Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele Ceberus k tomuto seriálu (11)

Hvězdná brána (1997)

Po letech jsem zkusil znovu zhlédnout a i když jsem se na první pokus nedokázal přenést přes prvních pár dílů v domnění, že je na mě seriál už příliš dětský, na druhý pokus znovu doceňuji, s jakou lehkostí dokáže být sci-fi seriál také velice vtipný, přestože to není jeho hlavní záměr (jako je tomu u Červeného trpaslíka). Kromě toho si více všímám, že přestože je seriál v principu epizodický, mnoho dílů je nečekaně hustě provázáno již známými postavami, událostmi nebo jinými věcmi z předešlých dílů, což tehdy na přelomu tisíciletí nebylo u seriálů ještě úplně zvykem. Stejně tak byly tehdy netradičně kvalitní speciální efekty - motion tracking byl pravděpodobně tenkrát novinka a nasvícení lodí prolétajících reálným prostředím bylo na svou dobu bezkonkurenční. Mám dojem, že snad šlo i o první seriál vůbec, který dokázal věrně renderovat vesmírné lodě v atmosféře za bílého dne. I takové detaily, jako že střely z tyčových zbraní dokázaly letět za stromy, se dnes zdají jako samozřejmost, dokud si člověk neuvědomí, jak tehdy třeba střelba z trekových fázerů musela být vždy v popředí scény. O efektu průchodu lidí a věcí hvězdnou branou ani nemluvě. Poznámka k Jonasovi - říká se, že fanoušci ho neměli rádi, ale já s ním neměl vůbec žádný problém, byla to sympatická postava. Myslel jsem si, že tenhle seriál s mým nabývajícím věkem padne v mém top 10 seriálů za oběť dospělejším konkurentům (např Hře o trůny), ale je prostě natolik zábavný, že ho musím nechat nahoře. :-) ()

Politika (1998) (S01E20)

První klasická clip-show, jejíž jediným účelem je ušetřit peníze na nějaký nákladnější budoucí díl. :-) Ronny Cox je mistrem záporáků (RoboCop, Total Recall, také dvojdíl Star Treku Nové generace), takže není divu, že to v seriálu nebylo jeho poslední vystoupení. ()

Otázka paměti (1999) (S02E22)

Klasická clip-show, která má za účel ušetřit peníze, v tomto případě se zřejmě šetřilo na začátek třetí série. ()

Lovec Goa'uldů (1999) (S03E07)

Za mě jeden z nejlepších dílů vůbec, hlavně díky charismatickému guest star Samu Jonesovi jako lovci Goa'uldů. Škoda, že se jeho postava už nikdy neobjevila znovu. ()

Seriál Červí díra (2001) (S05E12)

Jedna z nejlepších komediálních epizod Hvězdné brány, kde si tvůrci seriálu dělají legraci sami ze sebe, tak jak to umějí. :-) ()

Kritický bod (2002) (S05E17)

Vykrádačka Armageddonu. :-)  "Ten film jsem už viděl, spadne na Paříž." :-D ()

Prozrazené tajemství (2003) (S06E17)

Vzpomínková epizoda (tzv. clip show) se dělává, když je třeba ušetřit peníze - zpravidla se šetří peníze na epičtější poslední díly sezóny. Vtipné je, že záběry z této clip show se použily v pozdější clip show (Inaugurace). :-D ()

Inaugurace (2004) (S07E20)

Vzpomínková epizoda (tzv. clip show) se dělává, když je třeba ušetřit peníze - zpravidla se šetří peníze na epičtější poslední díly sezóny. Ale když se v jedné clip show používají záběry z předchozí clip show (Prozrazené tajemství), tak to už je fakt next level šetření. :-D ()

Spříznění (2004) (S08E07)

Tak až teď po zhlédnutí Krokodýla Dundeeho mi došlo, že Teal'covo zpacifikování zloděje kabelky je homage na zmíněný film. :-D ()

Čtvrtý jezdec apokalypsy, část první (2005) (S09E10)

Díl má najednou po covid pandemii úplně jiné vyznění. Jinak jde o další z mnoha případů, kde jsem se přesvědčil, jaký je Cameron Bright naprosté herecké dřevo a nechápu, proč je tak často obsazovaný. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě