Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Tu sa to začína. Impérium vracia úder definuje Hviezdne vojny tak, ako ich poznáme. Vzťahy, manipulácie, prelínanie minulosti a prítomnosti, tajomné rytierské rády, Impérium... to všetko v plnom razení prišlo tu. Navyše každý diel Star Wars má nejaké tie slabiny, ale Impérium (spolu s Pomstou Sithov) je v podstate dokonalým filmom. Pochmúrna a temná atmosféra a depresívny bezútešný dej, ktorý končí tak pesimisticky ako je možné, robia z tohto filmu najlepší diel pôvodnej trilógie.(16.8.2009)

Nejlepší Star Wars. Filmu nesmírně prospělo, že se Lucas vzdal režie. A proč je nejlepší? Je temnější a podstatně svižnější než Epizoda IV. Objevila se zde úžasné postava mistra Yody, jehož učení o síle baštím i s navijákem. Navíc filozofie síly jako takové je zde ještě o něco více rozpracovaná a vizuálné efekty jsou zde naprosto bombasitcké a to nejen na dobu vzniku.(28.11.2004)

Nejsem fanouškem tohoto žánru a tak jsem byl mírně zklamán tím, že se nepodařilo navázat na podle mého názoru výtečný první díl série – Hvězdné války. Tento film se mi zdál méně akční, dynamičtější, ale může to být způsobeno třeba odlišným rozpoložením. Nevím proč, ale tolik unešen jsem nebyl. Ale nekritičtí fans jistě slintali blahem a já jim to neberu.(12.3.2008)

Stará trilogie doslova stárne před očima a ani sebelépe remasterované triky na tom nic nezmění. Luke Skywalker sice stále zůstává jedním z mých dětských hrdinů, ale ani pořádná dávka nostalgie nezakryje fakt, že první polovinu pořádně zachraňuje jen chemie mezi Hanem a Leiou. Napětí, velkolepost a osudovost, se kterými jsem Impérium měl vždy spojené, se naplno projeví až téměř v samém závěru - a to začíná být skoro málo. 70%(20.5.2006)

„I'm your father.” –– První polovina filmu byla taková fajn. Jasně, pěkná bitva o planetu Hoth, hledání Yody, paráda. Ta druhá byla ale ještě lepší a prakticky mi nedovolila spustit oči od obrazovky. A při závěru jsem si jen smutně povzdechl a čekal jak debo, že po závěrečných titulcích bude ještě něco, že bude film pokračovat... a bohužel nic. Zůstala jen kopa úžasných zážitků a nadšení z úžasně sjetého Yody. Triky jsou na tehdejší dobu skutečně nevídané a scény v Oblačném městě braly dech. Pro mě asi nejoblíbenější díl SW.(2.4.2010)

• - Imperátora v originální verzi hraje žena Elaine Baker, manželka maskéra Ricka Bakera. (Hawaj)

• - Had, kterého Luke (Mark Hamill) vyhodil z lodě na Dgobahu, herce kousl, přestože režisér herce ujistil, že had je neškodný. (GreatestFan)

• - Alec Guinness nahrál svojí roli Obi-Wana Kenobiho za jediný den, a to 5. září 1979. (GreatestFan)