Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

bruceman7

Není to gangsterka s rachotícíma tommygunama, jak by mohl někdo (já) očekávat. Naopak, spíše vyprávěcí záležitost. Rád bych si přečetl předlohu. ()

Hopper

Film, ktorý DeNirovi sadne ako uliaty. Gangsterovka s vynikajúcou atmosférou a maximálnou stopážou, pri ktorej sa však určite nudiť nebudete. Leone v dokonalosti. ()

Davej

Hodně jsem si od filmu sliboval... Na větší komentář si v této chvíli netroufám, ale něco přeci jen na "obhajobu" tak "záporného" hodnocení napsat musím. Dokázal jsem film dodívat až napodruhé. Nejdříve mi vadilo střídání období, v nichž se film odehrává a také, což je poněkud absurdní, vzhledem k tomu, že jde o Leoneho vysněné dílo, občas až televizní zpraxování. Opravdu nechápu, zda jsem se špatně díval nebo mám jen bujnou fantazii, ale pouliční scény ve mně opravdu evokovaly pocit návštěvy filmového ateliéru. Tomu napomáhala i dodávaná mlha, díky níž jsem si chvílemi připadal jako na rockovém koncertu. Po pomalém rozjezdu se film konečně solidně rozběhl a já jsem čekal, že teď už bude všechno v pořádku. Ovšem to jsem nepočítal s tím neuvěřitelným koncem, který je tak nerealistický, že mi zážitek z celého filmu zkazil. Také mi chyběla nějaká jednotící myšlenka. Důvod proč byl film natočen. Měl pobavit nebo jím autor něco řešil? Nevím, na obou polích však v mých očích neuspěl. Výhrady bych měl i Morriconeho hudbě, která je tentokrát až příliš kolovrátkovitá a nepřináší žádné zajímavé momenty. Navíc jeden z hlavních motivů až nápadně připomíná melodii písně Nature boy, která se objevila například ve filmu Moulin Rouge ale rozhodně není až z devadesátých let- vznikla v roce 1948. Snad je to variace na ni. Na mě však zde působila spíše rušivě právě proto, že uvedenou píseň mám celkem rád a to co k ní dodal EM mě již tak nezaujalo Celkový pocit z takto rozplizlého filmu je tedy nakonec nemastný neslaný. Leoneho mistrovským dílem v mých očích nadále a bezkonkurenčně zůstává Tenkrát na západě. ()

JimDoor

Myslím si že právě toto je Leoneho nejlepší snímek i když Tenkrát na západě mám taky rád. Jenže když tíhnu spíše ke gangsterským filmům...100% ()

duddek

Velké zklamání, prakticky bez děje, chaotické skoky do různých období minulosti, Deborah vypadá pořád jako dvacetiletá i ve chvíli, kdy De Niro už i "v brýlích špatně vidí a třesou se mu ruce". ()

Kovaja

Naprosto supr film z mafiánského prostředí ale proti Kmotrovi je to o dost slabší.Neříkám že film je slabej ale nějak mě nedostala ta pravá mafiánská atmosféra.Holt není to taky ta pravá mafie ze sicílie ()

Holina

Při vší úctě k Leonemu i veškerému obsazení jsem se nějak nedokázal s filmem popasovat. Asi za tro může ta šílená stopáž ()

Shakeus

Pro mě dost veliké zklamání, nelíbí se mi tempo ani styl, pribeh(y) ani vykony. Chtelo trochu víc reality a méně „filmu“. Pod takovým názvem by se měl skrývat epos velikosti a propracovanosti Kmotra a ne příběh party kluků jak z románu od A. Dumase. Škoda, 30. léta a De Niro, to prostě musí být víc než tohle. S Tenkrát na západě je to nesrovnatelné. ()

mutlovka

Skvělý film, opravdu. Ale někde mi unikla dějová linie, protože jsem to tak úplně nepochopila. Příště se na to kouknu, až nebudu mít teplotu, snad to pomůže mému (ne)chápání. ()

Pretender

''I haven't had a gun in my hands for many, many years. My eyes aren't what they used to be, even with the glasses. My hands shake. And I wouldn't want to miss.'' ()

lisi26

...na komentář si ani netroufám... Pro ty co film zavrhli ať se podívají víckrát. Je těžkej ale výbornej. ()

Mičl

Film vyladěný k dokonalosti. Časová osa (po které budete prstem jezdit tam a zase zpátky) zachycující životní radosti a strasti party newyorských gangsterů v čele se skvělým De Nirem. Scény jsou protahovány a doprovázeny vynikající hudbou (což je pro Leoneho režii typické). Ač byl Sergio Leone mistr Westernu s tímhle filmem rozhodně nešlápl do houna. ()

B4TM4N

Sázka na 1000. film nedopadla vůbec špatně. Leone ve spolupráci s Morriconem jsou ve svém dokonalém postupu výpravy nepřekonatelní a De Niro je prostě...De Niro. Srdeční záležitostí sice pro mě nadále zůstane Západ a dolarová trilogie, Kmotr taktéž zůstává nedostižen. Všem těmto snímkům však Tenkrát v Americe vytrvale kluše v patách, což je pořád o několik koňských délek před naprostou většinou filmových děl minulých a troufám si řici že i budoucích. A pokud by studio dovolilo vypustit verzi šestihodinovou, věřím, že všechny scénáristicky nedořešené elementy by byly dobroušeny a tenhle film by byl jeden z nejlepších všech dob. Ale Leone se prostě sestříhat nedá. ()

Reckon

Leone opět nezklamal a dal světu film, který s vynikající režií zůstane mezi top filmy světové kinematografie. Jediná věc, co mě vadila byla velice dlouhá stopáž, proto dávám 4 hvězdičky. Kdyby se vypustili některé zbytečné scény z Noodlesova stáří, tak to je za plný počet. (8/10) P. S. Nejpovedenější část filmu je dětství hlavních hrdinů ()

Junglista

Mučte si mě jak chcete, ale tenhle snímek ta stopáž a nevyváženost docela zabila. Nemám problém udržet pozornost 4 hodiny, ale: 1) scény z doby 30 let poté mě ani trochu nebavily... pokud by to probíhalo stylem 2 old friends vzpomínaj na dobu jak to všechno začalo (a pokračovalo), tak fajn. 2) Občas sem se docela ztrácel v ději, což bylo pravděpodobně způsobeno ubíjející závěrečnou třetinou. 3) Ústřední Morriconeho motiv sice považuju za jednu z nejhezčích filmovejch skladeb, ale když slyšim většinu filmu v podstatě jenom to, celkem to otráví, očekával sem větší variabilitu. 4) Joa Pesciho si asi budu muset vychutnat v Casinu, tady teda moc prostoru neměl. Pardon, ale u mě má tohle ke Kmotrovi dost daleko. ()

Kanca

Naprosté veledílo!!! Tomuhle já říkám skvost!!! Člověk se sice musí prokousat tím trochu nicneříkajícím začátkem, ale po zbytek filmu jen žasne a po skoro čtyřech hodinách zjistí, že ten začátek byl vlastně skvěle vymyšlen! Jsem prostě nadšená! To je to, co moje filmové srdce potřebovalo vidět...pořádnou gangsterku s duchaplným příběhem, která je neuvěřitelně zahraná geniálním Robertem De Nirem a Jamesem Woodsem pod taktovkou úžasného Sergia Leoneho, doplněná jak jinak než vynikající hudbou Ennia Morriconeho! Moje filmové srdce plesá radostí a asi ještě dlouho bude!!! NEUVĚŘITELNÝ ZÁŽITEK!!! ()

Fantomas92

"Leone natočil dostatek materiálu pro 8-10hodinový film, pak jej ale sestříhal na šest hodin a chtěl jej uvést ve dvou dílech. Nakonec se rozhodl "pouze" pro délku 4 hodin a 29 minut, nicméně s velkým odporem a donucením studia musel film pro premiéru dále sestříhat na 3 hodiny 49 minut. Verze, která byla distribuována do kin, byla pak zkrácena o další hodinu a půl na 2 hodiny 19 minut. " - tak možná proto, pro mě, jen 4*. Těšil jsem se na Joe Pesciho a te ve filmu neměl skoro žádný prostor. ()

Paity

Jak se asi žilo v Americe v první půlce 20. století, to nám ukazuje Robert De Niro. Skvělý pohled na drsnost každodenního bytí i bití. Jen si myslím, že někdy až moc natahované, ale to asi patří k režisérovi. ()

Mathew55

Mezi žánry chybí slovo 'erotický'. Jinak tradičně kvalitní film od Sergia. Občas se mi to zdálo už trochu zdlouhavé, ale pak jsem si uvědomil, že by to bez toho nebylo ono a že to do sebe všechno perfektně zapadá. V dnešní době by tenhle film byl rozdělen minimálně na 10 dílů. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration