Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Výměna režiséra a scenáristy vyřešila dva málem osudové nedostatky Nové naděje - nablblé dialogy a mizerné vedení herců. Impérium výborně funguje právě na konverzačně "lidské" rovině, takže tolik nevadí, že oproti předchozí epizodě po úvodu tempo nenabírá, ale ztrácí... aby jej znovu získalo na Oblačném městě, které je v souladu s celkovým ztemněním stylově hozeno do pekelných oranžovo-černých barev. Také při srovnání s opulentními atrakcemi nové trilogie jde pro mne o vrchol série, protože se nás ze všech filmů snaží ohromit možná nejméně okázale, ale rozhodně nejpromyšleněji. 90% Zajímavé komentáře: Melies, Vitason, PALINO, Indy(6.10.2005)

Luke, I Am You Father. Pri tomto je aj málo napísať - Klasika. Spolu s epizódou tri pre mňa najlepší diel. Inak opäť, herci, efekty, akcie, hudba, všetko si drží svoje kvality. Iba príbeh sa mení a je stále napínavý, zaujímavý a rovnako skvelý ako Willimasov Imperial March. Obľúbený soundtrack: The Imperial March. 100% - 5*(8.10.2009)

(1001) Tenhle film je jaksi poťouchle nejmilejší v tom, jaký badass se v jeho průběhu formuje z Darth Vadera. Takové ty jemné detaily typu: "Omluva přijata, kapitáne." Zmetek skoro nepatřičný do vesmíru, kde se na sebe všichni pořád usmívají i před nejtěžšími překážkami a diváci moc dobře vědí, že postavám žádné vážnější nebezpečí nehrozí. Potěšení z jeho zloduchovství mi ale nejvíc kazí (a teď vypustím jedno ze svých nejvíc rouhačských prohlášení, možná snad dokonce to nejvíc největší) hudba. Já se nijak netajím svou nechutí k Johnu Williamsovi, jasně, jeho "main themes" jsou legendární, ale při celkovém pohledu mi díky používaným nástrojům a melodickým postupům přijde jeho hudba repetitivní a nezajímavá, ať už jsou to Star Wars, Indy nebo Harry Potter, většina podkresové hudby mi přijde zaměnitelná a nezábavná. Já jsem zvyklá ve volném čase poslouchat hodně filmové hudby, ale od Williamse mám ve své sbírce jenom tři skladby: tu, kterou hraje kapela v kantýně, tu, kterou hraje kapela u Jabby a závěrečnou oslavu vítězství - a není to náhoda, že jsou to právě ty, které se absolutně liší od jeho obvyklé produkce. Zbytek jeho skladeb je pro mne pro poslech nepoužitelný. A ty jeho rozjásané motivy mi zkrátka nepřijdou jako vhodný doprovod pro někoho, kdo zabíjí miliony lidí, seká údy a celkově se chová jako pacholek par excellence. Jinak také oceňuji vzkaz, že člověk nemusí splňovat nějaké vnější parametry, aby mohl být vnitřně silný. -"I'm looking for a great warrior." -"Wars not make one great."(6.12.2014)

Dost mozna nejlepsi dil celejch Star Wars a zcela urcite nejlepsi dil stare trilogie. Film v podstate splnuje pravidla dvojek, je tu vic akce, vic triku a navstivime vic zajimavejch mist. Ale oproti vetsine druhejch dilu tu je jedna vyjimka, tenhle dil prekonava dil prvni. Ford, Hamill a Fisher jsou tady uz vic sehrana parta, takze se film venuje prevazne jim, oproti prvnimu dilu, kterej se spis venoval samotnemu Anakinovi a boji rebelu. Hamill tu ma bohuzel vic vypjatejch scen, ktery dost prehrava, ale da se to prezit. Navic se tu objevi uchylackej Yoda, kterej vypada daleko lip, nez v Epizode I. Jinak se da o filmu napsat neco podobnyho jako o prvnim dilu, hudba opet perfektni a triky, diky vylepsenim, maj slusnou uroven. A v tomhle filmu je jedna z nejzasadnejsich hlasek vsech dob. Navic se jedna spolu s Epizodou III o nejdrsnejsi dil, coz je jedine dobre. Fakt nevim, na co bych si mel v tomhle filmu stezovat, tohle je naprosto zasadni zalezitost. Lucas ma smulu, ze nejlepsi dil jeho sagy nenatocil on, ale Kershner, kterej krome tohohle natocil jen same kraviny.(23.9.2007)

Vrchol původní trilogie (čili celé ságy). Teprve Impérium totiž udělalo z původně jednorozměrné pohádky o boji dobra se zlem ten pravý (komplexní) epos a bezprecedentní filmovou legendu. Navíc obsahuje možná nejvíc nezapomenutelných scén a (pod)zápletek z celé ságy - velkolepá bitva vznášedel s kráčejícími tanky na ledové planetě Hoth, "románek" dokonale arogantního Forda s Carrie Fisher, Luke a jeho brilantní výcvik rytířů Jedi (a poznávání temné strany síly), Oblačné město... Až zde poprvé zazní božský Imperial march a třešničkou na dortu je souboj Luka s Vaderem korunovaný jeho dokonalým zakončením v podobě jedné z nejlepších šokujících point v dějinách filmu. 90 %(13.7.2004)

• - Bláto, do kterého spadne R2D2 (Kenny Baker), je ve skutečnosti v bazénu George Lucase. (GreatestFan)

• - V chýši Yody (Frank Oz) se při natáčení Mark Hamill praštil o strop 16krát, dokud nebyl režisér se scénou spokojen.  (GreatestFan)

• - Pro natáčení bylo vyrobeno 8 nových modelů R2D2 (Kenny Baker). Dva byly pro herce pohodlnější než v prvním díle, tři byly lehce poškoditelné a poslední tři byly na dalkové ovládání. (GreatestFan)