Silné téma, vynikající scénář plný zvratů a životní herecké výkony poskládaly dohromady thriller o pátrání po dvou zmizelých děvčatech, který je napínavý až k nesnesení. Keller Dover (Hugh Jackman) čelí asi nejhorší noční můře každého rodiče, jeho šestiletá dcera Anna a její kamarádka Joy jednoho večera na Díkuvzdání zmizí. Jejich hledání nebere konce, hodiny se vlečnou a dívky jsou stále pohřešovány. Do objektu zájmu se při pátrání dostane zchátralý karavan, který parkoval před jejich domem a u kterého si dívky naposledy hrály. K případu je povolán detektiv Loki (Jake Gyllenhaal), který zatýká řidiče karavanu, retardovaného Alexe Jonese (Paul Dano), ale pro nedostatek důkazů je Jones po nějaké době propuštěn. Oficiální pátrání sice stále pokračuje, ale Dover se cítí bezradný, jeho strach se mísí se vztekem a zlobou. Bere spravedlnost do svých rukou a bez ohledu na následky se rozhodne vyslechnout jediné pojítko k případu sám, po svém a bez rukaviček. (Bontonfilm)

Radko

Unesené deti. Námet ako hrom. Kto by to neocenil? Tie zúfalé, hrozné rodičovské pocity zúfalstva na pokraji kolapsu? A vcítiť sa nie je tak ťažké, veď rodičmi alebo deťmi sme komplet všetci. Ako kriminálny príbeh to zase až tak dobre nešliape. Pretože -paradoxne - príbeh zachováva predpoklad, známy z vyšetrovateľskej praxe, že odhalenie páchateľa je často čírou zmesou nekonečnej trpezlivosti pri prehrabávaní sa tonami jalovej hlušiny a náhody. Kdeže rozumovo náročné konštrukcie vyšetrovateľa. Tie sú dobré tak do tv adaptácií podľa Agáty Christie. Ale zase, ak sa film vzdá sherlockovského mozgu, ostáva často len nudný balast. A ten divákov neosloví. Preto tunák tvorcovia siahli po niečom, na čo sa často zabúda, ale čo je pri akomkoľvek zločine často kľúčové. Ako konkrétny trestný skutok ovplyvní okolie, ktoré má vzťah k obeti? A ako takýto negatívnym reakciám, vedúcim niekedy k fatálnym dôsledkom predchádzať? Toto druhé sa pýtam už len ja, režisér primárne ukazuje, že únos dieťaťa totálne ničí život rodičov, vedie ich k nepredvídaným hystericko- násilným rekciám, často siahajú k fľaške. Často sa stávajú závislými od liekov. Rovnako tak sa ďalšími obeťami stávajú nespravodlivo obvinené osoby, ktoré si biľag prvotnej viny hodenej na nich systémom, nesú často až do smrti. No a netreba zabudnúť ani na vyšetrovateľov, ktorým zo zúfalstva nad nepolapením zločinca častokrát rupnú nervy. ()

castor

Moc si přeju dát zase nějakému kousku plný počet hvězd a přiznávám, že jsem si to u Prisoners zpočátku docela přál. Jenže tahle komorně laděná detektivka vyplýtvá náboje poměrně brzy a tohle bludiště plné odboček hlavu nezamotá, ani tep nezrychlí. Výsledek nevysál, nesemlel, nezadřel se pod kůži, prostě jen solidně zabavil na půl třetí (ano!) hodinu. Je fajn, že Kanaďan Denis Villeneuve připraví diváctvu příběh plný překvapení a zákrutů, škoda jen, že se tu spousta věcí děje hodně náhodně i (odpusťte mi ten výraz) poměrně absurdně. Výsledek je tak další uměle vyvolanou hysterií, kterak už naskakují názory, že ten či onen plešoun na jaře určitě poputuje do rukou nějakého tvůrce/herce. Dvě rodiny, stejná bolest. V pensylvánském městečku totiž zatím neúspěšně pokračuje pátrání po dvou zmizelých holčičkách, podezřelý je pro nedostatek důkazů propuštěný, takže se zejména jeden z otců rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou a podezřelého kluka s IQ na úrovni desetiletého dítěte vyslechne po svém. Už tady si divák musí říkat, zda jeho náhlé zmizení netrkne policajty dřív (kdo za ním asi může stát?). A to nemluvím o vyrovnávání se s extrémními situacemi rodičů – někteří se jen převalují v posteli (přehrávající Maria Bello se teda (ne)předvedla), jiní stojí před skutečností, že mají v domě po zemřelém otci připoutaného možného únosce. Do toho žádné veselé barvy, jen špinavá auta, zablácený podzim, permanentní déšť (nikdo s ním neumí pracovat tak, jak Fincher v Sedm) a nenamalované hrdinky. Jenže tahle šeď pomáhá pouze VELMI slušné atmosféře. Rozuzlování případu totiž selhává. Vysvětlení není dostatečné, některé postavy zapojené do únosu nemají dostatečné opodstatnění. Jindy jsme zase svědky přespříliš prozíravého jednání hrdinů. Nejednoznačné řešení přichází i z dalších linií a není to, myslím, tím, že je to výhradně látka pro kavárenské intelektuály, kteří si to najdou sami – prostě to v dobře maskovaném scénáři schází. Klasické pátrání samozřejmě své kvality má, nicméně se občas opravdu omezuje na pouhé nahánění „kohosi“ ve tmě. A jak už jsem naznačil, detektivní práce je tu opravdu „usnadněná“ velkým množstvím nepřesvědčivých náhod, nikoli na analýze a sběru důkazů. Hlavní dvojka válí, o tom žádná. Na Oscara prosím nikoliv, ale výborní jsou. Stejně jako kameramanský veterán Roger Deakins, který má doma deset nominací na Oscara (cenu však nikdy neproměnil). Ještě k režisérovi: U některých kroků bych našlapoval s rozvahou. Tohle není film, který by si zasloužil ovace ve stoje!! ()

viperblade

Nejlepší Fincher bez jeho účasti. Temné, pohlcující a rozporuplné. Něco mi brání v plném počtu, nicméně doufám, že druhá projekce to něco vytěsní, uvězní v opuštěném baráku a zmlátí. 85 %. ()

ClintEastwood

Nevím, kdy naposledy jsem viděl film, od kterého bych ani na vteřinu neodtrhl oči. Vynikající práce režiséra, který mě 150 minut držel v pozornosti a napětí. A tu píšťalku, která mi přivodila husí kůži, slyším v uších ještě teď. Atmosferický, temný thriller. ()

Rogue

Zajímavé dělení informací mezi hlavní postavy, kde divákova vševědoucnost generuje emoce i napětí. Antisherlokovský přístup. Jestli to do sebe na konci úplně všechno zapadá už si nejsem tak jistá jako po skončení, naštěstí to na celkovém zážitku nic nemění. ()

*CARNIFEX*

Kelly Dover oslavuje deň vďakyvzdania spolu so svojou rodinou v spoločnosti najlepšieho priateľa. Príjemná rodinná atmosféra sa mení v drámu potom, ako nečakane spoločne mizne Doverova dcéra s dcérou hostiteľa oslavy. Prípadu sa ujme mladý, ale zato ctižiadostivý detektív Loki, ktorý vedie vyšetrovanie vlastnými metódami. Po celú dobu vyšetrovania mu jeho situáciu nikto zo zainteresovaných neuľahčuje. Práve naopak. Podarí sa mu napriek všetkým prekážkam vypátrať nezvestné dievčatá? Veľmi slušný "staromódny" thriller plný zvratov. Skôr, ako k snímku Se7en by som ho prirovnal k nemenej slávnemu Zodiacovi, kde Jake Gyllenhaal taktiež stvárnil jednu z hlavných postáv. Napriek tomu, že tento film skutočne spĺňa najvyššie kritéria, kvalitu spomínaných snímkov nedosahuje. Chýba mu totiž väčší náboj. Záver "len" rozuzlil príbeh, pričom nepôsobil nijak strhujúco, ako by sa možno očakávalo a žiadalo. Presto všetko sa jedná o kvalitný thriller, ktorý môžem vrelo odporučiť. ()

D.Moore

Strhující drama, ve kterém ani tak nešlo o všechna ta překvapení a odhalení (pozorný divák dostává průběžně různé nápovědy a je jen na něm, jak s nimi naloží), ale o to, co provedou s postavami. Takové filmy mám rád. Hugh Jackman a Jake Gyllenhaal jsou perfektní a věřil jsem jim naprosto všechno, no a kombinace Villeneuvovy režie, Deakinsovy kamery a Jóhannssonovy hudby se zase jednou postarala o milionovou atmosféru. Bylo to temné, špinavé, hutné a jsem rád, že z toho nikdo neudělal roztahaný seriál, ale jeden pořádný film. ()

Dan9K

Jako já miluju mysteriózní krimi thrillery, takže mě to vlastně hodně bavilo, ale to se u tohohle žánru povede tak nějak skoro vždycky, pokud nejsou autoři úplní idioti (což se taky někdy stává). Když tak nad tím ale po dokoukání přemýšlím, vlastně tam toho mystéria mnoho nebylo. Je tu jedno zajímavé odhalení související s těžkým osudem jedné z postav, hodinu a čtvrt trvá vedlejší linie mučení, a to mi přišlo poněkud přehnané. Zápletka jako taková je dost tuctová a vlastně se ani nijak zásadně nerozpracuje. Veškerá detektivní činnost je vlastně naprosto zbytečná, neboť k rozuzlení případu by došlo, i když by se předtím vůbec nic nezjistilo. To mi na tom vadí asi nejvíc. Navíc je fascinující, jak snadné a ze strany záporné či záporných postav neopatrné to nakonec bylo. A samotný závěr je jen znouzectnost, aby nebylo ukázáno úplně všechno, i když je zcela jasné, jak to dopadne. Jinak je to ale samozřejmě profesionální práce, která umí vybudovat napětí. Líbil se mi pomalý styl, který tomuhle žánru sluší. A tyto pozitivní aspekty umí dobře skrýt to, že obsah vlastně není až tolik zajímavý. ()

PinokKio

Pátrání po dvou zmizelých holčičkách nás dovede na spoustu cestiček, kterými se vydat. Nejde tu jen o ta ztracená prťata, což naznačuje i originální název. Tady se hraje o více životů .. a ne vždy v rukavičkách. I přes ten slibný scénář (který se klidně mohl kdysi někde odehrát, byť se nikde žádný nápis dle skutečné události neobjevil) a výborné herecké obsazení mám pocit, že v režijních rukou někoho zkušenějšího bychom se dívali na mnohem vyzrálejší a temnější film. Tak snad příště, Denisi .. ()

Hild

Excelentní kriminálka, jakou jsem neviděla pěkně dlouhou dobu. Zmizení dětí je strašně vděčné téma a prakticky nevyčerpatelné. Zmizení má perfektně budovanou atmosféru a nechybí ani pořádné napětí, měla jsem pocit, že v jistých momentech se mnou nedýchá celé kino. Film vyniká především v tom, že není o postavách, Hugh Jackman hraje otce, který se snaží vzít spravedlnost do vlastních rukou, ale vlastně se nikdy nepodíváme do hloubky té postavy, Jake Gyllenhaal hraje zase člověka, který prostě jen dělá svou práci, ale nikdy tu postavu nepoznáme, nemluví se o jeho minulosti, nebo životě, vlastně jsem po celou dobu měla pocit, že ten film ani žádné výrazné postavy nemá, tohle by obyčejně znamenalo velkou výtku, ale samotnou mě překvapilo, jak moc dobře tohle fungovalo. V popředí stojí pouze příběh, který má diváka vtáhnout, nezáleží mu na postavách, chce jen odhalit, co se stalo holčičkám, jedná se totiž o čistě kriminální drama. Pro mě byl tenhle film do závěrečných 15 minut na jasných 5*, závěr však nebyl úplně podle mého gusta, neodcházela jsem ze sálu s pocitem, že by vše do sebe zapadlo tak, jak by mělo a to teď nemyslím po dějové stránce, ale spíše jsem měla pocit, že se na konci někdo snaží o hodně zvratů za každou cenu. Ale i tak se jedná o výborný film, který můžu doporučit. ()

Spooner

Snímek, po němž vám nebude dobře, ale stejnak byste si dali nášup. Atmosférický nářez s řemeslně bezchybnou režií a několika scénami, z kterých emoce doslova tečou proudem. Příběh je navíc tak napínavý a výborně vystavěný, že to nezačne při své dlouhé stopáži nudit ani na chvilku. Po herecké stránce je to navíc naprosto precizní a vůbec bych se nedivil, kdyby si Hugh Jackman již podruhé za sebou vysloužil nějakou tu hereckou nominaci. Ano, pár scénáristických berliček se zde možná najde a ten závěr mohl být také utnut o pár vteřin dříve. Nepamatuju si ale, kdy naposledy mě nějaká kriminálka tak moc pohltila. Naposledy asi Gone, Baby, Gone a že to už je nějaký ten pátek. Prostě špičková a mrazivá podívaná. ()

HOCKEYKA

Prekvapivo kvalitná kriminálna dráma,ktorej nič zásadné nechýba.Atmosféra neskutočná,herecké výkony presvedčivé až strach,kamera majstrovsky dokonalá,hudba sedí ako riť na šerbeľ a predsa... záver by zniesol trocha viac toho úžasného napätia,ktoré tak nádherne gradovalo počas uplynulých stoštyridsať minút a potom akoby zmizlo do jamy spolu s hlavným hrdinom.Každopádne o triedu či dve lepšie,než všetky pokusy o návrat ku kvalitnému krimithrilleru za posledné tri roky. ()

tahit

Slušná dávka napětí, nic proti tomu, ale přinejmenším kdyby zde nebylo tolik nelogických podivností, zdání reálnosti by bylo lepší. ()

Davies182

... pro depresivní temnotu je v mém srdci nastálo vyhrazené jedno nezanedbatelné místo. Déšť, pláč, krev a beznaděj. I need more of that! ()

Wacoslav1

84%??? What the fuck?! Ne tohle fakt ne ať si každej hodnotí jak je libo, ale tohle není nic dalšího než film s těžce uměle vyvolanou hysterií ke který se tu jak koukám všichni houfně přidávají. Se zájmem jsem cestou z projekce na metro naslouchal jak jistá uživatelka líčila film komusi po telefonu cituji : No oni to byli zlý lidi a unášeli děti, protože byli ve válce z bohem, ale to byl normálně jinej level tenhle film!!! No to teda byl jinej level a sice level totální nudy. Stopáž je naprosto šílená ze začátku to ještě zaujme, pak už jenom totálně nudí ke konci jsem usínal, takže až příště nebudu moct zabrat pustím si tenhle film. Pointa tu sice nějaká byla to zase jo, ale problém je, že skoro po celou dobu trvání jsem se do toho vůbec nedostal a celej ten děj šel tak trochu úplně mimo mě. Co se týče postav tak Gyllenthaal v roli detektiva hrál slušně s ním jsem neměl problém, ale ten Jackman a jeho postava mi vůbec nesedli. Zkrátka takovej nábožensky založenej podezřívavej uvědomělej správnej Američan a to fakt nemusím. Prostě slabé slabé a ještě jednou slabé. Komentáře přirovnávající to pak např k tak geniálnímu filmu jako Sedm jsou naprosto mimo k tomu ani nemám co bych dodal. Takže takhle není to takovej druh filmu, kdy bych měl chuť se sebrat a po deseti minutách odejít z kina to zase ne, ale určitě to není nic co bych si potřeboval ještě někdy zopakovat.30% ()

gogo76

Už dlho som nevidel tak vydarený krimi thriller, v ktorom by ma až napínalo od zvedavosti ako to dopadne. Kam zmizli dievčatá, kto je tá spútaná mŕtvola v dome kňaza, má ten mentálne zaostalý skunk s prípadom niečo spoločné alebo to iba hrá? Chudák(P, Dano) si toho vytrpel dosť a tieto postavy v posledných rokoch zvláda na jednotku. Veľmi dobrou postavou je i policajný vyšetrovateľ - J. Gyllenhaal. Fandil som mu, šiel na to rozumne, i vo vypätých scénach sa choval uveriteľne , bez nejakého hereckého prehrávania. H. Jackman občas prestrelil, ale to je skôr môj subjektívny pocit, pretože každý sa v podobných situáciách zachová inak. Atmosféra je výrazná a temná ako od Finchera a v istých momentoch mi naozaj pripomínal film Sedem a vďaka Gyllenhaalovej prítomnosti i Zodiaca. Napriek dĺžke film zbehne ako voda, je napínavý i bez akčných scén a tá tajomnosť a napätie mu vydrží až do konca. U mňa plný počet za maximálne zaujímavých a napínavých 153 minút...100%. ()

Xmilden

Prisoners! Zajímalo by mě, koho napadlo v české distribuci tento výstižný název zprznit. Po delší době skvělá detektivka jako ze staré školy, u které si divák není ani na moment jistý jak vlastně skončí. Velkou roli hraje deprese, která se nese celým snímkem. Rovněž je potřeba zmínit skvělý výkon Gyllenhaala, který ve filmu původně neměl vůbec hrát. ()

Tom_Lachtan

Temné, silné, emocionální, vousaté (v případě Hugha Jackmana), slizce se tvářící (v případě Jakea Gyllenhaala), vysoce atmosferické, jen škoda, že ne až tolik propracované, jak by mohlo být (jinými slovy, když přijdu na pachatele a souvislosti po třetině filmu, není sledování závěru zdaleka tak zábavné, jak by mohlo být). Prostě a jednoduše je výsledek nebývale dobrej thriller, kterej jak dobře zahranej, tak zrežírovanej, obrovská škoda je tak jenom délky filmu (), díky které není tempo v druhé půlce filmu dostatečně pohlcující (tedy pokud nemyslím pohlcování Jeana Valjeana Temnou stranou). A tohle je 999 komentář k tomuhle filmu (o=´ ()

Phobia

Neumím štrykovat růžové ani jiné šály, této činnosti se xmrti děsím, fíkus mi dávno chcípnul, protože jsem nejen nesledovala jeho růst, ale ani jsem ho nezalévala, přesto jsem navzdory verbalově prognóze (diagnóze?) s "Prisoners" hodně spokojená. Mám teď na mateřské zpomalený mozek (zkuste spát denně asi tak 3 hodiny a to přerušovaně, k tomu mějte celé dny za společnost pouze 3 bytosti, z nichž kočka je ta nejinteligentnější), tudíž mi vyhovovalo pomalé tempo filmu. Jako rodič jsem drama dost prožívala a chápala veškeré kroky zoufalých rodičů, Wolverina zvláště. Dokonce i to modlení je v takové situaci pochopitelné, takže pro jednou vynechám své tradiční úšklebky směrem k víře v nadpřirozené bytosti. Jackman se mi líbí (samozřejmě, je to kus chlapa a pohled na něj mi rve rodidla), Gyllenhaalův tik považuju za zajímavě geniální tah (ničím důležitý a zároveň strhávající pozornost), atmosféra filmu je správně ponurá a téma únosu dětí silné. A teď jdu hledat dva šneky, jestli se mi je nepodaří přimět k páření, když je to prý tak fascinující podívaná. S ohledem na roční období budu ráda, pokud najdu aspoň jednoho plže, co na mé přání bude masturbovat. 85% ()

-bad-mad-wolf-

I s odstupem času dostatečně výživná záležitost, v níž se snoubí hned několik pro mou osobu atraktivních prvků. Zimní atmosféra v prostředí amerického maloměsta + scénář perfektně dávkující zvraty a otázky + skvělé herecké obsazení a solidní výkony + ožehavá morální dilemata + schopní tvůrci, díky nimž koktejl zmíněného funguje = jeden z nejlepších thrillerů za poslední léta. Mikroskopický záchvat geniality se odehraje v posledním záběru filmu. Mimochodem, obsazení Jakea Gyllenhaala do role detektiva, jenž "vyřešil všechny své případy", je šikovný vtípek od tvůrců - Gyllenhaal totiž hrál detektiva také ve filmu Zodiac, který se zabývá případem, jenž nikdy nebyl zcela objasněn. Radost, tenhle film. ()

Villeneuve se ujme další velké sci-fi

Villeneuve se ujme další velké sci-fi

16.12.2021

Režisér Denis Villeneuve (Příchozí, Duna) se v Hollywoodu rychle stává expertem na významné sci-fi. Jen co tak filmař dokončí adaptaci druhé poloviny knižní Duny, ujme se oceňovaného… (více)

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina