Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

Baldrick

Takové roztomile intenzivně pseudovědecké (reportážní), přitom čím dál víc béčko jako noha (chování posádky, podporované prací s kamerou a střihem; stupňující se inscenační bezradnost - více blikání). Komorní space opera pro artoše, která se zvrhne v atmo (non)survival horůrek (prakticky asi ambice ukázat se a příště točit s větší parádou). Ale ten konec, to už jim fakt prdnul led pod nohama... Čtvrtá bodka dotlačena za potenciální zážitek z kina v originálním znění (práce se zvukem). ()

jackalsc

S hodnocením jsem docela v rozpacích. Film se mi velmi líbil po všech stránkách a nemám vůbec co vytknout, ale zase 5 hvězd si představuji krapet jinak. Prostě možná nějaký final touch a bylo by to. Ale zase film zde nemá nějaké extra slibné hodnocení a myslím, že si rozhodně zaslouží víc. Prostě na hraně mezi 4-5 hvězdami a to se moc často nestává. SPOILERY Docela se mi zdá, že se tvůrci tak nějak inspirovali příběhem Crysis 1 ale s tím rozdílem, že naštěstí zde stejně vypadající potvůrky kompletně neanihilovali celou zemi :) A za ten nostalgický feeling jsem velice rád. Takže pro zlepšení filmového hodnocení. ()

endrix

Příjemné a celkem originální scifi. Pseudodokumentární zpracování rozhodně neurazí, i když každý, kdo alespoň tuší něco o kosmonautice, si bude klást zásadní otázky. Kontext, jak technický, tak společenský je totiž ve filmu dokonale pominut. Prostě letíme k Europě, protože, ehm... můžeme. Prdíme na Mars, prdíme na základnu na Měsíci, prostě uděláme jen větší raketu a hurá přímo k Jupiteru, kam doletíme překvapivě rychle. Škoda. Takto koncipované scifi by si zasloužilo alespoň trochu vysvětlení. Koncept pseudokumentu si o to přímo říká, zvlášť když má poměrně krátkou stopáž na celovečerák a prostor by tedy byl. Tohle pro mě sráželo uvěřitelnost víc, (SPOILER) než závěrečná matrixovská hentai obludka. Jinak jsem si ale atmosféru užil, při některých smrtích mi běhal mráz po zádech (Utopit se je pech, ale utopit se ve stovky kilometrů hlubokém mimozemském oceánu?) a atmosféra cizího, studeného hlubokého vesmíru na mě z filmu přímo čišela. ()

Emperor1

Od sci-fi thrilleru očekávám něco jiného. Spíše drama, ovšem ne až tak dramatické, rozhodně jsem nebyl přikován k obrazovce. Postavy nemají šanci získat si mé sympatie, je to banda sucharských vědců, ovšem zapálených pro věc. Scéna, ve které se konečně aspoň na pár sekund objeví to, na co všichni diváci celou dobu čekají, je skoro zbytečná, protože o to tam vlastně vůbec nejde. Vyniká hlavně myšlenka o touze po poznání, odvaze a obětování se pro vědu. ()

Corwin01

Podle mě by se film mohl řadit mezi hardcore scifi a možná i proto u mě tolik nezabodoval. Jestli je děj popisující cestu na jeden z Jupiterových měsíců ztvárněn "autenticky"? Možná. Je to pro oko po zábavě lačnícího diváka (hráči simulátorů meziplanetárních letů prominou) nuda? Určitě! Krom toho mě nesmírně iritovalo chování astronautů v kritických situacích: "Máte už málo kyslíku, raději se vraťte. Jasně, jen zkontrolujem ještě jednu věc..., Zvyšuje se radiace a opět dochází kyslík, raději se vrať. Jasně, jen půjdu ještě něco občíhnout...". Ta pointa (poslední záběr kamery) na závěr už to opravdu nevytrhla, takže lidi zkoukněte, ale s nulovým očekáváním a třeba nedopadnete jako já. ()

bi5hop

Velké překvapení! Velmi dobré naporcované dílo, jehož hlavní zbraní je očekávání velmi dobře kořeněné nelineárním vyprávěním. Celkový koncept myšlenky se (myslím) okrajově dotýká Vesmírné odysey, což nijak neubírá snímku na kvalitě. Hercům jsem jsem jejich postavy věřil, což už se dnes tak moc nevidí. 90% ()

endoskop

Found footage môže byť zradné. Nie je totiž vylúčené, že sa film divákovi oddiali a osudy postáv sa mu stanú ľahostajnými. Tiež hrozí aj určitá neprehľadnosť, či už priestorová alebo časová, čo tiež neprospieva sledovaniu. Práve touto neprehľadnosťou trpí aj Europa Report, lenže v menšom merítku, čo je rozhodne pozitívum. Zásadnejším prievodným javom "footagu" môže byť aj strata atmosféry, čo je paradoxné, keďže sa snímok práve snaží byť čo najviac autentický a najpresvedčivejší. A tu sa ukrýva sila Europy, keďže zmieňovanú atmosféru nestráca, a čo je najdôležitejšie, keď sa presunie z prvej, nudnejšej polovice do druhého polčasu, je film nesmierne napínavý a pri nabehnutí záverečných tituliek človek chce, aby bola stopáž dlhšia. Na rozdiel od toho nepoteší niekedy nelogické konanie postáv, teda Prometheovský štýl. Mne to ale nevadilo a skôr som bol rád, že found footage forma je pri tomto filme v tej najcivilizovanejšej podobe. ()

michalkop

Nebavilo mě to. 60 minut nudy, 20 minut předvídatelné akce, happyend nikde. K tomu špatné CGI animace (naprosto nedostatečně zvládnutý Jupiter, o Europě nemluvě. Někdy ti kosmonauti vypadají odborností, emocionální stabilitou a uvažováním jako osazenstvo z Vyvolených. Spoiler!!! Venku je něco, co reaguje na světlo reflektorů, jsme na tenkém ledě... takže budeme svítit, co to dá. Před odletem nezkontrolujeme palivový systém, atd. Shrnutí: film mě nebavil, nebyl pro mě vizuálně ani příběhově zajímavé, žádné sexy herečky, žádné poselství, žádné napětí. 40%. Jako drama by dostal o 10 možná 20 % víc, ale oficiálně se vydává za sci-fi thriller. ()

MaximusMax

Těšil jsem se na to moc, komorní nízkorozpočtové sci-fi mám rád, protože často přicházejí s mnohem zajímavějšími myšlenkami a výraznější atmosférou, než tříštivé drahé blockbustery. Navíc koncept found footage se pro tento námět skvěle hodí. Bohužel jsem měl z filmu pocit značně nevyužitého potenciálu a přesto, že má jít o realistické hard sci-fi, tvůrci se až příliš často uchylovali k trochu laciným filmovým pomůckám, kterými si koncept found footage značně nabourali. Jednou z nich je bezesporu hudba, která tam podle mě vůbec neměla co dělat. Jistě by se dala nahradit zajímavější ruchovou složkou, která by při správném užití posloužila k vybudování napětí minimálně stejně dobře. Rovněž časové skoky tam i zpět působily značně samoúčelně. Docela bych uvítal větší prostor pro přípravy a první fáze letu, abychom se lépe sžili s posádkou i účelem mise a uvědomili si výjimečnost celé akce. Klidně bych naopak oželel úvodní "náznaky katastrofy", které slibují víc, než je film nakonec schopen přinést a snaží se dost uměle hned od počátku navodit pocit tísně. Závěr filmu se pak trochu křečovitě snažil dohnat to pomalé tempo, které film do té doby držel. ()

Pickardino

..po dlouhe dobe hard sci-fi. Zadni vrazdici mimozemstane nebo roboti, mezihvezdna spiknuti, lide obdareni superschopnostmi, zablesky maseru pripadne AM bomby a podobne. Vesmir je chladny a cizi, neodpousti chyby a necha si za ne platit ceny nejvyssi. Moc pekne. Rikam si jestli to Cuaron v Gravity zvladne aspon takhle dobre. ()

naytsirk

V blízké době po sobě viděno společně s Oblivion a musím příznat, že ten se mi líbil o něco více. Ale ani u Europa Report jsem se nenudil... ()

veere odpad!

Solidní žánrovka hard sci-fi, která přišla tak 60 let po boomu, takhle je to jen nudná a předvídatelná záležitost, a nejlépe bych to asi charakterizoval jako "ztrátačasu", někomu to určitě sedne, ale koukat na skupinu lidí, jak se přes hodinu plyncají po lodi je prostě opruz. ()

tuntik

Typovo najbližšie má asi Sunshine. Lenže narozdiel od filmu s Murphym je dej trochu pomalší, pointa menej reálna a tá chobotnica... no, radšej ju nemali ukazovať tak detailne. Ale napriek tomu v celku pozerateľné. ()

J!b

Máte rádi sci-fi? Pak je to OK. Atmosférická syrová pseudo-dokumentární záležitost s takovým trochu nejapným závěrem. Nemáte? Nedáte ani 20 minut této emocionálně vyprahlé, nevýpravné a neskonale nezábavné s....y. ()

Pavlo

Dosť vydarený pseudodokument o vesmírnej výprave na mesiac Europa. Najväčšie plus je dobre vybratý herecký kolektív, ktorý zahral svoje úlohy veľmi presvedčivo, žiadne premrštené sci-fi hračky (všetky veci a zariadenia sú blízke našej dobe, čo ešte viac prehlbuje pocit reálnosti deja) a inteligentné rozprávanie príbehu. Nechápem, že sa nedostal do kín, nároky na premietanie v kinách má splnené na jednotku. P.S: Keby bol Prometheus spravený na podobný štýl, nedopadol by tak otrasne. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka