudbou. Nemohu ho však hodnotit více, protože snímek potřeboval trochu seštelovat. Pěkný experiment, kterému neměl daleko od toho stát se kultem. ()

alienable

Přiznám se, že jsem si to musela pustit dvakrát, abych se ujistila, že to správně chápu. Téma smíření se smrtí neni nijak neobyvklý, kdežto zpracování ve Fontáně je geniální. Škoda, že vizuální porno z buducnosti kazí low budgetový záběry z histrorie, a tim ji naprosto degradujou. Nemůžu si pomost, ale co se děje týče, připadalo mi to až moc naivní a ufňukaný. ()

xterri

Tento pocin jsem pravdepodobne nepochopila. Na muj vkus az prilis metafor, prilis mnoho prapodivnych obrazu a az fantasy vyjevu. ()

Hlubinix

Většinou se ve svých hodnoceních shoduji víc s kritiky než s mainstreamovým publikem. Ale tentokrát musím udělat tu důležitou věc a místo abych šel s nimi, postavit se jim čelem. Někdo by mohl třeba ohrnout nos a říct "nechal ses omámit kýčem a našel jenom prázdnotu". Já však pravím - je mi to jedno! Ne vážně! Já v tomhle filmu nepotřebuji žádnou filozofii tak hlubokou, že jí ani nedohlédnu na dno. Shlédnutí Fontány je fantastickým audiovizuálním zážitkem z meditace nad smutkem a vykoupením. A to si v mých očích zaslouží hodnocení 88%. Co jiní odvrhli do prachu průměru, já s radostí seberu a vložím na pedestál v mé filmové síni slávy. A až se někdy vrátím v jiné době, možná změním svoje přesvědčení a nebo naleznu opět nesmrtelnost a úctu. ()

Rinhashi

To sa nedá komentovať, to sa proste musí vidieť. A počuť. A precítiť. Príbeh je síce jednoduchý, ale to nič nemení na tom, že je to nádherná filozofická filmová báseň o láske, smrti a živote vybavená úžasným soundtrackom, ktorého tóny vám budú doznievať v hlave ešte dlho po skončení filmu. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)