Ztracen ve vesmíru

• USA Love

Vizuálně dokonalá podívaná! Jeden z nejvydařenějších sci-fi filmů roku 2011 se zabývá základní lidskou potřebou kontaktu a bezmeznou touhou po přežití. Po ztrátě kontaktu se Zemí uvízne kosmonaut Lee Miller osamocený na mezinárodní vesmírné stanici na oběžné dráze. Systémy podpory života postupně slábnou a Lee musí čím dál tím víc bojovat o svůj zdravý rozum a také o vlastní život. Jeho svět se uzavírá do klaustrofobické osamělé existence, až jednou učiní na palubě zvláštní objev... (oficiální text distributora)

El_Rabbit

Mám rád divný a zvlášní filmy, ale tohle už bylo moc, málem jsem se unudil k smrti... ani ona údajná obrazová a pocitová stránka filmu mi nepřišla tak výrazná, abych nechtěl raději spát. Asi jsem měl zůstat jen u traileru a nemusel jsem být tolik zklamaný. Raději bych se možná znovu podíval na víc jak dvouhodinovou von Trierovu Melancholii než na tohle a to jsem u ní dvakrát usnul doopravdy... ()

bobstock

Zajímavý artový kousek nakonec nezasáhl tu nadpřirozeně hloubavou část mozku spojenou s věčností prostoru a času. Po hezkých flow záběrech a filozofování o stavu duševním během Občanské války, jsem dostal nudnou prohlídku muže na vesmírné stanici, který měl tu smůlu, protože už svět neuvidí jak ho znal. K němu se vyjádří starý pán u psacího stolu, jeden skejťák, řidič, co mu ulítlo kolo z auta a taky nějakej voják. Ne, že bych byl takový necita, ale pokud mám prožívat třeba i samotu s filmovým hrdinou, tak musím mít důvod. Gunner Wright byl emočně prázdný. Tu je příkladem např. Moon. Tam je hrdina také osamocený, ale mě jako diváka stále zajímal jeho osud a podnikání, tam srdíčko bylo. V tohle ISS s barevnými diodami nestačí. Věřim, že sám astronaut by řekl: chtěli byste mě pozorovat, když se nudim? To nechtějte. Pokud si v tomto hrají tvůrci na další odyseu, tak prosim, ale mě to musí buď chytit za mozek nebo za srdce a to se bohužel nestalo ani v jednom případě. 50% věčí emoční zážitek mám zde: https://www.youtube.com/watch?v=KaOC9danxNo ()

JM87

Tenhle film měl obrovskej potencial, opravdu měl, ale bohužel zhořel na pár věcech. První, co mě fakt vadila byla až totálně př**daná prezence hudby Angels and Airwaves, která se tam prostě někdy absolutně nehodila. Další věc, která mě s*ala byly ty medailonky různých příběhů, který akorát narušovaly kontinuitu filmu a zbytečně to protahovaly. Pak mi teda ještě vadily kostýmy a nabušenej týpek po 10-ti letech strádání v kosmu. Jinak rozhodně se mi líbila ta tajemná atmosféra kolem toho, co se stalo na zemi a pěkná pointa. Rozhodně si vážím i toho, že film je dost z části dělanej DIY (Viz. kosmická loď u Delonga na zahradě, atd), takže za to maj u mě bod. Že i za tak malej rozpočet něco takovýho zvládli. Nicméně dávám tak tři a půl hvězdiček... ()

jerenymo

První 2/3 filmu jsou parádní a člověk se těší co se vyklube v závěrečné třetině. Ale to je právě kámen úrazu páč po začátku Leeho procházky ve skafandru kdesi po nějakých starých budovách se začíná film matlat kdesi v bahně a už se z něj nevyhrabe. Je to škoda film měl velký potenciál. ()

Pidzey

Tenhle film je ……… otřesná nuda. Jenže nuda která má svoje kouzlo, zvláštní osobitou atmosféru a krásnej soundtrack. One actor show je podle mě nejtěžší filmová disciplína a Gunner Wright ji zvládnul s grácií. Hlavním problémem filmu je, že se tam vlastní nic neděje a když už to vypadá že by se mohlo něco stát, tak se nic nestane. Režisér však to nic podává velmi vkusným a nápaditým způsobem a divák neví zda se má nudit a nebo být natčený. Jsem z toho docela jelen. Kurňa, už nevím kolikrát jsem to použil a opravdu netuším kolikrát ještě použiji, ale zas v tom vidím nevyužitou šanci. ()

cyphercz

A to jsem si myslel, že je Fontána film těžkej k porozumění, ha! Z komentářů je patrné, že nejsem jediný, kdo to nepobral, a to je prostě problém, film by vždy měl být pro diváka alespoň trochu srozumitelný. U Love jsem si musel vygooglit movie explanation, jinak bych neměl šanci. Existuje více verzí popisujících o co tam vlastně sakra šlo, ale mě osobně se líbí ta v odkazu na konci mého komentáře. Když tu myšlenku a zpracování ale srovnám s již zmíněnou Fontánou či 2001, Love zkrátka zaostává a celý děj by šel vměstnat do poloviční stopáže. http://filminterpretations.blogspot.cz/2012/08/love-2011-by-william-eubank_14.html ()

Košoun

Filozofické sci-fi, při kterém si mnohokrát vzpomenete na Vesmírnou odyseu. Tím nechci vůbec srážet Williama Eubanka, protože co vložil do tvorby tohoto filmu je naprosto neuvěřitelné. Ať již je to na minimální rozpočet ohromující vizuál nebo nepřetržitý tok myšlenek (vůbec netvrdím, že jsem všechny pochopil, ale myslím, že tento film není o tom, abyste pochopili každou vteřinu) nebo práce s kamerou, William Eubank tímto debutem pro mě překročil hranici toho, co se dá na poli nezávislých sci-fi filmů vytvořit. Zpět ale k samotnému snímku - po zvláštním začátku s obrazy z Civil War pozvolna začíná psychologické drama jednoho opuštěného kosmonauta, který se stále více a více uzavírá do svého světa. Posledních 20 minut je pro mě silným "WTF" a ani po přečteních několika vysvětlujících článků a komentářů mi to asi úplně nedochází. Ale osobně to jako mínus neberu, mám rád filmy, nad kterými se musí přemýšlet. Jen mi vadí, že zde jakékoliv přemýšlení je prostě marné a scénáristicky Eubank konec úplně nezvládl. Navíc podobenství s Vesmírnou odyseou je na konci naprosto zřetelné a trochu to shazuje celkovou snahu o vlastní originální sci-fi. Dávám objektivně 3*, ale pokud máte rádi sci-fi, rozhodně tento film nesmíte minout. Osobně mi dal více než 2001, ale to už je hodně subjektivní. ()

Jabro odpad!

Vetsi nudu jsem uz dlouho nezazil! Hadam, ze ten co psal onen blabol "oficialni text distributora" (viz popisek filmu) se bud koukal na neco jineho, nebo to po peti minutach vypnul! Popravde ani mu to nemam za zle, protoze lituju, ze jsem to sam neudelal.. Naprosto zbytecne stravenych 90minut zivota! ()

Chundys

Je mi líto, že jdu oproti ostatním uživatelům s tak nízkým hodnocením, ale asi jsem nedostal to co jsem si představoval. Jediné co se mi na filmu líbilo byla hudba a dejme tomu po vizuální stránce, ale to je tak všechno. U mne tento snímek měl být schovaný hodně dlouho v počítači a nebo Ztracen někde ve Vesmíru. Děkuji znova ne! A to jako filosofii neodsuzuji, ale prosím vás, tohle byla fakt nuda... P.S. Jinak trailer se mi velice líbil, to jsem ještě nečekal, co mě čeká až se podívám na celý film :-( ()

REP_ReZeNT

"Cítit v srdci, že všechno má svůj účel a doufat v naději, že existuje něco nad námi. A pak, se možná probudím." Tak jsem se nechal unést. Unést něčím, co ani nedokážu pořádně popsat. Film slibuje nevšední zážitek, je to jako ..  jako jízda na horské dráze .. a to všechno díky Angels & Airwaves, ti dělají z filmu něco vyjímečného a možná existuje plno lepších filmů tohoto žánru, ale jenom tady jsou opravdoví andělé. Musíte je milovat, abyste pochopili. Chvílema jsem měl dokonce pocit, že mi rostou křídla. "Musíte si vzpomenout na dobré věci a ocenit vzpomínky, vést nekonečný život. Musíte si uvědomit, že to, co jste dělal ve svém životě může ovlivnit způsob, jakým budou v životě jednat druzí. To znamená, že váš život bude v jejich očích pokračovat." Děkuju, že tu je někdo jako Tom Delonge a že tu existuje něco, jako Angels & Airwaves. Je to neuvěřitelný co semnou dokáže jejich muzika dělat, takových zamyšlení, co jsi mi "způsobil".. Tome, jsi neuvěřitelnej. ()

agassi68

Trošku napätia a zvratov by tomuto snímku prospeli. Filozofické zamýšľanie sa nad zmyslom života osamote tiež bolo pridlhé. Keď sa však do tej pozície vžijete.. Ale za nápad, realizáciu a pohodovú muziku si svoje hviezdičky film zaslúži. ()

pilarius

Atmosférou někde mezi Moon a Sunshine, za což může i skvělá hudba. Výběr herce do hlavní role se také povedl. Technickými kvalitami vzhledem k rozpočtu je film určitě absolutní špička. Bohužel zmatenost či absence děje (není v mých silách posoudit, co z toho vlastně tomuhle filmu přisoudit), jej v mých očích jednoznačně shazuje dolů. Z tohohle základu šly udělat minimálně 2, nebo dokonce 3 kvalitní filmy, bohužel z toho vylezl jenom jeden, ze kterého ta dobrota během vaření poněkud vyčichla. P.S. pro autory: Zákony gravitace platí, pokud se explicitně neřekne jinak a neřekne se aspoň zhruba, proč to jinak je. ()

lada-k

Tak takhle ne... Nejsem z těch co potřebují všechno polopatě, rád si zapřemýšlím... Ale tohle neberu. Těšil jsem se na zážitek alespoň vzdáleně ve stylu Fontána, Solaris, nebo The Moon. Nedostal jsem z toho nic. Navzdory dvěma úplně rozdílným názvům originálu a české distribuce to nefunguje ani jako sci-fi a ni jako drama o potřebě lásky. Vesmírná odysea už tady jednou byla a mnohem lepší než tento plagiát a závěrečná vykrádačka Sunshine už byla fakt moc. Jedna hvězda za zvuk a hudbu a druhá za atmosféru, ze které bohužel nic nevyplynulo, jen prázdno. Nikdy víc.... ()

Fridecka

Svou délkou spíše kratší snímek, přesto plyne pomalu jako osamocení hlavního hrdiny. Vystačí si prakticky s jedním hercem, který zůstane sám na vesmírné stanici na oběžné dráze Země. My tak máme možnost prostřednictvím jeho chování sledovat a odhadovat jeho pocity. Nachází se" kousek" od Země, má hezký výhled na naši modrou planetu z okénka vesmírné stanice, přesto je sám, izolovaný od lidské civilizace, s níž je spojen pouze vzpomínkami. Jak zničující pocity asi musí mít, si nikdo ani nepředstavíme, přesto tam dochází k osvobozující katarzi hlavně prostřednictvím hudby. Snímek působí převážně na vizuální úrovni v kombinaci s hudbou. Přímo hmatatelný je stav osamocení nablízku a na dohled mateřské planetě a lidstvu bez kontaktu s ní a bez moci cokoliv učinit. Proč se film v originálu jmenuje Love? ...V anglosasských zemích se hojně užívá, někdy až nadužívá tohoto slova. Může ale také znamenat ochranu. Napadá mne paralela vysvětlitelná s pomocí psychologie vztahů, kdy se ve vývoji živých bytostí na horizontále moci a bezmoci objevilo právě LOVE, tj. když se u zvířat objevilo pečování o mláďata, což v konečném důsledku stálo i na začátku zrodu lidského druhu. Takže možná , že Love je o lásce, ale také o sounáležitosti s lidstvem, s planetou a jejími obyvateli, o containmentu -pro nějž v češtině nemáme slovo, ale jehož výklady jsou velmi krásné. Celkový zážitek z filmu dosahuje, troufám si říct, až psychedelického rozměru a to hlavně díky spojení s výraznou emotivní hudbou. ()

MarleyCZ

Vesmírná odyssea tak trochu jinak. Na začátek se přiznám, film jsem viděl 4x, bohužel jsem jej původně plně nepochopil až na po čtvrté vše do sebe zapadlo. Je nutné si všímat naprostých detailů jinak budete již v půlce filmu plavat. Vizuálně na nízkorozpočtový film úžasné. Hudba opravdu nemá chybu zvlášť v závěru filmu. Za tu atmosféru nemůžu níž než na 5* :-) ()

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Mladý tvůrce prozkoumá svět pod námi

Mladý tvůrce prozkoumá svět pod námi

05.10.2014

Režisér a scenárista William Eubank dokázal se svými dvěma nízkorozpočtovými sci-fi filmy – Love a novinkou The Signal - zaujmout diváky i kritiky na festivalech, navíc dokázal vykouzlit dost muziky… (více)