Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

LukH

V rámci žánru a po vizuální stránce je to lahůdka. Úvod filmu v bance byl výborný, ale na konci filmu jsem ho zhodnotil jako nejlepší z celého snímku, nějak nepřišlo to, na co jsem čekal. Nicméně H.Ledger zahrál Jokera fantasticky, ocenil bych také hudební doprovod dvou mistrů svého řemesla. ()

Tiiso

Velmi zábavné, velmi akční, velmi psychologické.....sice asi málo comicsové ( Burtonův Batman je prostě super), ale dozajista super podívaná. Doporučuji plátno, nebo aspoň velkou úhlopříčku a skvělý originální zvuk. ()

singone

2. díl nové batmanovské ságy se nese v podobném temnějším duchu jako batman začíná, avšak tento díl přináši brilantního výkon Heatha Ledgera v roli Jokera, který zamává celým Gotham city. Více akce, napětí a vlastně všeho než v předchozím dílu. Super film a můžeme jen doufat v další povedené pokračování. ()

louski

V té době pro mě neznámý Nolan se stal hrdinou. Viděli jsme tolik dílů o tomto lidském netopýrovi ale žádný není ani z poloviny tak dobrý. Stylové auto, které se rázem mění ve stylovou motorku, herecký koncert Ledgera nebo lidé zahnáni do kritických životních situací. Ja nevím ale tenhle film má snad všechno. Pro mne patří do Top 10 jak v nejlepších filmech tak v nejoblíbenějších. ()

Allegro.g.

Tak jak platí, že nejvyšší vrchol pohoří není vždy ten nejkrásnější, tak i Temný rytíř v mých očích nedosahuje kvalit BATMAN RETURNS. Snaha učinit komixovou story reálnou a thrillerovou troskotá paradoxně na tom "nejlepším" v celém filmu - na Jokerovi a přehnané propracovanosti jeho plánů. Nechápu zum Beispiel, jak se někomu může podařit naládadovat výbušninami nemocnici a hořlavinami dva trajekty, aniž by si toho někdo všiml, či naplánovat své akce včetně neodhadnutelných následků. Film z mnoha hledisek dokonalý netvoří dokonalý celek. ()

Irii

Velmi pěkné,napínavé,plné skvělých efektů s charizmatickým Christianem v hlavni roli.Heath ve své poslední roli taky zanechal kus své duše!Jenom český dabing poslal celou atmosféru filmu trochu do sraček! ()

kucny

Výborné pokračovanie zreštartovanej série. Batman a jeho úhlavný nepriateľ Joker vo fantastickom podaní Heatha Ledgera rozohrávajú hon mačka vs. myš. Otázka je kto je mačka a kto myš. Do toho sa pridávajú postavy komisára Gordona a Harveyho "Two Face" Denta. Jediným slabším kúskom je mierne nesympatická Maggie Gyllenhaal, ktorej postava mohla dostať aj menej priestoru. Odhliadnuc od nej Batman (film, nie postava) ako celok funguje na 100 % a zaslúži si dostať maximálny počet *. ()

Euchrid

Film roku 2008 jednak s přehledem překonává všechno, co vzniklo jak tento rok, zárověn však také aspoň o pár tříd natírá všechny comicsové adapatace, které kdy zplodili v holywoodu. Nolan výborně zneužil jedničky, která se z chlápka v gumovém obleku snaží udělat uvěřitelného a temného "mstitele" (njn, co mám dělat) a na jejích základech vystavěl epické drama, které zároveň funguje v tolika aspektech, že musí mít každý divák poslintaný bryndáček . Inteligentní příběh zabalený v temně noirové atmosféře, podaný a zahraný tak brilatně, že vlastně ani není co vyčítat. A bez Heatha by to prostě nešlo. ()

Ogrb

Možná budu trochu vybočovat z řady, ale mě to zas až tak nenadchlo. Rozhodně se mi víc líbil Batman začíná, kterej mě svojí civilností a realističností doslova šokoval. Temný rytíř je možná na poli komiksáren revoluční. Dodal žánru jistou nepředvídatelnost a temnotu. Ale doufám, že v budoucnu takové filmy nebudou na denním pořádku, při vší úctě k Nolanovi jsem se chvílema nudil. Ale Heath Ledger a Aaron Eckhart, proti těmhle dvoum pánům nemůžu říct ani slovo, Ledgerův Joker už je bezmála legendou a Eckhart se mu prakticky vyrovnává. Ale nejlepší film všech dob? Nechte mě se od srdce zasmát! 8/10 ()

Raven_PWL

Výborná a struhující atmosféra. Joker je nazapomenutelný zdá se mi že předčivá samotnou postavu Batmana v celém filmu. I když na konci se to vyrovná kdyź na sebe vezme všechnu špínu, dokazuje tím že není hodný ani je je takový jaký musí být pro dobro všech. Nic proti Jacku Nicholsonovi ale Heath Ledger je pro me lepši Joker. dlouhém čase poŕadný film. Těšim se na dalši pokračování. ()

Rodin

Já se omlouvám za své hodnocení všem nadšeným a nadšenějším. Mně prostě na obou nejnovějších Batmanech výrazně vadí, že Bale nemá absolutně co hrát a celkově působí toporně. Když vedlejší postavy zastiňují výrazným způsobem figuru hlavní, není na věci něco v pořádku. Bale mi prostě v obou filmech připadá jako smutný tmavovlasý Mirek Dušín. A dokonce i stejně placatý, jako byl ten kreslený. ()

MRPitivier

Tak to je ještě větší překvapení než první díl Batmana v podání režiséra Christophera Nolana! Nejenže se vyrovnal prvnímu dílu, já si myslím, že je to ještě lepší snímek, ještě více propracovanější s vychytanými nedostatky z první části! Představitel Batmana Christian Bale má větší šťávu a řekněme líp se vnímá jako charismatický hrdina! A více prostoru dostal Morgan Freeman a Michael Caine, což filmu prospělo! A asi nejlepší výkon podal Heath Ledger oceněný Oskarem za vedlejší mužskou roli za hlavního záporáka Jokera! Už jen tyto řádky Vás musí přesvědčit, že se nejedná o obyčejný film a to jsme se nezmínil o hudbě, příběhu, prostředí, technologickým vychytávkám... Tak rovnou k té hudbě, dokonalost sama o sobě a díky patří komu jinému než Zimmerovi! Fantastické! Příběh je ještě více zamotanější, záhadnější, komplikovanější... a jak jsem v minulém díle vychvaloval epizodní příběhy, nevím jaká superlativa bych měl použít teď! Prostě z novodobého Batmana se stává kult a nezbývá nám nic jiného než se těšit na další pokračování! ()

Jacccob

Nejlepší pocit pro filmového fanouška je, když od filmu očekává až příliš, ale to co dostane ho doslova ochromí, a dostane něco, co by ho nikdy v životě nenapadlo. Nejlepší komiksový film všech dob s nejlepším komiksovým zahraným záporákem všech dob. Ledger doslova v životní roli. Je ho strašná škoda, protože to co ve filmu předvádí by nikdo jiný nedokázal. Nolan je génius a nikdo už ho nikdy nepřekoná. ()

Leksland

Zcela nejlepší Batman, pan Nolan zkrátka umí a ví co a jak má udělat. Muzika skvělá, herci skvělí, kamera skvělá, střih skvělý, scénář prostě vše na špičkové úrovni a výkon Jokera je prostě famózní. 100%! ()

Gromit

Jednou za čas vycházím z kina s pocitem naprostého ohromení. A právě takovýto pocit jsem měl po shlédnutí Temného rytíře. Christopher Nolan totiž natočil film, který dalece přesahuje hranice žánru comicsové adaptace a je jakousi metaforou dnešní nemocné doby. Batman je tragickou postavou takřka shakespearovských rozměrů a Ledgerův Joker ve mně ještě teď vyvolává mrazení v zádech. Jinými slovy, zlo triumfuje, dobro trpí a nikdo si nemůže být předem ničím jistý. Snad jen tím, že Christopher Nolan je zkrátka frajer! ()

zmates

Ještě lepší než předchůdce. Nikdy jsem H. Ledgera nijak zvlášť nemusel, ovšem to, co předvádí zde, je skutečně VÝKON. Scénu setkání Jokera a vládců podsvětí už jsem si pouštěl snad 20krát a stále nemám dost..."ha ha ha hi ho ha...I thought my jokes were bad". Výborným tahem bylo rovněž angažmá Aarona Eckharta, muž dvou tváří mu doopravdy sedí. No a navíc dějové zvraty a psychologické libůstky s jasným rukopisem Christophera Nolana, to zkrátka nemohlo dopadnout jinak, než jak to u kritiky dopadlo. Paráda! ()

Adrai

TOP10 ... Nejlepší film roku 2008 a možná nejlepší film první dekády 21. století. Víc asi nemá cenu psát. Nejlepší film Christophera Nolana (pro mě překonává i výborný Počátek), nejlepší role pro Ledgera i Balea. Strhující dvě a půl hodiny plné akce od které nemůže člověk odtrhnout oči. ()

Čejkyn

Tak tomuhle nechybí vůbec nic,akce,dialogy,hudba, vše je skvěle propracované a dechberoucí,rozhodně nejlepší "komiksový film" jaký jsem viděl.A výkon H.Ledgera opravdu Oscara zasluhuje,takový záporák tu ještě nebyl (jen pozor na český dabing)!Stalo se mi snad poprvé u tak dlouhého filmu,že jsem se ani jednou nekoukl na hodinky,nemůžu se dočkat pokračování. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý