Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Duston_Movie

Film začal na nule a postupom času sa dostal na sto. Skoro štyri hodiny, ale udržal moju pozornosť. Veľmi zaujímavo vyrozprávané. Western v gangsterskom prostredí. Jediné negatívum je, že tá DeNirova životná láska mi pripadala trochu ospudzujúca. ()

Azitras

Čtyři hodiny je docela dost, na to, že tam není žádný pořádný děj, za který by se dalo chytnout. První půlka OK, ale od návratu Noodlese z vězení mě to začalo nudit a přemýšlel jsem, jestli to vůbec dokoukat. ()

erceee

Super film, super scenár, super réžia, super herci, proste vzor o tom ako má film vyzerať som ho videl asi 10 razy a stále sa naňho teším keď ho znova uvidím po dlhej dobe ale najviac čo ma natom filme teší je neskutočne dobrý soundtrack 10/10 ()

killberrybil

Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Děj je místy kolísavý, na druhou stranu, původně jsem měl v plánu díky dlouhé stopáži film shlédnout nadvakrát, ale natolik mě pohltil, že jsem ho prostě musel dokoukat. A k pěti hvězdám mě defintivně přiklonila dokonalá hudba mistra Morriconeho. ()

StaryMech

Tenhle sborem opěvovaný gangsterský "epos" (viděl jsem spíš něco jako bezhumornou parodii opery prošedší rukama střihače se slabostí pro postmoderní rozklad) bych ocenil pravděpodobně víc, kdybych poslední třetinu nestrávil zaháněním otázky, jak dlouho ještě budu vystaven oněm výronům mužskému sentimentu a hudební marmeládě, která je měla umocňovat. Dovolím si docela osobní doušku k rozsahu díla : tvůrce by měl mít opravdu dobrý důvod k tomu, že po divákovi požaduje čtyři hodiny pozornosti. Takový důvod se mi vejde do umělecké vize, nikoli do výroby (sebekvalitnějšího) zábavního zboží.   P.S. 2023: Tři hvězdičky jsou až moc. ()

Horn

Na film jsem se na základě níže uvedených komentářů velice těšil a tato očekávání se nenaplnila. Podle mne zbytečně dlouhé - razantnější střih, který by stopáž zkrátil na polovinu by filmu určitě prospěl. Příběh mne nijak nestrhl a za dobré považuji jen části zobrazující začátky hlavních hrdinů z doby jejich dospívání. Rozuzlení celého příběhu považuji za velmi přitažené za vlasy a krajně nepravděpodobné, stejně jako charakterový přerod postavy ztvárněné Jamesem Woodsem. Myslím, že nesedí ani časová linka stárnutí hlavních hrdinů. Prostě - jednou stačilo, víckrát už tento film - na rozdíl od Tenkrát na západě, který můžu minimálně dvakrát do roka - vidět nehodlám. ()

caj2014

možno 4* keby som videl nezostrihanú verziu, ale inak, je doménou filmu niečo silne "šialené", čo môže vyvolať fascináciu, ale nejak tam niečo "emocionálne" chýba ... ()

macherano

Tak toto je strašne divný dlhý A rozvlacny film A úplne zbytočne.. dobrý herci mala Jennifer connely A veľká Deborah super ale gangstersky film som si urcite inak predstavoval ()

SatchS odpad!

Takže on ho zastrelí a potom znásilní jeho ženu? A čo sa stane potom? Zase to isté, ale sedemnásť krát po sebe? Celých šesť hodín? Vau, to znie tak interesantne. Pôvodne som si chcel najebať ihlu pod nechet, ale toto veledielo, zaujímavé asi ako nový album Mekyho Žbirku, vyzerá ako porovnateľné utrpenie. No jasné, debili. Sedemhodinový pohľad na párenie lúčnych kobyliek dostáva hneď nový rozmer, pokiaľ sa niekde na periférii objavia tváre slávnych hercov. Nekonečný kolos nudy a trápneho opakovania sa, ktorý sa nenápadne štverá na umeleckú úroveň Pošty pre teba s Katkou Brychtovou, sa stáva krásnym a poetickým veledielom pre filmových expertov, to ale samozrejme len vtedy, ak má tento emocionálny výtok hnisu na svedomí Sergio Leone. Dvestodvadsaťdeväť minút zo svojho života by som oveľa radšej strávil pozeraním druholigového zápasu Plaveckého Štvrtku proti Rimavskej Sobote či počúvaním dieťaťa s Downovým syndrómom rozprávať o návšteve zoologickej záhrady, než pozeraním tejto prahbiednej nudy s ksichtiacim sa De Nirom. Ako bonus prikladám, podobne ako tento film zaujímavú, definíciu limity funkcie: Nech je funkcia f(x) definovaná pre všetky x≠a z nejakého okolia bodu a. Hovoríme, že limita funkcie f(x) pre x idúce k a sa rovná b práve vtedy, ak pre každú postupnosť čísel x z definičného oboru funkcie f, má postupnosť funkčných hodnôt limitu b. ()

Dobry_clovek

Krasny film o pratelstvi, zasazeny do doby, ktera ma pro me nadherne kouzlo. Vydrzel bych i delsi stopaz, protoze po prvnim shlednuti jsem ne vsemu porozumel, ale od te doby jsem ho uz stejne videl stokrat. Dej, kamera, rezie, herci - vse je skvostne. A ta hudba... ()

honza.g

Nemohu se zbavit dojmu, že většina nadšených komentátorů přidává nejméně 1 hvězdu jen za samotné téma a prostředí. Lidé jsou často fascinováni zlem a pak propadnou extázi, když darebák ukáže lidskou stránku. Nechci polemizovat, jak moc časté to je, koneckonců filmy bývají o mimořádných jevech. Film je to určitě kvalitní, dá se použít i jako ilustrace dějin počátků americké mafie. Hudba i herecké výkony. Časové skoky dopředu i dozadu jsou snesitelné hlavně díky odlišným zobrazením postav, ale nenadchly mne - nepřispívají vtažení diváka do děje a přinášejí falešné tajemno, jako by si Leone chtěl zahrát na Lynche, Prostě mám radši, když se klubko vztahů a událostí rozmotává nějak stejnoměrně, ne napřeskáčku. A přímočaře zobrazené násilí je zbytečné, ale zřejmě poplatné době vzniku filmu. ()

Ashlander

Tenkrát v Americe, aneb Ital Leone vrací úder židovskému Hollywoodu za všechny ty filmy, které se snaží udělat z Italů číslo jedna amerického organizovaného zločinu.:) Klasika. Nelze nevidět. ()

Bruce0659

"Tenkrát na Západe" nesplnilo moje očákavania, keď som sa dostal k štvorhodinovej verzii filmu "Tenkrát v Amerike", bál som sa, že ma bude čakať veľa hluhých, nezáživných pasáží. No fakt je, že som sa nenudil, naopak videl som veľkolepé, pôsobivé Leoneho dielo. Prva štvrtina bola menej záživná, ale potom už to rýchlo odsýpalo, 4 hodiny ubehli rýchlo. Scenár, réžia, hudba, kamera sú perfektné, herci na čele s De Nirom dokážu strhnúť. Bol som svedkom množstva silných emócií vo viacerých scénach. Bolo cítiť, že film má už cez 30 rokov, no celkový dojem a filmový zážitok stále hodnotím 95%. Tento film je výnimočným zápisom do kinematografie. ()

Drslw

Z hľadiska filmového rozprávania výborné. Stále si však myslím, že mafia by NIKDY nemala byť kladným hrdinom. Howgh! (kecy o svete, ktorý nezmeníme, si nechajte) ()

PORTER44

Bohužel poslední dílo tohoto mistrovského režiséra,i když mě osobně tento snímek nechytil tak jako jeho westerny i přesto skvělá podívaná,výtku bych měl a to k některým až příliš nataženým scénám co do délky jinak výborný, hereckým výkonům není co vytknout od dětských rolí až po starce,nej co se mi líbilo byl fenomenální hudební doprovod,skvělé prostředí ,kostýmy super. ()

Elanornegra

Spociatku nejasny, ale pocas detskych cias Roberta de Nira a spol. sa to rozbehlo a az do zaveru dych bijuca poeticka ganstarka 90% s velmi nezvycajnym ale o to krajsim hudobnym doprovodom 90% ()

rybinin

Viděl jsem tento film poprvé nedávno, v režisérské čtyřhodinové verzi a musím říct, že to opravdu stojí za to. Je to jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. Nádherný vizuál, který se člověka podmaní velmi brzy po začátku. Gangsterka, ale zároveň sága. Nádhera. Dal bych i 6 *, kdyby to šlo :) ()

ffiikkyy

((93%)) Tenhle epický výtvor je skvělý příklad toho, když někdo jako Sergio Leone vytvoří i takhle dlouhý film, dá se na něho koukat od začátku až do konce na jedno mrknutí. Neskutečně zajímavý příběh, kde se podíváme do dramatického života a stárnutí mafiánka Noodlese (v podání Roberta De Nira) a jeho tří přátel. Ten konec mě vždy dostane a celý přetékám emocemi. Úzasná muzika ten film dělá velkolepým a musel jsem si ji hned stáhnout. Díky za tohle mistrovské dílo z oblasti mafie a prosím víc takových :) ()

Soldier_666

Viděn režisérův střih. Gangsterský opus magnum. Dlouhá stopáž snímku umožnila Leonemu unikátní vykreslení jednotlivých postav a sblížení s nimi, jež u Kmotra mohlo být stejně příjemně rozvláčné. Zde bylo vše, nebál bych se říct že takhle by vypadalo přepsání knihy (třeba zrovna Kmotr od Maria Puza) stránku po stránce na scénář s minimem škrtů, kdyby si mohli dovolit stejnou délku stopáže. Hudba, prostředí, kulisy, jsou tak sugestivní že si občas divák připadá vtažen do děje. Jediným průserem tak zůstává SE verze. Rozhodně vice než 5... ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration