Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

10 / 10 (časť prvá) Videopáska sa úspešne došmodrlíchala na koniec prvého/štvrtého dielu Hviezdnych vojen a ja si ešte ani nestíham utrieť pot z čela a slzy z očí, keď zrazu titulky končia a ja znova začujem tú dunivú melódiu: pam pam pam pampadám pampadám, pam pam pam pampadám pampadám... Pozor! Impérium vracia úder!!! "Tak na to by som sa pozrel," vravím si v duchu a opäť sa uvelebujem v kresle ... (asi po dvoch hodinách sledovania) ... "Han Solo vydrž! Idem ti na pomoc!" Akčný, dynamický, efektný, no zároveň hlboký, opantávajúci a čarovný filmový zážitok. (časť tretia)(24.8.2005)

Zatímco gigantickým bojovým dromedárům a odletu ze zubaté jeskyně patřila nostalgická vzpomínka, otravného C-3PO jsem chtěl poslat do sběrny cenných kovů a Hana Sola k očnímu, protože člověk s dobrým zrakem by si o Její výsost neopřel ani Millennium Falcon.. Říkáte nejtemnější díl ságy? I když jsem měl v obývacím pokoji zhasnuto, nějak jsem to temno nemohl najít, ale berte mě s odstupem, stejně jako já beru Lucasovo rozmazlené dítko, co si užívá více obdivu, než zaslouží. Vezměte si třeba „bráchu“ Indianu Jonese. I když nemá možnosti nekonečného vesmíru, je v něm ukryto mnohem více nadhledu, hravosti i fantazie.. Pokud Darth zpětně nezaplatí alimenty, měl by ho synek hnát až do Štrasburku..(11.12.2013)

|| Scenár: Leigh Brackett, Lawrence Kasdan / Story by George Lucas | Hudba: John Williams | Produkcia: Gary Kurtz | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Lucasfilm | Rozpočet: 32 miliónov $ | Tržby: 538,375,067 $ || Z pôvodnej trojky SW jednoznačný víťaz, jak po vizuálnej, tak hlavne po scenáristickej stránke - nenapísal ho Lucas, len príbehovú predlohu, a hneĎ je to cítit. Každopádne mne, ako divákovi, ktorý videl najprv nové diely, vizuálne nedostatky zabranujú v plnohodnotnom zážitku. Čo už, to je tá skazenosť podvedomej nutnosti audio-vizuálnej dokonalosti :) Star Wars 3 rulezz :)(16.12.2012)

Posledne co mam v umysle je zhadzovat ostatne diely trilogie, pravda vsak je, ze tento ma vsebe najviac pamatihodnych okamihov. Uzasna chemia medzi Hanom a Leiou, boj s obrovskymi chodiacimi pevnostami, polosenilny Yoda a Lukov trening....a samozrejme pamatna veta: Luke, i am your father. Co dodat. Skutocne magicky filmovy zazitok, ktory si doprajem znova a znova...(10/10)(1.11.2007)

George Lucas stvořil ságu, která dodala nový rozměr klasické černobílé pohádce. Rozměr doslova kosmický. Pohádková naivita - ba až infantilita - je v mixu se sci-fi ražením neodolatelná; když se pak přidá ještě pár dobrodružných a westernových rysů (ostatně první vzniklý díl Star Wars cituje s oblibou snad všechny myslitelné žánry) a na svou dobu pokrokové triky, je kult na světě. V Impériu přidal tvůrčí tým, tentokrát pod vedením Irvina Kershnera, podstatně temnější tón vyprávění a stvořil nejlepší díl série. Ať už je to jak chce, troufám si tvrdit, že na oblíbenosti starých Star Wars se podepisuje převážně nostalgie. A proč vlastně ne? Ve své době zpočátku opovrhované dílo se stalo Lucasovým pomníkem i náhrobkem. Trademark narostl do nevídaných rozměrů a veškeré kouzlo bylo později zavražděno digitálním zprzněním trilogie staré a dotočením trilogie nové, která kmitá mezi trikovou bombastičností a ryzí průměrností. V celkovém součtu jsou Star Wars jen nabubřelou onanií jednoho přestárlého kluka, který miloval pohádky a filmové triky, jenže kluci a holky jsme kdysi byli všichni a já mu za Star Wars děkuju. Jen se omlouvám, že nejvíce za ty dvě, které de facto netočil on.(6.3.2011)

• - Zvuky vydávané Mynocky jsou pozpátku puštěné zvuky, které vydávají koně. (GreatestFan)

• - Kvůli problémům při natáčení se náklady na výrobu zvýšily o 10 000 000 amerických dolarů. (GreatestFan)

• - Vzhled Yody (Frank Oz) navrhl britský maskér Stuart Freeborn, který se inspiroval Albertem Einsteinem. (GreatestFan)