Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Lyžař

Čtyři hodiny "hýbajících se obrázků"? V některých pasážích se mi chtělo film vypnout, v některých jsem si zase přál, aby trval věčně. Pro mě dost rozporuplný snímek. No a Morriconeho hudba? Sice mě v některých chvílích zase překvapila, ale..ono opakování stále stejného motivu mi zhruba v polovině filmu přišlo kýčovité a začalo lehce vadit. Nemohu si pomoci. Nic na tom ale nemění, že když onen motiv zazněl poprvé, hned mi to dalo vzpomenout na "Untouchables" z roku 1987. Kdybych film viděl v kině, jako právě zmíněné Untouchables, asi by to ve mně zanechalo větší a silnější dojem. ()

Rockerman

Sergio Leone i Ennio Morricone zůstanou v srdcích milovníků filmů navždy zapsáni jako tvůrci legendárního westernu Tenkrát na západě. Tento film se mu nejen názvem hodně podobá. Příběh je to úplně jiný, ale tím způsobem vyprávění se mu blíží. Délka filmu je nevídaná a není divu. Děj se odvíjí tak rozvláčně a pomalu, že pomaleji to snad už ani nejde. Přesně tak je natočen už zmíněný slavný western. Záleží na každém detailu. Například když si Robert de Niro jako "Noodles" míchá kafe, může to být pro mnohého diváka k nevydržení. Ale vnímavý divák cítí, jak i během této nepodstatné, ale dlouhé scény roste napětí. Příběh o partě židovských chlapců, kteří svou gangsterskou "kariéru" začali už jako nezletilí, je silný. A není to jen příběh o zločinu. Je zde také místo pro hluboký a komplikovaný příběh nenaplněné lásky. Je to také příběh přátelství a zrady. Opravdový zážitek! ()

GOREGASM

Naprosto unikátní čtyřhodinový epos z dílny režisérské legendy Sergia Leoneho, který na již zmíněné ploše odvypráví dosud nevídaným a neopakovatelně poetickým způsobem příběh o nezlomné hodnotě přátelství. Pro Leoneho typická odzbrojující dobová výprava, kdy mistr nešetří záběry, které doslova křičí, aby byly zarámovány. Ohromný cit pro detail a rozvážnost každého pohybu kamery potom dává vyniknout nejen jedinečnému Morriconeho motivu, ale zejména fantastickým hercům, z nichž prostě musím vyzdvihnout fenomenálního DeNira, jehož herectví ala ďábel s tváří anděla, zde dosahuje vrcholu. Opravdový kinematografický klenot. 100% ()

fr3ak

No a další filmový rest splněn. Popravdě bych se asi i styděl, kdybych někomu měl říct že jsem tento film ještě neviděl :) Něco takového už dnes nikdo nenatočí... ()

Nerd4Dreaming

Film, který svého tvůrce určitě nezapře.. ALE .. stopáž je až neuvěřitelně dlouhá, a i když jsou herecké výkony bravurní a režie jednotlivých scén taktéž, až příliš často se zde objevují scény nahodile a beze smyslu, nebo se smyslem, ale těžko postřehnutelným. Za všechny třeba dějová linka s politickým aktivistou v podání Treat Williamse, nebo linka s policejním šéfem Dannym Aielloem. Každopádně pořád je to maestro Sergio Leone se supportem hudby Ennio Morriconeho, takže nemůžu jít pod čtyři, svoje kvality to určitě má. Dám tomu ještě jedno shlédnutí, nepochybuju že především začátek bude dávat mnohem větší smysl, protože pro někoho kdo to vidí poprvé nedává smysl skoro žádnej :D ()

issoumaila

251 minút od ničomu k ničomu. Po hereckej a zvukovej stránke naozaj kvalitné... scenár pre mňa veľká neznáma. Teraz nenarážam na dialógy; mám na mysli príbeh, ktorý bol neskutočne natiahnutý. Krstný otec pre mňa úplne iná liga.;) ()

Hapretor

S tímto filmem jsem nakonec měl velký problém. Nejen že je strašně dlouhý a děj se táhne jako nudle z nosu, ale ukazuje partu sice inteligentních, ale morálně zvrácených hovad, která sice měla těžký život, sotva vyžila na ulici, takže měla drsnou školu života, ale já se ke konci nemohl ubránit pocitu, že jsou v tomto filmu tyto hovada glorifikováni, jejich chování, že jsou páni tvorstva, a přitom jsou jen "zkurvení" kriminálníci - násilníci, zloději a vrazi - je vyzdvihováno, skoro řekl bych obdivováno a zobrazením jejich vzájemných vztahů jako nerozlučných přátel na život a na smrt, a to doslova, je ještě vykresluje jako citlivé a zásadové chlapíky, kteří jdou jen houževnatě za svým cílem. Nepochybně dosáhli nejvyšších met, ale když si uvědomíme, že jejich cesta k těmto vysokým pozicím byla dlážděná vraždami, násilnostmi, zastrašováním, vydíráním, krádežemi, ... je to z mého pohledu velmi amorální. Nejsem žádný suchar, ale příčí se mi to opěvování, nebo jsem si náplň filmu jen špatně vyložil, jejich životního stylu, který by jim nejeden záviděl, ale opět, když si zpětně přehrajeme za jakou cenu ... byl vlastně zázrak, že je nezavřeli až zčernaj, nebo někdo dávno neodprásk. Dějově je to nudné. Je to 4-hodinový slepenec scén, který "dokumentuje" kriminální život jedné "nerozlučné" party - "ligy výjimečných", které naštěstí vévodí výkon r. De Nira a J. Woodse. Bez nich by to totiž bylo totálně o ničem. Konec je pak tak smutný, tak sladkobolný až mě "rozplakal", bohužel ne dojetím, ale kvůli únavě očí - ty 4 hodiny byly opravdu ubíjející. Kdyby to natočil někdo jiný než Leone, dám i ty tři *, ale pokud jste viděli od něj nějaké westerny, což se samozřejmě nedá srovnávat žánrem, ale stavbou filmu ano, tak (Vás), hlavně mě, toto nemůže nadchnout. Pro mě zklamání, morální rozčarování (hlavně v erotických výlevech, úplně zbytečných pro děj filmu - znásilnění mladé slečny v limuzině je pak úchvatný zážitek) a v neposlední řadě pak i znechucení. Shrnuto: Hlavní představitelé tohoto snímku (postavy ve filmu) se oblékají jako gentlemené, myslí si, že jsou gentlemené a myslí si, že se chovají jako gentlemené, také si myslí, že jsou "Nedotknutelní" - mimochodem mnohem lepší film, ale jsou to jen sprostá kriminální hovada, se kterými se dá těžko sympatizovat, ať jsou jednotlivé postavy sebelíp a sebedůvěrněji zahrané. ()

JohnnyBane

Film dvou polovin. První, ve které vidíme dospívání hlavních hrdinů je bezchybná, má spád, tempo, nicméně druhá polovina je unylá nepřesvědčivá a naivní nuda s hloupým koncem.. ()

strikeman

Parádní mafiánský epos, jména tvůrců a herců není třeba ani komentovat, Morriconeho hudba nádherná jako snad vždy. Určitě člen mé TOP10 v sekci gangsterek, které vévodí nesesaditelný král Godfather... 90% ()

Kulda24

Epos o lidství. Je to neskutečný počin Leoneho, který se tím rozloučil se svojí kariérou. Tohle by mohlo být v topce u většiny fanoušků kinematografie. ale bohužel není. Nejde to jinak nazvat než fu*king masterpiece!! 100% ()

GMVajgl

When you defeat all the movies, this is the final boss. Osudový, místy roztahaný, ale pečlivý a rozhodně bez servítek. Tenhle film by se dnes natočit nemohl. ()

Folky

V žádném případě se tomu nedá upřít po všech směrech kvalitní filmařina, ale o strhujícím zážitku rozhodně mluvit nemůžu. Emočně na mě zapůsobila jedna scéna a zbytek filmu nejspíš zapomenu hodně rychle. Pravda, že jsem se nenudil, ale to na čtvrtou hvězdičku nestačí. ()

kkarx

Totálně jebnutého De Nira mám čím dál méně rád a postavit na něm celý film je docela utrpení. Leone udělal dokonalou podívanou, ale obsahově je velká slabota. ()

Pat_rick_fan

Film, ktorý sa zapáči každej ľudskej bytosti, bude zrejme dobrý. Film, ktorý divákov rozdelí, či už na tých, ktorým sa zapáči či nadchne, znechutí a nahnevá, alebo vytvorí polemiku, ako to nakoniec bolo, čo sa naozaj stalo a či to nebol iba sen, je film vynikajúci. Vtedy v Amerike je nielen vynikajúci, je to film s veľkým F. Leone bol síce kráľom westernov, ale jeho magnum opus je podľa mňa paradoxne epická gangsterka. Kolosálny príbeh priateľstva, čo sa neozaoberá len fungovaním mafie, ale predstavuje predovšetkým náhľad do útrob ľudskej duše, v tých zlých aj dobrých odtieňoch. Krásne nechrolonogický príbeh partie mladých chlapcov, neskôr mužov, servírujúci priateľstvo, súdržnosť, túženie ale aj zradu, krutosť a bolesť. Primárne "chlapské" kino, ktorého výnimočnosť, aj v rámci Leonovej filmografie, vychádza z delikátnoho pridania ženského elementu, predovšetkým skrze postavu Deborah, prinášajúc vznešenosť, romantiku, citlivosť a krásu. (Podobne fantasticky funguje postava Laurieho v "ženskom" príbehu Malé Ženy). Práve na vzájomnom nepochopení mužského a ženského princípu a myslenia sa darí stavať veľkú časť trpkého osudu ústredného tria. Film teda nijako neobhajuje myzogýniu či násilie, ale ju vykresľuje ako jav správania vychádzajúci z oného nepochopenia. Režisér sa nám nesnaží vtieravo predávať postavy za sympatické, ani ich nesúdi. Umelecky konštatuje. Počiatočné odmietnutie amerických divákov aj kritikov zostrihanej verzie je dnes už historický fakt,  potvrdzujúci fakt, že kulty sa rodia postupne po rokoch a nie hneď (aj keď, pravda, v Európe sa zrodil hneď v čase premiéry :) ). Fascinuje ma, že aj po pozretí podobného Scorseseho Irishmana mi príde Amerika výtvarne, výpravne, režijne aj emočne o tri ligy silnejšia. Zaujímavosti: Takmer 20 minútový standing ovation v Cannes, v časoch, kedy to ešte nebola tradícia. Cahiers du Cinema Top 10 za rok 1984. Žiadna nominácia na Oscara, zato 5 nominácií na BAFTA, vrátane tú za réžiu. ()

helloween93

Viděl jsem dnes na ČT podruhé v životě, poprvé jsem to tolik nedocenil. Tentokrát na to se mnou koukal i táta, který nemá rád jednak dlouhé filmy a druhak filmy odehrávající se před 60. léty minulého století. Zase ale má velmi rád De Nira. Od začátku jsem mu říkal, že je to od Leoneho co natočil Tenkrát na západě a že ta dlouhá stopáž za ten příběh stojí. Nejprve si táta stěžoval, že je film rozvleklý a že mu vadí ta 30. léta, ale jak běžel čas, zakoukal se do děje a začal se zajímat o ty věci co mu na začátku unikly a to u táty není obvyklé. Několikrát přemohl spánek a bylo vidět, že ho film i Morriconeho hudba zaujala a po skončení filmu se mnou vedl diskuzi o jednotlivých fragmentech a událostech filmu. A říkal, že to byl pěkný film, že to za ty skoro 4 hodiny stálo. Konec filmu jsem si pamatoval i po více jak deseti letech. Film bych nazval asi nejpodivnější gangsterkou, která však má své kouzlo, o čemž svědčí i zdejší hodnocení. 5* Btw, jak je možné, že mi tento snímek i při druhé projekci utekl rychleji než Fantastic Beasts 3 nebo Jurský svět 3, které mají skoro o dvě hodiny stopáže méně? Protože Leoneho freska má zajímavý příběh. ()

Besyn

Po všech stránkách mistrovské dílo a jeden z nejlepších filmů všech dob.Gangsterské drama,které jsem bez dechu sledoval skoro čtyři hodiny a které mi nedalo celou noc spát,tak silně se mi vrylo pod kůží až do morku kosti.Everybody must see !!!!!!!! ()

plagjoklas

Dlhé, pomalé ale určite dokonalé. Aj keď začiatok by sa zišiel trošku skrátiť, akonáhle sa Noodles ocitne v spomienkach film dostáva neskutočné grády. V každom mafiánskom filme sa my vždy viac páčia tie časti zich detstva no tu bola aj ich dospelosť zachytená brilantne. Omnoho lepšie ako Mafiáni a Krstný otec dokopy ()

martiňák

Po prvním shlédnutí: Tři hvězdičky. Tenkrát v Americe je dokonalý mafiánsky film a například i Scorseseho Mafiáni oproti němu působí jen jako chudý příbuzný. Vždy když sleduji filmy o gangsterech a mafiánech ptám se, jestli takhle to funguje a jestli tak jako ve filmu se mafiáni chovají i ve skutečnosti a zatímco u jiných filmů mám většinou pocit, že skutečnost zřejmě bude dost odlišná, Tenkrát v Americe působí věrohodně. Je to mistrovské, mimořádně rozmáchlé a přitom přehledné vyprávění s vynikajícími herci a hudbou. Některé scény se mi hluboce vryly do paměti. Problém filmu vidím jediný - shlédl jsem režisérskou verzi - 227 minut, a to už bylo příliš i na mě, přestože obvykle dlouhé filmy mám rád. Na jeden zátah je téměř nemožné tento film shlédnout a i přes všechna zmíněná pozitiva jsem se nemohl dočkat až to skončí. S mírným časovým odstupem si však myslím, že Tenkrát v Americe je filmem, ke kterému stojí za to se vrátit, pak možná bude hodnocení 100%. XXXX Po druhém shlédnutí: 100% to zdaleka není, dávám 4 hvězdičky, i když je to spíš na 3,5. Film mi přišel příliš dlouhý i napodruhé, a to přestože už jsem věděl co můžu očekávat. Celkově se mi líbí nejvíc první část filmu zobrazující dětství hlavních hrdinů. Poměrně zajímavá je i část druhá odehrávající se po návratu Noodlese z vězení, ale třetí část, odehravající se po dalších 35 letech, už mě příliš nebavila a závěr pro mě znamená zklamání, místo toho aby příběh gradoval, zajímal mě míň a míň. Některé pasáže filmu jsou strhující, ale coby celek film dokonalý není. XXXX Ještě poté - dávám za 5* i přes přílišnou délku a slabší závěr, klady filmu to bohatě vynahradí. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration