Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

ObiWan7

Toľko očakávaná epizóda VII je z môjho pohľadu sklamaním a to hneď z niekoľkých dôvodov. Abrams urobil presne to čo nemal, sedmička je len akousi dejovou reprodukciou štvorky čiže tomu chýba originalita, film je zameraný skôr na špeciálne efekty ako na príbeh a celková atmosféra ktorá sa tiahla všetkými predošlými epizódami od úvodných tituliek až po záverečný soundrack sa stráca snáď po prvej pol hodine. Navyše štýl scén je úplne o niečom inom, chýbajú tak typické prechody medzi scénami ako z powerpointu. Nová Jedi Rey sa naučí všetko behom 2 sekúnd filmu (pilotovať millenium falcon, používať silu, boj so svetelným mečom), čo v predošlých filmoch Jedi museli trénovať neviem koľko. Z hlavného záporáka Kylo Rena som sa skoro pošťal, bohužiaľ od smiechu, to naozaj už väčšieho šupáka v hollywoode nenašli, absolútne do tej role nesedí a aj keď viem že to tak nebude, želám si aby ho v ďalšej časti čím skôr zabili. Nehovoriac o tom, že na začiatku zastaví strelu použitím sily a na konci má vyrovnaný súboj s mečmi s obyčajným stromtrooperom. Nech sa na mna nikto nehnevá ale to by bolo v Lucasovych filmoch vyriešené mihnutím oka použitím sily. A ak sa nájde niekto kto tvrdí, že sa chcel ukázať že ho zničí mečom tak tam rozhodne chýbala nejaká badass hláška typu "chceš zomrieť mečom tak poď", čo opäť dokazuje nedoriešenosť jeho postavy. Jeho pán zjavujúci sa z hologramu bude síce predstavený v nadchádzajúcich epizódach ale som presvedčený že nie dostatočne. Navyše som sa nedopatrením dostal na film so slovenským dabingom čo bola ďalšia obrovská tragédia. Myslím že Abrams sa toho bál, stavil na istotu a to bola obrovská chyba už to jednoducho nebolo ono, hurá na ďalšiu epizódu a nepredstaviteľne ničivejšiu a väčšiu hviezdu smrti... ()

MM1979

První řadě chci podotknout, že jsem příznivcem sci-fi a hvězdných válek, ale druhým dechem musím konstatovat velké zklamaní z posledního počinu. Jistě je to nejslabší díl a každopádně za lístek do kina to nestálo (179,- CineStar) a na osmý díl do kina už určitě nepůjdu. Nejvíce mě mrzel chabý, jednoduchý a zcela předvídatelný příběh. Ale co bylo nejhorší byl ten fakt, že spousty myšlenek a scén jsme už viděli v předchozích dílech, jako by člověk koukal na remake několika dílů splácaných do sebe, zejména hvězda smrti a to včetně způsobu jejího zničení. Některé nelogičnosti, jako vypnutí ochrany planety jedním tlačítkem v odvodňovacím tunelu bez možnosti zpět nahození z velínu jsou až úsměvné. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu, ale kdyby to nebylo Star Wars, tak se jedná o zcela tuctový jednoduchý akčňák s pěkným obrazem a kulisami, ale nic vás nepřiměje se na to kouknout znovu. 82 % to musí mít jen a pouze z nostalgie fanoušků a z jejich hladu po pokračování ságy. To, že nás v sále pro 500 lidí sedělo pár dnů po premiéře 7 - slovy sedm je dostatečným důkazem, že můj dojem a zklamání není ojedinělé. ()

Buzzo

Slabe a som sklamany cakal som viac omnoho viac vykradnute stare casti nic viac absolutne nesympaticky herci okrem slecny nebezpecnej inak velka slabota ()

Jani.89

Spoiler alert!!! Nejsem tak nějak fanoušek sci-fi, takže by u mě podobný film asi nikdy tak jako tak nedostal plné hodnocení. Nicméně i oproti ostatním dílům SW série mi tento přišel celkem podprůměrný, na čemž se velkou mírou podepsala postava Kylo Rena (kde toho emaře proboha vyhrabali?), která celou dobu působí jako zamindrákovaný adolescent toužící se každou chvilku bůhvíproč rozbrečet vzteky a dodává celé temné straně jistou dávku směšnosti. ()

migr

Povětšinou o dost lepší než předchozí začátek epizodní trilogie, a vyrovnaný(těsně pod stupínkem výtězů:)) soupeř původni. 81% ()

soudcedredd

Nepíše se mi to s lehkým srdcem, ale jde asi o moje největší filmové zklamání za poslední dobu (no vlastně zrovna nedávno jsem viděl Jeden musí z kola ven a tam to platí v bleděmodrém). Rok se těším na pokračování ságy a Abrams pak naservíruje toto...děj absolutně bez překvapení a předvídatelný jak zelení mužíci na Ukrajině. Nevím kolik lidí netušilo, co se stane mezi Hanem Solem a Kylo Renem, nebo, nečekalo, že se při té poslední šermovačce v lese neroztrhne zem tak, kde se roztrhla. Když si vzpomenu, co kdysi mezi fanoušky nadělala jedna jediná věta : Já jsem tvůj otec, Luku", tak mám pocit, že snad jediné překvapení by do budoucna mohl film přinést, kdyby v dalším díle hned na začátku Rey probodla Luka :-) Dialogy jak z nějakého teenagerského dojáku (hlavně když si Poe a Finn nebo Rey a Finn notují, jak jsou fakt, ale fakt hustokrutopřísně super). Čím film přinesl větší efekty a větší Hvězdu smrti, tím zaostal příběhem a hereckými výkony. Dokonce i božskému Johnu Williamsovi už asi dochází invence, protože hudba čerpala jen ze starších motivů a nepřinesla nic nového. Pominu-li pecky z původní trilogie, tak i ta druhá - často kritizovaná - se mohla pyšnit aspoň takovým hitem jako Duel Of The Fates...teď nic. Takže ve výsledku dávám 40% (10 % za efekty, 10 % za pár ucházejících scén (ale neptejte se mě jakých - musel bych dlouho vzpomínat), 10 % za nostalgii a 10 % proto, že se to líbilo aspoň mému osmiletému synovi a za 30 % by mě asi poslal k šípku). Jinak ve zbytku souhlas se Slasherem... ()

TerryHessian

Film mě docela zklamal... Tolik poprasku okolo toho a nakonec nesplnil to co člověk očekává... Myslím že starší díly těm se to nedá rovnat.. :( ()

Filmyx

Co k tomu říct.... Z čeho jsme ještě nevytriskali prachy? Co má dostatečne jméno a fanouškovskou základnu na to, aby se z toho i po natočení nezazivne blbosti bez nápadů, pouze vykradajiciho starou sérii, stal nový hit? Ha, star wars.... ()

Joral

Po tak brutálnom PR som si to musela pozrieť, dojem rozpačitý. Okrem Heráka a jeho ženy sú herecké výkony slabé. Hlavná hrdinka je ešte celkom v pohode, hlavne dobre behá, ale hlavný hrdina (v trende politickej korektnosti černoch) vie zahrať iba astmatický záchvat, ktorý predvádza skoro stále. Prečo má hlavný záporák (v trende politickej korektnosti transvestita) na hlave masku, keď ju ako v prvých dieloch Darth Vader nepotrebuje na dýchanie? Žeby módna imidžovka miestnych tínejdžerov? Zaujal ma odklon od prílišnej digitalizácie ako bola v predošlých nových dieloch a návrat k filmovaniu pomocou modelov ako to bolo v sedemdesiatych rokoch. Som zvedavá ako sa to bude vyvíjať. ()

JarkaK

Udivující jeví se mi přespříliš optimistické a kladné hodnocení této "novinky", která k původním filmům vlastně nepřidává nic nového a bohužel pouze vykrádá (lepší slovo snad není) čtvrtý díl, resp. první díl Star Wars. Podobně jako ve čtyřce jsme rovnou hozeni do děje, kdy se konec blíží a je třeba proti tomu něco dělat. Je tu opět pán v masce a aby ani nejmenší dítko nebylo na pochybách o jeho úmyslech, je obalen do černého hábitu= je zlý. Důležitá informace je opět ukrytá v robůtkovi, a tohoto droida chce druhá strana najít a onu informaci z něj dostat. Opět je třeba zničit death star, která je nyní ovšem mnohem větší, pročež více Adidas. Death star má obranné štíty, ale hlavní hrdinové si s tímto zapeklitým problémem poradí bravurně: rozhodnou se je deaktivovat. A pak už se jen strefit. "Nový" film přináší jen něco, co tu už bylo, a můžeme se pobavit o tom, jestli tento "remake" dosahuje aspoň kvalit původních filmů. Je škoda, že byl natočen film jen z toho důvodu, že na to byly peníze, a že nebyl natočen proto, že by byl k dispozici zajímavý scénář s nějakou myšlenkou, která by měla jít do světa. ()

ybiomehanika

Tak jsem si na to zašel do kina podruhé, abych si na film ujasnil názor, ten však zůstává rozporuplný. Jak už bývá u Abramsových filmů zvykem, režií to táhne hrozně nahoru, ale zase ho sráží scénář. Počáteční představování nových postav je super a až po přílet na planetu Takodana jsem byl moc spokojený, ale od této části nové Star Wars jakoby neví, čím chtějí být. Nové postavy nejsou pořádně rozvedeny kvůli nemalému důrazu na staré známé, staří známí mě zase až tak nebavili (Leia, C3PO). Záporák má respekt jenom dokud si nesundá masku, obličej mladého Krause v kině vyvolal salvu smíchu. Nechápu, že Finn je v trailerech prezentován jako potencionální nový Jedi a i ve filmu používá většinu času světelný meč on, ale přitom sílu neovládá. A co ta nevyužitá postava Damerona? A při závěrečném, v pořadí již třetím kočkováním s hvězdou smrti, jsem se místy přistihl, že už ani nevnímám, co se na plátně děje. Proč jeden z nejočekávanějších filmů všech dob po uzavřené hexalogii nepřichází s novým příběhem, ale zůstává zaseknutý v minulosti a remakuje epizodu IV a VI? Ono je až moc očividné, že Síla se probouzí slouží především k nastartování nové série a to pravé dobrodružství má teprve přijít v nadcházejících letech. Navzdory vší kritice se mi však méně než slabé čtyři hvězdy momentálně dávat nechtějí, začátek je vynikající, herecky to je parádní (až na castingový omyl s Driverem), těch pár nových motivů od Williamse se mi líbilo, technická stránka filmu je zase někde úplně jinde a není ji co vyčíst, a mysterium kolem Snokea je solidní. Až na pobíhání po hvězdě smrti jsem se docela bavil, ale i tak mi to přijde málo. ()

nolitimere

Sila sa síce prebudila avšak ,, temná strana ,, by mohla vypustiť väčšie zlo... Po dlhom čase som si opäť zašiel do kina s tým , že pred nasadením 3D okuliarov som mal v bruchu také to príjemné motýlie chvenie a ako náhle zazneli prvé tóny moja eufória by sa dala krájať .... Pánovi režisérovi ďakujem , že ponechal ten ,, old look ,, ktorý robí SW jedinečnými čo ma však mrzí , že až na pár odlišností som videl Epizodu IV len s pozmenením scénarom + nové tváre ... ,, nástupca ,, Dartha Vadera ak ho tak môžem nazvať bolo pre mňa asi najväčšie sklamanie , my ale budeme fandiť naďalej a veríme ,, svetlá strana ,, vráti úder ... nech Vás sila sprevádza. ()

Mykie

Nově Star Wars jsou pro mě zklamání. Tři hvězdičky tam jsou, ale jsou slabé a ta třetí je tam spíše jako závan nostalgie a nadšení, že se někdo po letech Hvězdným válkám zase věnuje. Nebudeme si nic nalhávat, všichni dobře víme, že cílem nové trilogie je vydělat haldu peněz, přičemž kápové od Mickeyho se tento fakt snaží zastřít zaměstnáním JJ největšího fanouška hvězdných válek vůbec. Tomu se však asi pod horou fanouškovského nadšení vytratila originalita a natočil něco, co vypadá spíš jako dražší remake Nové naděje. Některé hloupé scény a nedomyšlené zkratky mě vyloženě otravovaly a nejedna z postav vyšumí úplně do prázdna. Přesto mi však v mnoha momentech naskakovala husí kůže a já byl nadšený. Tahle dějová a scénáristická nejednotnost, kdy se střídavě jede naplno nebo na setrvačnost, mě mátla a dost mi kazila zážitek. Uvidíme jak to celé dopadne a jak si s vesmírem poradí ostatní režiséři. ()

LosMichal

Myslím si, že filmu 30 ročná pauza neublížila, ale skôr prospela a nečudujem sa že láme rôzne svetové rekordy. Nové postavy si zamilujete a hercov čo ich stvárňujú tiež, pretože ich zahrali geniálne. Old school hercom sa nedá nič vyčítať ich výkon sa od posledného filmu nezmenil. Záporák Kylo Ren má veľa fanúšikov ale aj haterov. Z rozumného hľadiska to bola geniálna záporná postava. Jeho záchvaty hnevu budete milovať. V tomto diely pribudlo do filmu aj o čosi viac humoru a eastereggov na staré časti. Efekty 21. storočia Star Wars sedia na 100% a zvuky tiež. 3D zážitok je isto tiež neskutočný. Na záver by som len dodal že posledných 30 minút filmu si budete pamätať. ()

Wyrmhord

Môže sa Vám stať, že si tento film pozriete bez toho, aby ste boli fanúšikov série, nemali ani len potuchy kto sú a ako sa hlavné postavy volajú a dopredu budete očakávať sklamanie. Presne toto sa stalo mne. šiel som na to do kina ako na úplne prvú časť série a .... a náramne som sa bavil. Vrelo odporúčam ako blockbuster plný akcie, efektov a príjemného humoru všetkým. ()

michaelala

Do kina jsem šla s manželem, protože tyto filmy má moc rád. Neočekávala jsem nic a byla jsem hrozně mile překvapená, jak mě to ztrhlo do děje a nemohla jsem se od toho odpoutat, ani na záchod jsem si nedošla :-) Pro mě taková pohádka, ale to je u těchto filmů normální a možná proto nás tolik baví. ()

LeerdamerSK

Tak som sa konečne dočkal... Pokračovanie legendárnej ságy. A dopadlo to prekvapivo výborne. J.J. Abrams sa ujal svojej úlohy výborne a doniesol vynikajúci zážitok. Nové postavy sú super hlavne Rey, a aj návrat starých postáv poteší. Trocha mi ale neberie logika že niekto netrénovaný môže bojovať so svetelným mečom. Ale to je len malé mínus. Koniec je parádny a trocha aj smutný. Soundtrack znie výborne ako v minulých dieloch. Celý film ma príjemný nostalgický nádych. Za mňa rozhodne lepší začiatok ako EP 1, 2, 3. Uvidím teda ako bude vyzerať pokračovanie ale za mňa má tento diel 5*. ()

Graveristan

Mám se příště opět těšit? Ale ano, zkusím to, jsem pro další šance... Hlavní záporák, který působil po prvních 10 minutách tak nabouchaně a pak skoro zapomněl máchat mečem s někým kdo drží meč poprvé v ruce? :-) No dobrá ponechme stranou drobné nelogičnosti, na těch film nestojí. Nějak to vše fungovalo, ale... ale na úkor efektů, nostalgie ze starých tváří a okamžiků které jsme už asi viděli. Asi určitě, jako třeba vykrádačka IV epizody. Proč, proč si to musel udělat Abramsi? Která temná strana tě posedla? Kam se podělo to kouzlo, tajuplnost, mrazení v zádech a nějaké nové nápady? Pro příště prosím, ať si mohu říct, jako to bylo doposud: jé to byly SW, a opět jiné než ostatní díly. 60% ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý