Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 129 min)

Dlouhá akce, akce, akce, která začne po chvíli nudit. Tohle že je nejlepší díl SW? Čím!? Příjemná je jen zprofanovaná věta: "I´m your father." Závěrečný pěkný souboj Luke vs. Darth Vader, k tomu fantastickej Imperial March! Škoda že to nenatočil Lucas v 21. století, určitě by vylepšil docela děsivé vizuální efekty, které na svou dobu byly sice parádní, dnes působí jako milá expozice archeologických počítačových triků. Ale zase na druhou stranu, kdyby Lucas natočil tenhle díl v 21. stol., asi by na úkor skvělých triků trpěl příběh. Star Wars pro mě zrají jako mlíko...po čase zkysne a po ještě delším čase...domyslete sami.(28.10.2006)

Komentář obsahuje SPOILERY. Ou jé! Znatelně vážnější díl. Poušť vystřídala mrazivá pustina plná nástrah. Akce střídá akci, útěk za útěkem, hláška za hláškou. Naplnění osudu je za dveřmi, špičkování mezi Hanem a Leilou už nemůže být ostřejší a i ty vedlejší postavičky pobaví. Závěrečný souboj Vadera s Lukem patří k tomu nejlegendárnějšímu, co lze ve filmovém průmyslu vidět. Nesmrtelná klasika a nesmrtelná hláška. Ach vidět to tehdy v 80s v kině... [Přesná stopáž: 122 min](1.7.2010)

George Lucas stvořil ságu, která dodala nový rozměr klasické černobílé pohádce. Rozměr doslova kosmický. Pohádková naivita - ba až infantilita - je v mixu se sci-fi ražením neodolatelná; když se pak přidá ještě pár dobrodružných a westernových rysů (ostatně první vzniklý díl Star Wars cituje s oblibou snad všechny myslitelné žánry) a na svou dobu pokrokové triky, je kult na světě. V Impériu přidal tvůrčí tým, tentokrát pod vedením Irvina Kershnera, podstatně temnější tón vyprávění a stvořil nejlepší díl série. Ať už je to jak chce, troufám si tvrdit, že na oblíbenosti starých Star Wars se podepisuje převážně nostalgie. A proč vlastně ne? Ve své době zpočátku opovrhované dílo se stalo Lucasovým pomníkem i náhrobkem. Trademark narostl do nevídaných rozměrů a veškeré kouzlo bylo později zavražděno digitálním zprzněním trilogie staré a dotočením trilogie nové, která kmitá mezi trikovou bombastičností a ryzí průměrností. V celkovém součtu jsou Star Wars jen nabubřelou onanií jednoho přestárlého kluka, který miloval pohádky a filmové triky, jenže kluci a holky jsme kdysi byli všichni a já mu za Star Wars děkuju. Jen se omlouvám, že nejvíce za ty dvě, které de facto netočil on.(6.3.2011)

"Nové naději" se svého času podařilo vystavět svébytnou kostru Star Wars universa, ovšem až "Impérium vrací úder" ho naplnilo hlubší mytologií, rozdalo karty a stalo se duchovním pilířem celé ságy. Nemělo by se ale také zapomínat na jeho pozoruhodný přínos světové kinematografii. Od jeho premiéry totiž mezi filmaři i diváky panuje nutkavá představa, že pro dobro věci by každé další pokračování úspěšného filmu mělo být o něco temnější a drsnější podívanou...(24.9.2011)

Dost mozna nejlepsi dil celejch Star Wars a zcela urcite nejlepsi dil stare trilogie. Film v podstate splnuje pravidla dvojek, je tu vic akce, vic triku a navstivime vic zajimavejch mist. Ale oproti vetsine druhejch dilu tu je jedna vyjimka, tenhle dil prekonava dil prvni. Ford, Hamill a Fisher jsou tady uz vic sehrana parta, takze se film venuje prevazne jim, oproti prvnimu dilu, kterej se spis venoval samotnemu Anakinovi a boji rebelu. Hamill tu ma bohuzel vic vypjatejch scen, ktery dost prehrava, ale da se to prezit. Navic se tu objevi uchylackej Yoda, kterej vypada daleko lip, nez v Epizode I. Jinak se da o filmu napsat neco podobnyho jako o prvnim dilu, hudba opet perfektni a triky, diky vylepsenim, maj slusnou uroven. A v tomhle filmu je jedna z nejzasadnejsich hlasek vsech dob. Navic se jedna spolu s Epizodou III o nejdrsnejsi dil, coz je jedine dobre. Fakt nevim, na co bych si mel v tomhle filmu stezovat, tohle je naprosto zasadni zalezitost. Lucas ma smulu, ze nejlepsi dil jeho sagy nenatocil on, ale Kershner, kterej krome tohohle natocil jen same kraviny.(23.9.2007)

• - Zvuk vířicího sněhu na planetě Hoth je nahraný zvuk surfování pouštěný zrychleně a zpomaleně. (GreatestFan)

• - Had, kterého Luke (Mark Hamill) vyhodil z lodě na Dgobahu, herce kousl, přestože režisér herce ujistil, že had je neškodný. (GreatestFan)

• - Při obraně planety Hoth byli rebelové vyzbrojeni puškami A295. Jedná se o upravené německé pušky Sturmgewerh 44. (JohnSmith)