Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Rebelové se ukrývají před Impériem na ledové planetě Hoth, kde Luke Skywalker, veden hlasem Obi-Wana, najde na opuštěné planetě Yodu - mistra Jedi. Ten si není jist, zda Luka vzít za učedníka, ale po krátkém váhání tak učiní. Luke začíná svůj výcvik a zdá se, že bude dobrým žákem. Han Solo se svou posádkou statečně uniká stíhačkám Impéria, dokonce proletí rojem meteoritů, ale nedaří se mu zažehnout iontové motory, aby unikl pronásledovatelům. Oprava motoru se nedaří, a tak se ukryje na zádi obřího křižníku Dark Vadera. Netuší, že je sledován lovcem lidí, neboť stále dluží Jabbovi velké peníze. Han zamíří na planetu Bespin do Oblačného města, kterému vládne jeho přítel. Ten všechny vřele přijme, ale mají zlé tušení. Jsou chyceni vojáky Impéria a stojí tváří v tvář samotnému Dark Vaderovi. Na vzdálené planetě při tréninku má Luke vizi, že jeho přátelé jsou v nebezpečí a i přes varování Yody a ducha Obi-Wana Kenobiho se je vydává zachránit... (TV Nova)

Recenze (1 047)

Tosim

Tenhle díl mi přišel lepší než první (a záměrně píšu první, jelikož Lucasova snaha udělat z toho po dvaceti letech pětku by vydala na nějakou seminárku.) Film byl více dynamický a zajímavější, než předchozí. Hudba je samozřejmě legendární a triky pěkné (ovšem, již podruhé vylepšené a doufám, že to Lucas nebude ke každému desetiletí opakovat.) ()

Matty

Výměna režiséra a scenáristy vyřešila dva málem osudové nedostatky Nové naděje - nablblé dialogy a mizerné vedení herců. Impérium výborně funguje právě na konverzačně "lidské" rovině, takže tolik nevadí, že oproti předchozí epizodě po úvodu tempo nenabírá, ale ztrácí... aby jej znovu získalo na Oblačném městě, které je v souladu s celkovým ztemněním stylově hozeno do pekelných oranžovo-černých barev. Také při srovnání s opulentními atrakcemi nové trilogie jde pro mne o vrchol série, protože se nás ze všech filmů snaží ohromit možná nejméně okázale, ale rozhodně nejpromyšleněji. 90% Zajímavé komentáře: Melies, Vitason, PALINO, Indy ()

Malarkey

Pátá epizoda hvězdných válek především uceluje samotný svět, ve kterém se odehrávají. Nehledě na pár zásadních zjištění je také perfektní filmařinou, nad kterou i dneska přemýšlím, jak to ten George Lucas vlastně dokázal tenkrát vymyslet. Kromě podpory živosti samotného světa ale tenhle díl skrývá asi největší množství obrovské akce a výbuchů na metr čtvereční, což se potvrdí hlavně na začátku, na konci a vlastně i uprostřed samotného filmu. Klobouk dolů. Natočit druhý díl a tvrdit, že je to pátá epizoda, zároveň nutit diváky přemýšlet nad tím, co obsahuje první až třetí epizoda a dát jim to sežrat na příštích skoro dvacet let. To si jen tak někdo nedovolí… ()

novoten

Stará trilogie doslova stárne před očima a ani sebelépe remasterované triky na tom nic nezmění. Luke Skywalker sice stále zůstává jedním z mých dětských hrdinů, ale ani pořádná dávka nostalgie nezakryje fakt, že první polovinu pořádně zachraňuje jen chemie mezi Hanem a Leiou. Napětí, velkolepost a osudovost, se kterými jsem Impérium měl vždy spojené, se naplno projeví až téměř v samém závěru - a to začíná být skoro málo. 70% ()

Gemini

Až do uvedení Epizody II moje nejoblíbenější část Star Wars ságy. Obzvlášť remasterovaná verze vypadá výborně, to víte, boje na arktické planetě a Oblačné město, na to už je potřeba trochu onačejší hardware než byl k dispozici v osmdesátém roce;) Ale i bez toho by Epizoda V byla zaručeně nejtemnějším článkem historie daleké, předaleké galaxie. Tu sice nahradila Epizoda III, ale způsobem daleko méně zdařilým než je tomu zde. Podstatně méně zdařilým...i když ani tady se občas nevyhnete údivu nad pro fandy SW zjevně nepodstatnou věcičkou zvanou logika a provázanost příběhu. ()

• Český název filmu vznikl v éře českého rychlodabingu na konci 80. let a jeho autorem byl jeden z rychlodabérů Ondřej Neff, který ji vymyslel pro svou verzi dabingu na kazety VHS. (vyfuk)
  • Zranění na obličeji Lukea (Mark Hamill) není práce maskérů. Mark Hamill se totiž během natáčení zranil při autonehodě. (GreatestFan)
  • Carrie Fisher (princezna Leia) přiznala, že během natáčení byla na kokainu. (Hawaj)