Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Výměna režiséra a scenáristy vyřešila dva málem osudové nedostatky Nové naděje - nablblé dialogy a mizerné vedení herců. Impérium výborně funguje právě na konverzačně "lidské" rovině, takže tolik nevadí, že oproti předchozí epizodě po úvodu tempo nenabírá, ale ztrácí... aby jej znovu získalo na Oblačném městě, které je v souladu s celkovým ztemněním stylově hozeno do pekelných oranžovo-černých barev. Také při srovnání s opulentními atrakcemi nové trilogie jde pro mne o vrchol série, protože se nás ze všech filmů snaží ohromit možná nejméně okázale, ale rozhodně nejpromyšleněji. 90% Zajímavé komentáře: Melies, Vitason, PALINO, Indy(6.10.2005)

Nejsem fanouškem tohoto žánru a tak jsem byl mírně zklamán tím, že se nepodařilo navázat na podle mého názoru výtečný první díl série – Hvězdné války. Tento film se mi zdál méně akční, dynamičtější, ale může to být způsobeno třeba odlišným rozpoložením. Nevím proč, ale tolik unešen jsem nebyl. Ale nekritičtí fans jistě slintali blahem a já jim to neberu.(12.3.2008)

|| Scenár: Leigh Brackett, Lawrence Kasdan / Story by George Lucas | Hudba: John Williams | Produkcia: Gary Kurtz | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Lucasfilm | Rozpočet: 32 miliónov $ | Tržby: 538,375,067 $ || Z pôvodnej trojky SW jednoznačný víťaz, jak po vizuálnej, tak hlavne po scenáristickej stránke - nenapísal ho Lucas, len príbehovú predlohu, a hneĎ je to cítit. Každopádne mne, ako divákovi, ktorý videl najprv nové diely, vizuálne nedostatky zabranujú v plnohodnotnom zážitku. Čo už, to je tá skazenosť podvedomej nutnosti audio-vizuálnej dokonalosti :) Star Wars 3 rulezz :)(16.12.2012)

Zatímco gigantickým bojovým dromedárům a odletu ze zubaté jeskyně patřila nostalgická vzpomínka, otravného C-3PO jsem chtěl poslat do sběrny cenných kovů a Hana Sola k očnímu, protože člověk s dobrým zrakem by si o Její výsost neopřel ani Millennium Falcon.. Říkáte nejtemnější díl ságy? I když jsem měl v obývacím pokoji zhasnuto, nějak jsem to temno nemohl najít, ale berte mě s odstupem, stejně jako já beru Lucasovo rozmazlené dítko, co si užívá více obdivu, než zaslouží. Vezměte si třeba „bráchu“ Indianu Jonese. I když nemá možnosti nekonečného vesmíru, je v něm ukryto mnohem více nadhledu, hravosti i fantazie.. Pokud Darth zpětně nezaplatí alimenty, měl by ho synek hnát až do Štrasburku..(11.12.2013)

Patrně nejtemnější a zároveň i nejlepší díl celé vesmírné ságy. Závěrečný boj Luka s Darth Vaderem je fascinující a myslím, že není žádná jiná bitva, kterou bych viděl vícekrát. Nenapadá mě ani jedna věc, kterou bych mohl vytknout, vše je propracováno do nejmenšího detailu. Jenom si říkám, kde jsou proboha oscarové nominace minimálně pro nejlepší film, režii a kameru??? I když režii snímku George Lucas přenechal Kershnerovi, tak je na první pohled jasné, že z producentské židličky vše pečlivě sledoval. Zkrátka nemám slov, jdu se dívat na Návrat Jediho :). Kult, který musí vidět každý filmový fanda...............(30.10.2008)

• - Keď imperiálni vojaci umiestňujú Hana Sola (Harrison Ford) na plošinu, ktorou má byť dopravený do karbonitovej mrazničky, je možné vidieť, že Han má ruky zviazané pred telom. Keď je však z mrazničky vytiahnutý von, ruky má v úplne inej polohe. (Hudino)

• - Pro natáčení bylo vyrobeno 8 nových modelů R2D2 (Kenny Baker). Dva byly pro herce pohodlnější než v prvním díle, tři byly lehce poškoditelné a poslední tři byly na dalkové ovládání. (GreatestFan)

• - Alec Guinness nahrál svojí roli Obi-Wana Kenobiho za jediný den, a to 5. září 1979. (GreatestFan)