Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

George Lucas stvořil ságu, která dodala nový rozměr klasické černobílé pohádce. Rozměr doslova kosmický. Pohádková naivita - ba až infantilita - je v mixu se sci-fi ražením neodolatelná; když se pak přidá ještě pár dobrodružných a westernových rysů (ostatně první vzniklý díl Star Wars cituje s oblibou snad všechny myslitelné žánry) a na svou dobu pokrokové triky, je kult na světě. V Impériu přidal tvůrčí tým, tentokrát pod vedením Irvina Kershnera, podstatně temnější tón vyprávění a stvořil nejlepší díl série. Ať už je to jak chce, troufám si tvrdit, že na oblíbenosti starých Star Wars se podepisuje převážně nostalgie. A proč vlastně ne? Ve své době zpočátku opovrhované dílo se stalo Lucasovým pomníkem i náhrobkem. Trademark narostl do nevídaných rozměrů a veškeré kouzlo bylo později zavražděno digitálním zprzněním trilogie staré a dotočením trilogie nové, která kmitá mezi trikovou bombastičností a ryzí průměrností. V celkovém součtu jsou Star Wars jen nabubřelou onanií jednoho přestárlého kluka, který miloval pohádky a filmové triky, jenže kluci a holky jsme kdysi byli všichni a já mu za Star Wars děkuju. Jen se omlouvám, že nejvíce za ty dvě, které de facto netočil on.(6.3.2011)

Epizóda V už nieje tak chytľavá - pre mňa to bola skôr spojovacia časť, ktorá mi navodila atmosféru veľkého boomu v podobe šiestej epizódy. Snáď len otcovstvo Vadera výraznejšie otriaslo s kludným príbehom. Stále je však na čo sa dívať a dávam najvyššie hodnotenie, pretože aj keby príbeh a dej zaostával za minulou časťou, je fajn sa dívať na tie špeciálne efekty a prestrelky.(9.12.2012)

„I'm your father.” –– První polovina filmu byla taková fajn. Jasně, pěkná bitva o planetu Hoth, hledání Yody, paráda. Ta druhá byla ale ještě lepší a prakticky mi nedovolila spustit oči od obrazovky. A při závěru jsem si jen smutně povzdechl a čekal jak debo, že po závěrečných titulcích bude ještě něco, že bude film pokračovat... a bohužel nic. Zůstala jen kopa úžasných zážitků a nadšení z úžasně sjetého Yody. Triky jsou na tehdejší dobu skutečně nevídané a scény v Oblačném městě braly dech. Pro mě asi nejoblíbenější díl SW.(2.4.2010)

"Impérium vrací úder" zakládá ústřední paradox celého Star Wars fandomu - jeho kvality z převážné části nejsou dílem George Lucase a tak díl, který je všemi adorován a výrazně definuje kánon, paradoxně v rámci ságy představuje anomálii. První "Hvězdné války" rozvrhly svět daleké galaxie a coby aktualizace starých naivních sci-fi dobrodružek a la "Buck Rogers" či "Flash Gordon" byly zamýšlené jako podívaná pro děti. Díky tomu také Lucas mohl vydělat na merchandisingu, který tehdy ještě necílil na nadité peněženky fandů, nýbrž jen rodinné rozpočty. Až "Impérium vrací úder" franšízu katapultovalo ke statusu kultu ve smyslu životního stylu. Druhý (dnes pátý) díl ságy svými dospělými konflikty, vypjatými emocemi a bravurní dramaturgickou výstavbou rezonoval s teenagery i staršími diváky. Jenže místo otce celé franšízy George Lucase na režisérské sesli seděl jeho učitel z filmové školy Irvin Kershner, který vyslyšel Lucasovu nabídku za podmínky, že bude moci příběhu dát hloubku a vyprofilovat předložené postavy. "Impérium vrací úder" tak má blíže k fanfikcím, než k Lucasově stylu nevážných space oper, jenž se vrátil ve fandy zatracovaných aspektech "Návratu jediho". Stejně jako fanfikce, které ostatně v mnoha ohledech inspirovala, druhá/pátá epizoda sice přejímá Lucasovy světy, prostředí, postavy a základní motivy, ale zasazuje je do stylově zcela odlišného vyprávění, které se zříká naivity, rozvernosti a melodramatu ve prospěch patosu, osudovosti, vypjatých emocí a zvratů či dramatických situací s tíživým dopadem na postavy. Byť klíčové zvraty a odhalení vymyslel Lucas, je to právě Kershnerova režie, co jim dává náležité vyznění - stačí porovnat koncipování klíčových scén i vedení herců zde s převládající fanfarónskostí a kolísavou dramatičností dalších dvou dílů trilogie. Stejně je tomu i v případě ostatních předností snímku v čele s bravurním vyprávěním, které namísto linearity prvního filmu přichází s dramaturgicky vycizelovaným střídáním dvou souběžných linií, které je precizně načasované tak, aby vyprávění nikdy neztratilo tah. Lucas spolu s režisérem Richardem Marquandem se ho pokusili napodobit v posledním díle, ale absence dramaturgického citu a upřednostnění dobrodružných atrakcí tam vede k zoufalému natahování scén za hranici únosnosti. "Impérium vrací úder" tak v souladu s konsenzem vskutku je nejlepší část ságy, ale nepředstavuje kýženou kulminaci stylu, tendencí a motivů, ale spíše odchylku či parafrázi, která bohužel odhaluje potenciál ságy, který ale zůstal v jiných dílech nevyužit. Fakt, že Lucas svěřil režii tvůrci s ambicemi a filmařskými kvalitami za hranicemi jeho vlastního horizontu, tak vlastně představuje nejkrutější z jeho nechvalně známých mnohoznačných rozhodnutí. Lucas se na "Impériu vrací úder" realizoval pouze hračičkovstvím v oblasti speciálních efektů, a pokrok učiněný za tři roky od prvního filmu znatelný z každého trikového záběru, opravdu bere dech. Byť tedy Lucas i tuto svou zásluhu posléze zadupal do země vydáním speciální edice s dodělanými digitálními efekty, které celé trilogii daly uniformní vzhled. Velký dík a uznání patří fandovskému restaurátorskému projektu despecializované edice pod vedením Harmyho, který nám nanovo umožňuje žasnout nad původní podobou všech třech dílů.(3.9.2015)

// V Matrixu řádil Smith, půlčíky po Středozemi proháněl Sauron a po Hvězdě smrti se procházel ultimátní badass v černém - Darth Vader. Symbol zla všech geeků od pradávna až do dnes, chodící mašina na kultovní hlášky jako "spoiler", "spoiler" a "spoiler"! Nová naděje nastartovala příběh, který se svou epičností, dokonalostí a kultovností řadí mezí nejznámější ze všech, ale přesto to nebyl vrchol ságy. Poté totiž Impérium vrátilo úder. Poprvé se setkala alfa a omega staré trilogie, syn nepoznal otce, otec poznal syna. Temná atmosféra, na svou dobu nejdokonalejší možné efekty, galaxie narvaná nápady, postavy jako Yoda, Emperor a Lando Calrissian, bylo toho zkrátka na malého kluka hodně. Na toho dospělého ale ještě víc, takže radost, láska a díky!(19.11.2012)

• - Prací na Epizodě V strávil Irvin Kershner skoro tři roky. (Kinofil)

• - Když Luke (Mark Hamill) skáče z AT-AT během bitvy na Hothu, dopadne vedle něj do sněhu. V dalších záběrech AT-AT vybuchuje, Luke však není v žádném záběru. (Atrekan)

• - Kým v roku 2008 obsadila snímka v rebríčku najlepších filmov všetkých čias časopisu Empire 3. miesto, v roku 2014 ju hlasujúci filmoví fanúšikovia a fanúšičky britského mesačníka posunuli na prvé miesto. (GreatestFan)