Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Výpravnější, dynamičtější a příběhově propracovanější než čtyřka, s propastným věkovým handicapem takřka stejně vyspělá blockbusterová filmařina jako Epizoda III. Kershner využívá všech úžasných lokací, mytologických motivů a vzájemných vztahů mezi hrdiny na obou stranách síly ještě nápaditěji než Lucas a vytváří skutečný filmový unikát, stejnou měrou akční, napínavý, dojímavý i zábavný. Hláška I am your father už je součástí novodobých dějin stejně jako Armstrongovo "Je to jen malý krůček pro člověka...." a stejně jako celý film.(25.12.2015)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Tentokráte mnohem těžší a temnější svět. Nevím si rady, vše je ohromující a tak tíživé. Ledově mrazivý Hoth, zamlženě močálový Dagobah, dvousečná Síla, mračný Bespin, šokující věta a spousta dalších znepokojivých momentů. Celý film jsem napnutý jako basová struna a neustále očima těkám po obrazovce, když sleduji, jak se Impérium zmáhá. Dvě hodiny jsou v mžiku pryč, ale já teď nechci skončit, chci jít dál, doslova prosím o třetí díl... chci se stát spolu s Lukem Jedim a chci se pokusit změnit jeho otce... 33 miliónů dolarů(rozpočet)/534 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/234 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Až do uvedení Epizody II moje nejoblíbenější část Star Wars ságy. Obzvlášť remasterovaná verze vypadá výborně, to víte, boje na arktické planetě a Oblačné město, na to už je potřeba trochu onačejší hardware než byl k dispozici v osmdesátém roce;) Ale i bez toho by Epizoda V byla zaručeně nejtemnějším článkem historie daleké, předaleké galaxie. Tu sice nahradila Epizoda III, ale způsobem daleko méně zdařilým než je tomu zde. Podstatně méně zdařilým...i když ani tady se občas nevyhnete údivu nad pro fandy SW zjevně nepodstatnou věcičkou zvanou logika a provázanost příběhu.(14.9.2003)

|90%| Lucase vystřídal na režijní stoličce Kershner a vůbec to nebylo ani poznat. Naopak, oproti jedničce to bylo o dost zábavnější, akčnější, bohatší na scénáři atd atd. Finále nemělo chybu. Hudba od Williemse skvělá jako vždy. Herecké obsazení je rovněž bez připomínek. Vedle skvělého Harrisona Forda a Marka Hamilla mi zde víc bavila Carrie Fisher v roli princezny Leia. V podstatě je to prakticky stejné, jako v předchozím dílu, jen o dost kvalitnější.(31.1.2017)

Rozpálené písky Tatooine byly odváty, teď hrdinové začínají probíjením se neproniknutelným sněhem ledového Hothu a stejně tak zmrazivěla i atmosféra světa Star Wars, který od svého vzniku dokázal pohltit už miliony lidských duší. Lucas připustil k režisérským i scénáristickým otěžím několik dalších lidí a pod jejich vedením vznikl nejlepší díl celé vesmírné ságy. Pohádkovost prostředí, děje a hlavně postav nabrala realističtější kontury a i po letech vyráži dech diváka svou dramatičností i brilantně napsanými dialogy. Vždyť kdo by dokázal zapomenout na zamilované špačkování drsného Hana Sola a krásné Leii, či na Luka který začal poznávat svou minulost a začal se bát své budoucnosti, i ten R2 a Yoda byli nesmírně cool a zároveň i roztomilí a vtipní, k čemuž už se pak Lucas nikdy s podobně laděnými novými postavami ani nepřiblížil. Ovšem všechno tohle ještě překonává Darth Vader - Shakespearovsky tragická postava která jako Bůh Temnoty za zvuků drtivé Imperial March železnou rukou vládl imperiálním vojskům a jediným pohledem dokázal rozdrtit každého na koho obrátil svou zjizvenou tvář ukrytou v masce černější než nejtemnější noční můra. Já se z jeho pohledu ještě nevzpamatoval..... dokonce ani po tom co jsem viděl jistého malého sráče ze stejné předaleké galaxie před ne až tak dávnými časy. Nechť vás provází Síla!(6.11.2007)

• - Pouze pro tento film byl vytvořen ''skutečný'' Millenium Falcon v životní velikosti. (GreatestFan)

• - Velitel imperiálního útoku proti generátorům štítu na Hothu, Maximilian Veers (Julian Glover), v novém kánonu od Disney v bitvě zahynul, když do jeho AT-AT Blizzard 1 narazil snowspeeder pilotovaný Derekem Klivianem (jejich smrt měla být zobrazena ve filmu, ale scéna nebyla nikdy ani dokončena a existuje jen jako polotovar). Příběh obou však pokračoval v Expandovaném univerzu, nicméně Klivianova role byla mnohem významnější, především díky sérii X-Wing. (vojtaruzek)

• - Zranění na obličeji Luka (Mark Hamill) není práce maskéru. Mark Hamill se totiž během natáčení zranil při autonehodě. (GreatestFan)