Hranice nemožného

Z natáčení 2
Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (více)

Série(5) / Epizody(100)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

trollfjord

Mám rád scifi žánr a speciálně takový, kde nepobíhají rúzná modrá a jiná monstra z vesmíru. Fringe je tím nejlepším, co podle mne zatím bylo v této kategorii natočeno. Je mi trošku líto českého diváka, protože jsem asi 10 minut sledoval českou verzi a běhal mi mráz po zádech. Škoda že probíhá poslední serie a podle prvních dvou dílů vše nasvědčuje že se blíží superfinále.... Své hodnocení doplnuji po 9. dile poslední řady. Jedná se o naprosto nejgeniálnější seriál v žánru scifi. Je současně záludný, protože na rozdíl od vzdáleného příbuzného, Akta X, u Fringe, pokud vynecháte jeden díl, jste ztraceni. Máte už jen malou šanci navázat. Zbývá už jen několik posledních dílů a já jsem zvědavý, jak se tvůrci se vším vypořádají. Každopádně mi tento seriál po skončení bude chybět. A všem, doporučuju shlédnout originální verzi a né českou. Ten dabing je naprosto nesnesitelný. ()

Cabotin

Je to dobrý a napínavý seriál, a shodnu se s mnohými zde, že jde o jakási Akta X pro novou generaci. Postupně jsem vstřebal čtyři série a bylo by zbytečné rozpitvávat zde každou. Jako každý jiný seriál má své propady i vrcholy. S tím jsem smířen. Pokud bych měl něco vytknout, jsou zejména dva úlety v druhé sérii a jeden permanentní. a) Naprosto blbý pokus vytvořit z jedné epizody muzikál. b) Nehorázný produkční přehmat v 11. epizodě vzaté z natáčení první série, ve které se objeví agent, který je už pár dílů pod kytkama. c) Opakující se dramatizování situace, kdy je někomu aplikováno cosi intravenózně, a vždy je použita jehla o minimální délce 10 cm a vbodnuta do předloktí v pravém úhlu až po kónus. Za takových okolností by se aplikovaná látka dostala jedině do loketního kloubu, nebo by vystříkla na druhé straně subtilnější paže, kterou propíchla. Nikdo si ani v těchto dramatických momentech nedá práci s tzv. odstříknutím, zaručujícím, že v injekci ani v jehle není vzduch. Což by mohlo znamenat embólii a náhlý skon injektované osoby. S čím jsem se však nesmířil, je obsazení postavy doktora Waltera Bishopa. Je to zamenitě napsaná postava s bohatou a temnou minulostí. Génius, který pobyl 17 let v blázinci, má odejmuté části mozku atd. Jen tato fakta a dobrý scénář, to vše by herci delikátnějších hereckých prostředků dávalo možnost vytvořit studii lehce šíleného vědce a vtipnou i jímavou lidskou bytost s několika momenty nesnesitelnosti. John Noble má výraznou tvář a ještě výraznější umělý chrup. Díky přehrávání vytvořil patrně nejubrečenější mužskou seriálovou postavu všech dob. Přehrává a používá obecné divadelní výrazivo. Původně jakž takž akceptovatelná postava se pak během 3. a 4. série stala iritujícím, předčasně dementním kreténem, neustále něco žvýkajícím a chroupajícím, mlaskajícím, se rty a koutky plnými drobečků. Nejčastěji mluví, když má plnou pusu nějaké pochoutky, což je degutantní. Aby odstínil Waltera Bishopa z alternativního vesmíru, zvolil šmírácké klišé cool šéfíčka mafie z béčkových filmů 70. let. John Noble je možná dobrý divadelní režisér, ale herec je mizerný. Ruší skvělou souhru svých hereckých kolegů, kteří hrají i výstřední padouchy s klidem a lehkostí, bez zbytečného psychologizování a producírování se. Velká škoda, velká. Modím se, aby se v 5. sérii vyskytoval co nejméně, nebo byl pro senilitu a nesvéprávnost navrácen do blázince. P.S. Prošmejdil jsem několik zahraničních filmových a seriálových serverů, a zjistil jsem, že v tomto názoru rozhodně nejsem osamocen. Tento smutný fakt o hereckém ztvárnění role Waltera Bishopa Johnem Noblem konstatuje i mnoho renomovaných zahraničních recenzentů.____5. SEZÓNA: 13 dílů je třináct dílů a i když by se příběh vešel do nepříliš dlouhého celovečeráku žánru postapo, kde místo Zombies obsadili svět Observers, je třeba naplnit těch cca. 9 hodin. A tak scénáristé sklidili mnoho bavlníkových polí aby vytvořili dostatek vaty. Většina problémů je spojena s chybami a úlety Waltera Bishopa, ze kterého zde opět v několika dílech udělali neschopnou smažku nebo nesvéprávného idiota. Pravda, pokusili se mu dát do úst pár hlášek, které mohly být i vtipné, leč John Noble je svým forzírováním zcela spolehlivě zabije. Je to zkrátka Aussie, a já z mnohonásobného pobytu v Austrálii znám úroveň tamějších konzervativních divadel. Mnohokrát scénáristé dosahují napínavého efektu zasazením pomalého psychologického rozhovoru, aby na jeho konci jedna z osob zařvala: „Rychle, máme velmi málo času“. Připomíná mi to situaci, kdy Dalibor ze stejnojmenné opery Bedřicha Smetany, konečně přepiluje mříže vězení, cesta na svobodu je otevřená, ale on musí vyzpívat všechnu svou radost z osvobození, až ho načapají pochopové a pěvec jest popraven. Na dobré časy se blýsklo v počátku, kdy se objevila Ette, dcera Petera a Olivie. Sexy holka a drsňačka. Proto byla promptně zabita, aby nenarušila asexualitu, v castingu herců a v celém seriálu pečlivě dodržovanou. A pak to dopadlo dobře, protože jinak to ani dopadnout nemohlo. Vzalo to ve finále velký hurá, a bez efektů (na které už asi nebyly prachy) se to vytratilo, a John Noble může nadále pouze režírovat. To je docela uspokojivé zjištění. () (méně) (více)

boogi

Mno jsem zvědavý jestli se autoři rozhodnou po dnešním dvojdíle skončit, protože skončit v tom nejlepším je opravdu na místě. Každá z 5-ti sérii byla naladěna trošku jinak ale hlavně, mílovímy skoky stupňující se ulítlostí! A nedivím se že mnoho fanoušků Lostu (a podobných okopírovanin) je dost zklamáno tím že se jim dostalo do rukou opravdu originální dílo, v post+pre+dual sci-fi / apokalypse stylu které, povrchnímu divákovi může připadat jako Akta X, ale ve skutečnosti se jedná o něco mezi Dexterovou laboratoří a Capricou. Velmi atmosférický, kousek s hlubokou myšlenkou, vyprávěný spíše minimalistickým stylem co se vyhýbá klišé jako ďábel katedrále. SPOILer alert: to hašteření mezi tím dobrý a zlým vesmírem je docela sranda, ftipně vyřešený cestování mezi vesmíry za pomoci pokusů na dětech... ale ta plně propuklá válka s technicky geneticky upravenejma sobě samejma, je tak chladná... jako dýka v páteři. (rozuměj jako: je tam dokonalá atmosféra) Naštestí se Walter nebojí si sám na sobě provést lobotomii či zalejt se na 20 let do jantaru než přijde na odpověď. ()

mishulkaa

Každá série graduje a je čím dál lepší a lepší. Škoda, že ke konci se ve scénách objevovalo tolik sentimentálních dialogů (obzvlášť otravné to bylo, když v napínavých a vypjatých situacích začali hrdinové řešit vzájemné osobní vztahy... ) Nicméně i přesto nemůžu dát méně jak 5 *. Pro mě, jakožto fanouška sci-fi, techniky, vesmíru a tak dále, to byl parádní seriálový zážitek. ()

Danulka01

První tři série byly jasně na 5*. Čtvrtá byla prostě divná a zajímavých jen pár dílů. Pátá byla otřesná až do 6. dílu a i pak ne každý díl stál za to. Je pravda, že poslední finálový díl byl výborný, ale stejně to nezachránil. Jinak Walter byl úžasný jak nejvíc, Peter, Nina, Broyles, Astrid a Charlie mě bavili taky moc. Ještě taky September, alterOlivia a David Robert Jones - ten byl úžasný slizoun. Naopak jasně herecky nejhorší mi přišla Etta, to bylo prostě strašný. V globále epizody s alternativním světem patřili k těm zdaleka nejlepším. Pokud si to někdy pustím znovu. skončím třetí sérií a pak to možná zvednu aspoň o jednu hvězdu. ()

Portman01

Takže v nedeľu 24.2.2013 o 00:35 som dopozeral poslednú epizódu piatej a záverečnej série tohto neskutočného fenoménu zvaného FRINGE (Hranice nemožného- cz). Keď mi kamarát povedal, aby som si stiahol tento seriál, nečakal som od toho nejaké zázraky, nakoľko ja kriminálky veľmi nemusím. No už pilotná epizóda ma presvedčila o tom, že tento seriál si neskutočne obľúbim a od toho momentu som hltal jednu epizódu za druhou a dával si všetky nezrovnalosti do súvislosti, aby to neskôr dávalo zmysel. Prvá séria: Spoznávame ústredné trio (Olivia, Walter, Peter) a samozrejme radu ďalších nie menej zaujímavých postáv (Astrid, Charlie, Nina, Broyles, a i. ). Prípady Oddelenia okrajových vied (alebo Oddelenia Vzorca, tiež Fringe Division-eng) sú viac-menej spájané s bio-teroristickou organizáciou zvanou ZFT (Zerstorung durch Forschrichtte der Technology alebo Skáza pokrokom technológií) a ich hlavou, ktorou je David Robert Jones. Trio rieši záhadné udalosti spájané zo ZFT, časť z nich pripisujú korporácií Massive Dynamic, ktorá ich údajne podporuje, William Bell (zakladateľ MD) je nezvesetný, Nina Sharpová (výkonná riaditeľka MD) je nám predstavovaná ako postava, ktorá síce chce pomôcť, ale očividne má bočné zámery. Vôbec po prvýkrát sa stretávame s Pozorovateľmi, ktorí v ďalších sériach zohrajú omnoho dôležitejšiu rolu. Celkovo prvá séria pôsobí ako Akty X, ale predsa sa tieto dve seriály v niečom líšia. Zamrzelo ma, že tu nebola žiadna zmienka o alternatívnom svete a tak divák, aj keď sa akokoľvek snaží zistiť podstatu toho všetkého, nemá šancu ani po zdĺhavom premýšľaní. Koniec vás nechá na lopatkách s ďalšími otázkami, kým nesiahnete po druhej sérii. Druhá séria: Moja najobľúbenejšia. Mnohé nezrovnalosti konečne začnú dávať zmysel. Okrem iného sa dozvedáme aj o mňeňavcoch (meniči podôb-sk, Shapeshifters-eng). Vrcholom druhej série a celkovo celého seriálu je epizóda s názvom "Peter," kde sa mi slzy tískli do očí a všetko to dopĺňal tento úžasný soundtrack (http://www.youtube.com/watch?v=UB-FvsFLpFQ ). Posledné epizódy nám v plnej paráde predstavia alternatívny svet a hurá na ďalšiu sériu. Tretia séria: Naj akčnejšia a naj dramatickejšia zo všetkých sérií je práve táto. Autori to vyriešili bravúrne: striedanie epizod v našom svete a v alternatívnom svete, čím máme možnosť spoznať a vžiť sa aj do ostatných postáv. Sledujeme vojnu medzi dvoma svetmi, kde prežiť môže iba jeden, a vnímame ho tak z oboch perspektív. Štvrtá séria: obohacuje seriál o časové osy, kde máme možnosť zistiť, ako by sa vyvíjali udalosti, ak by v minulosti boli učinené iné kroky. Poteší návrat Williama Bella a samozrejme Davida Roberta Jonesa, ktorý je mojím najobľúbenejším záporákom, tak trochu pripomínajúci Jokera. Záver je silný a emotívny a ak by to takto skončilo bol by som maximálne spokojný. No autori nám predkladajú ešte jednu záverečnú sériu na vyriešenie všetkých otázok, tentokrát otázok týkajúcich sa záhadných Pozorovateľov. Piata séria: Nuž tu mám zmiešané pocity. Režisér Abbrams nás doslova zasype emóciami, či už pozitívnymi alebo negatívnymi, každopádne z mnohými postavami sa rozlúčime, spoznáme nové, nečakajte že sa tu budu riešiť prípady spájané s okrajovými vedami ako v predošlých sériach, táto séria sa odohráva kompletne v budúcnosti, presnejšie 20 rokov po uplynulých udalostiach (rok 2035) kde je svet uvrhnutý do totalitného režimu nastoleného Pozorovateľmi, ale nahliadneme aj do roku 2167 (kedy boli Pozorovatelia vytvorení) a 2609 (kedy bol svet zničení Pozorovateľmi a ľudstvo vyhladené). Ale chcel som proste viac. Mohli do toho zapojiť viac fantázie. Aj keď všetky otázky boli zodpovedané (čo ma veľmi teší) a koniec je mimoriadne uspokojivý, predsa len ak už to má byť posledná séria tak posledná epizóda sa mohla niesť v duchu pilotnej epizódy a natiahnúť to z 45 minút na 1h 15 min, pretože koniec bol strašne uponáhľaný. Spomína sa tu Odboj (Resistence) a tak som čakal nejakú záverečnú bitku alebo útok na HQ Pozorovateľov, ale nič také sa nestalo. Každopádne ak to mám hodnotiť ako celok, tak celkovo tých 5 sérii (presne 100 epizod) je neskutočný zážitok a odporúčam zhliadnúť tento seriál. Až to bude všetko na DVD v CZ dabingu (ktorý sa neskutočne podaril, nakoľko som to videl aj v eng) určite si ich zakúpim, aby aj generácie čo prídu po mne mali možnosť spoznať fenomén s názvom FRINGE. Moje hodnotenie: 1.séria: 80%, 2.séria: 85%, 3.séria: 85 %, 4.séria: 80%, 5.séria: 75% () (méně) (více)

romulus777

No čo už povedať k tomuto novodobému kultu?ak máš pocit,že máš veľa voľného času,začni pozerať Fringe-a a zistíš,čo je to droga :-) Ako tu už bolo viackrát spomenuté každá generácia má svoje X-Files :-) a tento seriál teda v ničom nezaostáva,ba práve naopak.Pokročilá technológia,sympatickí hrdinovia,veci medzi nebom a zemou,moderný šat a v neposlednom rade elektrizujúca atmosféra z neho robia ťažko odolateľnú záležitosť. ()

Monkey_Bear

Nakonec "jen" čtyři hvězdy, protože luxusní první tři řady mi trochu zhatila rozpačitá 4. řada a obrovsky zklamala příšerná 5. řada. Ale všechno zlé je k něčemu dobré, kdyby si seriálek držel tak vysokou laťku celou dobu, tak bych skutečně svou dceru pojmenovala Olivia a to by mi doma asi nepoděkovali.. ()

supec

Videl som prvú sériu. Niak ma nohromila, miestami som sa až nudil. Neuveriteľne zdĺhavý dej a hrozne klišé spracovanie. Po hereckej stranke sa to dalo. Možno ostatné série sú lepšie, no ja som dáko nemal vôľu ich pozerať. ()

Yaan2

1.řada 95%, 2.řada 95%, 3.řada 95%, 4.řada 90%, 5.řada 90% Budete se smát, budete plakat, změní se vám život... ()

obyč.divák

Fantastický seriál! Nechybí mu nic,vtip,láska,romantika,napětí,záhady.Pro mě to ještě větčí kouzlo,že když sem doma ležel s chřipkou,dal sem si to komplet celý pěkně za sebou. Užil sem si to a doufám že se brzy takový podobný seriál objeví......i když Waltera,nepřekoná nikdo! :-) 75H naprosté dokonalosti-4 dny luxusní zábavy ()

Mach Tom

Můj velmi oblíbený seriál poslední doby. Je jen škoda, že autoři musely seriál ukončit předčasně, ale naštěstí se jim podařilo si vydupat alespoň zkrácenou pátou sezónu a tak mohli pár věcí dokončit a vysvětlit. I když jednu záhadu tak vysvětlily nepřímo, protože to neřekli ale fanoušek si to snad dovtípil jak se stroj na spojování realit dostal do minulosti. Takže sbohem Waltere a snad se v budoucnosti potkáme :-) ()

violik

Už jsem po Aktech X nedoufala, že shlednu nějaký seroš. A přece a v dokonalejším balení. Tajemné scifi snad všech možných nápadů, ovšem mě chytil vynikající výkon Johna Nobleho. Paranoidní genius plný lidskosti i svědomí. V poslední serii převládá neskonalá síla rodiného pouta a obětování, před scifi a to dá celému kompletu zlatou tečku. ()

Lazy87

1.season: Tento seriál mě zatím nijak neohromil. Ze začátku jsem uvačoval o přesunu do koše, ale vydržel jsem. Ke konci se to naštěstí začalo nějak formovat, přesto stále nevím, jestli mě to nějak chytne, když prvních 21 dílů bylo celkově průměrných, ovšem se stoupající tendencí. Ovšem ohlasy to má dále kladné, tak asi posečkám. ()

juanpera

Protoze mam rad sci-fi, mam rad i tento serial. Konecne se mi ho podarilo skouknout cely. Protoze v nasich cesko-slovenskych televizich byl pouzit vzdy jako vypln a presouvan na nesmyslne casove lokace. Byt je v nem spousta veci pritazenych za hlavu, nepochopitelnych, tak jsou vysvetlovany na radoby vedeckem zakladu, ktery by pochopilo snad jenom konzilium vedcu a doktoru mnoha vedeckych oblasti. To znamena pokud zkusit verit a unaset se dejem je to parada od zacatku az do konce. Take obsazeni je neokoukane, pokud pomineme ucast Joshui v "dawsons greek". Pochutnal jsem si na nem asi v rozmezi tri tydnu, tak jsem jej i skoro cely pochopil. Po Aktech X konecne neco na co se da divat. A taky kladne hodnotim to, ze autor a produkce vi, kdy skoncit. ()

Ag...

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Horor ...a navíc komedie, že Asterix? Je tam vše co vás napadne i nenapadne, chybí už snad jen Lochnesská příšera hrající piškvorky s Panem Tau... ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)