Millerova křižovatka

Miller's Crossing

Millerova križovatka

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1990, 110 min

Osamělost půlnočního střelce aneb Gabriel Byrne s grácií proplouvající galimatyášem intrikujících mafiánů. Více konverzační a herecká než střelecká mafiánka je postavena především na Byrneově hereckém výkonu, dobrých vedlejších postavách (excelující John Turturro v roli židovského lišáka Bernieho Bernbauma), důsledné retro-výpravě a hudbě s jedním výrazným podkožním motivem. Millerova křižovatka mi pouze potvrdila, že z filmografie bří Coenů jsou pro mě skousnutelné pouze retro-výlety do dob dávno minulých (Záskok; Muž, který nebyl).(3.11.2006)

Coenovic odpověď na mob movies se nese v duchu jemné nadsázky, pekelného slangu, vtipných citací, výstřední akce a precizní studie hlavní postavy: antihrdiny a losera, který ale dokáže ze své nevýhody udělat přednost a geniálně manipulovat s hlavními hráči v prohibičním ringu. Gabriel Byrne předvádí mistrovskou kreaci, ve které se noirová žoviálnost mísí s temnotou mysli zločince. Panoptikum postav tradičně oslňuje barvami, dikcí i zapamatovatelnými ksichty. Je v tom kus parodie, kus ironie a kus osudovosti. Ústřední hudební motiv shrnuje vše podstatné. Miller´s Crossing je precizní snímek, dokonale promyšlený a vygradovaný ve velkém stylu.(17.2.2009)

Skvelý Byrne. Zaujímaví a dosť netradiční bossovia. Vďaka hre na viacero strán som si občas spomenul na POSLEDNÝ ZOSTÁVA (PRE HRSŤ DOLÁROV). Nie je to také sugestívne ako KRSTNÝ OTEC 2, ale ostatným dvom Godfathrom to slušne sekunduje... Skvelé dialógy...(3.2.2013)

Rozpočet $14miliónovTržby USA $5,080,409Tržby Celosvetovo $8,200,000(29.11.2009)

Brilantně napsaná, zahraná a natočená gangsterka, která ani vteřinu nenudí. Nejlepší film od Coenů.(8.8.2006)