Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

milicjant

Dechberoucí. Jako kdybych se v té hodině a půl opravdu dotýkal věčnosti. Asi nejintenzivnější zážitek, který jsem si kdy z kina odnesl. Aronofsky velká témata umí. (viz ) (s delším komentářem posečkám až po druhé projekci) ()

J3dla

Dejte mi ještě čas, potřebuju si tenhle zážitek nechat v hlavě rozležet, pak možná něco smysluplnýho napíšu. ()

Makky

Fontána ma dokázala upútať svojou výnimočnosťou, nezvyčajnosťou, dokonalosťou. No aj tak ma celkom neuspokojila. Neviem sa presne vyjadriť, pretože som nedokázal celkom pochopiť určité veci. Musím si to pozrieť ešte raz ()

BloodyVamp

Fontána a dechberoucí audio-vizuální orgie a poutavá existenciální alegorie s poutavým příběhem v jednom. Nosným motivem je také velký příběh lásky, jež přetrvá navěky. Dodnes se jedná o nejlepšího Aranofskyho dílo, které je skutečně hypnoticky dokonalé, bez jediného kazu. Ať je to již jen zdánlivě komplikované hraní si se symboly, syntézu několika náboženství v jednom celku, ale i o uchopení univerza jako takového. Přiznám se, že jsem dodnes nepřišel na všechny významy jednotlivých scén, a to jsem film viděl čtyřikrát. Nejlepším momentem bezpochyby zůstává bezchybně vygradovaných asi posledních 15 minut, během kterých divák skutečně pocítí ten pocit Nirvány, který prožívá hlavní hrdina na konci snímku. Hudba Clinta Mansela je organickou součástí filmu, bez něj by se Fontána neobešla. Právě ona je vypravěčem příběhu, proto jsou scény tak geniální a tvoří neoddělitený celek. Divák již dnes netouží po zbytečně složitých příbězích a vyprávěních, stačí mu jednoduchá premisa obalená do obrazů, jež zdánlivě nedávají smysl. ()

Tony.cs

Nejkrásnější film a nejkrásnějšín soundtrack. V tomto filmu je víc citu, než je na první pohled zřejmé a pohladí srdce každého romantika. SPOLU BUDEME ŽÍT NAVĚKY ()

slunicko2

Falešný a nudný kýč. 1) Přede mnou už film hodnotilo 5 559 diváků. Těžko tedy budu hledat zcela nové pohledy a názory. Nechť za mě hovoří citáty z komentářů: __uspávadlo s nádhernou hudbou (pshimi)__přechválený a nadhodnocený film (Cival)__stylizovaná podle prefabrikovaných spirituálních pohlednic (Tetsuo)__přenádherné...velké prázdné nic (hirnlego)__navoněná zdechlina (Nathalie)__velké téma ještě nedělá velký film (EdaS, M.a.t.t.)__povrchní pseudomystická audiovizuální žranice (EdaS)__řemeslně zdatně natočená nuda (Kulmon)__změť filosofična (Kaka)__prostoduchý film (Ajantis)__laciný pseudofilosofický new age guláš (Aidan). Co dodat?_____ 2) Scénář plytký, příběh nulový, herci slušní, výtvarná stránka zajímavá, esoterní hudba standardní v rámci žánru, ale jako celek hrozná nuda._____ 3) Sedmatřicetiletý milovník komiksů (sic!) Aronofsky dokončil film o smyslu života a projevil asi tolik soudnosti, jako nám geograficky i myšlenkově nesporně bližší Igor Chaun, který ve svých pětatřiceti zplodil tříhodinový dokument Cesta do Indie. Společné oběma výrobkům je hypertrofované přemoudřelé ego, které své dojmy z knížek či z turistických cest spěchá převtělit v něco trvalejšího. Společné je bohužel i vysoké hodnocení na půdě ČSFD. Možná pánové režiséři (a i někteří komentátoři) časem dospějí a svou nesporný filmařský talent obohacený o životní zkušenost transformují v něco moudřejšího. ()

kaylin

Mám raději jin Aronofského filmy, to je asi celkem jasné i podle hodnocení, ale tomuhle se se prostě nemůže vzít, že má něco do sebe, že je to primárně příběh o kráse života a lásky. Je vidět, že Aronofsky má skutečně hodně načtený Starý zákon, což prokázal i svým "Noem", ale ani v jednom případně nutně nejde po klasické náboženské stezce, ale přizpůsobuje si všechno podle sebe. "Fontána" ale ani přesto není o nic větším dílem. ()

jajinka

Nějak jsem tomu za celou dobu nepřišla na chuť.. Nějak jsem se nemohla sžít s příběhem, i když byl velmi silný.. ()

movieband

Film, který ocení málokdo. Já teda ani ne. Ten děj je tak šíleně nakouskovaný, že nějaká pochopitelná spojitost je nemožná. Ve filmu jsou 3 příběhy a každý je nakouskovaný a člověk se ve filmu rychle ztratí. Moc sem se na film těšil v očekávání hodně silného blockbusteru. Bohužel se dostavilo zklamání z výše uvedeného důvodu. Ve filmu jsou i světlé stránky a to dobré efekty, hudba a herecké obsazení (duo Weisz - Jackman), ale to je tak všechno co se dá na filmu vyzdvihnout. Škoda toho děje. ()

René.girl

Budu zcela upřímná - vůbec jsem ten film nepochopila, ale ta vlna emocí, kterou ve mě zanechal je naprosto nepopsatelná. Aranofsky je prostě bůh! 89% ()

Damiel

100 % - Jsem absolutně očarován! Fontána dýchá podobnou náladou jako například Solaris nebo 2001: Vesmírná odysea. Plyne pomalu jako Vltava pod pražskými mosty, ve které se za noci zrcadlí kouzelná, magická světla. Pohlcuje jako spánek, kterému se člověk nemůže bránit, když je příliš unavený. Nedají se od ní odtrhnout oči, jako když dítě poprvé vidí kreslený seriál. Fontána je meditativní, uhrančivý sen, jehož součástí se divák minimálně na hodinu a půl stává. A možná déle, to pak záleží čistě na tom, jak dlouho nechá fontánu uvnitř sebe ještě bublat. Tenhle film se nedá rozpitvat logickým uvažováním, to je stejné jako s básní. Jde o to, nechat jej na sebe působit a prožívat „chemickou reakci“, která vzniká v našem nitru. A mít alespoň trochu kladný vztah k možnosti, že existuje i něco jiného než jen hmota a tento jediný život. Pak si člověk Fontánu vychutná plnými doušky. ()

charlie.x

Brilantní audiovizuální zážitek. Překrásná hudba, skvělé výkony herců a neskutečných posledních 10 minut u kterých jsem ani nedýchal!! ***** ()

Desperado

Aronofsky sa síce hrá na veľkého vizionára, ale v skutočnosti pointa filmu sa zmestí do jednej jednoduchučkej vety. A aj tú všetci poznáme bez toho, aby sme tento film zhliadli. Neviem si však predstaviť, ako by film dopadol bez v tomto prípade veľmi dôležitej súčasti filmu, a to hereckých výkonov. Aronofsky môže ruky aj nohy bozkávať Jackmanovi, no hlavne minimalisticky hrajúcej, ale o to viac vyžarujúcej Rachel Weisz, pretože obsadiť svoj film s hercami, ktorí by nedokázali svoje postavy patrične nielen zahrať, ale aj na minimálnom priestore vyjadriť svoje pocity, by bol Aronofského vlastný gól. Pretože to čo chcel režisér týmto filmom povedať, je pre mňa prázdne filozofovanie a dumanie nad nesmrteľnosťou chrústa. Na druhej strane je však audiovizuálna stránka snímku prekvapivo na veľmi vysokej úrovni, predovšetkým sugestívna hudba ma celým filmom viedla v akomsi príjemnom tranze a celkovo môžem povedať, že film sa mi páčil. ()

džanik

Na rovinu: tento rádobyduchovní film mne dost zklamal. Taková jakási směs křesťanství a budhismu (new age?), historické romance a sci-fi dramatu. Řada kýčovitých scén. Možná kdybych byl zamilovanou holkou někde mezi 13-15 lety a zrovna sám doma o sobotním propršeném dopoledni, neváhal bych s 5* Takhle kolem 3. Za "tapety na plochu", hudbu a Jackmana. Napohled lákává skořicová čokoláda v zlatostříbrném staniolu, ochutnáte a čekáte co bude... Tváří se to hluboce, je to mělké. Komentáře: Tetsuo, Kulmon, EdaS... P.S. vyholený Hugh v bublině mi silně přiomínal mého švagra. ()

EvAnSiT

Ukážkový prípad prevahy formy nad obsahom... typický Aronofsky... podľa môjho skromného úsudku je nutná aj druhá projekcia... pretože to, čo som očakával sa určite splnilo, len som to zjavne nepochopil :-) ()

Helo

Naprosto dokonale vytvořené audiovizuální dílo, oproti kterému je Kubrickova Vesmírná Odyssea amatérský film (samozřejmě trošku přeháním, ale jistě mě chápete). Film jsem viděl zatím 4x a myslím, že i kdybych ho viděl 1000x, stejně objevím něco nového, čeho jsem si předtím nevšiml. Film je totiž napěchován tolika detaily, tolika slovy, tolika skrytými i neskrytými významy, že je třeba film vidět minimálně několikrát k objevení alespoň části toho. Netřeba rozepisovat úchvatnou hudbu, skvělé herce i ty ostatní skvělé věci - to už udělali mnozí přede mnou. ()

Toshiro

Dobrý film o několika základních otázkách života. Vizuální a hudební zpracování výborné. V ději je příjemně kombinován přístup několika náboženství. Pravděpodobně zkouknu znovu v blízké budoucnosti. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)