Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

Erik7595

Zatiaľ dávam veľmi silné štyri, tú piatu možno dám pri opätovnom pozretí. Každopádne Ridley Scott sa tu ukazuje vo svojej plnej režisérskej kráse, natočiť takmer trojhodinový film bez zbytočných a hluchým miest nedokáže hocikto. Túto gangsterku som v svojom zozname filmov, ktoré som plánoval pozrieť, odkladal už nejakú tu dlhšiu dobu. Musím povedať, že čas strávený rozhodne neľutujem a teším sa na ďalšiu projekciu. A ešte by som dodal, že ide v poslednej dobe o ďalší film, v ktorom ma Washington neskutočne dostal a postupne sa dostáva do topky mojích obľúbených hercov. Len tak ďalej, Denzel. Pretože tu práve on je tu hlavná hviezda filmu, ktorá to tu herecky najviac ťahá a kradne si to celé pre seba. Napriek tomu, že jeho protihráč s tvárou Russella Crowea je, ako je u neho vždy zvykom u všetkých postáv, stvárnený s maximálnou precíznosťou a presvedčivosťou, Denzel ho miestami dosť herecky zatieňoval. Sledovaná Extended 175 minútová verzia, v ktorej mi tá trojhodinová stopáž pripadala skôr ako slabo nad dvomi hodinami. ()

Lilloos

Je sice pravda, že moc gangsterek nakoukaných nemám, ale z toho, co jsem měla tu čest vidět, se jednalo o druhý největší zážitek (prvenství si drží Volavka, která je ve své pozici neotřesitelná). Nemá cenu vypisovat všechny klady, tak alespoň vypíchnu dva body, které nejvíc nadchly mě. Je to stopáž a srozumitelnost. Nebaví mě dlouhé filmy (kolikrát mi dá zabrat i klasický celovečerňák), ale u tohohle pokladu jsem se nenudila ani vteřinu. A další problém, často velmi podstatný u žánrově podobných snímků, je zamotanost zápletky. Chápu, že fanoušek se v postavách , které viděl už alespoň stokrát, vyzná, ale já si to chci užít už napoprvé. Americký gangster je naprosto srozumitelný a přesto je jeho příběh dostatečně propletený. A to vůbec neznamená, že už mi napodruhé nebude mít co nabídnout. PS. A ještě musím zmínit parádní scénu po kostele...nechci tu spoilerovat...ale však víte, co myslím. ()

Klajnik

Viděl jsem 3h extended verzi a ani minuta tam nebyla navíc. Od samého začátku až do úplného konce je to dramaticky skvěle odvyprávěný příběh o gangsterovi, který se dostal na vrchol, a poldovi, který ho z něj sundal. Vlastně je to můj nejoblíbenější Ridley. Přitom řadu jeho jiných děl shledávám originálnějšími nebo tematicky atraktivnějšími a samozřejmě také historicky významnějšími. Americký Gangster si mě ale povodil nejlépe. Buď mám rád filmy, jejichž název začíná slovem "American" anebo je to skvěle zahraný, do reality zasazený velkofilm. Jiná varianta tu být nemůže. Brilantně odvyprávěný příběh vrcholu a pádu, jenž skvěle odsýpá i přes svou délku a má řadu divácky vděčných momentů, čímž stojí po boku třeba takového Casina. Poznamenávám ještě, že když na něj (AG) myslím, myslím také na Mannův Heat - nejen proto, že oba byly k hanbě Akademie přehlídnuty. ()

M1k9

Co k tomu dodat. Všichni zúčastnění herci se vytáhli. Každá scéna je k sežrání. Film se dotkl pár citlivých témat a zvládl je elegantně obejít. O to těžší je rozklíčovat poselství. Závěr je zmáknutý. Pár chytlavých melodií sem a tam. Paráda. Víc "sexy" než GF. 8.5/10 ()

majec4

Gangsterka ako zo starych dobrych cias. Washington bol skvely. Crowe bol tiez super. Filmu ani nemam co vytknut, bavilo ma to velmi a uslo to ako voda. ()

kaze

Proste super! Russell Crowe by sa do dajakej hovadiny nepustil...proste mrazivo desivé a tak skutočné... ()

Martyr

Jemne nadpriemerna zalezitost, urcite nie prelomova gangsterka. Klasicke postupy sikovnych zlocincov z 'nikoho na niekoho', odhodlani policajti, viac kuceravcov ako v minulosti a zaujimavy koniec, ktory spoji nieco uplne odlisne a pritom uplne rovnake ( ja viem, ze je to zrozumitelne). Ked mam porovnavat Scorseseho Skrytu Identitu a Americkeho Gangstra, druhy menovany vyhrava na plnej ciare. Ja sa len nestacim cudovat, kolko zaujimavych pribehov dokaze vyprodukovat hollywood s nalepkou ''Based on true story''. 80% ()

MAJkLSON

Denzel jako gangster válí! Respekt i charisma z něj přímo prská, takže se s ním, jako se zločincem, dá sympatizovat. Russell hraje svůj policejní standard a nikdo z ostatního obsazenstva neruší. Ridley Scott to zase jednou zvládl na jedničku s hvězdičkou. Klobouk dolů. ()

strangercz

Film Který si udržuje stále stejné tempo až do konce. Žádná výrazná scéna (krom skvělé přestřelky deset minut před koncem).Hlavní herci odváděj naprosto špičkové výkony a vedlejší zdárně sekundují. Loni jsem začínal rok Dokonalým trikém též pěti hvězdičkami. Kéž by nastolený trend vydržel do dalších let ()

Ulrich

Nemám větší výhrady. Ač většinou je mi u podobných filmů nepřítelem stopáž, tentokrát mi utekl jako voda. Zřejmě proto, že nejenže Ridley Scott dokázal skvěle vytvořit atmosféru doby, ale i proto že příběh Franka Lucase opravdu je nesmírně zajímavý a člověk je zvědavý, jak se budou události vyvýjet dál. Velký klad jsou jak hlavní představitelé, tak i kvalitně obsazené vedlejší role (Josh Brolin rulez) a vybraná hudba. Samozřejmě srovnávat Gangstera s Kmotrem a Scarface by nevyznělo až tak dobře, ale myslím si, že třeba vyzdvihované Scorceceho Departed s přehledem nechává za sebou. ()

mirliflore

Poměrně zklamání. Filmu bych vytkl hned několik věcí. Za prvé, výkony pánů Washingtona a Crowea mě tedy rozhodně nepřesvědčily, a to je normálně docela uznávám. Zvlášť Denzelovi ta role nesedla, nevěřil jsem mu ani slovo. Za druhé, snímek byl moc dlouhý. Obyčejně nejsem proti dlouhým filmům, proti Spartakovi nebo Lawrencovi neříkám ani slovo. Ale zde mi mnohé pasáže přišly hluché, nepřispívaly nijak nově k vykreslení Lucasova rodinného kšeftu nebo Richieho motivů. Hodina filmu by šla klidně useknout a vůbec by to neuškodilo, o celé problematice by divák nevěděl o nic míň. a za třetí, připadalo mi, že se Ridley Scott snaží udělat svůj film až moc "kmotrovsky", hlavně Lucasovo zatčení (to se snad ani nedá brát jako spoiler), a rozhodně to nevidím jako klad. Na Americkém gangsterovi jsem nenašel nic, kvůli čemu by si zasloužil víc jak 3*. ()

TomBar

Filmu sa toho skutočne veľa vytknúť nedá. Po technickej stránke je spracovaný veľmi zdatne. Naturalizmus v klasických mafiánskych scénach mu dodáva punc skutočnosti, keďže práve skutočné udalosti vytvorili námet naň. Osobne mi však gangsterská tematika pripadá veľmi sprofanovaná, a navyše ani príbeh, akokoľvek je skutočný, nie je taký pútavý ako napríklad pri Scorseseho Skrytej identite, ktorý zas nieje až taký presvedčivý svojím spracovaním. Preto ich staviam na jednu úroveň.. po Krstnom otcovi dám len ťažko nejakej mafiánskej story päť hviezd. ()

honelnik

Udivuje ma, ako je možné, že dokážem napäto sledovať 10minútový rozhovor Carlita a Gail v kaviarničke o balete, a hltám pri tom každé jedno slovo a nudím sa pri záverečnej prestrelke v 73ťom najlepšom filme tejto planéty... Neviem, nerozumiem a opäť nechápem všeobecný "povyk" okolo tohto gangsta múví, stále neviem či pozerám iné zostrihy ako celé ostatné csfd, ale 73ti najlepší film na tejto zemeguli? Nemyslim...Reči o kultovosti a “čiernom krstnom otcovi“ nemôžem brať vážne, jemne nadštandardná gangsterka (jemne, pretože gangsterky majú tendenciu byť hodne nadštandardné). EDIT - tak director's cut sa u ridleyho opat osvedcil a po niekdajsej kritike su z toho silne 4 ()

wollo

Film, na který je nutno pohlížet jako na celek. Film, který nemá žádnou opravdu dechberoucí scénu (i když vniknutí do "balírny" heroinu a následná přestřelka byl pro mě velký zážitek), ale naproti tomu nemá zase žádné slabé místo a proto 3 hodiny utečou jako voda a já musím dát maximální hodnocení. ()

filmator

Nemohu si pomoci, pro mě je to spíš 70%, ale i tak dávám 4 hvězdy pro případ, že se mi zážitek z filmu rozleží. Po všech těch komentářích jsem čekal sakra NĚCO. Ale mezi svoje oblíbené Kmotry a Mafiány si tenhle filmík nezařadím. Jednou mi to stačilo. Neházím však flintu do žita, třeba se na něj zase po čase podívám... ()

xxSmoldaxx

Můj nejoblíbenější filmový žánr? Krimi / Drama / Thriller o mafiánech. Takže jsem na další takový film čekal jako na smilování. Díky hvězdnému obsazení a režii Ridleyho Scotta jsem už předem doufal ,že to dopadne tak jak to dopadlo - naprostá bomba. 90% ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz