Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Nejdůležitější díl celé trilogie a zároveň nejspíš i ten nejlepší. Impérium vrací úder se zahalilo do lehce temnějšího kabátku a naplno zde využívá svůj obrovský potenciál. Opět nechybí vynikající prostředí s efekty, proložené bitvami či mistrem Yodou. Nutno říct, že zde i velice dobře funguje chemie mezi Hanem a Leiou a také roztomilá vtipnost droidů. Největším tahákem je ovšem závěrečná konfrontace a její samotná důležitost, osudovost i dokonalost. [90%](11.12.2015)

Impérium vracia úder je najlepším dielom série Hviezdnych vojen. Hneď v úvodných minútach sa odohrá parádna bitka na zasneženej planéte Hoth a dobré tempo pokračuje až do konca. Viac temnoty, viac emócií a spomedzi ostatných dielov aj najmenej infantilnosti. O humor sa zaručene stará Han Solo (jediná postava v celej ságe Star Wars, ktorej to naozaj ide dobre), Darth Vader sa tu stáva legendárnym filmovým zlosynom a má na svedomí jednu z najznámejších hlášok v celej šírej galaxii, hudba dokonalá a toto vesmírne dobrodružstvo je naozaj veľkolepé.(6.5.2012)

10 / 10 (časť prvá) Videopáska sa úspešne došmodrlíchala na koniec prvého/štvrtého dielu Hviezdnych vojen a ja si ešte ani nestíham utrieť pot z čela a slzy z očí, keď zrazu titulky končia a ja znova začujem tú dunivú melódiu: pam pam pam pampadám pampadám, pam pam pam pampadám pampadám... Pozor! Impérium vracia úder!!! "Tak na to by som sa pozrel," vravím si v duchu a opäť sa uvelebujem v kresle ... (asi po dvoch hodinách sledovania) ... "Han Solo vydrž! Idem ti na pomoc!" Akčný, dynamický, efektný, no zároveň hlboký, opantávajúci a čarovný filmový zážitok. (časť tretia)(24.8.2005)

„I'm your father.” –– První polovina filmu byla taková fajn. Jasně, pěkná bitva o planetu Hoth, hledání Yody, paráda. Ta druhá byla ale ještě lepší a prakticky mi nedovolila spustit oči od obrazovky. A při závěru jsem si jen smutně povzdechl a čekal jak debo, že po závěrečných titulcích bude ještě něco, že bude film pokračovat... a bohužel nic. Zůstala jen kopa úžasných zážitků a nadšení z úžasně sjetého Yody. Triky jsou na tehdejší dobu skutečně nevídané a scény v Oblačném městě braly dech. Pro mě asi nejoblíbenější díl SW.(2.4.2010)

Zatímco gigantickým bojovým dromedárům a odletu ze zubaté jeskyně patřila nostalgická vzpomínka, otravného C-3PO jsem chtěl poslat do sběrny cenných kovů a Hana Sola k očnímu, protože člověk s dobrým zrakem by si o Její výsost neopřel ani Millennium Falcon.. Říkáte nejtemnější díl ságy? I když jsem měl v obývacím pokoji zhasnuto, nějak jsem to temno nemohl najít, ale berte mě s odstupem, stejně jako já beru Lucasovo rozmazlené dítko, co si užívá více obdivu, než zaslouží. Vezměte si třeba „bráchu“ Indianu Jonese. I když nemá možnosti nekonečného vesmíru, je v něm ukryto mnohem více nadhledu, hravosti i fantazie.. Pokud Darth zpětně nezaplatí alimenty, měl by ho synek hnát až do Štrasburku..(11.12.2013)

• - Původně se počítalo s tím, že Yodu bude hrát opice. (Zdroj: gorilla.cz)

• - Carrie Fisher (princezna Leia) přiznala, že během natáčení byla na kokainu. (Hawaj)

• - Režisér Irvin Kershner původně odmítl režírovat, protože si myslel, že by to pro něj bylo hodně náročné. Když si už představoval náročnost natáčení prvního dílu, přesvědčil ho jeho agent, že prý nemůže odmítnout režírovat pokračování jednoho z nejpopulárnějších filmů všech dob. (GreatestFan)