Ocitáme se na zdánlivě opuštěné palubě vesmírné lodi. Dva členové posádky se právě probouzejí z hlubokého umělého spánku a s hrůzou zjišťují, že trpí podivnou ztrátou paměti. Nemají nejmenší ponětí, kdo jsou a co na palubě vesmírné lodi vůbec dělají. Jediným zvukem je skličující rachot a skřípot ozývající se z centra lodi. Jediný způsob, jak se dostat ven z této cely, je úzký a tmavý světlík. desátník Bower (Ben Foster), mladší z dvojice astronautů, vleze dovnitř, zatímco druhý, poručík Payton (Dennis Quaid), zůstává a snaží se navázat rádiové spojení. Bower proniká hlouběji a hlouběji do centra lodi a odhaluje děsivou realitu. Astronauti si brzy uvědomí, že oproti původnímu zdání nejsou jedinými pozůstalými na kosmické lodi a rozmotávají její šokující a strašlivé tajemství. Přežití lidstva záleží jen na nich. (HBO Europe)

Ruut

Začíná to jako komorní scífko pro dva lidi. Po půl hodině se z toho stane variace na The Descent. Aby se v druhé části přešlo na Vetřelce 3. Jen tá poslední půlhodina mi trochu vadila. Každopádně hodně nadprůměrná záležitost. ()

S.Quentin QUALE

Když jsem si tohle pouštěl, čekal parádní scifíčko s pár hororovýma prvkama typu Sunshine. Velice jsem to podcenil, protože jsem dostal takový sci-fi horor, který trumfne snad jen legendární Vetřelec. Na film se velice dobře dívá, protože diváka vtáhne okamžitě do děje, ze kterého vystupuje spousta otazníků. Ty není jednoduché zodpovídat, protože hlavní hrdina/hrdinové musí neustále dávat bacha, aby neskončili jako svačina. Když už se zdá, že je zápletka prozpletena, přijde na párádní úder na solar na úplný závěr. Plný počet! ;) ()

HAL

K čertu, je to totální pecka a ve svém nadšení teď při dojíždějících titulcích mám chuť to dosadit na místo District 9 jakožto nejlepšího sci-fi (ergo filmu celkově) co jsem zatím letos viděl. Vůbec nejde o mutanty, ti jsou vykradení odjinud, ale hlavně jsou v tom filmu úplně vedlejší, jen koření na zahuštění hororové omáčky (ale zároveň imho nepůsobí nijak nuceně nebo samoúčelně). Co je tu důležité je velmi solidní příběh se slušnou pointou... a hlavně perfektní rozpitvávání psychologie hlavních postav, resp postavy poručíka. Ostatní prostší a jednodušeji motivované postavy pak k jeho psychózám dodávají slušnou dynamiku a posunují děj kupředu skrz geniální prostředí živoucí obří vesmírné lodi. Nesmyslností jsem tam moc nepotkal, jen pár logicky nedovysvětlených dějů, ale nic extrémního, resp na to že je to prostě béčko, byť opravdu skvělé . Ale já mám tyhle temné nízkorozpočtové sci-fi filmy nadevše rád. 9/10 ()

misterz

Tomuto filmu sa dá len máločo vytknúť, i keď nebol tak napínavý a tak dobrý ako Horizont udalostí. Dalo sa pri ňom pobaviť, bolo i zopár lakačiek, celkom prekvapivý záver. Škoda len, že sa približne od polky filmu dal predvídať. Bubáci mohli byť trocha lepšie prepracovaní, uvítal by som ešte ponurejšiu atmosféru a viac zúfalé hlavné postavy. Ale aj tak som s filmom veľmi spokojný. Zaslúžené 4*. ()

MIMIC

Kedysi som tomu filmu dal v náhlom pominutí zmyslov (nie v spontánnom nadšení) 4 hviezdy, teraz znižujem. Už ma nebaví pozerať na to, koľko sci-fi hororov používa kreatúry, ktoré sa aspoň niečím "musia" podobať na votrelca (tuná sú zvlášť markantné výstupky na chrbtovej strane). Nemusia. Námet je pochopiteľne geniálny, menej veselé je to s jeho prevedením do scenáristickej podoby. Výroba filmu spadá do neslávnej známej éry (trvajúcej dodnes), kde hlavným heslom je urobiť všetko preto, aby určité sekvencie neboli uspokojivo videné človekom, ale jeho verziou z ďalšieho tisícročia odkojenou už na pikosekundových reklamách, inými slovami - keďže nie je žiadúce, aby divák videl inkriminované veci normálne, treba zneprehľadniť dianie v aktuálnej scéne ak už nie tmou, tak určite aspoň kamerou alebo strihom, v ideálnom prípade rýchloposuvom v reálnom čase alebo digitálnym efektom, ktorý má potenciál to všetko zaklincovať. I za cenu toho, že z hororu ostane geometrická abstrakcia alebo abstraktný expresionizmus. Super nápad. ()

DJ Obelix

Sci-fi horor se zajímavou zápletkou, výborným Benem Fosterem (toho kluka mám rád čím dál víc), občas neúměrně béčkový (postava asiata je dost over the top), ale s příjemnou tísnivou atmosférou. Hodně lidí tu vzpomíná Horizont Události a já se musím přidat. Anderson se nezapře ani když sedí "jen" na producentské stoličce. Všehovšudy sympatický přírůstek do vesmírně-hororového subžánru, který bohužel po finanční stránce totálně propadl. Snad to filmaře neodradí od dalších podobných "pokusů". ()

kingik

To zase byla jednou kravina. Osobně moc nedoporučuji vstup na palubu vesmírné lodi Elyssea, ačkoliv vám po ní budou průvodci zkušený Dennis Quaid a talentovaný Ben Foster, kteří po hibernaci pátrají, co se na palubě "hrozného" stalo. Zase tak nic hrozného se nestalo, ale hlavně hrozí, že se divák ukouše nudou a navrch se zasměje té snůšce vážně míněných stupidit. Určitě jsem čekal zajímavě pojaté scifi, ale místo toho jsem skoro usínal nudou a probouzel se, když ze tmy občas vybafla jakási nepovedená příšera. Navrch jsem musel vyslechnout solidní porci blábolů z úst herců, kteří to ale nijak výrazně nespasili. Nudné tempo a tmu, kvůli které skoro nebylo nic vidět, vystřídala závěrečná půlhodina, kdy film přidal na obrátkách, ale ani to mě nějak neohromilo. Film to nebyl ani působivý, ani napínavý, ani překvapivý, ale pěkně nudný, blbý a podprůměrný. Děkuji, nechci. 40% ()

dr.horrible

ANO! Konečne poriadne akčné sci-fi z vesmíru. V deväťdesiatych rokoch sa ich točilo toľko a v poslednej dobe skoro nič. Akonáhle som prvýkrát uzrel tie príšery, napadlo ma wtf?, ale každou ďalšou scénou mi vadili menej a menej a pri scéne “traja na jedného,” to už ma mali. Navyše atmosféra je hustá a celé to pôsobí tak trochu béčkovo, takže spokojnosť na všetkých frontách. ()

Šakal

Hodně příjemné žánrové ( sci - fi/ horor )osvěžení. Zvlášť, když kvalitních snímků v tomto žánru je jako šafránu ( bohužel ). Alvart to na diváka " vybalí " hned od samého začátku a i přes pár zaškobrtnutí ( zejména co se týče dialogů ) , kvapí snímek zběsilým tempem až do povedeného finále. Parádní atmosféra a potěšující herecké výkony ( zejména všemi zmińovaný Ben Foster ) dělají z tohoto dílka zážitek ( nejen ) pro milovníky žánru. U mě Pandorum zabodovalo! ()

Sobis87

Pandorum nabízí hodně působivou podívanou, a to především díky hutné atmosféře, živočišné akci, které je tak akorát a zajímavému designu monster, která s nám mohla obnažit přeci jen o něco déle - přeci jen strach z netušeného je pak o to větší. Příběh filmu je navíc, ač nijak originální a přebírajíc si motivy od svých starších bratříčků, poutavý, zajímavý a nabízí dostatek záhad, aby udržel divákovu pozornost po celou stopáž. Finální zvrat (několikanásobný) je pak dobře vymyšlený, poměrně logický, přesto ale překvapivý. K hereckému obsazení nemám výhrad, Dennis Quaid jakožto ostřílený veterán zklamat snad ani nemůže, nejvíc se ale předvedl Ben Foster, kterému připadla hlavní role drsného a roztěkaného člena posádky. Ve výsledku je Pandorum vynikající žánrovkou (horor,sci-fi), která sice nenabízí téměř nic nového, se zaběhnutými steretypy ale nakládá více než obstojně a především baví. A napíná. A děsí. A tak to má být. 80% ()

Webb

Stejně jako v Horizontu události, který měl ještě o něco více zajímavější námět a působil tajemnějším dojmem se i tento horor odehrává na vesmírné lodi a hlavní devízou je tu pátrání po známkách civilizace. Na rozdíl od horizontu je tu díky ještě horšímu zpracování a slabší režii minimální poutavost děje, atmosféra nefunguje jak má a kamerové záběry jsou místy až moc splašené, také špatně sestříhané a nuda je v tomto případě naprosto nevyhnutelná. Čím déle jsem to sledoval tím ještě horší pocity jsem z tohoto mizerného sci-fi měl a bohužel to spadlo až na jedinou silnou hvězdu. ()

Jordan

Niečo medzi Alienom a Sunshineom, trochu komornejšie a jemne béčkovejšie, ale aj tak podľa mňa dosť dobré - a to hlavne vďaka tomu, že scenár sa snažil byť ako tak originálny, dobre postavený a slušne vypracovaný a tiež preto, že Ben Foster to herecky ťahá naozaj chvályhodne a klaustrofobická atmosféra a dobre namaskovanými monštrami tomu dáva mrazivú hororovú spodnú vodu. Celkom nenápadný ale fajn. ()

Kudly4

To vám byla zase jednou taková blbost !! Ani mi nebudete věřit jak strašně jsem se nudil. Chci ztrátu paměti. ()

Anderton

Kvalitných áčkových vesmírnych sci-fi, odohrávajúcich sa v klaustrofóbnej atmosfére vesmírnej lode je ako šafránu, preto každý pokus náležite navnadí každého fanúšika. Ako vidno, táto absencia nie je náhodná, pretože vymyslieť niečo zmysluplné a napínavé v tomto prostredí nie je vôbec jednoduché. Symptom je v tomto smere ľahký nadpriemer, ktorý poteší, ale nemôže žiadnou svojou zložkou uspokojiť. Za nejaký čas som si z neho už nič nepamätal, čo sa nedá povedať o takom Sunshine a dokonca ani o Event horizont. Tak po druhom pozretí 6/17 zvyšujem hodnotenie, predsa len mi film pripadá celkom originálny, odhliadnuc od príšer, bez ktorých by sa scenár v podstate kľudne zaobišiel. Ten záver je tak vydarený a prekvapivý, že musí každému fanúšikovi prekvapivých záverov urobiť radosť. Ono tu sú tie zvraty na konci dokonca dva a vôbec si navzájom neprekážajú. ()

Frajer42

Z mého pohledu se jedná o velmi slušné sci-fi, jemně máznuté thrilerem. To je kombinace, která už mnohokrát z mého diváckého pohledu skončila katastrofou. Velmi mě potěšilo, že ačkoli se na stařičké rozpadající se vesmírné loďce všechno začíná srát a zdrojů energie není nazbyt, tak tma byla naprosto přiměřená a člověk toho vidí poměrně dost. Do děje vstupujeme ve chvíli, kdy víme absolutní hovno. Trošku nás pravděpodobně utěší, že posádka lodi toho ví ještě méně, protože se právě probudili po pár stovkách let z umělého spánku, takže se všemu přichází na kloub společně. Děj je těžce o ničem. V podstatě je celý o frajerovi hledajícím reaktor, přičemž na své cestě naráží na spousty úskalí (z nichž asi nejvýraznější je asi pár stovek lidožravých skřetů bojovníků roztroušených po celé lodi) a pomalu se snaží zjišťovat, co se kolem něj děje. Tato úskalí jsou skutečně napínavá, takže se na snímek poměrně dobře kouká a nuda nepřipadá v úvahu. Závěr se mi moc líbil. Kdyby se hned na začátku podíval frajer z okna, tak se mohl happyend udát o pořádný kus nervů dříve. Takhle to ale samozřejmě bylo o kus efektnější. Bohužel, nenacházím na snímku žádný prvek, který by ho jednoznačně udělal v mých očích výjimečným. Uznávám, že se jedná o kvalitní film a všem fajnšmekrům alespoň jednoho z výše uvedených žánrů bych se ho nestyděl doporučit. Více než hodně pěkné 3 * však nedám. ()

AppleCore

Probudit se po X letech na palubě vesmírnýho korábu musí bejt super, hlavně když ho okupuje asi milion bestií. Hmmm, ono by to ale nebylo vůbec špatný. Potíž je v tom, že provedení je strašně nevýrazný a dokonce si myslim, že tvůrci měli trochu strach přitlačit na pilu. Ona zápletka je perfektní, herci (až na některý ty karate kreace) výborný, trochu hůř vysvětlený monstra docela obstojný a hudební doprovod atmosferickej, ale tím to tak nějak všechno končí. Provedení jako takový ve mě nechalo dojem lehce průměrnýho televizního filmečku. Akce je hrozně sestřihaná a ve výsledku bez kapky dynamiky. Rozhodně by to chtělo v mnoha ohledech obohatit a doladit. Tři hvězdy jsou naprosto optimální. ()

Kothy

Hodně kvalitní horor. Vlastně jako horor mi připadala jenom první půlka. Druhá už byla regulérní sci-fi, když se to všechno vysvětlilo. Ale jinak atmosféra naprosto parádní a mělo to i nápad. Takových filmů se dneska moc nevidí. Hodně dobrý výkon Dennise Quaida. ()

AllShallFall

Napínavý příběh s Dennisem Quaidem, který ve sci-fi vyniká. Výprava v temnotě, kde na nás čeká něco silného a nebezpečného. Trochu to připomíná Horizont události, malinko to má tendenci připomínat vetřelce. Bohužel ty příšery už nejsou tolik strašidelné. Pořád se jedná o nějaký virus , či syndrom a nebo něco podobného. Zkrátka víte, že došlo k nějaké mutaci a to je vše. Dalo se i předvídat kdo přežije a kdo ne. Takových filmů už je mnoho. Souboje z příšerami byly zase povedené. Jinak jsem byl překvapen. Atmosféra napětí nechyběla a pořád se objevovalo něco nového než přišlo rozuzlení celé zápletky. Určitě 70% odpovídá. ()

teutates

Jeden z najlepších snímkov aký som v tomto žánri za posledné roky videl... 8-9/10 (neviem sa rozhodnúť), určite sa na to pozriem ešte raz aby som svoje hodnotenie upresnil. Inak som bol veľmi spokojný... tajomné, tmavé, špinavé... skvelá sci-fi zápletka, nečakaný koniec. PS: S The Descent by som to určite neporovnával. ()

Space opera vrací úder

Space opera vrací úder

22.03.2010

A to hned ve dvou zajímavých filmech. Mezigalaktický Interstellar je jedním z mnoha projektů, jejichž režii zvažuje Steven Spielberg. Někteří tvrdí, že se nakonec rozhodne právě pro vesmírné… (více)

Zamilovaný kosmonaut Keanu Reeves

Zamilovaný kosmonaut Keanu Reeves

28.01.2010

Není snadné se v těchto dnech vyhnout narážkám na Avatara či přímému srovnávání s ním, ale dnes se ho pokusím nezmiňovat ;-). Budu dělat, že „lovestory ve vesmíru“ nazvanou Passengers považuji za… (více)

Vesmírnou Pandořinu skříňku...

Vesmírnou Pandořinu skříňku...