Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

Frenegonda

Výtrysk fantazie. Kdy konec je začátek a začátek je konec. Nebo nějak tak. Spletenec vytrysklé fantazie za celých 1000 let. Možná kdybych meditoval...bylo by moje hodnocení vyšší. ()

Petroff

Co má tohle sakra bejt a proč to má 82%? Vizuálně úžasně podaná nuda a 3 stupidní příběhy o lásce. Chvílema mi to připadalo jako agitka nějaký šílený scientologický sekty, tetovacího salonu a ústavu pro chorobomyslný - nebo něco takovýho... Ať žije duc-hovno. Snímek je de fakto oslavou lidské blbosti, která se velmi šikovně schovává za víru... ()

Sheldra

K pětihvězdičkovýmu zážitku druhé shlédnutí nepotřebuju, k hlubšímu pochopení rozhodně jo - no, k pochopení. Možná je to spíš tím, že pokaždý si v tomhle filmu najdu něco jinýho, co mi předtím uniklo, a hlavně ho pokaždý vnímám trošku jinak. Co mají ale všechny projekce společný (a jejich množštví na výsledným efektu nikterak neubírá) je, že jsem vždycky úplně mimo. Nevím, jestli za to víc může úžasný vizuální pojetí doplněný extrémně geniálním sountrackem Clinta Mansella (což je obecně můj miláček), dechberoucí výkony Hugh Jackmana a Rachel Weisz, úžasně hlubokej scénář a ústřední myšlenka (nebo spíš myšlenky?), nebo chlápek, co to slepil dohromady svou skvělou režií (jak jinak), a asi je to fuk, protože jedno bez druhýho by prostě nefungovalo, rozhodně ne s takovou silou. Chtěla bych víc takových filmů, ale to asi nejde - Fontána bude vždycky jenom jedna. ()

SgtPepper

Filosofická pouťová atrakce. Filmy "o všem a o ničem" nemám moc rád, ale na tento se dobře dívalo a něco jsem si z něj i odnesl (narozdíl od Mr. Nobody) . ()

Vessper

Abych se přiznal, tak musím říct, že jsem u tohoto filmu tak úplně nepochopil, co jím chtěl autor říci. Hudba a vizuální zpracování je perfektní, herci jsou skvělí (Jackman a Weisz je výborný výběr), avšak příběh je slabší. Možná je to právě tím, že jsem ho dostatečně nepochopil. Za nějaký čas si to pustím znovu a uvidím. Zatím hodnotím lepšími 3* ()

fmash

Náš hlavní deficit je, že postrádáme víru předků, ať si kdo chce co chce říká. Ta se pýchou nahradit nedá, byť sebeefektnější. Sice nevím, jestli tohle bylo poselstvím Fontány, ale jestli ano, vzala to stylem kamikaze. Nicméně ať už to měla být poezie, nebo snad jakýsi pokus o mýtus, děsně mě srala rádobyzádumčivá hudba a příšerně unylý dabing, taktně pominu skutečnost, že jsem se hrozně nudil. Za odvahu a za to, že jsem si trochu poopravil názor na Jackmana, to hodnocení kapku přifouknu. 2¾. ()

Lauri

JIstě.. Máme tu pár krásných momentů, nadpozemskou Rachel Weisz, doplňujícího Hugha Jackmana, geniální hudbu a fantastickou režii, ale.. co ten příběh? Fontána mne minula naprostým obloukem.. Dala jsem jí šanci tolikrát, nicméně pokaždé mě zklamala. Chce se mi jít ještě níž. ()

dee-key

Takhle to holt s panem Aronofskym mám. Občas se mi ty jeho pošahaný filmy líbí, občas ne. A ačkoli jsem pro tentokrát dokonce i pochopil nějakou tu hlubší zakryptovanou ideu, nemůžu se zbavit dojmu, že ten film už vidět fakt nemusím. Kdyby tam bylo méně toho létání v bublině, ocenil bych tenhle žalozpěv na lidskou smrtelnost asi trochu víc.Jinak samozřejmě vizuálně, hudebně a herecky je to na úrovni A1. ()

Had6

Naprosto něco jiného, než bych od Aronofskyho čekal. Jiné, ale přesto dobré. Vizuální stránka bezchybná, totéž platí i o hudbě. Akorát ten konec by mohl být lépe propracován. ()

maverick10

Souhlasim s Tosimem. To se neda popsat slovy. Filosoficka basen o tematu, ktere je stare jako lidstvo samo: Otazka nesmrtelnosti, kdyz k tomu pripocitate lasku a smrt, da se ocekavat vynikajici podivana. Vytvarne zpracovani snimku je dokonale, stejne dokonale jako vykony obou hercu(Rachel a Hugh). Dokonalosti teto basne shazela jen pusobivejsi a podmanivejsi hudba. Nic proti Clintu Mansellovi, ale dat to otrelejsimu skladateli (napr. muj oblibenec J.N.Howard) dostal by snimek daleko vetsi rozzsah. ()

Violeta

Přiznávám, že jsem absolutně nepochopila, která bije, dokonce ani po tom, co se mi to snažila vysvětlit kamarádka. Ale ta nádherná hudba spojená s vizuálním zpracováním byl tak úžasný kinozážitek, který se mi nevratně zaryl do paměti, že ho v žádném případě nemůže zastínit moje nepochopení. Dodnes mi z toho běhá mráz po zádech. ()

Carlossss

Jímavý příběh o jedné lásce, kterou nezastaví ani smrt. I tohle by na mě mohlo svítit z plakátu a já bych to stejně přešel. Kdybych ovšem neviděl jméno Darrena Aronofskyho, jehož Requiem za sen mě rozkopalo na několik dalších dní. Fontáně se asi podaří něco podobného, ale trošku v jiném smyslu. Totiž filozofií života a smrti se zabírám rád, a často o ní přemýšlím, takže je zde nastoleno téma mně velmi blízké. Téma složité a diskuzí o něm bysme strávili několik hodin. Jenže pan Aronofsky dokázal všechno podstatné shrnout do hodiny a půl, což považuji za vynikající počin. Navíc vše pojal nenáročným způsobem, který je zároveň krásný a lidský. Když k tomu všemu připočteme, že Rachel Weisz zde hrála ještě líp, než vypadala a spolu s Hughem Jackmanem tvořili překrásný pár, tak není co řešit. Celou atmosféru navíc dokreslovala vynikající hudba. Tady vážně není co řešit.... ()

kagemush

Okázalé klišé. (co je smysluplnější-promarnit (nebo možná nepromarnit) čas (marnou) snahou o záchranu milované(ho) , nebo ten čas strávit s ní(m)?) Pasé. ()

ilemas odpad!

Nechápu,co se všem na téhle nudné slátanině líbí, jedinně snad hudba stála za to. To není ani sci-fi, ale fantasy či snad pohádka, poezie, báseň. Filmy tohoto typu už nechci nikdy vidět, zase jsem se nechal nachytat. ()

iHyik

Pvní shlédntí znamenalo vypnutí po půl hodině s tím, že na tohle musím počkat a mít chuť. Druhé shlédnutí o dva týdny později skončilo stejně. Třetí shlédnutí po měsíci dopadlo jako předchozí dvě - ztracen hned v úvodu. Až čtvrté shlédnutí včera! Všechno se projasnilo a já byl schopný sledovat dějové linie a mít v nich takřka jasno. Úchvatné! ()

Cl3ricK

Nádherný film, co se audiovizuální stránky týče. Ale přece jen sem moc nepochopil, co tím chtěl autor říct. Snad se to změní po druhém shlédnutí. ()

easaque

moc se omlouvám za snížení ratingu, ale nemůžu jinak - celou dobu mě štvalo, jak si snaží hrát na něco extra a samozřejmě se to snaží budovat na lásce, to přece vždy funguje. Umělecky je to uchvátné, ale spíš vyumělkované až běda. Slogany jako "instantní ezoterika", či "bezduchá vizuální onanie" jsou na místě, a to jsem nevymyslel sám. Podobně toto téma zpracoval novější Atlas mraků, ale ten jsem zvládnul mnohem lépe. Chtěl jsem dát odpad, ale to bych byl asi ukřižovanej a ani ta jedna hvězdička se tu bude určitě vyjímat. Jsem rád, že nejsem sám, kdo to tak vidí. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)