Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Zatímco čtvrtý a nejkomornější díl Star Wars působí spíše jako splnění Lucasova snu a šestému je často vytýkáno až přílíšné zaměření na dětskou část diváků, tak Impérium vrací úder je velkofilmem se vším všudy. Efekty úchvatnější než v nových dílech, Darth Vader v nejlepší formě, hudba dodávající grády už tak skvělému tempu a především moje nejoblíbenější pasáž z celé série, první setkání Luka a Yody. Vrchol série, která vstoupila do dějin kinematografie.(27.8.2009)

Oproti prvnímu vzniklému filmu je tento už znatelně na jiné úrovni. Nemyslím tím ani tolik efekty a o něco větší vizuální propracovanost, jako spíš příběh samotný, který už má daleko do čiré pohádky a rozvíjí se v něm dějové linky, které si vysloveně žádají pokračování. Větší propracovanost efektů je ale samozřejmě taky do očí bijící - zatímco v jedničce byl například boj světelnými meči natolik statický a pomalý, až byl směšný, tady už vidíme plnohodnotnou bojovou scénu. Nemůžu sice říct, že by si mě příběh Star Wars získal natolik, že by ze mě snad byl fanoušek, ale přesto se těším, až poprvé ve svém životě uvidím i třetí díl (epizodu VI.). Kdo u mě zatím vyhrává na plné čáře, je mistr Yoda. ~(3,6)~(1.5.2017)

Nejdůležitější díl celé trilogie a zároveň nejspíš i ten nejlepší. Impérium vrací úder se zahalilo do lehce temnějšího kabátku a naplno zde využívá svůj obrovský potenciál. Opět nechybí vynikající prostředí s efekty, proložené bitvami či mistrem Yodou. Nutno říct, že zde i velice dobře funguje chemie mezi Hanem a Leiou a také roztomilá vtipnost droidů. Největším tahákem je ovšem závěrečná konfrontace a její samotná důležitost, osudovost i dokonalost. [90%](11.12.2015)

Bezpochyby nejlepší fragment světa Star Wars. Temné, pocitově silné dílo, kterému se až nečekaně podařilo prohloubit plytkou pohádkovost prvního filmu. Přestože tu nechybí humor, servírovaný především postavou Hana Sola, dominuje příběhu temná osudovost vrcholící dechberoucím závěrečným soubojem Luka s Darth Vaderem, patřícím mezi nejpůsobivější filmové momenty v žánru SF.(6.8.2010)

Stará trilogie doslova stárne před očima a ani sebelépe remasterované triky na tom nic nezmění. Luke Skywalker sice stále zůstává jedním z mých dětských hrdinů, ale ani pořádná dávka nostalgie nezakryje fakt, že první polovinu pořádně zachraňuje jen chemie mezi Hanem a Leiou. Napětí, velkolepost a osudovost, se kterými jsem Impérium měl vždy spojené, se naplno projeví až téměř v samém závěru - a to začíná být skoro málo. 70%(20.5.2006)

• - Když na Falconu C3PO (Anthony Daniels) přeruší polibek Hana Sola (Harrison Ford) a Leii (Carrie Fisher), je možné si u C3PO všimnout poškození na hercově kostýmu. (GreatestFan)

• - Natáčelo se od 5. března do 24. září 1979 v Norsku, Anglii, Kalifornii, Oregon. (Varan)

• - Pouze pro tento film byl vytvořen ''skutečný'' Millenium Falcon v životní velikosti. (GreatestFan)