Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

|| Scenár: Leigh Brackett, Lawrence Kasdan / Story by George Lucas | Hudba: John Williams | Produkcia: Gary Kurtz | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Lucasfilm | Rozpočet: 32 miliónov $ | Tržby: 538,375,067 $ || Z pôvodnej trojky SW jednoznačný víťaz, jak po vizuálnej, tak hlavne po scenáristickej stránke - nenapísal ho Lucas, len príbehovú predlohu, a hneĎ je to cítit. Každopádne mne, ako divákovi, ktorý videl najprv nové diely, vizuálne nedostatky zabranujú v plnohodnotnom zážitku. Čo už, to je tá skazenosť podvedomej nutnosti audio-vizuálnej dokonalosti :) Star Wars 3 rulezz :)(16.12.2012)

Nejsem fanouškem tohoto žánru a tak jsem byl mírně zklamán tím, že se nepodařilo navázat na podle mého názoru výtečný první díl série – Hvězdné války. Tento film se mi zdál méně akční, dynamičtější, ale může to být způsobeno třeba odlišným rozpoložením. Nevím proč, ale tolik unešen jsem nebyl. Ale nekritičtí fans jistě slintali blahem a já jim to neberu.(12.3.2008)

nejlepší část Hvězdných válek. Téměř dokonalé. Vrchol vesmírné ságy.. A nejlepší na tom je, že to nejsou jen plané řeči geeků (a skutek utek), ale realita. Už od prvních mrazivých scén na planetě Hoth je cítit atmosféra té předaleké galaxii kdysi dávno a nadšení pro věc, které provází celý film až do zase bombastického závěru s jedním z nejkultovnějších zvratů v dějinách filmu. Scénář Kasdana lehce překonává většinu potíží čtyřky. Vizuální stránka od epizody 4 silně poskočila a v některých bitevních momentech jsem byl skoro překvapen, jak hezky to trikoví mágové dokázali již v té době udělat. Člověk by někdy řekl, že je to stoprocentně mnohem zajímavější přístup, než předváděný ve všech blockbusterech dneška Ale i když to samozřejmě tak není, ta špinavost, loutky, praktické efekty - vše působí pro mnohem skutečnější, živější, jaksi našemu světu bližší vesmír, než jaký byl pak v prequelech. Má to své jasné výhody, má to i své nevýhody, ale jedno je jisté, zcela jinému tónu originální trilogie to náramně sedlo. A teď si představte, jak to muselo působit v té době, kdy SW byl vlastně jediný svého druhu. Lucas vládl všem. Škoda jen, že později podobně jako mnohé jeho postavy v SW universu nedokázal překonat své ego a nedal tvorbě scénáře taky volnější ruku jako zde. Mohli jsme tak mít všeobecně uctívanou ságu, ne ságu, která rozpoltila fanoušky na dvě skupiny. Herecké výkony jsou taktéž fantastické, Carrie Fisher se po mírně rozpačitém výkonu v IV. epizodě našla a na chemii mezi ještě šarmantnějším a smrtonosnějším (co se kadence hlášek týče) Hanem a ní je radost hledět, střetnutí Luka s trošku šíleným Yodou (miluji tu loutku!) a jeho výuka, děsivé představy, způsobené výpary Dagobažských plynů a sice klasické, ale stále funkční jedijské moudra, které se dají použít v v kterémkoliv boji dobrého studenta proti zlému učitelovi na první hodině Filozofie 101, a mnoho dalšího. Mírnou výhradu bych měl zase na pomalejší tempo v první půlhodině filmu, ale to je spíše subjektivní. Jinak z každé strany opracovaný a pevně stavěný sci-fi klenot, který je po právu zapsán do historie.(21.7.2009)

Luke, I Am You Father. Pri tomto je aj málo napísať - Klasika. Spolu s epizódou tri pre mňa najlepší diel. Inak opäť, herci, efekty, akcie, hudba, všetko si drží svoje kvality. Iba príbeh sa mení a je stále napínavý, zaujímavý a rovnako skvelý ako Willimasov Imperial March. Obľúbený soundtrack: The Imperial March. 95% - 5*(8.10.2009)

Impérium vracia úder je najlepším dielom série Hviezdnych vojen. Hneď v úvodných minútach sa odohrá parádna bitka na zasneženej planéte Hoth a dobré tempo pokračuje až do konca. Viac temnoty, viac emócií a spomedzi ostatných dielov aj najmenej infantilnosti. O humor sa zaručene stará Han Solo (jediná postava v celej ságe Star Wars, ktorej to naozaj ide dobre), Darth Vader sa tu stáva legendárnym filmovým zlosynom a má na svedomí jednu z najznámejších hlášok v celej šírej galaxii, hudba dokonalá a toto vesmírne dobrodružstvo je naozaj veľkolepé.(6.5.2012)

• - Při souboji Vadera (David Prowse) a Luka (Mark Hamill) se často v záběrech mění polohy světelných mečů. (GreatestFan)

• - Spoiler: Při natáčení scény, kdy se má Han Solo (Harrison Ford) zmrazit do karbonitu a Leia (Carrie Fisher) mu má říct, že ho miluje, Han měl původně odpovědět: "Just remember that, Leia, because I'll be back," česky: "Jen si to pamatuj, protože se vrátím''. (GreatestFan)

• - Na začátku po sobě Lukův (Mark Hamill) tauntaun nezanechal stopy ve sněhu. (GreatestFan)