Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Zatímco čtvrtý a nejkomornější díl Star Wars působí spíše jako splnění Lucasova snu a šestému je často vytýkáno až přílíšné zaměření na dětskou část diváků, tak Impérium vrací úder je velkofilmem se vším všudy. Efekty úchvatnější než v nových dílech, Darth Vader v nejlepší formě, hudba dodávající grády už tak skvělému tempu a především moje nejoblíbenější pasáž z celé série, první setkání Luka a Yody. Vrchol série, která vstoupila do dějin kinematografie.(27.8.2009)

Až do uvedení Epizody II moje nejoblíbenější část Star Wars ságy. Obzvlášť remasterovaná verze vypadá výborně, to víte, boje na arktické planetě a Oblačné město, na to už je potřeba trochu onačejší hardware než byl k dispozici v osmdesátém roce;) Ale i bez toho by Epizoda V byla zaručeně nejtemnějším článkem historie daleké, předaleké galaxie. Tu sice nahradila Epizoda III, ale způsobem daleko méně zdařilým než je tomu zde. Podstatně méně zdařilým...i když ani tady se občas nevyhnete údivu nad pro fandy SW zjevně nepodstatnou věcičkou zvanou logika a provázanost příběhu.(14.9.2003)

|90%| Lucase vystřídal na režijní stoličce Kershner a vůbec to nebylo ani poznat. Naopak, oproti jedničce to bylo o dost zábavnější, akčnější, bohatší na scénáři atd atd. Finále nemělo chybu. Hudba od Williemse skvělá jako vždy. Herecké obsazení je rovněž bez připomínek. Vedle skvělého Harrisona Forda a Marka Hamilla mi zde víc bavila Carrie Fisher v roli princezny Leia. V podstatě je to prakticky stejné, jako v předchozím dílu, jen o dost kvalitnější.(31.1.2017)

Patrně nejtemnější a zároveň i nejlepší díl celé vesmírné ságy. Závěrečný boj Luka s Darth Vaderem je fascinující a myslím, že není žádná jiná bitva, kterou bych viděl vícekrát. Nenapadá mě ani jedna věc, kterou bych mohl vytknout, vše je propracováno do nejmenšího detailu. Jenom si říkám, kde jsou proboha oscarové nominace minimálně pro nejlepší film, režii a kameru??? I když režii snímku George Lucas přenechal Kershnerovi, tak je na první pohled jasné, že z producentské židličky vše pečlivě sledoval. Zkrátka nemám slov, jdu se dívat na Návrat Jediho :). Kult, který musí vidět každý filmový fanda...............(30.10.2008)

Jen o málokterých filmových sériích můžeme říct, že druhý díl je lepší než první, ovšem Star Wars mezi ně určitě patří. Geroge Lucas se chytře vzdal režisérské židličky a přispěl tak k lepšímu uchopení příběhu i atmosféry. Bohužel Herecký výkon Marka Hamilla se nijak nezlepšíl a tak přestože hraje hlavní postavu, zůstává daleko za rošťáckým Harrisnem Fordem. Ačkoliv filmu nelze v podstatě nic dalšího vytknout, z nějakého neurčítého důvodu mě zanechal chladnějším, než ostatní diváky. Možná to bylo kvůli těm otravným wookieho zvukům, nebo možná jen proto, že jsem film viděl až 28 let po premíéře a jelikož vytvoření celé myšlenky hvězdných válek jsem ocenil už u prvního (resp. IV) dílu, nezbývá než zůstat "pouze" u 8/10(8.4.2008)

• - Štáb příliš neuklidňovalo, že v části Norska, ve které se natáčelo, v minulosti trénovala nešťastná Scottova expedice na Jižní pól (1910-1912). (Jirka_Šč)

• - Pouze pro tento film byl vytvořen ''skutečný'' Millenium Falcon v životní velikosti. (GreatestFan)

• - Jedná se o první film s prostorovým zvukem 5.1 mix. (GreatestFan)