Ocitáme se na zdánlivě opuštěné palubě vesmírné lodi. Dva členové posádky se právě probouzejí z hlubokého umělého spánku a s hrůzou zjišťují, že trpí podivnou ztrátou paměti. Nemají nejmenší ponětí, kdo jsou a co na palubě vesmírné lodi vůbec dělají. Jediným zvukem je skličující rachot a skřípot ozývající se z centra lodi. Jediný způsob, jak se dostat ven z této cely, je úzký a tmavý světlík. desátník Bower (Ben Foster), mladší z dvojice astronautů, vleze dovnitř, zatímco druhý, poručík Payton (Dennis Quaid), zůstává a snaží se navázat rádiové spojení. Bower proniká hlouběji a hlouběji do centra lodi a odhaluje děsivou realitu. Astronauti si brzy uvědomí, že oproti původnímu zdání nejsou jedinými pozůstalými na kosmické lodi a rozmotávají její šokující a strašlivé tajemství. Přežití lidstva záleží jen na nich. (HBO Europe)

-bad-mad-wolf-

Horory a thrillery, odehrávající se na palubách kosmických lodí v daleké budoucnosti a v ještě vzdálenějších končinách vesmíru, lze považovat za specifický subžánr sci-fi. Najde slušné zastoupení v literatuře, ve světě filmu je situace mnohem horší. Výrobní náklady takového snímku jsou nezřídkakdy vysoké i v nouzových podmínkách, divácký zájem naopak nepříjemně nízký. Snad jedinými opravdu úspěšnými kousky zadaných parametrů jsou filmy značky Vetřelec a s přimhouřeným okem taky Kubrickova Vesmírná odysea. V paměti můžeme vypátrat v kinech propadnuvší Horizont události, tragickou a právem zapomenutou Supernovu, průměrnou Černočernou tmu a pak už snad jen všelijaká videobéčka. Když přišlo Pandorum, získalo prakticky hned s premiérou kultovní status. Zaslouženě? Nad námětem si fandové mohou chrochtat blahem - dva chlápci se probouzejí na palubě kolosálního vesmírného plavidla, přičemž si téměř nic nepamatují, netuší, kde jsou a proč se celá loď zdá být poctivě mrtvá. Od začátku je jasné, že ve ztracených pamětích bude nějaké svinstvo, mnohem aktuálnější v tuhle chvíli je ale svinstvo jiného charakteru. Tam někde ve tmě cosi pobíhá, evidentně se to nespokojí s vaším "a sakra" a nejspíše to má hlad. Aneb ano, tohle schéma už tu bylo stokrát a šlo by o klasickou hororovou vybíjenou, kdyby tady film neprovedl částečný úhybný manévr a nezačal dávat najevo, že mydlení se s potvorama je tak trochu na druhé koleji. Na scénu nastupuje odhalování minulosti i účelu lodi, přičemž poměrně nečekaně vycení zuby apokalyptické téma. Divák je v podobné roli, jako postavy filmu: dostane do ruky několik teorií a než se stihne dobrat odpovědi, přichází další otázka. Můžete to nechat plavat, můžete nechat prostor fantazii, pravdou však zůstává, že zdejší evoluční, apokalyptické a další žvásty nepostrádají působivost ani jistou dávku promyšlenosti. Vše, co na první pohled působí jako obyčejná příkrasa pro efekt, si své okénko s možným vysvětlením najde. Pokud pomineme tohle příjemné drbání zad dychtivého sci-fi fandy, je třeba zmínit velice slušivou nasáklost béčkem, sugestivní audiovizuální kabátek a zajímavé herecké obsazení, jemuž dominuje Ben Foster, Dennis Quaid v poněkud netypické roli a pekelně šukedelická Antje Traue. Dokonce i potvory mají svou působivost (schválně, kdo si nevzpomene na Pád do tmy) a díky výše popsanému se o jejich původu i přes jednu pozoruhodnou nápovědu taky všechno nedozvíte. Co chtít víc? Samozřejmě, bylo by možné nedostatky hledat a najít, bylo by možné dokonce označit film za béčkovou hovadinu nehodnou pozornosti, já to ale rozhodně dělat nechci a nebudu. Pevně věřím, že fandové žánru taky ne, koneckonců jen opravdový hnidopich může být po několikaletém půstu výrazně nespokojen. Pandorum je jednoduše poctivý flák béčkem kořeněné sci-fi, s pozoruhodným vývojem příběhu a zajímavě naroubovanou apokalyptickou tematikou, která není hloupá a poskytuje divákovi solidní porci záhadna a vlastní mytologie (jejíž nepříliš bohaté rozvedení je snad jediná věc, která mě mrzela). A ta Antje Traue... sakra... () (méně) (více)

Phobia

Kurňa, kurňa, kurňa! Těšila jsem se, doufala jsem, věřila... a stejně to zase nebylo vončo. Temná atmosféra filmu byla trestuhodně domrvena nepřehledností scén - zvláště akční pasáže měly tak stupidní střih, že by odpovědná osoba zasloužila umlátit pádlem nebo aspoň chlebem. Tématicky slibovalo "Pandorum" hodně, ale zpracování na mě valný dojem neudělalo - režisér (další adept na umlácení) z toho vytvořil slepeninu chaotických scén a skoro zazdil slibný potenciál. Po stránce hudby či efektů nic převratného, ovšem ani vytknout nemám co, to samé platí o hereckých výkonech - nenadchnou ani neurazí. Čtvrtou hvězdičku vlastně dávám jen proto, že solidních sci-fi horrorů je jen o málo víc než sněhuláků v poušti, ale stejně ve mně bublá zklamání: "Alienům" se "Pandorum" bohužel nepřiblížilo, chtělo to více napětí, kompaktnější dějovou linii a hlavně střihače, co ve vteřinových intervalech nechytá křeče do rukou. Škoda... přes růžové brýle 70%, objektivně z mého subjektivního hlediska 65% :-). ()

lesumir

Hloupé, nudné, místy těžce naivní, překombinované a hlavně mnou neohodnocené, pač to nešlo dokoukat. Mixování různých žánru by si měl dovolit zkušený režisér, né nějakej ňouma co napsal jeden díl Wolfova revíru a natočil dva filmy. tečka. ()

darkrobyk

Zpočátku jsem čekal dalšího Vetřelce (což by mi nevadilo, pokud by byl dobře udělaný). Pak jsem si vybavil Pád do tmy, k tomu Horizont událostí a ještě pár filmů. Ale vůbec to nevadilo. Film mě svým spádem vtáhl rychle do děje. Působivé, špinavé a chladné interiéry lodi navozovaly společně s hudbou tajemnou atmosféru. A zmutovaná monstra se též povedla. A závěr - ten se mi líbil nejvíce! Pro mě nečekaný, spekuloval jsem všelijak, ale tohle mě nenapadlo. Povedený sci-fi horror na temné večery! ()

Ampi

Horor a sci-fi temné, se slabou naději na dlouhodobé přežití. Tajemno a neznámo pro členy letové posádky. Plus planeta Tanis a za první českou větu ve filmu to děla dohromady pěkné 4 hvězdičky. Český název Symptom Pandorum je dost zbytečný. Lepší je originální název Pandorum. ()

Hrabka

Jo jo jooo. Tenhle film se mi hodně líbil, je vážně parádní. Hororové sci-fi jak má být. Přišlo mi to jak Vetřelec na nový způsob. A není to pouze sci-fi horor s úžasnou atmosférou, je to taky film na vynikající téma s parádním koncem. Během celého filmu je nám vysvětlováno, co se vlastně stalo, do toho jsou tu klasické úprky a boje s neznámými vetřelci, které se odehrávají v tak typickém prostředí vesmírné lodi. Parádní stupňování napětí, v závěru jsem na to čučel s otevřenými ústy. Prostě paráda jak po stránce hororové, tak i po stránce psychologické. Jediné co mi vadilo byla občas dost chaotická kamera, moc rychlý střih. A ty první 3 mluvené věty v celém filmu, ty mě vážně dostaly ;). Jsem si nejdřív myslel, že to mám snad dabovaný nebo že to je nějaká chyba :D. Vážně skvělé překvapení na začátku bombastického sci-fi dobrodružství. 90% ()

kinej

Pro mě je to jeden z nejlepších sci-fi hororů co je k vidění. Od začátku až do konce jsem měl příjemně zvýšený tep. K dobru také lze přičíst to, že o ději snad ani nelze nic napsat, protože všecho by byl spolier. Určitě doporučuji se na film dívat bez znalosti děje. Je to přesně ten typ filmu, kterému by vyšší rozpočet pouze uškodil. Takhle je zde vše, tak jak má být ()

cheyene

Atmosféra tomuto počinu upřít nelze, ovšem celkový dojem se s přivřenýma očima dostává na slabé 3*. Ve srovnání s jinými žánrově podobně laděnými snímky Symptom Pandorum dostává jednoznačné K.O. a nezachrání jej ani Dennis Quaid či sympatická Antje Traue. ()

juta

Horor odehrávající se v temném vesmíru na vesmírné lodi, která má na palubě i něco jiného než jen lidskou rasu. Mně se tenhle film líbí. Nejdrsnější scéna je plazení se po hordě spících požíračů střev, na tu se vždy těším. ()

paascha

klasická sci-fi pohádka o tom, že konec dobrý, všechno dobré. Při závěrečných titulkách jsem si to uvědomoval dvakrát. Na nedělní odpoledne to ujde, ale jít na to do kina, asi bych chroptěl vzteky:-)) ()

Fiftis

Príbeh pôsobí dojmom, že už to človek videl niekoľko krát a párkrát aj v lepšom podaní. Avšak hlavní hrdinovia sú stále v pohybe, ubieha čas a naháňajú ich zmutované kanibalistické potvory, takže o napätie nieje núdza. Naviac je všetko také temné, hnusné a špinavé. Ale že by film mal zase nejak extra strašidelnú atmosféru, to sa povedať nedá, ale pár momentov je skvelých. Príšery sú celkom fajnové, ale občas nejaká pôsobí ľahko smiešne a herecká zostava je tiež perfektná, hlavne ma potešil Dennis Quaid v nie práve kladnej role. Som trochu na vážkach, pretože do dvoch tretín je to veľmi podarené sci-fi, ktoré ale vykráda množstvo snímok, ako tu bolo už niekoľkokrát spomenuté. ()

Shakers

Scifi horory sa už moc netočia a práve preto som tak prekvapený s tohto filmu.Prostredie filmu je také práve scifi hororové (rovnako ako pred pár rokmi dozadu Alien) a to už dodáva filmu atmosféru/napätie.Masky,efekty výborne, rovnako tak aj celkom prekvapivý dej.Akurát ta atmosféra na konci filmu už nieje taká aká by mala byť.Ale inak veľmi dobrý film a milé prekvapenie. 80% - 4* ()

lamps

Maximálně zábavná scifárna, která si sice s příběhem moc hlavu neláme, ale o to více je úderná a vymakaná ve výsledném efektu. Určitě je třeba ocenit snahu navázat na některé slavné předchůdce- samozřejmě na Vetřelce, na kterého si každý při bloumání opuštěnými chodbami vzpomene asi nejříve, ale také třeba na nedoceněný Horizont události, pro něhož mám já osobně velkou slabost. Děj je hodně přímočarý, žádné vysvětlování, prostě se jde hned do toho a je na divákovi, aby si všechno srovnal až v přestávkách mezi jednotlivými akčními scénami, kterými nás Alvart zásobuje měrou skutečně vrchovanou. Nevadil mi ani ten všemi kritizovaný střih, ani černočerná tma, v níž se většina snímku odehrávala. Prostě jsem si jen užíval po dlouhé době zase jeden povedený sci-fi výplach, užíval jsem si jeho vydařenou atmosféru, pěknou hlavní hrdinku a také děsivé záporáky, s nimiž bych se asi do křížku dostat nechtěl. Velká škoda jen té poslední dvacetiminutovky.. Já jsem od rozuzlení opravdu nečekal žádný zázrak, ale už mě vážně štve, jak všechny tyhle filmy končí úplně stejně. Takže ta pátá hvězda nakonec těsně unikla. :-) ()

Big Bear

Zrovna nedávno jsem si díky audio dramatizaci připomněl skvělý dobrodružný příběh z pera Václava Šorela - Vzpoura mozků Galaxia. Pamětníci si i jistě vybaví ten skvělý komiks na zadní straně časopisu ABC (mladých techniků a přírodovědců.-), který vždy díky omezenému prostoru stránky končil v tom nejnapínavějším... Takže když jsem sledoval první minuty tohoto filmu, měl jsem pocit déža-ví, že se tady někdo inspiroval... :-). Jenže po probuzení z hybernace začne příběh odvíje trochu jinak a já skoro se smutkem musel uznat, že zde nejde o kopii skvělého sci-fi příběhu z českého pera. Na rozdíl od Mongů a Sangů na něž zabírá jedině VAR se tu loď hemží také havětí. Na rozdíl od chvalozpěvů ostatních mně se ty potvůrky podivné moc nelíbily a už vůbec jsem nepochopil proč při posledním souboji kápo dokonce nabídl soupeři zbraň... Naštěstí to vykompenzoval ten maličký! :-). Vesmírná loď byla zajímavě zpracována a na člověka až dolehla ta velikost. Nechrochtám si ze všeho blahem, ale musím uznat s Verbalem, že po Kreveťácích v District 9 je tohle zase slušně nadupané vesmírné sci-fi. Takže tu 4 hvězdu přidám! * * * * ()

JohnnyD

Pandorum má skvelý námet, no tvorcom chýbajú dve podstatné veci: skromnosť a pokora. Je to preplácané, príliš ambiciózne, scenár je nesústredený s priveľa motívmi, jednotlivé zvraty sú dávkované bez hlbšieho premyslenia a "vysvetľovačky" sú okato účelové. No a v prvom rade by som vystrihol komplet všetky akčné scény, bitky a zombiekov. Napriek tomu je to skvelá žánrovka v štýle Event Horizon a so zaujímavou zápletkou a vyvrcholením. Škoda len, že to miestami vyzerá viac ako videohra než ako film. ()

Boogeyman

Na můj vkus až moc béčkové. Je sice pravda, že podobné vesmírné sci-fi hororové dobrodružství už tu dlouho nebylo a že tento subžánr pro mě byl vždy velice lákavý, jenže až na samotný začátek a konec je Pandorum vlastně jen nepřiznané béčko snažící se o psychologii postav a navození atmosféry nejistoty, přitom nám ale zcela vážně servíruje prsatou badgirl, švarného akčního inženýra, vražedné zrůdy a dialogy z říše Teletubbies. Tak snad příště. ()

Madsbender

Drsný, desivý, atmosférický hardcore sci-fi horor v štýle Event Horizon alebo čiastočne Sunshine, ktorému nevadí ukázať nám čo najdrastickejší vývin budúcnosti ľudstva. Monštrá boli slabšie, lenže slabší bol aj celkový rozpočet a tak to aspoń v neskoršej fáze nevadí. Zato potešil Dennis Quaid, ako aj otravne donekonečna len do vedľajších (zato výrazných) rolí obsadzovaný Ben Foster, ktorý konečne dostal plnohodnotnú hlavnú rolu v zaujímavom filme. Výsledok? Funkčný a zábavný, teda tak, ako má byť. Celkové hodnotenie je tak akurát.. ()

666teen

Nostromo, Event Horizon a teď Elysium. Máme tu třetí mezihvězdnej náklaďák a třetí variantu letálního průšvihu. A zase se na to náramně dobře kouká. Cizí neštěstí holt vždycky potěší. ()

Cappuccino

V skratke poviem asi len toľko - o dosť lepšie než Doom, o niečo horšie než Votrelec. Klaustrofobická atmosféra na jedničku, herci taktiež (veď čo viac si priať než mojich dvoch mladých obľúbencov Fostera a Gigangeta+sympatická Nemka Antje Traue) a na veľké prekvapenie som bol aj so záverom filmu nadmieru spokojný. Toto sú fakt zaslúžené štyri hviezdy. ()

Space opera vrací úder

Space opera vrací úder

22.03.2010

A to hned ve dvou zajímavých filmech. Mezigalaktický Interstellar je jedním z mnoha projektů, jejichž režii zvažuje Steven Spielberg. Někteří tvrdí, že se nakonec rozhodne právě pro vesmírné… (více)

Zamilovaný kosmonaut Keanu Reeves

Zamilovaný kosmonaut Keanu Reeves

28.01.2010

Není snadné se v těchto dnech vyhnout narážkám na Avatara či přímému srovnávání s ním, ale dnes se ho pokusím nezmiňovat ;-). Budu dělat, že „lovestory ve vesmíru“ nazvanou Passengers považuji za… (více)

Vesmírnou Pandořinu skříňku...

Vesmírnou Pandořinu skříňku...