V čase nejrušnějšího chodu do banky přichází skupinka malířů. Netrvá dlouho a všechny důležité průmyslové kamery jsou vyřazeny z provozu a začátku velké bankovní loupeže už nic nebrání. Lupiči mají vše pečlivě naplánované. Z odposlechu je slyšet jakýsi podivný evropský jazyk a lupiči požadují dva autobusy a dopravní letadlo. Všechny rukojmí donutí převléknout se do stejných kombinéz, jaké mají na sobě, aby tak dokonale zmátli zásahové komando. K loupeži je přivolán rafinovaný a inteligentní policejní vyjednavač Keith Frazier, kterému postupně dochází, že se nejedná o obyčejné přepadení banky. Vzápětí se do hry vkládá i předseda představenstva banky Arthur Case, který má obavy z odhalení obsahu své trezorové schránky nacházející se právě v přepadené pobočce. Proto neváhá uplatnit svůj vliv a na místo činu poslat velmi ambiciózní a bezskrupulózní právničku Madeline Whiteovou. (TV Nova)

Bachy

Můj velmi oblíbený film. Vynikající thriller a nejlepší bankovní loupež vůbec. Dvou hodinová jízda, která baví každou minutou a přesto není ani přeakčnělá, ani přechyrtralá a ani překombinovaná. Clive Owen je jako vždy králem filmu a jeho charisma hraje ve Spojenci hlavní roli. Potěší i minirole Willema Dafoe. Příběh nenabízí vůbec nic krom originálního způsobu vykradení banky a přesto chytré a uvěřitelné dialogy a již zmíněné charisma hlavních postav nedovolí nudě vylézt na povrch, kde by se mohla chopit diváků. Spike Lee se po úspěchu snímku chystá i na jeho pokračování. Toho se trošku bojím, aby nedošlo jen ke kopírování originality jedničky, ale on to Owen utáhne tak jako tak. Tuhle loupež banky doporučuji i těm, kteří žánr krimi/thriller nevyhledávají. 5 hvězd pro Spojence 10 hvězd pro Owena. ()

Happens

Od první scény našlapaný film, nabitý nápadem a překvapivými zvraty. Jak může být film o bankovní loupeži tak zajímavý? Tak, že to nebude film o bankovní loupeži. ()

FrodoF

Wow, miluju promyšlený zlodějský thrillery s pointou a promyšlenou zápletkou a Spojenec je přesně ten případ. Navíc je tu opravdu lahůdkové herecké obsazení, ve kterém se neztrácejí ani herci v menších rolích jako Chiwetel Ejiofor a Willem Dafoe. Spike Lee mě po 25. hodině a Summer of Sam zase dostal a to přitom jde o úplně jiný žánr. Výborná je také je také tak trochu greengrassovská kamera a hudba (ty titulní indické rytmy jsou svělé). A musím také ocenit pár opravdu dobrých vtipů ()

klerik

Zvláštny film, zvláštne 4* odo mňa. Na Spikea brutálne komerčné a klišovité, no vzápätí vymykajúce sa zabehaným pravidlám. Ak by som mal dako jednoducho charakterizovať tento film, tak potom slovom sympatickosť. Pre mňa si minimalne 3 a pol * odmakali herci, môj obľúbený režisér sa tentoraz iba pozeral... ()

Chrustyn

Mírně komplikovaný ale brilantní thriller s výborným obsazením a povedeným koncem. Hodně se mi líbilo jak byl film natočen, zvláště co se týká prostřihů na výslechy rukojmích z banky. ()

iamek

Provedení loupeže je určitě bravůrní jenže těžko by to někdo takhle udělal. Závěr je hodně přitažen za vlasy, ale to vůbec nevadí jelikož jsem se skvělé bavil. Spike Lee má můj obdiv taky za velmi hvězdné herecké obsazení hlavně Clive Owen je sympaťák jako hrom. Už se těším na druhý díl. Snad bude stejně zábavný jako díl první. ()

korbitch22

To si ze mě už vážně děláte prdel! Tak průhlednou snůžku nesmyslů jsem už dlouho neviděl, naivní rádoby zvraty jsem protlemil, stejně jako tupou a předvídatelnou zápletku. Nechci se považovat za filmového génia, ale když se na scéně objeví bohatý dědeček, který evidentně v bance něco skrývá, jen imbecil by nepoznal o co mu jde, stejně jako prozradí svoje úmysly Clive Owen hned při druhém záběru ze skladu banky. Do toho všeho politicky komediálního guláše na plátně smrdí debilní policajt Denzel Washnigton, který je tak chytrý a nad věcí, až mu s radostí chcete plivnout do tváře, stejně jako Leemu za tuhle imbecilní báchorku vo hovně, která se vás snaží naivně celou stopáž držet v napětí, aby vyústila v nijaké finále, bez vysvětlení motivů, důvodů a minulosti lupičů. Přepálený hodnocení bych si dokázal vysvětlit hloupostí a malými nároky uživatelů a diváků, ovšem že i můj bratr tomuhle debilnímu komediálnímu hovnu udělil 5* nechápu. Tudíž mě to navádí k sebe pokání, že ten idiot jsem teda určitě já a jenom sem tu sračku nepochopil, ale všichni víme, že to tak není a jenom sem se tou sračkou bez logiky která si hraje na něco spektakulárního nenechal napálit. 40%. A ktomu všemu ještě ta příšerná hudba jak z arabský reklamy na ovesný vločky, tenhle film je totální epic fail a procenta tady k smíchu. Nesnášim filmy které jsou povrchní a prázdné, 129 minut života už mi nikdo nevrátí. ()

Yardak

Fakt dost zajímavě natočené obsazení banky. Samozřejmě že nakonec nám z toho vyplyne, že zločinec Owen je vlastně hodnej člověk a docela mu i fandíme :), hlavně potom co tejden musel ležet v malý komůrce. Solidně obsazený film hodnotím nadprůměrně, toť 4 hvězdy a 75 %. ()

jojinecko

Výsledná pointa je absolútne absurdná, napriem tomu je Inside Man vcelku podareným dielkom, ktoré však nie ani dostatočne akčné, ani dostatočne napínavé, ani dostatočne dramatické. Hereckému týmu dominuje skvelý Denzel Washington, ostatné "veľké mená" majú minimum priestoru na realizáciu. Hoci sa vôbec nejedná o nejaký prepadák, po dobrým referenciách na tento film som očakával niečo podstatne lepšie... ()

sharky

To co teď napíšu bude znít jako blábol, ale tenhle film má až příliš děje, na to že se toho tam moc neděje. Spousta zbytečných dialoglů a v závěru složitá pointa, na jejíž vysvětlení a dokreslení už nezbyl dostatečný prostor. Herci hrají dobře, i owen, který má většinu filmu přes obličej masku. Hlavní postava v podání denzela washingtona ovšem neustále velmi trapně a zbytečně vtipkuje, až mi začala být silně nesympatická a od půlky jsem doufal, že by ho třeba mohli zastřelit:) A být distributorem, tak bych vyhodil člověka, který vymyslel ten naprosto zavádějící překlad názvu ()

poz3n

Tenhle Spikeův film obstojí coby drama, krimi a thriller. Ta část mysteriózní už mi tak jasná nepřijde, závěrečná pointa mi teda nijak převratná nepřišla, asi proto, že už jsem jí pobral v průběhu filmu. Aspoň doufám. ()

rikitiki

Čiperný děj ani chvilku nenudí, akce následuje akci, takže divák dokáže odpustit logické nesmysly - anebo si jich v tom prudkém víru ani nevšimne. Spotřební záležitost s dobrými herci, ucházející kamerou a důvtipným pohráváním si s časovými osami. ()

honajz

Kdysi se mi to líbilo. Myslím. Pro takovou tu atmosféru a pomalé rozvíjení, čekání, co bude a co se z toho vyvine. Hm. Jenže to je jen to pozlátko na povrchu, pod kterým se skrývá směšná historka se směšně jednajícími lidmi, zhruba podle libovůle scenáristy, aby to jako vypadalo cool. Vlastně se tu nakonec nic neděje, o nic nejde. A pocitově to netrvá dvě hodiny, ale čtyři. A z Clivea Owena je tady většinu času vidět snad jen čupřina - klidně to mohl hrát nějaký jeho dvojník. Jodie Foster se snaží, ale někdy svou roli tak přepískne, až je směšná. Dafoe nemá co hrát. Washington je stylizován naprosto nesmyslně do philmarlowovské pozice. Jediný, kdo má slušnou roli, je starosta. A co ta indická písnička na začátku a na konci? Proč, mankote? Pochopil bych nějakou jidiš, ale tohle? Celkově je to zdlouhavá nuda vlastně o ničem, kde Spike Lee mísí afroamerické připomínky, holocaust, bankovní loupež neloupež, influencery na nejvyšší úrovni, a celé je to prostě jen přeplácené - a vcelku vlastně nelogické. Btw, kolik hodin že tam kopali ten záchod? Šest, sedm? Protože celé to je nakonec fakt jen o čekání, až se vykope záchod. ()

anderson

SPIKE LEE a komerčný film ? Dokopy to neznie príliš sľubne, ale opak je pravdou. Zručný režisér sociálno - kritických drám z prostredia našich čiernych obyvateľov (alebo afroameričanov ak chcete) skvele zvládol aj dosť neoriginálny a rutinný námet pretaviť do záživnej podoby. Skvele pritom pracoval s hviezdnym obsadením či s netradičnými hudobnými motívmi. Jediné čo ma prekvapuje, je úsilie niektorých "divákov" hľadať v tejto čisto oddychovej záležitosti akési vážnejšie posolstvá. TECHNICKÁ POZNÁMKA: Bonusy na DVD nehľadajte, BONTON zasa "zabodoval". Český dabing je však vydarený, hoci pri scéne keď starosta zloží JODIE "kompliment ("Jsi úžasná děvka.") čítame v titulkoch: "Jsi úžasná píča." Hoci nie som priateľom vulgarizmov, ako režisér českej verzie by som rozhodne zvolil titulkový preklad tejto hlášky, nakoľko starostov názor na JODIE FOSTER absolútne zdieľam. :-) V tom najlepšom slovazmysle. (28.8.2006) ()

Ivoshek

Dobře jsem se bavil, a to je u moderního thrilleru víc než úspěch. Zajímavý je, že Spike Lee si může dovolit zjevně o hodně víc (a drsnějších) vtípků na černochy. Třeba ten malej kluk, co hraje digihru na vraždění v ghettu. Fór s kloboukem ke konci mě složil totálně. Na pět kousků tomu chybí trochu víc promyšlená zápletka a motivace, dost věcí při hlubším zamyšlení nedává ať zas tak moc smysl. Ale čert to Vem, bylo to svižný a místy vtipný a už to je úspěch. ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (více)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (více)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (více)