Na československou filmovou produkci mistrovsky natočené dílo, které na mě působilo jako by to točili naši o něco lépe finančně zajištění přátelé na druhé straně Atlantiku. Většina českých kameramanů a zvukařů by se tady mohla učit, jak může film také vypadat, protože jestli je tohle nový nástup slovenské kinematografie, tak nad námi naši slovenští bratři získávají náskok asi jako při zavedení eura. Uvažovala jsem nad maximálním hodnocením, slovy své drahé sestřičky jsem prostě taky "ten magor, kterýmu když řeknou, že to natočili podle skutečný události, tak bulí od začátku". Ale nenechám se pro tentokrát zmanipulovat a za slabší partyzánskou polovinu tomu hodím "jen" 4*. I tak ale nadšeně tleskám a těším se, s jakým dalším filmem našich východním sousedů se v kině setkám.(2.7.2009)

44. KVIFF - Panejo. Nejlepší (zatim) film letošního MFF. Nevěřil jsem ani chvílemi, že se jedná o česko-slovenský film a že Jiří Chlumský, který zatim nic moc převratného nenatočil dokáže ukočírovat dílo takového rozsahu. Doufám, že se to doostane na LVY a posbírá je to všechny, zatim nejlepší film, co u nás, resp. na Slovensku vznikl. Výborná je volba hlavního hrdiny, který je výborný jak vizuálně tak herecky a jeho tvář mně osobně byla neznámá, což je nejepší. Další výbornou volbou bylo obsazení Romana Luknára do role kápa lágru. Sice jenom chvilku, ale z jeho výrazu a hraní mně běhal mráz po zádech. Fakt paráda!(9.7.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $138,000║ Nadmieru vydarená dráma, a pre mňa nečakané prekvapenie, slušné herecké výkony, dobrá réžia, celkové spracovanie vrátane príbehu je na dosť dobrej úrovni, pútavo natočené, nemá to výraznejšie slabšie chvíľky, nadpriemer. /70%/(5.9.2011)

Ty jo já od rozopadu republiky neviděl jediný Slovenský film. Není to můj osobní bojkot za to, že mě už Tatry neříkají pane, ale jednoduše proto, že jak zmizeli z našich obrazovek slovenské pondělky tak jsem nějak slovenskou tvorbu přestal vyhledávat a soustředil se spíš na vyhledávání slovenských děvčat, ale nakonec si mě jeden slovenskej film naše sám a já nestačím žasnout. Jistě dalo by se vyčíst přílišná zkratkovist průběhu celé války, jistě i emočně by se mohlo zadařit ještě lépe, hlavně v tom táboře, a dalo by se třeba vyčíst že v "partyzánské" části se až příliš tlačí na antižidovskou notičku, vlastně, kdyby se to natočilo bez téhle části, celý film by na mě působil mnohem komorněji ale i více emotivně, ale dost už výtek, protože i přes to všechno se jedná o mimořádně povedený filmek, který nenudí a způsob vyprávění dokáže zaujmout a vybudit obavu copak se asi staně v následujícíh minutách a to prosím po celých 129 minut. Kamera vynikající, herecké výkony taky a třeba ta přestřelka s fašounama při přechodu přes silnici je po akční stránce natočená s americkou gracií matadorů akčních scén, to fakt klobouk dolů. Mrzí mě, že jsem o filmu neměl ani šajn, protože tohle bych dal klidně i v kině. Posílám bratrům Slovakům čtyři hvězdy, chválu a uznání.(1.6.2011)

Vzhledem k tvůrci filmu docela překvapivě rozmáchlá a koukatelná podívaná. Nedodržený slub vytěžuje všemožná klišé žánru okupačního dramatu a na emoce má připraveny osvědčené recepty, ale situace Židů za Slovenského štátu se na plátnech kin neobjevila hodně dlouho a navíc se tvůrci mohli opřít o silný skutečný příběh. Přesto však jsou osudy hlavní postavy natolik bohaté, že bylo třeba zákonitě nesetrvávat příliš u jednotlivých zastávek na odysei židovského chlapce a tak spíše vzniká povrchní leporelo bez hlubšího prožitku. Ten akorát vykoukne v poslední části, kdy si mladík u partyzánských jednotek trpce uvědomuje, že ho nečká ani v době svobody nic než osud vykořeněného a nevítaného člověka. Jde jen o pár záblesků, které by si určitě zasloužily větší prostor. Po technické stránce však film působí naprosto profesionálně až velkofilmově a může se také opřít o fenomenální výkon Samuela Spišáka, který prochází neuvěřitelnými proměnami z ušlápnutého dítěte k neohroženému a předčasně zestárlému bojovníkovi za svobodu.(16.9.2010)