Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

Tom_Lachtan

Pátá hvêzdiča jen a pouze jako ocenění faktu, ze se jedná o nejlepší supermanskej film, a to nudnému, předimenzovanému závěru navzdory. Doufám, ze príště dostane padouch ku rozdílu od páně Zoda aspoň trochu charizmatu, neb trěbas u Lexe by nevýraznost hraničila s prasárnou, kterou na marveláckém ocelomuži spáchal Black. ()

Arbiter

Víte, můj bůh by v první řadě neřešil choulostivou situaci jako beran. Rozeběhnout se a narazit. Otřepat se, rozeběhnout a narazit. Dvakrát, třikrát, desetkrát. Zbořit město, rozeběhnout, narazit.. Důvtip, bože. Zack Snyder oklikou rozřešil veškeré dohady o intelektuálním přesahu Sucker Punche skrze tady pána z oceli. Žádná hloubka není. Tečka. Jen vlhké sny pseudointelektuálního puberťáka, který dal život bezohlednému labilnímu patriotovi a prodává ho jako vzor. __ Překrásné obrazy bez duše. Estetické náznaky, které hádanku záměrně vytváří, odpověď nenabízí, nepotřebují, neřeší. Vážně četl náš Pan S ve dvanácti letech Platóna, jako vážně? Vážně? Vážně? A je to důležitý? Vážně? Filmové řemeslo dostalo na zadek od videoherního světa, Mortal Kombat VS DC Universe souboje zkrátka vyhrály nad vypravěčskými a drtivě nudnými prostřihy. Filtry ani kamera (a dialogy už vůbec) to nezachránili. Megalomanskými bitvami film opakovaně bavil, až se svou ověřenou cestou probavil k repetitivní nudě (viz beran). Stejně jako Marigold, jsem takhle otupělý z kina dlouho neodcházel. Jasno ale mám. Esteticky poutavá, ale nesnesitelně smyslu prostá podívaná byla v tomto případě přes čáru mé popkornové části mozku možná právě proto, že si navíz drze zkoušela hrát na "you know what I mean" notu. Co naplat, že esteticky jsem byl ohromen kombinací Gears of War, Hellgate London a již zmíněnou Mortal Kombat VS DC Universe vykradačkou, když se vše ve velkém stylu sypalo jako nahodilé listí. Film nás tak důsledně a dlouho uváděl do děje až se prouváděl k nekonečnému nekončícímu nerozjetému nefinále. Byla to epická břečka. A Hans Zimmer? Bože, ať už jdedo důchodu. Filmové hudbě to moc pomůže! Jinak viz Lavran. ()

Phobia

Když jde o létající chlapy v elasťácích, volím obvykle losí test - tedy úhybný manévr, zabraňující srážce s těmito kokotinami. Ani nevím, proč jsem v případě "Muže z oceli" učinila výjimku a setrvala na kolizním kurzu. Našla jsem však několik pozitiv, proč nelituji: 1) Povedený vizuál, dechberoucí efekty 2) Je celkem prdel pozorovat, jak se "mimozemšťani" vzájemně používají coby demoliční koule 3) Neoholený Henry Cavill nahoře bez 4) Vzpomínky na dětství měly příjemně nostalgickou, vidlákovskou atmosféru. Jinak teda sorry, ale z okázalého amerického vlastenectví se mi navaluje a seznam scénáristických píčovin je veledlouhý. Všimli jste si, jak si papaláši v závěru nedělají starosti o osud světa či lidstva, nýbrž výhradně o osud Spojených států? A co ty "náhody": přistávající mimozemská loď parkuje Supermanovi prakticky nad chalupou, jakkoliv ufouni nemají vůbec šajn, kde se dotyčný na Zemi nachází. Superman sebou v pádu odněkud z orbity flákne se svou vyvolenou zrovna tam, kde poblíž postávají tři její kolegové a nikdo jiný, jaká náhodička... Kam vlastně zmizeli všichni přeživší, kde jsou mrtvoly? Ve finále "S" vymete a zboří s generálem Zedem půlku velkoměsta a jakmile držková skončí, objeví se u něj rázem milovaná Louis, aby si mohl Clark Cunt poplakat v jejím výstřihu. Kde se tam kruciprdel vzala - jak věděla, kam se teleportovat?! Prostě snůška hovadin a nabubřelé mávání vlajkou s hvězdami a pruhy. Nicméně: čekala jsem, že to bude horší a vlastně jsem se i docela bavila, tudíž sem mohu jebnout tři odpočinuté astry. ()

-bad-mad-wolf-

Na rovinu přiznávám, že Snydera příliš nemusím – jeho Třístovce zoufale chyběla dynamika a Sucker Punch není nic víc, než nerdovsky zanícený a videoherně přepálený blábol. Man of Steel je lepší z několika důvodů. Je větší. Je dynamický. Je skvěle obsazený. Má perfektní triky a hudbu. Má všechno, co divákovu první signální rozstřílí na cucky. Zimmerova technosymfonie je zase o kus kolosálnější a do celku zapadá fantasticky; chytlavý titulní motiv se mi navíc zakousl do hlavy a patrně ho hned tak nevyženu. Po vizuální stránce rovněž není co vytknout. Sice jsme už všechno z toho viděli, jelikož nastala doba bohatá na blockbustery, avšak ve Snyderově podání je výsledek skutečně vybroušenější a našlapanější – a rozhodně nejen proto, že Kryptoňané rozflákají větší část města, než Godzilla s Transformers dohromady. Man of Steel spoléhá na estetické cítění svého tvůrce, jenž je v tomhle ohledu krok před konkurencí. Design, kompozice a choreografie to zkrátka mají za jedna s pěkně tučnou hvězdičkou. Horší je to se scénářem. Goyer sice vše uzpůsobil megalomanské řeži, jejíž obří rozpočet teče z každého záběru, nicméně obsahově je tu sucho jako v Patagonii. Man of Steel skvěle nastíní mytologii v úvodu, povedený je rovněž tah s flashbacky, dokonce se dočkáme několika slušivých náznaků existencionálních dilemat, ale... bohužel. Příběh je jednoduchý a plochý, postrádá humor, zvraty, hlášky, kvalitní dialogy i emoce a minimálně dvakrát zabředne do zbytečného sentimentálního průšvihu. Nesluší mu to, protože jinak je v rámci gigantické destrukce odvyprávěn vyrovnaně a rychle uteče. Herecké obsazení mou osobu potěšilo převelice – Michael Shannon jako generál Zod je úžasný arcixindl, nezaostává ani Antje Traue jako jeho pravá ruka Faora-Ul. Potěšili Kevin Costner a Russell Crowe v minirolích otců a mentorů. Henry Cavill jako Superman a Amy Adams jako Lois jsou sympaťáci, nicméně za výše uvedenými zaostávají. Pokud to mám shrnout, Man of Steel je famózní pastva pro uši a oči, jež sice nevyvolává kdovíjak velkou touhu vidět znovu, ale svou roli kinobombardéru plní monstrózněji, než kdokoliv předtím. A to rozhodně není málo... ()

darkrobyk

a)jsem fanoušek Supermana (celý život), b)je to zfilmovaný akční fantastický COMICS - zbytečné hledat logiku, c)cílem tohoto filmu je pobavit - nic víc, nic míň, d)budu-li chtít film k hlubokému přemýšlení, mám zde nepřeberné množství artových filmů, e)střet dobra a zla je krystalicky čistý, černobílé postavy jsou zde více než žádoucí, f) 99% efektů je báječných, kvůli nim také snímek vznikl, g)dávám deset hvězd ********** p.s.design je gigerovský, a zaslouží tak hvězdu navrch ()

Ampi

Když máte za biologického otce Maxima Decima Meridia a za adoptivního otce Šuŋgmánitu Tȟáŋka Ób Wačhí (Ten, kdo tančí s vlky) je těžké nebýt hrdinou. Příjemně a v rámci možností pojatý remake o Supermanovi s charismatickým obsazením. ()

kinej

Snyder umí natočit akční sekvence epickým způsobem, asi proto dostal možnost obnovit Supermana. Bohužel akční scény jsou to jediné, co ve filmu funguje. Názor o povrchnosti scénáře bych třikrát podtrhnul. Jednotlivé postavy jsou tak ploché až hanba, zdráhal bych se v souvislosti s nimi vůbec použít slovo psychologie. Scény kdy Clarkovi promlouvá otec (ať již Kevin nebo Russel) do duše jsou vážně hodně slabé, klíčová osudová chvíle Clarkova života (otcova smrt) je už vysloveně debilní, vlastně scénář celkem je na pár facek. Je až úsměvné jak moc dokáže film svými replikami zkazit jedna úplně vedlejší postava. Konkrétně major(ka) Carrie Farris má ve filmu asi 3 věty, a všechny jsou smrtelná torpéda do divácké důstojnosti, přičemž její poslední „He´s kind of hot“ stál tento film v mém hodnocení celou jednu hvězdičku, tak stydno mi bylo. Prosím vás vystřihněte jí někdo. Jinak příběh se odehrává v trysku, jakoby Snyder jenom spěchal k akčnímu závěru. Abych jen nekritizoval, tak závěrečná řež je dobrá (tedy když zrovna Superman nebojuje s chapadly(co???)). Každopádně na mém žebříčku blockbusterových zklamání předstihl Man of Steel loňského Promethea a retrospektivně dělá z Temný rytíř povstal úžasný komiksový film. Nejlepším Supermanem tak i nadále zůstává ten Donnerův elasťákový. Je to škoda, protože ať je to jak chce, Superman je králem všech komiksů a je škoda že nedostal obdobný filmový ekvivalent. ()

cheyene

Epický návrat ikonického hrdiny. Muž z oceli je od samého začátku velkofilm, jak se sluší a patří. Úvod na planetě Krypton mě velmi navnadil do sledování dalších minut a po dlouhou dobu jsem nebyl zklamán a rýsovalo se mi v hlavě plné hodnocení. Jenže s postupujícím časem mi začala vadit přemíra destrukčních scén, při nichž zaléhá v uších a plně si pak jako divák vychutnáváte záběry, při nichž je ticho. Největší slabinou nového Supermana je pro mě tedy ona zmíněná "přeřvanost". Trochu mě také zamrzelo, že po čas celého filmu ani jednou nezazněla klasická fanfárka, která podle mého názoru k synu Jor-Ela, Kal-Elovi, neodmyslitelně patří, ať už se jedná o restart jakýkoliv. (Tajně jsem věřil, že zazní v samotném závěru při či před naběhnutím závěrečných titulků) Hudba Hanse Zimmera je dokonalá a jen dobarvuje velikost a epičnost tohoto trháku. Vizuální stránka snímku je dechberoucí a diváka vskutku nenechá vychladnout.. bohužel, opakuji se, nedá snímek prostor pro odpočinek vašim uším. Henry Cavill je v roli Supermana vynikající a je vskutku důstojným nástupcem legendárního Ch. Reeva, přičemž i určitá vzhledová podobnost potěší. Nevím, zda překonává svým výkonem také Reevova někdejšího nástupce Brandona Routha, ale filmy jako takové porovnávat nelze. Muž z oceli je veledílo, Superman se vrací byl spíš takovým nostalgickým dezertíkem pro fanoušky této komiksové postavy. Nelze ani srovnávat původního Supermana (1978 a 1980) se Snyderovým trhákem, neboť je dělí dlouhá řada let a technické možnosti jsou dnes někde poněkud jinde a Man of Steel je pojat spíše vážně, kdežto nejznámější verze jsou daleko více odlehčené a servírují mnohem více vtipu, což mi bývalo vždy sympatické. Tvůrci měli také šťastnou ruku při obsazování postav herci. Russel Crowe byl vynikající, Kevin Costner také (až na tu jeho smrt) a i generála Zoda ztvárnil herec (M. Shannon), kterému role sedla. Muž z oceli má několik opravdu vynikajících scén v záplavě těch gigantických, občas je příjemně poetický a neskutečnou radost jsem měl z úplně poslední scény. Těším se na Muže z oceli 2! [v kině; 22.6.13 v 19:30] ()

Hrabka

Pecka! Filmy o superhrdinech moc nemusím a tudíž jsem od "Supermana" vůbec, ale vůbec nic nečekal. A nakonec jsem byl filmem tak mile překvapen, že mě to fakt až zaskočilo. Ani bych to nebral jako klasický film se superhrdinou, který od začátku do konce všechno a všechny zachraňuje, ale spíš jako vynikající sci-fi. Film je velmi dobře příběhově vystavěn, obsahuje parádní akční scény, ale hlavně bych vypíchnul onu sci-fi myšlenku vesmírné civilizace a její interakce s naším světem. Nadšení u mě určitě umocňuje fakt, že jsem nikdy předtím žádnýho Supermana neviděl, takže v tom nevidím žádný nesrovnalosti či logický chyby vzhledem k předchozím filmům a osobě Supermana jako takové. Jediný co bych filmu vytknul je určitá urychlenost děje, tzn. že bych v určitých momentech ocenil, kdyby se šlo víc do hloubky, jak příběhově, tak i třeba emočně (např. odbytý začátek konce světa, zrychlená romantická vložka). Ale jinak to byla parádní show. 85% ()

Jamal

Muž z oceli začíná na planetě Krypton celkem zajímavým a zapadajícím příběhem. Poté let na Zemi a pak celkem dlouhá odmlka, kdy se přeskočí podle mě celkem zajímavá pasáž příběhu, který by udělal pro film mnohem víc než akce na ropném vrtu, kdy již dospělý Clark Kent slečený do poloviny těla zachraňuje dělníky. Pro mě zbytečná scéna. O to víc mě to mrzí když tam hráli otce Crowe a Costner a mohlo to nabrat trošku emočnější grády. Celý film se naštěstí rozhýbe správným směrem a s pomocí excelentní hudby mistra Zimmera vše je tak jak má být. I když popravdě jsem měl co dělat s tímto více nadpozemsky pojatým akčnějším Supermanem. Ale smysl to dává a proto až na ten začátek na Zemi jsem naprosto spokojen a doufám, že si scénáristi nechali tu mojí chybějící pasáž do dalšího dílu. ()

juta

Rozhodně nejlepší film o Supermanovi. Zack Snyder se do toho vrhl na výbornou a konečně jsme se dostali na úplný začátek, jak to všechno započlo, i když těch návratů do minulosti tam bylo na můj vkus až moc, ale k pochopení příběhu to tak zřejmě muselo býti. Dlouhá stopáž, ale nakonec se tempo drželo takové úrovně, aby to nezačlo nudit, ale je pravda, že ten konečný souboj nemusel být tak zdlouhavý, protože jak je známo, stejně dobro většinou zvítězí nad zlem. ()

Fiftis

V nekonečnej záplave pokračovaní príbehov komixových polobohov sa z času načas objaví dielo, ktoré zaujme aj širšiu divácku obec, než len skalných fanúšikov žánru. Týmto prípadom nefiguruje pre mnohých čerstvý adept na hit roku, nanovo spracovaný Superman. Pochvalu odo mňa si zaslúži len Kevin Costner, Diane Lane a krásna Amy Adams. Musím však konštatovať že mám pocit, že tento Superman by ľudí v 20.storočí nudil, aj keď je po vizuálnej stránke a po stránke špeciálnych efektov vyspelejší. Ide o to, že nám ponúka len holý súboj medzi dvoma svetmi. Osobne sa mi viac páčil dokonca aj seriál Superman s Teri Hatcher a to bol nakrúcaný v roku 1993. Superman vo svojej vážnosti zabudol, aký detsky naivný a zasnený jeho príbeh vlastne je. ()

Hunt

I přesto, že "Muž z ocele" má mnoho kladů - velmi sympatické obsazení (v čele s Henrym Cavillem), skvělou hudbu (Hans Zimmer), dobrou synopsy (která vypráví příběh jinak, než Superman R.Donnera z roku 1978), povedené triky, tak film má dvě roviny - jedna civilní, kdy je kladen důraz na mezilidské a rodinné vztahy (ta mi byla příjemnější) a ta druhá (a převládající) téměř válečná-sci-fi. Těch vesmírných bojů, mimozemských monster, výbuchů, dlouhých nezáživných vesmírných honiček na mě bylo až nepříjemně mnoho a začalo mne krátce po půlce filmu vadit/nudit až na tolik, že jsem uvažoval o dvou hvězdičkách. Ale to bych byl až moc přísný, neboť tvůrci odvedli slušnou práci a pro mnohé diváky je Muž z ocele přesně to, co od filmu tohot žánru žádají (a cca. 40% stopáže filmu je fakt moc pěkná), takže 60%. ()

lamps

První polovina je super. Střízlivě dávkovaná a velkolepá akce, rozpadající se Krypton, Russel Crowe jako neohrožený akční hrdina a konečně i naprosto uvěřitelné znázornění Supermanova dětství a jeho osobnosti. Do toho všeho ještě Zimmerova hudba otřásající celým kinosálem, charakterní záporák Shannon a hlavně nadějně rozjetý příběh. Jenže, jako když luskne prsty, druhá půlka se proměnila v absolutní destrukci všeho, co Snyder do té doby tak zručně budoval, a ze slavné komiksové story se stala pouze výbušná směs vizuálních orgií a Snyderova záchvatu vypravěčské prkenosti, který brzdí snímek na všech frontách a způsobuje, že megalomanská akční scéna natažená na 50 závěrečných minut začne i přes nesmírně efektní zevnějšek postupně nudit a srážet potenciál příběhu hluboko do kolen. A navíc tomu zoufale schází humor, který by stejně jako třeba v Avengers vyprávění trochu zpestřil a navázal s postavami nějaký bližší vztah. Nejvíce mě ale mrzí, že bylo zaděláno na nový ultrahlučný biják, který umí vyvážit přemrštěnou akci a oblíbenou demolici New Yorku smyluplným a atmosférickým dějem, ovšem nakonec zůstane v hlavě zase jen hromada drahých efektů zastiňující jednotvárné a studené vyprávění. Dostat to na starost Emmerich, výsledek by byl snad úplně stejný. :-( Zatím první velké zklamání tohoto roku. ()

Shakers

Dlho očakávaný projekt, na ktorý čakali nie len diváci, ale aj štúdio DC, pretože okrem Batmana Christophera Nolana im prepadli v kine snáď všetky filmy. Štúdio vsadilo na tento film všetky tromfy. Na post režiséra obsadily Warneráci uznávaného režiséra Zacka Snydera, ktorý ma vizuál a akcie v malíčku. O scenár a príbeh sa postarali David S. Goyer a už spomínaný Christopher Nolan, ktorý robili práve na úspešnom začiatku Batmana a tak sa nie čomu diviť, že im došla ponuka aj na začiatky Supermana. Superman je známa značka a finančný poradcovia to dobre vedia. Do filmu investovali štvrť miliardy a aby sa zisk vrátil, do hlavnej úlohy bol obsadený menej známi sympaťák Henry Cavill, ktorý v roku 2006 nedostal rolu vo filme Superman sa vracia. Na vedľajšie postavy zo známymi ksichtami sa nešetrilo a muž z ocele dostal hneď dvoch známych fotríkov - Rusell Crowe a Kevin Coster. Tým ale plejáda známych tvári nekončí, Pani Kentovú si zahrala známa Diana Lane, do riaditeľne Daily Planet si sadol Laurence Fishburne, vyzvedajúcu reportérku Lois Laneovú stvárnila Amy Adams a Generála Zoda si vychutnal Michael Shannon. O hudba sa postaral velikán Hans Zimmer a produkciu zverilo štúdio na starosti režisérovi trilógie o Temnom rytierovi. Karty boli rozdané a to čo počujete je búchanie šampanského. Man of Steel sa kludne môže zaradiť medzi tie najlepšie filmy podla komixovej predlohy. Filmu prospeli nie lenže všetky tromfy, ale aj vážnejší ton (narozdiel od Marveloviek) a dvadsať minútový prológ s Kryptonu, ktorý obohacuje mytológiu Kal-Elovho sveta. tento prolog robí film zaujímavejším a dostáva patričnú váhu a hĺbku. Tempo filmu nedrhne, vďaka šikovnému strihu nenudí a hlavne ubieha rovnako rýchlo ako Superman vo vzduchu. Hudbu Zimmera a Junkieho XL sprevádza vždy nejaký epický záber či akcie, takže je aj na čo pozerať a čo počúvať. Superman je postava, ktorá nedokáže zaujať všetkých, no tento krát si získal určite väčšiu pozornosť. Zack Snyder mi týmto filmom nielen vytrel zrak, ale aj ukázal, že sa Superman konečne naučil nosiť slipy. Oblúbený soundtrack: If You Love These People, I Will Find Him, Flight, What Are You Going To Do When You Are Not Saving the World, Arcade. 95% - 5* ()

Pepinec

Propůjčím si slova Chandlera: "Joey, tou hlavou nesmíš mlátit do zdi každej den!" Podívejte, třeba takovej Marigold píše, že takhle otupělej skvěle zrežírovaným filmem z kina už dlouho neodcházel. Proti tomu nic nemám, jen bych si sarkasticky uplivnul, že podle všeho drtivá většina z vás do toho kina otupělá už přišla. Už rozmazanej poutač na chodbě mi připadal podezřelej, při ´impozantním´ půlhodinovým intru jsem zoufale pokukoval po =woodym=, jestli třeba nepotřebuje kadit, že bych mu šel dělat držák na papír, no ale teprve až když se strhlo hopsavý, roztřesený, šmouhatý peklo plný nesmyslnejch výbuchů a destrukcí všeho, co ještě nikdo předtím zničit nedokázal, jsem se dostal do toho správnýho tranzu. Tohle že je trhák letošního léta? Nooo, panečku, tak to snad aby už byl podzim... ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce