Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

zombkiler

Vynikající dílo zachycujíci život mafiánu v Americe v 70 tých letech.Opět vyýborná režie Ridleyho Scotta, herecké výkony obou titulních představitelů, scénář a také délka přesně vypracovaná na výborný mafiánský film. ()

bartias

Atmosféra 70. let je poutavě retrospektivní, Denzel Washington a Russell Crowe hrají úplně výborně a na plátně se producíruje polovina rapperů s hereckými ambicemi. Ridley Scott umí točit skvělé filmy, tenhle by jenom klidně mohl být o něco kratší. ()

panMartin

Ufffff tak tenhle film mě teda dostal fakt bomba mafiánský film. Denzel s Russellem byly dobrá volba pro tyhle dvě role nevím jestli by to někdo zahrál lépe než oni dva. Abych nezapomněl režie opět Scott + Crowe to je parádní spojení. Jen škoda že už nejdou nejmladší hrdinové filmu je vidět že maj už nějaký to kilo navíc!! ()

URBAN

Gangsterky mám rád a na tuhle jsem se těšil a sakra já jsem se celkem nudil když nepočítáme konec který teprve začínal nabírat na obrátkách . A Jakto že se mi to nelíbilo , když většině ano tak to já fakt nevím asi mám blbéj vkus , ale mi to připadalo celkem vzato nudné a proplétání zbytečné , akce tam bylo jen zřídka a nebylo tam nic co by to po celou dobu drželo . ( 15.11.13/MAC ) ()

Mol

I TELL YOU WHAT I KNOW MAYBE I SHOULD JUST UH, PUT FIVE HUNDRED GUNS OUT THERE ON THE STREET AND START SHOOTING UP SOME PEOPLE JUST TO MAKE A POINT!!! Hodně dobrý, ale něco mi v tom chybělo. Ten vzestup ani v těch 3 hodinách není dost rozpracovaný a odvyprávěný. Prostě Frank nemá nic a najednou má všechno. Není tam vidět, to budování jeho impéria. Ani během filmu ta jeho síla. Člověk jí nepociťuje. Nejsou tam ty gorily kolem. Stále to vypadá jako by měl Frank, tak dva lidi na špinavou práci a nic víc. Film začne šlapat na plyn a pořádně člověka rozhycuje u poslední hodiny, kdy se začne hroutit celá organizace. Film má hlavně sílu v tom, že není smyšlený a opravdu se tyhle věci odehráli. Což je vlastně docela šílený. ()

CinemaRanger

Gangsterky nejsou můj šálek kávy, sice se najde pár výjimek, například Neúplatní nebo seriálové Peaky Blinders. Ale trio Russell-Denzel-Scott mě nezaujalo a během těch tří hodin jsem se i několikrát nudil. ()

Cedr

Naprosto klasický film o vzestupu a pádu mafiána, kterému i přesto, že je to badguy, prostě musíte fandit. Nic nového pod filmovým nebem, naprostá klasická story jak ji všichni na sto způsobů známe z legend jako Godfather, Goodfellas nebo třeba Casino. Žádná změna, nic překvapivého a originálního se nekoná, ale i tak American Gangster není obyčejným kopírákem. Nebo možná je a to je jeho největší přednost. Od začátku vás upoutá do křesla a zapůsobí velmi sebevědomým dojmem. Z filmu prostě jde cítit jistota toho, že tento snímek nebude ke svým "předlohám" pouze vzhlížet, ale bude se jim hrdě dívat do očí. ()

Decker

Kral je mrtev, at zije kral! Aneb jestli mu to nedaj, tak at seznaji hnev Franka Lucase! Amen! Jdu se modlit za to, aby jeste dlouho vznikali takoveto zivouci legendy... ()

trojtmberk

Po pravdě se vždycky trošku bojim filmů, který jsou takhle propíraný, ale ve výsledku pohoda. Denzel Washington byl v roli záporáka přesvědčivě zápornej a Russell Crowe byl v roli klaďase místy až moc kladnej. ()

Kjůkíí

Great work, Denzel. You Russell too. Mafiáni nikdy nezklamou, zvláště ne v Americe, tam se jim v drogovém průmyslu daří jak málokde na světě, mají v tom totiž systém a svou hierarchii, jak italská mafie na Sicílii. Famózně natočený snímek, který mě přilepil k židli až do závěrečných titulků. Skvělý scénář dal základ, skvostné obsazení dvěma hereckými hvězdami to jen zkompletovali. Tenhle film patří rozhodně mezi to nejlepší, co rok 2007 přinesl. ()

Jaňo

Určite aj vy poznáte tie filmy, ktoré chodia v telke a v pravom hornom rohu majú napísané "skutočný príbeh". Dá sa aj American Gangster považovať za takýto film? Myslím si, že nie, aj keď patrí do tejto kategórie. Ridley Scott je nesmierne talentovaný rozprávač; poháňa dej krkolomnou rýchlosťou a predsa vás neunaví. Natočil film, ale zároveň i dokument. Bravúrne charakterizoval oba hlavné postavy a príbeh sám o sebe je fascinujúci; prepadne vás ako gangster v polnočnej aleji : ) ()

fantoci

Trochu se mi zdá, že v různých filmových recenzích se tento film zveličuje. Zařadil bych jej do relativně zdařile natočený životopisný film (možná lepší průměr) o jednom černošském gangsterovi. Nezdá se mi úplně košer natáčet pomalu oslavné filmy o lidech, kteří obchodují s drogami, ale budiž. V minulosti už byly natočeny životopisné filmy i o jiných typech zločinců. Oceňuji výpravu snímku. Pokud jde o jeho délku, mohl by být o půl hodiny kratší. ()

Triple H

Tak som si to pozrel znova a zvyšujem na päť. Rozšírená verzia mnoho nepridáva, väčšinou len rôzne drobnosti a vychytávky. Americký Gangster je po všetkých stránkach vymakaná práca skutočných profíkov. Väčšina filmov sa vedľa jeho robustnosti krčí niekde vzadu a nebyť faktu, že Scorsese dostal Oscara za gangsterku rok predtým, Scott by mal plešouna doma. A sakra zaslúžene. Film šlape ako dobre naolejovaný stroj. Technickú stránku už pri Scottových filmoch akosi stráca význam vychvaľovať - je to ono príslovečné nosenie vody do Kuchajdy. I keď hudobná selekcia mohla byť IMHO kúsok lepšia. Herci sú samé známe ksichty, ktoré sa objavili v posledných rokoch v nejakých gangsterkách a kriminálkach. Dobro je upotené a nevkusné a zlo cool a ležérne. Crowe je fakt dobrý, toho obyčajného "poldu" som mu zožral, ale Denzel Washington - to je frajer! Napriek tomu, že jeho rola mu ponúkala možnosť byť podobne over the top ako v Training Day tak neurobil, hrá s prehľadom a tak presne, že by ste si podľa neho mohli nastaviť svoje švajčiarske hodinky. Má to v malíčku. Veľmi sa mi to celé páčilo a určite pozriem viackrát. ()

chelseaman22

Prvotně vás zaujme pohled na drogového krále, jež vrhá z čisté dobroty krůty do davu (tomuto skutku by Nobelova cena míru slušela více než EU27). Zajímavé logistické schéma: Kladní policisté zabaví drogy - Záporní policisté si je pak ve skladu vyzvednou - Záporní policisté matroš brutálně naředí - Záporní policisté následně koks (neplést s palivem) a herák distribuují mezi původní dealery. Co by detektiv je Crowe drsnější, než co by antický hrdina žbrblající "jdoucí na smrt tě zdraví". Danzel opustí rozpitého turka, aby před zelinářstvím zastřelil sráče, jež mu nezaplatil za matroš. Po kvalitním head shotu á la CS 1.6. si Danzel dojde dopít kafe. Danzel jde se svou Miss Sympatie na box, kam dorazí v klaunském obleku a klaunské beranici (rozumějte v činčilý čepici a činčilím kožichu za 50,000 dolarů). Snad nejzajímavějším instrumentem byl elektrický nůž na porcování krocana, ků:l! Crowe slíbí Danzelovi nízký trest za nahlášení všech těch záporných policistů. Danzel všechny nahlásí a dostane jen 70 let za katrem. 89% Celosvětový výdělek k 26. 3. 2013: $266,465,037, což je 2,66 násobek budgetu..........343. nejvýdělečnější snímek historie ()

Remivsremi

Dvě silné postavy. Každá se svým jasným kodexem a cílem. Přidejte do toho kvalitní scénář, přesvědčivou kameru, silnou atmosféru a dostanete výbornou, moderně pojatou gangsterku, kterou si budete rádi opakovaně pouštět. ()

Magneto

Krása, krása, krása...Skoro 3 hodiny čistého umenia. Po technickej stránke je tento film klenot a každá scéna je vyprodukovaná a štylizovaná do najmenších detailov. Z filmu je cítiť atmosféra, z hereckých výkonov emócie. New York vďaka Ridleymu Scottovi a kameramanovi Harrisovi Savidesovi akoby dýchal. To čo títo chlapíci predviedli je dokonalý produkčný design hodný Oscara (dúfam že ho dostanú). To že si režisér počas filmu prispôsobuje realitu k svojmu prospechu u elity typu Scotta alebo Spielberga vôbec nevadí, človek im proste musí odpustiť po tom, čo zažil na filmovom plátne NY zo 70-tych rokov. Neviem si predstaviť súdneho človeka, ktorému by sa tento film nemohol páčiť. Výtky určite sú, ale sú tisíckrát prekryté tým, čo tento film robí filmovým zážitkom roka...Bravo maestro ()

