Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Ollie235

Přiznám se, že jsem se na ty 4 hodiny filmu díval s občasnými přestávkami - prostě mi dělá problém vydržet koukat na bednu tak dlouho dobu v kuse. Přesto musím říct, že bych raději viděl tu šestihodinovou verzi. I přes i tak dost dlouhou stopáž mám stále dost otázek, které by mi nezkrácená verze zřejmě zodpověděla. Nicméně k filmu samotnému... Je to určitě dílo, které filmový fanoušek musí vidět. Jedná se o opravdu poctivou filmařinu, podloženou výbornou hudbou a skvělými herci, kde nuda nedostává takřka žádný prostor. Příběh se neustále rozvíjí a střídání časových rovin postupně odhaluje nejrůznější detaily z gangsterského života. Něco mi tam ale chybělo - těžko se to vyjadřuje slovy, není to nic, co by mě nutilo k nižšímu hodnocení, ale k dokonalosti je to ještě kousek. Tak jako tak je to ale kolos, který se s ostatními Leoneho filmy nedá rozumně srovnávat. V rámci žánru nezpochybnitelný klenot, ale u mě na prvním místě zůstává přece jen Kmotr. ()

Martin_W

Viděna 230 minutová verze. Zřejmě nejdelší a zároveň i nejzamotanější film, který jsem kdy viděl. Zpočátku jsem se nemohl na "notu" filmu chytit, ale po přechodu do mladistvých let jsem se mu konečně na kobylku dostal. Po dvou a půl hodinách jsem se začal naprosto ztrácet a potřeboval jsem k zorientování americkou wikipedii. Každopádně snímek se povedl, nečekal bych, že u filmu vydržím tak dlouho. Filmy s mafiánským tématem patří k mým nejoblíbenějším, Once Upon a Time in America není vyjímkou. Plánuju Zhlédnout minimálně ještě jednou, abych přišel všemu na kloub. 92% ()

Nethar

S tímhle filmem si Leone opravdu pohrál. Dlouho jsem se více než třiapůlhodinové délky obával a tuhle klasiku jakožto zdlouhavé cosi odkládal, ale byly to zbytečné obavy. Je to tak obsáhlé a dobře natočené, že mi to ani nepřišlo. Myslím, že původní poloviční střih musel být naprosto jiný film. Výborné od začátku do konce, Leone, De Niro, Morricone. Parádní atmosféra. ()

Zombi

Leoneho poslední rozloučení s filmem je výbornou ukázkou skvělé filmařiny, vše dokonale vypipláno, zaranžováno, zahráno a... vlastně jediné, k čemu mám malou výtku je (kromě dlouhé stopáže) scénář, který některé věci přeskočí, sem tam něco naznačí, ale nedořekne. Celkově je film prodchnutý výbornou dobovou atmosférou, ať už se pohybujeme v kterékoliv časové rovině. Celé vyprávění je zahaleno příjemným nostalgickým oparem a závěrečné setkání s Deborou a jeho závěr je pro mě vrcholem filmu, samotný závěr mohl být trošku silnější. De Niro i ostatní herci, včetně malých kluků, jsou výborní. Silné 4 hvězdy. ()

Santino7

Vynikajúci film. Leoneho životné dielo, tu niet najmenších pochýb. A dopadlo to naozaj fantasticky, tak ponorený do deja som nebol už skutočne veľmi dlho. Dokonca je možné (i keď ruku do ohňa za to nedám), že nikdy... Áno, je to síce dlhý film, avšak vadilo mi na ňom len jedno - že nebol ešte o niečo (aspoň o hodinku alebo dve) dlhší. Blížiaci sa koniec - a tým pádom aj akési rozlúčenie s jeho aktérmi - mi spôsoboval starosti, lúčiť som sa ešte nechcel, dostalo sa mi to totiž pod kožu. Nenútene. Opäť musím len zopakovať, že ide o vrcholné dielo. Po všetkých stránkach. Morriconeho hudba je výborná sľasť na dušu, ktorá dotvára a podčiarkuje už beztak veľmi kľudnú atmosféru, aká po celý ten čas panuje, nech sa už práve na plátne odohráva čokoľvek. Dôkazom môjho nadšenia je okrem iného aj to, že mi neprichádzajú na um nič dôstojné, čím by som tento film mohol nejak obsiahlejšie okomentovať - nenachádzam slová. A tak to asi aj má byť... 5/5 ()

Jimmy15

Osobně neholduju filmům, které mají nad 100 minut. Tenkrát v Americe jich má 229. Z počátku se mi do filmu popravdě vůbec nechtělo, ale po půl hodině jsem se zakoukal a film mě doslova chytl. Scénář a režie Sergio Leone a to už mluví samo za sebe. Osobně prostředí z Ameriky, kterou ovládá Mafie, mám rád, ale samozřejmě našly se zde scény, bez kterých bych se obešel a místy byl film až moc dlouhý, ale celkový dojem byl hodně pozitivní a rada tomu, kdo se na film vrhne, hlavně se nenechte vyděsit délkou. ()

kritiklon

Vynikající gangsterské krimi drama je lahůdkou ve svém žánru pod mistrovskou Leoneho režií. Dnes je to již legenda co se mafiánských story týká ale pravdou je, že je to i unikátní drama jako takové. Bravůrní herecká práce hlavních představitelů sálá z každé scény. Scénář a kamera na špičkové úrovni. Kvalitní a vyrovnaný děj a zápletka, jenž je zde tak trochu rozvrstvena. Procítěná psychologie postav z nichž v každém záběru přímo cítíte momentální emoce. Ano, to vše v sobě skrývá tento nevšední, kultovní snímek! Konkrétně u tohoto filmu mě ale velmi mrzí způsob jakým se na ČSFD hodnotí. Jelikož 4 hodiny mi přišly zbytečně a příliš dlouhé a našlo se pár scén co nemusely být až tak moc natažené, tak na plnej počet to nedám i když je to o moc lepší než desítky filmů co ode mě dostali 4*. Tak to zkrátka cítím, za 4,5*. Škoda, jinak to vidím na krásných 87% ()

Kusik

Po dlouhé době jsem opět shlédnul bravurně natočený film. Není co vytknout. Zkráceně a velice stručně řečeno se jedná o mistrovské dílo, které se dlouho dostávalo k životu, aby ukázalo preciznost, s kterou bylo natočeno. Ovšem, několik výtek bych mohl mít, ale bylo by to vzhledem k celku naprosto zbytečné, a proto se od kritiky budu distancovat. Pouze je člověku smutno, že takových filmů nevzniká více. Škoda. ()

Arnyfe

Mafiánská balada se vším všudy... "Jak krásné jsou tvé nohy v opánkách, knížecí dcero. Tvůj pupík je pěkně vykroužená mísa, kéž nechybí v ní vonné víno. Tvé břicho je stoh pšeničný, obrostlý liliemi. Tvé prsy ať jsou hrozný révovými, dech tvůj ať jablky voní." David 'Noodles' Aaronson dvořící se Evě. ()

jilda

Ty skoro 4 hodiny za to stojí, určitě se podívejte na excelentního Roberta De Nira v roli ušité mu na míru.Dlouhé scény, krásná Morriconeho hudba a brutalita mafiánského života ve vás nechají hluboký dojem. ()

Pawlisman

Skoro čtyř hodinová stopáž mi teda dala zabrat - ale nudy se moc nenajde. Film aspirující na 5 hvězdiček, avšak co mě vadilo je jedna melodie až vtíravě moc se podobající hudbě z legendárního Godfathera, dále se mi nezdá, že 30ti leté období se dá na hercích zamaskovat a odfláknout pouze zešedivěním vlasů no a poslední věc, která mě rozladila jsou scénky vhozené do šedivých a betonových 60tých let - tedy trhání a opouštění kouzelné a pohlcující doby začátku 20. století. PS:Neměli jste také několik nejasností a nelogičností právě s třicetiletými časovými přechody? 8/10 ()

martalini

Leoneho opus magnum má v sobě skryté neuvěřitelné množství síly. Ale bohužel jí nevyužívá naplno (ale to vůbec nevadí). Osobně bych rozdělil film na čtvrtiny a vyzdvihl hlavně druhou čtvrtinu s krásně citlivě a poeticky vyobrazeným dětstvím a poslední čtvrtinu plnou hereckých koncertů. De Niro je fenomenální ale na paty mu šlape James Woods v jeho asi nejlepší roli. Vzhledem k velice dlouhé stopáži film asi kdekoho odradí, ale kdo je aspoň trochu zvyklý na Leoneho styl, si toto mistrovské dílo vychutná od začátku do konce a po jeho skončení ho bude ještě dlouho držet v hlavě společně s geniální hudbou Ennia Morriconeho, která brilantnost filmu podtrhuje.... viz. Isherwood - záběr s Brooklynským mostem je opravdu dokonalost sama ()

Brejlil

Kdo je ten tajemný, který chce. aby se Noodles po letech vynořil ze zapomnění a začal vzpomínat? To mně přestalo zajímat asi po hodině, protože jsem na to přišel. Takže zápletka je vlastně jednoduchá, a asi i nedůležitá. O co tedy jde? O atmosféru, především o atmosféru. Nejslabší je sice rok 1968, ale začátek 20. let a konec prohibice jsou jedním slovem skvělé. Scéna čekání na Peggy se šlehačkovým dortíkem, zaslouží to nejvyšší uznání. A takových scén je film plný. Skvělý je Robert de Niro v hlavní roli, ale zahanbit se nedal ani Scott Tiler jako jeho mladší verze. I když jsou zde i drobné nedostatky (ať technické, či v zápletce) nebudu se v nich déle "babrat", na kráse to stejně nic neubírá. ()

Emzet

The Clash začínali jako punková skupina, ale jejich megalomanské trojalbum Sandinista!, byť v reálu vlastně taky svým způsobem punk nakonec tento žánr vůbec nepřipomíná. To samé platí u Once Upon a Time in America - tento film rozhodně měl být gangsterkou a začínal tak, Leone se očividně o tento žánr snaží, ctí jeho přístup a estetiku... ale žalostně selhavá ve snaze OUaTiA takto zaškatulkovat, protože se žánrem mafiánských filmů jeho snímek nakonec nemá skoro nic společného. Proto mi označení "gangsterka" přijde snad až trochu urážlivé. Srovnávání s Kmotrem, která často vídám, jsou zcela zcestná. Je to jako srovnávat Lásku nebeskou a Vertigo. Leoneho megadílo je daleko poetičtějším a více matoucím příběhem. Niro (a nejen on) je zde jedinečný. Zatímco Al Pacina v Kmotrovi 1 člověk skoro obdivoval, v 2 jím opovrhoval a v 3 ho litoval, Noodles v tomto filmu nevyvolává žádné takto primitivní reakce. Toto je jeho život a divák jej zkrátka prožije s ním. Skutečně, tento film je jako život, se všemi komplikacemi, nudnými místy i katarzemi. I nepochopenými a nepochopitelnými střípky nějakého vyššího záměru. Megalomanská a komplikovaná podívaná, která vám vystřelí mozek z hlavy sice subtilněji, ale paradoxně daleko více a efektivněji než libovolná Lynchovina. P. S. - Bůh osobně vedl Morriconemu ruku u psaní partitury. Jinak si to nedovedu vysvětlit. ()

no2

8/10 - Jeden z pěti nejlepších filmů Sergia Leoneho; viděl jsem ho až po trilogii s Eastwoodem a po C'era una volta il West a můj žebříček prvních čtyř filmů tohoto režiséra jeho zhlédnutí nezměnilo. De Niro nebyl špatný, ale mnohem víc mě zaujal třeba v The Godfather: Part II nebo v The Deer Hunter. Ovšem hudba je neméně skvělá jako v Tenkrát na západě, často jsem měl pocit, že kdyby tam nebyla, musel bych ještě o půl bodu dolů. Takto hodnotím navlas stejně jako pokračování Kmotra. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration