Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Muel

| Warner Bros. | Prvá polovica magická a okuzľujúca. Bol som nadšený, ako nádherne vie Leone točiť, plus tá nádherná hudba od Morriconeho. Lenže čo sa stalo s tou cynickou, expozíciou preplnenou a takmer až nudnou druhou polovicou? Nie je zlá, ale ani zďaleka nedosahuje kvalít z hľadiska príbehu prvej polovice. Hudba tam je skvostná a práca s kamerou priam revolučná, ale už som sa nevedel tak naviesť na dej. Stále však ale patrí film Once Upon a Time in America medzi miľníky kinematografie, ktorý sa docenil až po nejakej dobe po uvedení filmu do kín. Pretože vypustiť tento film v skrátenej, 144-minútovej verzii v chronologickom (!) poradí scén je neodpustiteľné. | Hodnotenie: 8/10 | ()

storq

Mistrovský epický příběh velkého pana režiséra Leoneho. Bohužel v době svého vzniku nebyl tak uznán kvůli své zkrácené verzi, která film zcela znehodnotila. Musím se přiznat, že film mě okouzlil. Velice tomu pomáhá i dlouhá stopáž snímku, kde můžeme sledovat vyvíjení se hlavních hrdinů od dětství až k jejich stáří. Vůle a síla přátelství i přes všechny ty podrazy ukázaná ve filmu je velice dojemná. ()

Ramone11

Muj nejoblibenejsi film a jeden z nejlepsich mafianskych filmu vubec. Tedy neni to klasicky mafiansky film, spis proste zivotni pribeh malych kluku, kteri vyrustali " na ulici" a chteli neceho dosahnout... Jeste nyni si pamatuju, jak po dokoukani zaverecnych titulku se mi v hlave prehravaly vsechny ty uzasne sceny, rozhovory a do toho hrala uzasna predelavka Yesterday a vlastne celkova hudba, ktera provazela celym filmem (Viva la Ennio Morricone!!!). Nejlepsi ukazka De Nirova herectvi co muze byt a mladicka Jennifer Connely, ktera byla tez uzasna...Film, ktery mne totalne pohltil atmosferou a nadhernym pribehem. FIlmovy skvost, za ktery dekuju panu Sergio Leonovi!!! Dekuji Mistre:) ()

Han-cock

Tak ako v Kmotrovi Part II, aj tu sa Robert ukázal v jasnom svetle. Nie nadarmo je tento film medzi elitnou 50kou. Ja by som ho posumul do prvej 10ky ale potom bz v prvej 10ke muselo byt asi 30 filmov. Pozerať toto dielo je fakt ohromné. V takých podmienkach ako žili mladý chalani vo filme, a dostať sa z nich až na takú úroveň na akú sa dostali.... klobúk dole. Výborne spracovaný scénar. obsadenie hlavných postáv.... podľa mňa nenahraditeľné a skrátka vyvolalo to vo mne taký zvláštny pocit, že by som chcel žit v tej dobe. Nečakal som že na konci sa ukáže rozlúštenie celej kvázi zápletky. Ešte by som dodal že sa mi veľmi páčilo prechádzanie z prítomnosti do minulosti a ako vlastne všetko začalo. Nie každý deň sa dá pozriet si tak kultový a pohodový film ako je Once Upon a Time in America. ()

RadimFišer

Film ve stylu Casina, JFK, Mafiáni a další. Řadí se mezi ně velice důstajně s obstojnou a originální atmosférou. Náplň je krásná, ale ne tak důvěryhodná jako u dechberoucích Kmotrů. Vyrůstání mladých je tak dokonalé, že nedokáži srovnat s něčím jiným. Je to pravděpodobně to nejlepší, co kdy v životě poznáte. Zajímavé, dušné a mladicky rozkošné. Třeba jak se zbavit panenství za dobrý dort. Ulice Chicaga pod slavným mostem. 5 hvězd mi vychází jako slušnost v tomto případě. ()

gonga

Brutálně dlouhé až zdlouhavé. Některé pasáže byly nudné k uzoufání, být na tom v kině, asi bych nevydržel. A Konec? Raději ani nemluvit... U mnoha filmů dokážu dlouhou stopáž ocenit, tady byla na škodu. Po delším čase přece jen měním názor, k tomuto filmu jeden musí dozrát. Dnes si říkám, že by to mělo být o mnoho delší. ()

dawe787

Moc pěkně zpracovaný příběh, výborné herecké nasazení, snad jen zbytečně dlouhý a natáhlý snímeček a jak tu už někdo píše dole, tak to nemuselo začínat od konce.Fascinavaly mě hlavně scény z uliček z 30 let minulého století a zajímavé kousky malých darebáků. ()

Saur.us

Viděno v SE 229 min. Opravdové velkodílo opravdového velikána přezdívané Leonův Kmotr začalo výborně. Vzpomínky z dětství byly výborné, bohužel postupem času dílo i díky jeho délce začalo místy nudit. Coppolův Kmotr u mě zůstává stále na prvním místě. ()

Helldo

Mistrovské dílo z dílny pana Leoneho jehož genialita předčila veškerá má očekávání. Každá drobná scéna, drobný pohled kamery, vše má své místo. Každý detail do puntíku promyšlený, viz scéna z úplného začátku se zvoněním telefonu, či proměna prostředí u prodeje lístků na nádraží, nebo "zrdcadlové scény", kde využívá přímo mistrně odrazu obrazu, takže netušíte jestli se díváte do zrdcadla nebo je to přímý pohled a mohl bych pokračovat.....GENIÁLNÍ to je to slovo, co se mi celý film honí hlavou, prostě GENIÁLNÍ. Naprosto mistrný scénář, znovu do posledního slůvka sofistikovaný a když nastoupí němé scény, je tam MORRICONEHO hudba... Podtrženo vynikajícími hereckými výkony všech zúčastněných, jímž vévodí De Niro a uzavírá Joe Pesci dává dohromady veledílo, jež navždy bude mít v dějinách filmu své místo....a to hodně vysoko. ()

Dominol

Čtyři hodiny se zdají být hodně, jenže já bych na konci klidně uvítal ještě další půl hodinku. Film rozhodně není zdlouhavý, naopak příběh krásně plyne, herci skvěle hrají a Morriconeho hudba dokonale dokresluje atmosféru starých dob New Yorku. Tenkrát v Americe jen potvrzuje, že když si dá Sergio Leone záležet, tak to opravdu stojí za to! ()

grerar

Abychom si rozuměli. Tohle je v porovnání s mnoha ostatními "díly" kvalitní podívaná. Jenže. Buď to mělo bejt po kmotrovsku - aspoň na dva díly - anebo možná míň komplikované, nevím. Oproti Coppolovi Leone Noodla vůbec nevykresluje v růžových barvách, a tak, zatímco Michaelovi Corleone můžeme někdy snad i fandit, Noodle je od počátku sígr. Ne, vůbec to není hrdina. Přestože je scénář vychvalován, měl potenciál na dva, nikoli pouze na jeden film. Jsou zde brilantní části, jsou zde typicky leonovské části. Jsou zde pomalé a dlouhé záběry, které se v mnoha případech povedly. Avšak v kontextu předchozích děl je zde Leone slabší. 4* ()

simon84

tak tady jdu hodně proit svým "oblíbeným". Přemýšlím čím to, zajímavý scénář a skvělí herci, konec taky výbornej. a ta hudba... Jen se to fakt hrozně táhlo. To co mi u Tenkrát na západě vůbec nevadí (ty dlouhe pohledy, čekání na... něco), tady naopak hrozně. Na jeden zátah jsem to nedal, možná to taky kazí dojem. Ale fakt bych to ještě sestříhal tak o hodinu (a přitom bych nevystřihl ani minutu děje). :-) No zatím za 3, musím na to za nějaký čas kouknout znova, třeba změním názor. ()

kamigava

První polovina filmu byla pro mě nezáživná a nudná. Až v té druhé jsem se konečně dozvěděl více o vývoji party malých gangterů, kteří jsou závislí na dolarech a sexu. Na druhou stranu je reálně zobrazen New York, který se v té době teprve probouzel. Připadá mi, že De Niro už moc nových triků v rukávě nemá. Více mu to slušelo v Kmotrovi nebo v Mafiánech od Scorceseho. Jako malý kluk je tady zajímavě ztvárněn mladým hercem. Jakoby mu z oka vypadl. Leone už natočil lepší filmy než tenhle. Tenkrát v Americe chtěl natočit už dlouho a byl to jeho celoživtoní sen. Viiděl jsem jen tu kratší verzi, možná kdybych viděl celý kompletní snímek, hodnotil bych lépe. Asi se na něj budu muset mrknout. ()

joudas

Myslím, že to, že jsem u toho 4 hodiny a 10 minut (!) bez problémů vydržel je dostatečný důkaz, že se mi to líbilo. Ba co víc, nějakou tu hodinu navíc bych ještě klidně snesl. Jenom mě zklamal konec, který mi přišel dost nereálný a některé nedořešené linky (Joe Pesci). Někdy holt nestačí ani ty 4 hodiny… ()

Petrus1

Jak jednou vypravíte pohřeb prohibici, je jasný, že nejlepší léta gangsterů jsem nenávratně pryč. Leone (jak všichni víme) je odborník přes westerny, ale dovolím si směle poznamenat, že tohle je mnohem lepší! Určitě pro člověka, kterej dává před westerny přednost filmům o mafii, ba je dokonce miluje! A to sem prosím třeba já :-) I přes dlouhou stopáž a docela pomalé tempo, sem spokojená maximálně. Leone příběh nechává tak klidně plout, za skvělého hudebního doprovodu (jak jinak), že sem byla hned na začátku nervozní a říkala si, jestli by už kruci nemohl někdo zvednout ten telefon! :-) Ale hned počáteční vražda ženské mě utvrdila v tom, že by to mohla být dobrá gangsterka. A taky že jo. Sice sem z počátku chvíli (no chvíli...při téhle stopáži to asi chvíle nebyla) tápala třeba v tom, po jaké době se Noodles vrací zpět do New Yorku, ale časem sem se zorientovala. A když začne na hajzlíku vzpomínat, jen jsem se utvrdila v tom, že se to bude odehrávat v mé oblíbené době. A i přes to, že hlavní dějová linka je vystavěna na Noodlesovi v zastoupení De Nira, já si hrozně užila jeho dospívání. Vynalézavej grázlík, kterej zapaluje novinový stánky, okrádá opilce a později s Maxem pomáhá při převážení chlastu...sůl je prostě nad zlato...a hlavně objevuje ženský! Na záchodě ukazuje svýho pinďoura sousedce a rád by brzo zasunul do nějaký buchtičky...kolik je tomu frackovi jako let? "Poprvé si hodím hrbem a cálne to polda." Ach ta Markétka, ta se umí otáčet! V půlce filmu, když už běžná gangsterka končí, sem si uvědomila, že tam nebyla žádná pořádná přestřelka se samopalem...a asi sem to přivolala, protože hned přišla a já byla ještě spokojenější. Taky vím, že není dobrý Noodlesovi navrhovat koupání...ten chlap na nic nečeká. Uspořádání soutěže v tom, jestli má jedna madam paměť na tváře mě fakt pobavila...mě vždycky hodně baví, když to ve filmu jiskří sexem, narážkami... a tady toho bylo docela dost ;-) Co musím ale ještě vypíchnout jsou úžasný stylový kulisy a hlavně auta - bomba...no a já se musím poohlídnout, jestli u nás není nějaký čínský divadlo...Právem jde o Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete a určitě patří i mezi top gangsterky, ale na mýho milovanýho Kmotra přece jen nemá..."Leone jako obvykle věnuje značnou pozornost dobovým detailům a kompozici, přičemž i zde zdůrazňuje, jak upřednostňuje sílu obrazu před dialogem. Jeho příběh si pohrává s nenápadnými pohledy, obhroublými narážkami a špatně skrývanými úsměšky. Tklivé náladě snímku výrazně pomáhá další skvělá partitura dlouholetého Leoneova spolupracovníka Ennia Morriconeho, jehož pozoruhodné užití Panovy flétny se k filmu záhadným způsobem výborně hodí." Tak tak. ()

edie sedgwic

Asi som mala prehnane ocakavania, ale pre mna tento film ani zdaleka nebol taky vynimocny ako tvrdia recenzie a filmove kroniky. Obcas som sa dost nudila a De Nirove hlbave 5-minutove pohlady do prazdna na mna neurobili ziadny dojem. Skoda, spracovanie vobec nie zle, ale akosi tomu celemu chybala iskra. ()

Matli

Viděna režisérská verze. Od Leoneho jsem čekal trošičku víc, asi u těch westernů mel zůstat, s Tenkrát na západě se to nedá srovnat. Klidně bych to zkrátil tak na 3 hodiny:-) Hudba od Morriconeho se ale nezapře, to byla lahůdka. Čekal jsem víc gangsterku než příběh gangstera. Ale i tak se mi to líbilo a v důchodu se na to rád podívám znova :-) 79% ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration