Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

V piatej epizóde "Hviezdných Vojen" povstalcom nekompromisne "Imerium vracia úder". Ich nová základňa je zničená a neľútostný lord Darth Vader sa púšťa do prenasledovania posledných vodcov rebelov. Luke Skywalker vyhľadá majstra Yoda, u ktorého podstúpi výcvik. Objavuje v sebe Silu rytierov Jedi a učí sa ju ovládať. Tiež sa v tomto diely dozvedá bolestnú pravdu o svojom vlastnom otcovi. Vesmírna sága "Star Wars" tak pokračuje vo veľkom štýle ďalej. Boj ešte stále nekončí. Temná strana ešte nie je porazená. *****(9.5.2009)

Až do uvedení Epizody II moje nejoblíbenější část Star Wars ságy. Obzvlášť remasterovaná verze vypadá výborně, to víte, boje na arktické planetě a Oblačné město, na to už je potřeba trochu onačejší hardware než byl k dispozici v osmdesátém roce;) Ale i bez toho by Epizoda V byla zaručeně nejtemnějším článkem historie daleké, předaleké galaxie. Tu sice nahradila Epizoda III, ale způsobem daleko méně zdařilým než je tomu zde. Podstatně méně zdařilým...i když ani tady se občas nevyhnete údivu nad pro fandy SW zjevně nepodstatnou věcičkou zvanou logika a provázanost příběhu.(14.9.2003)

// V Matrixu řádil Smith, půlčíky po Středozemi proháněl Sauron a po Hvězdě smrti se procházel ultimátní badass v černém - Darth Vader. Symbol zla všech geeků od pradávna až do dnes, chodící mašina na kultovní hlášky jako "spoiler", "spoiler" a "spoiler"! Nová naděje nastartovala příběh, který se svou epičností, dokonalostí a kultovností řadí mezí nejznámější ze všech, ale přesto to nebyl vrchol ságy. Poté totiž Impérium vrátilo úder. Poprvé se setkala alfa a omega staré trilogie, syn nepoznal otce, otec poznal syna. Temná atmosféra, na svou dobu nejdokonalejší možné efekty, galaxie narvaná nápady, postavy jako Yoda, Emperor a Lando Calrissian, bylo toho zkrátka na malého kluka hodně. Na toho dospělého ale ještě víc, takže radost, láska a díky!(19.11.2012)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Tentokráte mnohem těžší a temnější svět. Nevím si rady, vše je ohromující a tak tíživé. Ledově mrazivý Hoth, zamlženě močálový Dagobah, dvousečná Síla, mračný Bespin, šokující věta a spousta dalších znepokojivých momentů. Celý film jsem napnutý jako basová struna a neustále očima těkám po obrazovce, když sleduji, jak se Impérium zmáhá. Dvě hodiny jsou v mžiku pryč, ale já teď nechci skončit, chci jít dál, doslova prosím o třetí díl... chci se stát spolu s Lukem Jedim a chci se pokusit změnit jeho otce... 33 miliónů dolarů(rozpočet)/534 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/234 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Epizóda V už nieje tak chytľavá - pre mňa to bola skôr spojovacia časť, ktorá mi navodila atmosféru veľkého boomu v podobe šiestej epizódy. Snáď len otcovstvo Vadera výraznejšie otriaslo s kludným príbehom. Stále je však na čo sa dívať a dávam najvyššie hodnotenie, pretože aj keby príbeh a dej zaostával za minulou časťou, je fajn sa dívať na tie špeciálne efekty a prestrelky.(9.12.2012)