Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Pro mě je opravdu podobných filmů škoda. Sice jsou děsně známé a oblíbené, objevují se v žebříčcích nejlepších filmů, ale pro mě jsou to stejně pohádky pro dospělé, u kterých se úspěšně nudím, buď je vypínám, nebo je přetrpím do konce, abych konstatovala, že mi nic nového nepřinesli. Možná mají nějakou hloubku, do které jsem ještě nepronikla. Vizuál ano, příběh slabý. Sorry.(9.11.2018)

V piatej epizóde "Hviezdných Vojen" povstalcom nekompromisne "Imerium vracia úder". Ich nová základňa je zničená a neľútostný lord Darth Vader sa púšťa do prenasledovania posledných vodcov rebelov. Luke Skywalker vyhľadá majstra Yoda, u ktorého podstúpi výcvik. Objavuje v sebe Silu rytierov Jedi a učí sa ju ovládať. Tiež sa v tomto diely dozvedá bolestnú pravdu o svojom vlastnom otcovi. Vesmírna sága "Star Wars" tak pokračuje vo veľkom štýle ďalej. Boj ešte stále nekončí. Temná strana ešte nie je porazená. *****(9.5.2009)

Impérium vracia úder je najlepším dielom série Hviezdnych vojen. Hneď v úvodných minútach sa odohrá parádna bitka na zasneženej planéte Hoth a dobré tempo pokračuje až do konca. Viac temnoty, viac emócií a spomedzi ostatných dielov aj najmenej infantilnosti. O humor sa zaručene stará Han Solo (jediná postava v celej ságe Star Wars, ktorej to naozaj ide dobre), Darth Vader sa tu stáva legendárnym filmovým zlosynom a má na svedomí jednu z najznámejších hlášok v celej šírej galaxii, hudba dokonalá a toto vesmírne dobrodružstvo je naozaj veľkolepé.(6.5.2012)

10 / 10 (časť prvá) Videopáska sa úspešne došmodrlíchala na koniec prvého/štvrtého dielu Hviezdnych vojen a ja si ešte ani nestíham utrieť pot z čela a slzy z očí, keď zrazu titulky končia a ja znova začujem tú dunivú melódiu: pam pam pam pampadám pampadám, pam pam pam pampadám pampadám... Pozor! Impérium vracia úder!!! "Tak na to by som sa pozrel," vravím si v duchu a opäť sa uvelebujem v kresle ... (asi po dvoch hodinách sledovania) ... "Han Solo vydrž! Idem ti na pomoc!" Akčný, dynamický, efektný, no zároveň hlboký, opantávajúci a čarovný filmový zážitok. (časť tretia)(24.8.2005)

Film Impérium vrací úder je nejlepší díl série "Star wars" a to ze dvou důvodů: 1) Nedoupoští se chyb, jaké vidím v jiných částech (ty nejnovější nevyjímaje). Není tak pohádkový jako díl první. Mnohem úspěšněji se vyhýbá trapným momentům jako jsou přespříliš procítěné a patetické promluvy mezi DarthVadrem a Lucem v dílu třetím. 2) Střední část filmu patří k nejzajímavějším sekvencím celé série. Někde mezi odchodem ze zasněžené planety a příchodem Luca do Oblačného města se odehrává to nejlepší, co je ve Hvězdných válkách k vidění. Rozdělení do dvou linií velmi prospělo spádnosti děje. Trochu "mysticko - filozofující" část o Lucově setkání s Yodou je střídána akčnějšími sekvencemi z Falcon Milenium, kde se špičkující Leia a Han Solo neodvratně sbližují. I vizuálně je tahle část perfektní. Záběry z Yodovy planety střídané například s průletem mezi meteority nebo pohledy na Oblačné město patří k tomu nejlepšímu. Tedy - dávám jednoznačně pět.(20.2.2004)

• - Zranění na obličeji Luka (Mark Hamill) není práce maskéru. Mark Hamill se totiž během natáčení zranil při autonehodě. (GreatestFan)

• - Na podtitul filmu přišel producent Gary Kurtz. (GreatestFan)

• - Zvuk, který vydává tauntaun, je zvuk, který vydává mořská vydra. (GreatestFan)