Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Inner

Na každém záběru je vidět ta píle, ctižádost a snaha. Bohužel ne při každém záběru jsem se bavil a to se jedná bratru o takřka 4hodinový film. 85% ()

Astu.

Přiznávám se bez mučení - nedokázal jsem to dokoukat a pravděpodobně na to v nejbližší době nebudu mít ani sílu, takže mé hodnocení berte s rezervou. 230 minut je kotel. Určitě je to jeden z klenotů světové kinematografie, ale je to tak neskutečně roztahaný, že to ani na ty čtyři hvězdičky nemá. Sorry, Roberte. 6/10 ()

bocy

Na dobu, kedy bol film natočený, klobúk dole. V dnešnej dobe sa točia úplne iné filmy, ale klasika je klasika. ()

luciluci

dej je dobrý, charakteristika postáv a ich motivácia je výborne vykreslená. Príbeh rozhodne zaujme. Celkovo sa jedná o velmi kvalitný film, z ktorého je vidieť, že si na ňom jeho tvorcovia dali záležať. Má len jedno velké mínus - dosť sa vlečie. Ale aj napriek tomu, poskytuje vynikajúci filmový zážitok ()

Andolino

No tak já Vám nevím! Asi jsem toho očekával moc a teď jsem z toho zklamaný. Film je podle mne moc zmatený a roztržitě roztříštěný. Nejlepší a nejkoukatelnější částí filmu, je ta část, kdy jsou kluci ještě mladí a pokoušejí si hrát na velké Mafiány. Robert De Niro byl jako vždy perfektní, ale bohužel! ()

Lazy87

moc moc moc dobrej film, mozna sem ho uplne nepochopil, jelikoz jsem si uedla prestavku... Ale přesto mě film dostal. Snad jsem ho neviděl naposledy. ()

YoKoKura

Když před časem (cca 5 let) dávali na ČT1 nesestříhanou verzi rozdělenou do dvou částí, shlédl jsem s otcem pouze jednu část a usoudili, že je to nuda, že nemá cenu dívat se příští týden na další, závěrečnou. Teď když jsem viděl celý film v jednom kuse, musím přiznat jak hluboce jsem se mýlil. Každá minuta tohoto filmu má svůj důvod a je nesmírná chyba nedokoukat film do konce. Co napsat nového, když už je tu 513 komentářů. Prostě jen najděte si čas, a shlédněte nesestříhanou verzi. ()

Jester_X

Geniální epos, který ani chvíli ze své stopáže nenudí. Leone obnažil život, růst a zánik gangu. V Tenkrát v Americe nespadnou gansteři z nebe, nýbrž je dívakovi ukázano, že jsou to původem normální kluci, kteří se ze své prachbídné situace, života ulice, pokusili něco vytěžit. Následně vás oslní odlesk pýchy a bohatsví, jež se jim podaří za deset let nastřádat, aby nakonec každý z nich došel rozličného konce. Originální vyprávění samotného příběhu filmu přidává spád. Zkušenosti a zážitky Roberta De Nira jsou podány natolik sugestivně, že je divák příjmá za své. Závěrečná směsice různých pocitů chutná jako život sám, snad protože film je o samotném životě víc než kterýkoliv jiný a možná taky Leoneho zůčtováním právě se životem. ()

Ywec

Samozřejmě že bych tomuto filmu s klidem mohl udělit pět hvězdiček, ovšem jsem z jeho druhé poloviny a závěrečné pointy (ovšem tady jsem byl naštván na dotyčnou filmovou postavu, nikoliv na režiséra) natolik rozčarován, že jdu s hodnocením dolů. V první polovině to bylo tak "krásné mafiánské pokoukání", skvělé kostýmy, atomosféra dvacátých let 20. století jako vystřižená. Bohužel ovšem hned při prvním vážnějším střetu s konkurencí byl vývoj příběhu dětských hrdinů utnut, aby se to samé stalo i v následující dějové lince - v jejich dospělosti. Jde tak daleko spíše o psychologické drama než o čistokrevného zástupce mafiánského žánru. A to je vzhledem k potenciálu, který nabídla první polovina, pro náročného milovníka této kinematografie málo. Ale musím uznat, že příběh má pointu (překvapivou) a stojí za to - za zhlédnutí i obdivování. Skvělý De Niro, to snad není třeba ani připomínat;) to samé platí o Morriconeho hudebním doprovodu. ()

Trepak

Už začiatok mi pokazil x-krát zvoniaci telefón a potom celkom nečakane Yesterday. Kým bol Noodles mladý a snažil sa so svojou partiou uchytiť, šlo to dobre. No od momentu ako zaklal policajta a dostal sa do chládku, sa intenzita zívania rapídne zvyšovala a viečka začali klipkať. ()

lajkee

U mňa je to tak na 95%. Toto je epické veľdielo a ani tých 229 minút nestačí! Čím sa film blížil k záveru, tým sa zdal scenár stále menej precíznejší. A záver to potvrdil. Možno tá 6 hodinová verzia, o ktorej som tu niekde čítal, by bola úplne dokonalá. Ale okrem toho tu ťažko niečo vytknúť. Nádherné leoneovské rysy, úžasná hudba, herci. Nádherná dráma o priateľstve, láske. Najlepší Leoneho film! ()

hedgi

Naprosto oceňuju kameru. Ty obrázky byly místy naprosto perfektní. Práce s ohniskem, kompozicí a tak, jedním slovem lahoda. Škoda, že tak pěkně nemůžu mluvit o ději. Snímek jako takový mě dost nudil. Vydržel jsem se koukat do konce, přeci jen Leone, to je klasika, ale nakonec zbyl jen hodně rozpačitý dojem. ()

Joveal

Nepřekonatelný filmový epos. Znamenité výkony představitelů hlavních postav příběhu a úchvatná hudba. Pomalý (pro někoho zdlouhavý) tok příběhu vštěpuje divákovi pocit reálného času, který se ve filmu odvíjí. Kéž bych mohl někdy shlédnout desetihodinovou verzi! ()

billcarson

Leone se s filmem rozloučil vskutku královsky. Není to sice jeho opus magnum, ale i přesto tato fantastická freska patří k vrcholu světové kinematografie. Osobně jsem fascinován jak mistr dokáže plynule přecházet mezi životními ůdobími jednotlivých postav. Výborný De Niro i Woods jsou sladkou polevou skvělého dortu. Morricone vládne! ()

Stephan86

jeden z najepickejších príbehov aky bol kedy natočený :)...3 a pol hodiny krásneho príbehu o kamarátstve za hranicou zákona, ktorý posledná scéna filmu otočí o 180stupňov, nečudo že Leone je Tarantinovým vzorom....krásna vizuálna stránka a pefrektná Morriconeho hudba ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration