Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

Luswani

Ivan Trojan je zatím asi jediné pozitivum tohoto seriálu. Objevuje se zde řada nelogičností, vrah je jasný už dávno před odhalením, nepřirozené dialogy, spousta zbytečných postav atd. Nevím proč je tak často obsazována Vagnerová, nepřipadá mi herecky nějak výrazně dobrá. Dějová linka s astrologií působila poněkud navíc, ale předpokládám, že se naplno projeví až v dalších dílech. Prozatím jsou Vraždy v kruhu docela zklamáním. PS: Ten Krajčův knír, to bylo proboha co??? EDIT: Tendence je stoupající... 60% ()

Neklan006

spousta herců 4. kategorie: Štrébl, Panzenberger, Gondíková ... * těma horoskopičinama to silně připomíná seriál Strážce duší s Vaculíkem * prý je to odpověď na severskou krimi - asi tím, že vrah v 1. díle byl ze severočeské Krupky * nejlepší automobilová honička všech dob v tomto seriálu rozhodně k vidění nebude * asi mám porušenej Saturn nebo ascedent Kraba a tak mi tohle svěží dílko nesedlo * Sábina je kráva * howgh ()

quasar

Česká televize, pondělí večer, Ivan Trojan - no očekávání bylo velké. Nakonec ale bída. Tak nepravděpodobný děj, tak ubohé dialogy, slabý výkon Marka Němce! Člověk co učí herectví by měl vědět, že hrát na divadle je něco jiného, než pokud chce vypadat přirozeně před kamerou. Diviš byl prakticky nejhorší postava. Vagnerová nejzbytečnější. Astrologické kecy u nás nikoho neberou. Omezím své hodnocení na první díl, jiný už sledovat nebudu. ()

DanielaE

Chtěla jsem dát svůj první "odpad". Ještě si to nechám, protože na první pohled to tak není. Ale WTF?!?! Jasný kandidát na Bludný balvan. To fakt vyšetřovatel popíše hysterické hvězdopravkyni profil a ona určí znamení a podle toho najdou vraha? To fakt všichni lidi ve znamení Raka vraždí kvůli tomu, že jsou submisivní a v jiném znamení proto, že jsou růžoví nebo já nevím? To fakt dávají v hlavním vysílacím čase na TV placené z koncesionářských poplatků? ()

Stepa777

Docela jsem se na nové krimi od ČT těšil, ale je to jedno velké zklamání. Sice to hned zpočátku vypadalo slibně (1. díl, potom i druhý), ale v momentě kdy začalo vyšetřování, tak spíše začala obrovská nuda. Vyšetřování se neskutečně táhne.. a jednotlivé kroky policistů při objasňování vražd totálně nudí, je to strašně suché... celé to je takové ponuré. Pro mně je u krimi seriálů a filmů základem napínavý děj. To zde vůbec není. Jak u prvního, tak i u druhého dílu jsem po 45 minutách usnul. Takže třetí díl snad ani nebudu sledovat. Herci, taky docela slabota. Trojan sice dobrý, ale pořád to není ono. Chybí zde herec např. typu Ondry Vetchého.. i proto Případy 1. oddělení jsou někde jinde. ()

swinevenca

Určitě bych neházel vinu jen horoskopům. Jsem z těch, který když je označí za pavědu, je ještě hodně galantní, takže semináře Vágnerové jsou k smíchu, stejně jako detektiv, který tam chodí pro rady. Zápletky i konce obou zhlédnutých případů (směšně akční u prvního, horlivě televizní u druhého) mě utvrdily v tom, že další díly by bylo mrhání časem. Ale just mu nebudu prznit hodnocení, ať má šanci to stoupnout, až seriál ohodnotí ti, co ho ze zájmu dokoukají. ()

Sakulnikov

Uměle šroubované témata k sobě - astrologie zcela nadbytečná, včetně Vágnerové a její postavy. Na druhou stranu příběhy nejsou úplně špatně vymyšlené, jen to řešení je na nic. Provedení zachraňuje jen Trojan a záběry Prahy, ale to na kriminálku nestačí. Edit: Kouknul jsem ještě na pár dílů, ale tohle vážně ne. Pokaždé, když jde Trojan za Vágnerovou, shazuje svoje povolání a na otázku "jak se bude chovat kozoroh/štír/..." jsem už dost alergický. Prostě ne. ()

Nonna

Psát negativní komentář k detektivnímu seriálu v němž hraje Trojan a Krajčo mě neuvěřitelně mrzí a trápí. Miluji detektivky a zbožňuji Ivana Trojana v jakékoliv z jeho rolí, mám radši Krajča herce, než Krajča zpěváka. Ale tohle dílo je prostě, z mého pohledu, nešťastné. Motat do vyšetřování věštění z horoskopů je zbloudilé, zvlášť v době, kdy je divák zvyklý na vyšetřovací metody poněkud pokročilejší, např. ze Sběratelů kostí, ale mám dojem, že ani Sherlock Holmes a Hercule Poirot se neuchylovali k takovému tmářství. Hlavní hrdina, asociál negující výdobytky moderní společnosti a jezdící k mrtvole na kole, zavání romantickým klišé a v dnešní době je smutně nereálný. Co mě však dostalo asi nejvíce, byl profil oběti ve druhém dílu - disident, estébák, krátič daní, sedmdesátník zahýbající s děvkami své modelce manželce Vlaďce Erbové.......co ještě mohlo zhoršit v očích diváka jeho charakter? - je majitelem fotovoltaické firmy. Jak poplatné době. V 70. letech byli padouchy v detektivkách máničky, v 90 letech majitelé bordelů a kasin, dnes jsou to solárníci. Populismus, rádoby zavděčení se masám, demagogie, blbost. A ta hudba, to je snad nějaký cimbál, či co? Další díly už, bohužel, fakt vynechám a pustím si místo toho Bedřicha Jarého v Humoreskách, ať si spravím chuť. Jedna hvězda za toho Trojana - dělá, co může. ()

Phex

Kriminálka pro celou rodinu. Zůstává na půl cesty ve všech směrech. Tvůrci asi měli strach vsadit na ty horoskopy víc, tak se tam jen tak mihnou, aby tam bylo něco žensky neexakního. Bez Trojana by to bylo úplně na nic. ()

martins

Ne, ne a ne. ČT si prostě s těmi seriály nedá pokoj, jen co na diváka vytáhla novodobého Pitavala(ovšem o dvě kategorie níže), tak přichází s tímto počinem a to se ještě se další s názvem Reportérka. Opravdu jak zníčit krimi žánr, tak by se dalo charakterizovat toto dílko, jedna hvězda za účast Ivana Trojana, ale jinak výkony jeho kolegů v čele s Vágnerovou a Krajčem, který navíc hraje invaliditu, je fakt tristní...škoda finančních prostředků.... ()

carl.oesch odpad!

S Případy 1. oddělení bych to asi ani nezkoušel srovnávat. Nicméně, když si vezmu soukromotelevizní Kriminálku Anděl, tak i když ke konci úroveň dost rychle klesala, dalo se to ještě občas vidět. Tady to začalo a to vykrádání všeho možného je k uzoufání. Snaha dohnat a předehnat je zřejmá. Ivan Trojan to nezachrání, halda prkenných herců, ke kterým si člověk nijak nevytvoří žádný vztah, nechtěná groteska, snaha po extravaganci (možná by se naši kriminalisté rádi poučili, astrologie by jim mohla pomoct a tak potěší snad jenom Adéla Petřeková, která vypadá, jako by se dala ke kriminálce rovnou z nějakého Night Clubu.... scéna, jak zkoumá vodní postel a co z toho vyleze připomíná staré klasické americké grotesky, ale to je asi tak to jediné, co mně pobavilo. Je děsné=, jak málo z té oslavované televizní tvorby stojí vůbec za něco. ()

PamelaJJK

Hodnocení jsem si nechal až po posledním díle a ještě s malým odstupem. A stejně jsem stále přesvědčen o správnosti mého hodnocení. A zdejší hodnocení mě už ani nepřekvapuje. Seriál je věrohodný a realistický a astrologie v něm je příjemným oživením. Parádní hudba i kamera a skvělé obsazení všech rolí. Zajímavé a ještě zajímavější případy. Potěší i krásné záběry Prahy. V mých očích jednoznačně nejpovedenější krimi seriál posledních let. A vy zdejší chytrolíní se už proberte a používejte vlastní mozky. Je to tu jedno rádoby odborné a všemoudré stádo, které mě zase začíná pěkně iritovat. ()

Emilii

Ivan Trojan je vynikající a vůbec mi nevadí ta předvídatelná zápletka, ale právě tohle je velice odpočinkové a vtipné!!!! Měním své hodnocení u končícího seriálu na pět hvězdiček!!!!! ()

prochyn odpad!

Herecky velmi slušně obsazená pitomost. Děj každé epizody by se vešel do deseti minut, tak to Pokorný vycpává astrologickými sračkami a trapnými mileneckými výstupy. Hnus! ()

jfaba

Spíš něco mezi ** a ***, ale blíž k **. Ale dám ***. Je to taková krimi pro ženy. Asi jsem průměrná ženská. Nojo, pán je vtipnej a eště krade hlášky. Jednou se to dá vidět a stopáž byla taky jakž takž. Myslím, že díky opakování, bude druhá série. No co, to mají diváci rádi. A Trojan táhne. I když tady? No... Měl jsem dát jen **. ()

Muff

Nenáročná pohodová kriminálka na středeční večer se všechno zachraňujícím Ivanem Trojanem. Co mě v ní ale neskutečně sralo, je to neustálé zbytečné a násilné cpaní horoskopů a astrologie do vyšetřování. Schéma je stále stejné: Sábi udělá odhad na základě polohy planet (haha), třeba, že bude ve znamení Ryby, takže bude takový a makový (haha). Pak se vyšetřuje případ, z několika směrů vyšetřovatele přivede vyšetřování k jasnému podezřelému, a Trojan, poté, co se dozví, kdy se narodil, pozvedne obočí a pronese: "Ryba!". Nebo Trojan jede na místo, kde s jistotou dojde ke zločinu, ví už i kdo bude ten zločinec, a cestou volá Sábi, a ptá se jí na podrobnosti a povahu člověka, který jak zjistil je ve znamení Střelce ... aby se dověděl něco, co je mu úplně k prdu. Zkrátka, všechny ty tanečky kolem vzájemné polohy nebeských těles a horoskopů jsou úplně k ničemu, kdyby je ze seriálu vypustili, nic by se nestalo, nemají tam žádný význam, ani pro děj, ani jako oživení, nejspíš jsou tam jenom kvůli názvu seriálu nebo kvůli scénáristce, která by potřebovala léčbu na psychině. Sábi (Hana Vagnerová) mi tím přehráváním a jako hraním na tajemno hrozně lezla krkem, Krajčo jakbysmet. Hvězdu navíc za nádhernou skladbu v závěrečných titulcích. ()

JenYu

Zajímavé. Netypické. Pražská architektura. Rozličná témata. Pozvolné spojování jednotlivých linek. Pro mě příjemné překvapení. ()

Parabot

Vidím: "kriminálka, Trojan, začátek - solidní kamera, obstojný zvuk i atmosféra, pročpak to má tak slabé hodnocení?" Pochopím v momentě, kdy se ke slovu dostanou horoskopy. Vlastně je to hezká alegorie. Zatímco na západ od našich hranic, třeba, mapují historii psychologického profilování masových a sériových vrahů (Mindhunter), u nás jsme zamrzli někdy v rudolfínské době. Hlavně, že elementálové jsou nám nakloněni. ()