Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

EddieIron

Tak tedy zaprvé: Jsem Štír, ale rozhodně nejsem agresívní, nejsem sexuální sadista, morální zábrany mám a nepřekračuju hranice všeho druhu . Zadruhé: Proč jsou tam ti policajti tak pitomí, že ukazují soustavně průkazy obráceně? Něco podobného vidím poprvé. A zatřetí: Méně je někdy více, tady by stačilo klidně nějakých padesát minut, takhle se to zbytečně natahuje. Suma sumárum, po prvním díle tak za dvě hvězdy.......Díl Mrtvý v síti tomu nasadil korunu a přesvědčil mě, že dál už to nemá cenu sledovat. A zajímalo by mne, kde tvůrci přišli na jméno Sááááááááábina ! ()

tchempi

Další variace na „Kriminálku Odněkud“. Tato je ale hodně nepovedená. Dialogy tahají za uši, režie může směle konkurovat největším „peckám“ Eda Wooda a spousta neznámých a netalentovaných herců předvádí ochotnické výkony. ()

Dawe2

47% je hodně málo, není to žádný zázrak ale takhle nízké hodnocení si to nezaslouží. To jsou případy případy pro exorcistu pro mě horší než tohle. Dávám tři * a ještě uvidíme, dílů bude ještě hodně. Po třetím díle zvedám na 4* - výborný. ()

fafejt001

Zatím , žádná sláááva . Erbová je hééérečka ???? Tedy ve druhém díle .... A ta mladá policistka to je také dílo ... A Vagnerová také mimo mísu .... držím palec a snad to dostane grády ... chtělo by to KUNEŠE . Ten by je nakopl . ()

blekekeke

Tak už začíná být zvykem, že čím více se ČT bije do prsou, tak o to je to větší sračka. Mdlé, nedotažené v detailech, kdy se kupí jedna viditelná chyba za druhou, a to až tak, že i laik pozná, kde je co kravina ... a vtip? Tak si taky vzal dovolenou ... napětí taky ... Vypadá to asi tak, že to bude první scéna, kdy to nezachrání ani Trojan ... ()

kamals

Bohuzel tento shit ani Ivan Trojan, ani Marek Nemec nezachrani, notabene Krajco mi tu vubec nesedi a pani Vagnerovou fakt nemam rad. ()

blezg

Třetí díl konečně velmi povedený. Také mi poprvé přišla (narozdíl od dvou předchozích)jako naprosto nepasující figurka Ivan Trojan. V jedné scéně, kdy jde navštívit podezřelého, působí pro roli policajta tak nevěrohodně, až je to do očí bijící. Tahle nadčasová myšlenka mě neopustila do konce dílu a budu dál netrpělivě sledovat její vlastní život na pozadí zatím podle mě nagelovanýma blondýnama (ten blondýn!) přehnaně zbytečně a sofistikovaně nakokot dehonestovaném seriálu. ()

rey17

Relativně zajmavé příběhy, solidní herecké výkony (až na pár výjimek), ale šílený timing každé epizody. 55% ()

Popinodan

Zatím po dvou dílech musím dát dvě hvězdičky-slabší průměr. Seriál podle mě drží jako vždy skvělí Ivan Trojan. Uvidíme jak daleko se to dostane,nebo kdy sledování krimi série definitivně zabalím.... ()

hony23

Celkem tuctová televizní kriminálka, ktetá se snaží odlišit od ostatních astrologií a zvěrokruhy. To bohužel byl opravdu nešťastný nápad, protože každý díl je koukatelný jen do té doby, než nám pipka Vágnerová začne napovídat, že vrahem bude blíženec, ale jen pokud byl Saturn v dobré pozici s Jupiterem. ()

tatka

Páči sa mi, ako česká polícia dáva priestor aj handicapovaným občanom, a ako máte v tých Čechách všade bezbariérové prístupy. Bohužiaľ, na politickú korektnosť ČT kašle, ani jeden z členov tímu sa zatiaľ neprofiloval ako gay, transsexuál, černoch, Róm, alebo Kelt. Ani psom a iným zvieratám nedávajú dostatočný priestor.. Trojan sa profiluje od začiatku ako trotl,ale to nie je menšina, bohužiaľ, to je veľká väčšina, takže za to si ČT čiarku do boja za práva minorít nedá. Ináč je to nuda, nuda, blbé kecy, zas nuda, zas kecy, zas blbá nuda.....Ale zistila som, že podľa horoskopu je Ondrej Rigo veľmi šarmantný pán. Pravda, pokiaľ nemláti bezbranné ženské trubkou po hlave. Tak aspoň dačo. ()

Horác

Dívám se rád, asi kvůli atmosféře. Už i některý postavy jsem si oblíbil. Ne, proboha, Krajča tím fakt nemyslím. Horoskopické vložky nefungujou, brzděj, i když chápu, že poskytujou ten kýžený leitmotiv. Každopádně je to pro mě dobře koukatelná česká krimi, a to dovedu ocenit. ()

zigy odpad!

Tak na tohle dala ČT moje peníze? FUJ a HANBA! Trpělivě jsem kvůli Ivušce zkoušel 4 díly, ale když už i taková příznivkyně detektivek jako ona řekne, že je to špatné, tak co teprve kritický divák jako já??? Chudák Trojan, tohle je plýtvání jeho časem....zmatené, nezajímavé a pomalé, to je smrtící koktejl.....a na horoskopy nevěřím! ()

easer07

Ty dvě za Trojana. Jinak žádný pokus o originalitu, opět obří přehrávání herců a jak jsem říkal, kdyby nebylo Trojana, byl byl to jasný odpad. ()

brasek

V množstve krimi seriálov len druhé až tretie husle, príbehy pomaly nudia a nevedia prinútiť diváka k stálemu sledovaniu. Chýba tam iskra a živá zápletka čo by nútili diváka premýšľať a tešiť sa na ďalšie časti. ()

hany83

Vzhledem ke zdejšímu tragickému hodnocení dávám za čtyři, protože takové hodnocení si podle mě vůbec nezaslouží. ()

rigby

Zase tak slabé to nebylo, i když vzhledem k hereckému obsazení to mohlo být lepší. Ivan Trojan a jeho nadřízený mohl dostat více prostoru, dolů stahovaly jednotlivé díly zmínky o znameních zvěrokruhu, které měly být hlavním tahákem. To se opravdu nepovedlo. Také nevyváženost jednotlivých epizod byla na pováženou, asi dvě byly vyloženě slabé a neměly být v této podobě ani odvysílány. Příště trochu lépe, vždyť Česká televize nedávno dokázala, že slušné krimi skutečně umí. ()