baruss

Tento film som už videl, je to zmes Godfather, Training Day, Lord of War. Dá sa to očakávať, veď je gangsterka o drogovej "mafii", skorupmovaných floydoch a o nepolapitelnom černochovi... Príbeh mi príde trpký, ponurý. Nevyrázná chuť nevýrazná vôňa, nieje to film, ktorý ide pod kožu (teda aspoň mne nie). Sú pasáže kedy film seriózne povedané stojí za to. Keď bol na plátne Denzel, vtedy som sa nevedel vynadívať. Hral opäť parádne, napriek tomu, že mu neprischla rola skorumpovaného policajta. Atmosféra: prílišná plochosť scenára, jednoduchosť, myšlienková súrodosť spôsobili to, že nikdy počas sledovania som neprežíval film na vlastnej koži. Stále som bol len divák. Celkové vyloženie príbehu mohlo byť dramatickejšie. Nechcem sa hrať na odborníka, ale trochu ten film prestrihať (niežeby som sa v kine nudil, vôbec nie) Po filme mám pocit že ma nakŕmili hot-dogom len mi ho servírovali po malých kúskoch, za 157 minút by som bol schopný zjesť 4 menu u McDonalda, jednu vaflu, jeden donut, nejakú tú zmrzlinu, na kilá hranoliek a popiť zopár litrov koly (môj filmový apetít je veľký, a nielen filmový).Niektoré scény mi prišli zbytočné, prehladávanie lietadla, rodinné záležitosti atď. Takýto snímok mal potenciál diváka rozosmiať i rozplakať. Nehovorím, že som sa nezasmial. Ale k slzám, k slzám som mal ďaleko. Denzel je môj obľúbený gangster, po tomto filme. Obrovská charizma, vážne ho musím ešte raz pochváliť za to čo predvádza. Klišovitosť: OKej dobre, film je based on true story, ale niektorým momentom seriózne povedané: nemôžem uveriť. Vážne každý policajt, ktorý podctivo robí svoju robotu príde vždy o rodinu. Je to takmer v každom filme. Ja nemusím pozerať srdcové záležitosti a fantasmagorijný súboj a decko, ktoré vlastne nikto nechce. Prečo nemôže byť policajt napríklad bezdetný a šťasný. Už je to trend ukazovať ľuďom že workoholizmus ohrozuje ich rodinný život, prosím už toho bolo dosť, prestaňte s tým. Prečo aj viac-menej mešuge ľudia nemôžu byť šťastní a naplno sa venovať svojej záľube = práci? Hm? Táto lacná propaganda(zrejme politická, lebo neverím, že toto by napadlo normálneho scenáristu. A ak by aj napadlo, neverím že by mali tú odvahu dávať to do každého / každého druhého filmu - alebo že by aj toto bola forma protestu hollywoodskych scenáristov?) ma vždy vytočí. Hudba - veľmi spojný som, až prekvapivo... Film je to ako na hojdačke: Super pasáže striedané dobrými. Klasika - najlepšie príde vždy na koniec... bohužiaľ na napravenie celkového dojmu to už nestačilo. Tento film mi príde balancujúci medzi 3 a 4 hviezdami. Keďže pravidlá zaokrúhľovanie poznám, dám 4. Aj keď mi príde že nezaslúžené 4. Na záver len obľúbený citát (jeho autorom je môj otec, pracujúci ako štátny zamestanec :) ): Nikto nieje nepodplatiteľný, je to len otázka sumy. ()

adams89

Nevím proč, ale většině mafiánským filmům se pravidelně vyhýbám. Amerického gangstera jsem ovšem vidět musel, když ho natočil můj oblíbenec Ridley Scott. Značka Made in Scott je ve filmovém průmyslu už téměř třicet let zárukou kvalitní, někdy až nevšední podívané. Nejinak je tomu i u jeho zbrusu nové gangsterky, kde zachycuje vzestup a pád Franka Lucase, šéfa newyorského drogového podsvětí. Na Scottův výlet do sedmdesátých let se dívá jedna radost a i samotnému diváku musí připadat jako by se tam na chvíli opravdu ocitnul. Drogový král Denzel Washington a neúplatný policajt Russell Crowe nám opět dokazují, že ne nadarmo jsou držiteli oscarových sošek. Souběžné sledování jejich odlišných stylů života vyplňuje podstatná část filmu a jen překvapí, že na plátně se spolu sejdou až v závěrečném dějství. Akční film rozhodně nečekejte, ale když už na střílení dojde, k realičnosti to daleko nemá. Teď se díky Americkému gangsteru možná začnu zabývat i těmi staršími mafiánskými kousky, protože tenhle žánr se mi začíná líbit. Jsem moc zvědavý, jak moc film promluví do předávání Oscarů, protože minimálně za režii si ocenění určitě zaslouží.90% ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz