Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

ASSBURGER

Ani nedokážem povedať slovo ktorým by som tento film pochválil. Proste zdlhavý nádherný mafiánsky príbeh plný bolesti strát,proste niečo na čo sa oplatí pozerať Robert De Niro je my čím dalej tým viac sympatickejší. Plno pekných scien ktoré som si lepšie vychutnať už ani nemohol,keby som si mal vybrať ktorá časť príbehu bola najlepšia vybral by som si asi tu ked boli ešte deti. Celím príbehom sa niesla nádherná hudba ktorú som si musel až stiahnuť lebo ma úplne natchla proste gratulujem, Ennio Morricone odviedol si kus perfektnej práce na ktorú len tak nezabudnem. Ked nepočítam Gotfather trillogi tak je toto mafiánske dielo najlepšie. De Niro ma fakt talen na hranie rolí v perfektných filmoch ako napr. :Gotfather II, Casino, Taxi Drive... Proste mne sa to páčilo dávalo zmysel prepájalo sa to proste cítil som sa pri tom dobre malo to svoj efekt aj na tú dĺžku. ()

Tequila

Úžasná, epická, jímavá gansterská sága, která si nezadá ani s legendárním Kmotrem. Leoneho mistrovské vypravěčské schopnosti a cit pro detail zaručují, že téměř čtyřhodinový snímek uteče jako voda. Herecký koncert De Nira i méně slavného Jamese Woodse. ()

Kochanski

Really great! Snad až na poněkud překombinovaný konec...De Niro, Woods, Pesci- krásně se mi na ně koukalo. Filmařsky nejlépe zvládnuté je podle mne Noodlesovo dětství: nostalgické přitom živé, aktuální, vtipné i mrazivě kruté mix Tomy Sawyera a Kmotra :-) ()

tragos

Představte si, že "náhodou" zjistíte, že jeden z vašich nejoblíbenějších režisérů, shodou okolností nedávno zemřelý, natočil film, o kterém jste dosud neslyšeli. Představte si, že v hlavní roli hraje váš nejoblíbenější herec a hudbu skládal člověk, který si jednou bude tykat s Bachem. Představte si, že se kvůli tomu filmu rozhodnete jet poprvé na festival do Varů, s takovým očekáváním, že se to snad ani nedá vyjádřit. A úplně nakonec si představte ten pocit po skončení čtyřhodinového eposu, kdy jsou všechna očekávání naplněna, překonána, rozmetána. ()

sandis

Musím říct, že jsem váhal mezi 4 a 5 hvězdičkami. Možná vidět tu původní Leoneho 6 hodinovou verzi, tak se rozhodnu bez váhání pro 5. Je zajímavé, jak je to podobné Kmotrovi v tom ohledu, že ten film nabízí naprosto vše: lásku, sex, drogy, násilí, závist, lež, akci... Podejď by také při své stopáži nenabízel. Film při svých 4 hodinách v žádném případě nenudí a jak jsem již zmínil, možná by mu kvůli dokreslení několika zanedbanějších postav a nepatrných mezerách v ději nějaká ta hodina navrch neškodila :) Namaskování rozdílu 35 let mi přišlo v pořádku až na Deborah, kde byl pokus zakrýt mládí herečky alespoň nalíčením masky Kleopatry v detailu. Inu asi ne každý se dá namaskovat na věkový rozdíl 35 let. 9/10 za těch 12 let, čest jeho památce ()

hazaba

Fantastická hudba, ale na můj vkus hoodně dlouhý film, kde všechno plyne strašně pomalu a jakoby se nic neděje. V druhé polovině to začíná být zajímavější a ten závěr je překvapující a opravdu dobrý. De Niro je skvělý, ale Woods se mi líbil víc. ()

Mike.mk1

Je to spíš čtyři a půl zaokrouhleno nahoru, ale po dlouhém váhání. Stopáž je dost masivní, přesto solidně udržuje pozornost, každopádně krásný kus filmařského umění který stojí za to vidět a zatím (a nejspíš taky na dlouhou dobu) nejdelší film co jsem měl možnost vidět. K hudbě snad netřeba nic dodávat. ()

Radek.SCH

Měl jsem možnost vidět nesestříhanou verzi a můžu říct jedno: Je to sice síla, ale místy i hodně velká nuda. - 70% ()

Akana

Dlouhatánské a velkolepé. Rukopis Sergia Leoneho je jasně rozpoznatelný a to nejen díky nádherné Morriconeho hudbě. Úchvatné jsou záběry newyorských ulic v různých dobách a celková výprava, která ale nepřebíjí herecké výkony a samotný příběh, naopak s rozuzlením jsem se tak trochu minul. Souhlasím s výtkou, že líčení některých zestárnuvších postav se asi nevěnovala náležitá pozornost, ale beru to jako nepodstatný detail. Přes svojí délku a typicky volné tempo film chytí a nepustí až do konce. ()

Heavyman

Nějak mi došli slova, protože napsat komentář k tomuhle veledílu je těžký. Strašně se mi líbila pasáž z mládí, připomínalo mi to drsnější Bylo nás pět. Ještě jsem neviděl, aby si byli dětští protagonisté tak podobní s herci co hrájí jejich dospělé "já". Sergio Leone byl nejlepší režisér a tímhle to potvrdil a dovršil svojí užasnu práci. Ve filmu je cit, přátelsví, láska však i brutalita. Boží prostě boží. ()

Rokle

Čtyři hodiny strávené v té nejlepší společnosti. Dokonalá podívaná, ve které není nudná ani jedna minuta tohoto kolosálního románu. Leone představí řadu postav, ale díky struktuře vyprávění nemusíte mít strach, že byste nevěděli, kdo a jaký má motiv. K tomu ty překrásné vizuální orgie, jako moment, kdy se mezi domy nachází Brooklynský most. A v neposlední řadě neselhávající Morriconeho melodie. Potěší už tehdy nádherná Jennifer Connelly. Film TOP 10. ()

J. T. Kirk

Když jsem tento film viděl poprvé, tak jsem ho nedokázal docenit tak jak si zaslouží. Nyní můžu s klidným srdcem prohlásit, že jsem zažil jeden z největších filmových zážitku v životě. Tak na mě působil snad jenom Kmotr, Watchmen a samozdřejmě filmy od Kubricka. Asi si přezkládám svoji top 10.. Nechtěl bych vidět tu sestříhanou verzi, tz. 139 minut. Minule jsem psal, že je těch 229 minut už moc, ale teť mě to nestačilo a nejraději bych viděl tu verzi co měla 10h, popř. i tu sestříhanou na 6h a kdyby to nešlo tak alespoň tu verzi delší o 45 min, rád bych se dozvěděl něco víc o práci gangsterů, snad to někdy, někde seženu.. Každá minuta, ba sekunda filmu měla něco do sebe a nebyla zbytečná. Chápu proč se Leonovy nechtělo toto mistrovské dílo sestříhat. Kdyby byl film o minutu kratší, tak už by to nebylo ono. Hudba je naprosto úžasná a díky ní byl můj prožitek z filmu ještě hlubší. Každá scéna zde byla důležitá. Ani se nedivím, že James Woods považuje roli v tomto filmu za vrchol své kariéry. De Niro hrát uměl a pořád umí. Škoda, že Leone netočil od začátku gangsterky a místo toho točil westerny, tím bych nechtěl říct, že by snad měly být nějakým způsobem špatné, ale prostě nejsem fanda westernů. ()

Wolvie

Další nesmazatelný důkaz Leoneho výjimečnosti.Film,který je tak upřímný,že to bere dech,tak opravdový,až z něj mrazí a tak dokonalý,že by se podle něj mělo vyučovat na všech filmových školách.Opravdu skvost. ()

Lyžař

Čtyři hodiny "hýbajících se obrázků"? V některých pasážích se mi chtělo film vypnout, v některých jsem si zase přál, aby trval věčně. Pro mě dost rozporuplný snímek. No a Morriconeho hudba? Sice mě v některých chvílích zase překvapila, ale..ono opakování stále stejného motivu mi zhruba v polovině filmu přišlo kýčovité a začalo lehce vadit. Nemohu si pomoci. Nic na tom ale nemění, že když onen motiv zazněl poprvé, hned mi to dalo vzpomenout na "Untouchables" z roku 1987. Kdybych film viděl v kině, jako právě zmíněné Untouchables, asi by to ve mně zanechalo větší a silnější dojem. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration