Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Jednoznačne najlepšia časť starej trilógie. Epickejšie, napínavejšie a prepracovanejšie než epizóda IV. Hneď úvodná scéna na zasneženej planéte ma vtiahla do deja, film je plný dobrodružstva, bravúrnych efektov a taktiež toho najpodstatnejšieho, Vadera, si tu divák užije omnoho viac. Scény s ním a Lukom patria k tým najveľkolepejším z celej série. Bez Williamsovej mohutnej hudby si Star Wars ani neviem predstaviť, no obzvlášť hrozivý motív, presne vystihujúci Darth Vadera, tomu dodáva tú pravú temnú atmosféru, napätie a emócie.(8.5.2012)

Tu sa to začína. Impérium vracia úder definuje Hviezdne vojny tak, ako ich poznáme. Vzťahy, manipulácie, prelínanie minulosti a prítomnosti, tajomné rytierské rády, Impérium... to všetko v plnom razení prišlo tu. Navyše každý diel Star Wars má nejaké tie slabiny, ale Impérium (spolu s Pomstou Sithov) je v podstate dokonalým filmom. Pochmúrna a temná atmosféra a depresívny bezútešný dej, ktorý končí tak pesimisticky ako je možné, robia z tohto filmu najlepší diel pôvodnej trilógie.(16.8.2009)

Pátá epizoda hvězdných válek především uceluje samotný svět, ve kterém se odehrávají. Nehledě na pár zásadních zjištění je také perfektní filmařinou, nad kterou i dneska přemýšlím, jak to ten George Lucas vlastně dokázal tenkrát vymyslet. Kromě podpory živosti samotného světa ale tenhle díl skrývá asi největší množství obrovské akce a výbuchů na metr čtvereční, což se potvrdí hlavně na začátku, na konci a vlastně i uprostřed samotného filmu. Klobouk dolů. Natočit druhý díl a tvrdit, že je to pátá epizoda, zároveň nutit diváky přemýšlet nad tím, co obsahuje první až třetí epizoda a dát jim to sežrat na příštích skoro dvacet let. To si jen tak někdo nedovolí…(26.10.2015)

Nejsem fanouškem tohoto žánru a tak jsem byl mírně zklamán tím, že se nepodařilo navázat na podle mého názoru výtečný první díl série – Hvězdné války. Tento film se mi zdál méně akční, dynamičtější, ale může to být způsobeno třeba odlišným rozpoložením. Nevím proč, ale tolik unešen jsem nebyl. Ale nekritičtí fans jistě slintali blahem a já jim to neberu.(12.3.2008)

(1001) Tenhle film je jaksi poťouchle nejmilejší v tom, jaký badass se v jeho průběhu formuje z Darth Vadera. Takové ty jemné detaily typu: "Omluva přijata, kapitáne." Zmetek skoro nepatřičný do vesmíru, kde se na sebe všichni pořád usmívají i před nejtěžšími překážkami a diváci moc dobře vědí, že postavám žádné vážnější nebezpečí nehrozí. Potěšení z jeho zloduchovství mi ale nejvíc kazí (a teď vypustím jedno ze svých nejvíc rouhačských prohlášení, možná snad dokonce to nejvíc největší) hudba. Já se nijak netajím svou nechutí k Johnu Williamsovi, jasně, jeho "main themes" jsou legendární, ale při celkovém pohledu mi díky používaným nástrojům a melodickým postupům přijde jeho hudba repetitivní a nezajímavá, ať už jsou to Star Wars, Indy nebo Harry Potter, většina podkresové hudby mi přijde zaměnitelná a nezábavná. Já jsem zvyklá ve volném čase poslouchat hodně filmové hudby, ale od Williamse mám ve své sbírce jenom tři skladby: tu, kterou hraje kapela v kantýně, tu, kterou hraje kapela u Jabby a závěrečnou oslavu vítězství - a není to náhoda, že jsou to právě ty, které se absolutně liší od jeho obvyklé produkce. Zbytek jeho skladeb je pro mne pro poslech nepoužitelný. A ty jeho rozjásané motivy mi zkrátka nepřijdou jako vhodný doprovod pro někoho, kdo zabíjí miliony lidí, seká údy a celkově se chová jako pacholek par excellence. Jinak také oceňuji vzkaz, že člověk nemusí splňovat nějaké vnější parametry, aby mohl být vnitřně silný. -"I'm looking for a great warrior." -"Wars not make one great."(6.12.2014)

• - Když na Falconu C3PO (Anthony Daniels) přeruší polibek Hana Sola (Harrison Ford) a Leii (Carrie Fisher), je možné si u C3PO všimnout poškození na hercově kostýmu. (GreatestFan)

• - Ve scénách na ledové planetě Hoth hrají rebely norští horští záchranáři. Lucas na oplátku poskytl finanční dar norskému červenému kříži. (Zdroj: gorilla.cz)

• - Natáčelo se od 5. března do 24. září 1979 v Norsku, Anglii, Kalifornii, Oregon. (Varan)