Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

„Nech je ticho, lebo ho vypnem.“ Ako Tolkienove „Dve veže“, i EPIZÓDA V alias IMPÉRIUM VRACIA ÚDER, prichádzajúca do kín tri roky po NOVEJ NÁDEJI (1977), sa nesie v tradičnom duchu prostrednej časti trilógie. To znamená, že nemá poriadny začiatok, zato má dokorán otvorený koniec, nám už známe postavy sa čelne zrážajú s úplne novými (Yoda, Lando Calrissian), ktoré sa ukazujú byť pre čoraz ambicióznejšie poňatý epický príbeh kľúčovými. Pribúdajú nové planéty (snežný Hoth, močaristá Dagobah) a naopak, zostávajú osvedčené veci, ako je chemické iskrenie medzi niektorými postavami zminula („Ste špinavý hulvát!“ – „Nie som špinavý!“). Dej naberá na strhujúcich obrátkach, atmosféra je čoraz temnejšia a až teraz si naplno uvedomujeme, v akej hre sa neskúsený Luke vlastne ocitol. Spoznávame nové monštrá a je ten správny čas na prezradenie šokujúcich tajomstiev (SPOILER "Som tvoj otec.“ SPOILER) a zamotávanie (dovtedy jednoducho sa javiacej) zápletky. Dva „technické“ Oscary (za zvuk a špeciálne efekty) dôstojne orú pôdu pre monumentálne vyvrcholenie ságy Georgea Lucasa.(19.1.2008)

Bezpochyby nejlepší fragment světa Star Wars. Temné, pocitově silné dílo, kterému se až nečekaně podařilo prohloubit plytkou pohádkovost prvního filmu. Přestože tu nechybí humor, servírovaný především postavou Hana Sola, dominuje příběhu temná osudovost vrcholící dechberoucím závěrečným soubojem Luka s Darth Vaderem, patřícím mezi nejpůsobivější filmové momenty v žánru SF.(6.8.2010)

Rozpálené písky Tatooine byly odváty, teď hrdinové začínají probíjením se neproniknutelným sněhem ledového Hothu a stejně tak zmrazivěla i atmosféra světa Star Wars, který od svého vzniku dokázal pohltit už miliony lidských duší. Lucas připustil k režisérským i scénáristickým otěžím několik dalších lidí a pod jejich vedením vznikl nejlepší díl celé vesmírné ságy. Pohádkovost prostředí, děje a hlavně postav nabrala realističtější kontury a i po letech vyráži dech diváka svou dramatičností i brilantně napsanými dialogy. Vždyť kdo by dokázal zapomenout na zamilované špačkování drsného Hana Sola a krásné Leii, či na Luka který začal poznávat svou minulost a začal se bát své budoucnosti, i ten R2 a Yoda byli nesmírně cool a zároveň i roztomilí a vtipní, k čemuž už se pak Lucas nikdy s podobně laděnými novými postavami ani nepřiblížil. Ovšem všechno tohle ještě překonává Darth Vader - Shakespearovsky tragická postava která jako Bůh Temnoty za zvuků drtivé Imperial March železnou rukou vládl imperiálním vojskům a jediným pohledem dokázal rozdrtit každého na koho obrátil svou zjizvenou tvář ukrytou v masce černější než nejtemnější noční můra. Já se z jeho pohledu ještě nevzpamatoval..... dokonce ani po tom co jsem viděl jistého malého sráče ze stejné předaleké galaxie před ne až tak dávnými časy. Nechť vás provází Síla!(6.11.2007)

Pro mě je opravdu podobných filmů škoda. Sice jsou děsně známé a oblíbené, objevují se v žebříčcích nejlepších filmů, ale pro mě jsou to stejně pohádky pro dospělé, u kterých se úspěšně nudím, buď je vypínám, nebo je přetrpím do konce, abych konstatovala, že mi nic nového nepřinesli. Možná mají nějakou hloubku, do které jsem ještě nepronikla. Vizuál ano, příběh slabý. Sorry.(9.11.2018)

88% - Ze staré trilogie můj nejoblíbenější díl. Jednak se mi líbí dějově, dále považuji jeho soundtrack za vůbec nejzdařilejší z toho, čím Williams Star Wars ozdobil, a hlavně se na scéně objevuje můj favorit Yoda ;o) Režisér Irvin Kershner podle mě nejlépe zvládl střídání charakterů jednotlivých scén. Díky tomu si člověk více vychutná i to málo neakčního co nám film nabízí. Zdá se mi dokonce, že i herci hrají nějak lépe… Epizoda V je sice lehčí hvězdné drama o jednoduchém ději s náznakem vnitřního konfliktu, okořeněné dalšími dvěma useknutými rukami, ale to mi při jejím sledování rádo ušlo.(18.10.2006)