Město

The Town

Mesto hriechu

Mesto

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010, 125 min (SE: 150 min)

Jsem sice zločinec, ale mám zlaté srdce. Hledám přítelkyni se spoustou pochopení. Něco takovýho by si mohl dát MacRay do inzerátu. Film zas může mít na přebalu napsáno "Chci strašně moc vypadat jako Nelítostný souboj" (dokonce se na něj hrdina dívá v televizi). Jenže šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není jasný pane. Affleck (alespoň zatím) není Mann. Jde o dost idealizovanej pohled na svět gangsterů, který tu vypadaj jako kluci od vedle co maj jen adrenalinovýho koníčka (zatímco FBI tu pomalu vypadá jak Gestapo) a scény přepadů prostě postrádaj dynamiku a syrovost, jakou dokáže do filmu dostat král realistické akce. Přesto jde o dost nadějnej pokus a v záplavě superhrdinskejch holčiček co chytaj kulky všech velikostí ve vzduchu je to tak příjemný osvěžení, že nemůžu než ocenit 4 * a navíc mě to konečně donutilo Nelítostnýmu souboji přidat na maximum. Jo, kdyby náhodou Rebecca Hall chtěla někdy utěšit, jsem k dispozici.(30.12.2010)

Během okamžiku jsem se do The Town zadíval a oči jsem neměl šanci odsunout od obrazovky. To, co mi v Gone Baby Gone chybělo tady naprosto perfektně funguje. Výborný, chytlavý příběh. Konečně drsnej Ben Affleck, kterej tuhle imidž potřebuje jako sůl a celá řada zapamatovatelných scén, při kterých Vám vyhrknou slzy do očí s tím, že tohle je přesně ten typ thrilleru, který vidíte za hodně dlouhou dobu. Je možný, aby Ben Affleck byl opravdu schopný režisér? Před pár lety bych se mu vysmál do očí. Spolu s Mattem Damonem a DiCapriem jsem je totiž viděl v obětí umělého frajerství, ze kterého už zřejmě vyrostli. Momentálně totiž před sebou vidím přední představitele Hollywoodu, o kterých bych to předtím nikdy neřekl.(13.2.2011)

Gone Baby Gone jsem ještě neviděl. Po zhlédnutí v pořadí druhého Affleckova režijního počinu tak musím co nejdříve učinit. Spíše než krimi thriller jde o krimi drama a jako takové film funguje bezvadně. Přepadávání bank / obrněných vozů je natočeno s grácií Michaela Manna (Nelítostný souboj) a neakční scény jsou zase podpořeny vynikajícím výkonem Bena Afflecka. Roste z něj nejen výborný režisér, ale také herec. Jeremy Renner mě prozatím stoprocentně nepřesvědčil, ale dám mu ještě pár šancí. O zbytku hereckého obsazení se rozepisovat nebudu, všichni odehráli své a o nikom z nich nemůžu říct nic špatného. Harry Gregson-Williams se tentokrát držel zpátky, a to filmu určitě pomohlo, sem by se jeho zběsilá experimentální hudba moc nehodila. Nebál bych se svěřit Affleckovi nějaký větší a ambicióznější projekt, určitě na to má.(7.1.2011)

Patnáct let jsem musel čekal, než se po filmu Nelítostný souboj objevil další pořádný kriminální thriller plný akčních scén a honiček při kterých vám tuhne krev. Ben Affleck potvrzuje svoje režijní kvality a ukazuje, že umí i hrát. Jen doufám, že Ben kvalita dalších filmů nebude klesat. Jedno musím Affleckovi nechat. A to je výběr námětů k jeho filmům. Ma dobrý vkus. Krimi mu jde, schválně jestli zkusí i jiný žánr. A nakonec vkaz českým distributorům: Fuck you, I saw this movie anyway.(4.12.2010)

Emocionálně trochu chudší než Gone Baby Gone, stále však velmi plný a "živý" příběh, kde hlášky dokonale zapadají, každý charakter je ohromně zajímavý a Affleckův všeznalý výraz i břišní sixpack budí příslušný respekt. Jen ty logické lapsy a drobné scenáristické berličky, díky kterým toho chlapcům prochází občas až moc, přespříliš vytrhávají z konzistentního napětí a očekávání věcí příštích. I tak mám pocit, že pokud si Affleck pojede ve stejném duchu ještě párkrát, může to na sklonku života dotáhnout do ligy Eastwoodovic formátu. Velmi silný nadprůměr.(1.10.2010)

• - Na nápisu na nahrávce FBI je vidět datum narození postavy Claire Keesey. Je to 19.5.1978, tedy stejné jako její představitelky. (Othello)

• - Ben Affleck je oddaný fanoušek Red Sox a pravidelně navštěvuje jejich zápasy. (MeanWhile)

• - Adam Frawley (Jon Hamm) nosí hodinky značky Rolex GMT Master. (dyfur)