Plivu na tvůj hrob

(festivalový název)
  • USA I Spit on Your Grave (více)
USA, 1978, 101 min (Director's Cut: 96 min)

Mladá atraktivní spisovatelka Jennifer Hills (Camille Keaton) přijíždí na venkovskou usedlost u řeky dopsat svůj román. Namísto vytouženého klidu na práci a inspirace tu ale nalezne pouze bolest a ponížení z rukou čtveřice brutálních buranů, kteří ji opakovaně znásilní a zničí její knihu. Zdrcená umělkyně se jim rozhodne krutě pomstít - a vytvoří tak mistrovské dílo!

Nechvalně známá klasika žánru exploitation filmů, který prožíval konjunkturu v 70. letech. Ještě donedávna byl tento film v řadě zemí zakázán, protože měl podle cenzorů glorifikovat násilí páchané na ženách a přední americký filmový kritik Roger Ebert jej označil za nejhorší film, jaký kdy viděl. Camille Keaton za svůj výkon obdržela v témže roce kdy byl film natočen cenu na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku. (choze)

toomm

Až se mi nechce věřit, že tohle je jeden ze základních pilířů exploitation. Nehorázný ameterismus potržený jasným cílem šokovat. A možná, že se mu to v 78. roce dařilo, dnes ale jde spíše cítit odér zastaralého a značně zchátralého filmu, který ocení asi jen exploitation fanatici. Dnešní divák už je zkrátka otrlejší. 30% ()

george16

Jedno vím téměř jistě, na tenhle film se už asi znova nepodívám, některé věci zrovna člověk dvakrát vidět nemusí. Docela amatérské s cílem šokovat, ale zase na druhou stranu vznikl k tomu remake, který teprv ve mně vyvolal nechutnost a s daným tématem si až moc pohrával. Ale i tak chápu, že tenhle film ve své době vyvolal docela kritiku - jako film na romantický večer bych to teda vážně nedoporučil :) Nevím, jestli režisér předtím viděl Thriller - en grym film, který si myslím, že v žánru rape and revenge a shock exploitation zašel ještě daleko dál a byl také daleko lépe zpracovaný.... proto ani i spit on your grave neberu jako "průkopnický" v šokování diváka tímto žánrem (a až naturalistickým zpracováním), jak se často uvádí. Normálně bych to viděl mezi dvěma a třemi hvězdami, ale scéna s vanou se docela povedla. ()

elanista1

Podla mna si to tie tri hviezdicky zasluzi, urcite nie z pohladu filmoveho umenia, lebo je to ciry brak, ale skor pre svoju otvorenost k brutalite. Celkom to so mnou pohlo, ta nekonecna krutost ktora sprevadza hlavnu hrdinku je fakt bolestiva, a pri tretom nastupe som si uz vravel ze je toho privela. Naslednu pomstu sprevadza jedna logicka diera trocha vacsich rozmerov /preco ju najskor chcu zabit a potom sa s nou len tak pokojne stretnu, dokonca si s nou lahnu do vane?/, ale mne osobne to nevadi, len ten casovy priestor medzi dvoma silnymi usekmi je zbytocne nudny. Pre mna je to troska lepsie ako podobny Cravenov Posledny dom nalavo, len s tym rozdielom ze tu spravodlivost vezme do ruk prave obet. ()

honzic

Poměrně brutální a ne úplně vydařené dílo, které však zaujme svoji syrovostí a nadsmyslem. Hodnocení: 60 % ()

J.Mayen

Puvodni verze verlmi brutalniho snimku, ktery kazi snad jen velmi amaterske chovani hercu. Ale snad chtel reziser sebrat z ulice uplne nezname tvare a natocit s nima uveritelny, autenticky snimek. Film na ktery se podivam rad jeste nekdy v budoucnu. ()

moviefan4

Silný film ktorého myšlienka je ešte viac silná. Brutálny, krutý a k tomu aj reálny scenár ktorý sa stal už veľa krát a je to vec na ktorú chcel Zarchi upozorniť. Ale tento film si vyslúžil naozaj svoje miesto medzi kultom koli brutalita a explicinosti diela ktorá je silná aj po 40 rokoch. ()

Sticks

Jak říká můj dávný přítel Míra Bosák; nuda, nuda, šeď, šeď. Docela chápem tú kritiku, ktorá sa zniesla, že film sa viac zameriava na páchateľov. Tá ženská postava bola napísaná/zahraná tak plytko ako jej hrudník. ()

MFZB

Zatiaľ pre mňa asi najlepší exploitation horor typu Rape & Revenge. Film bol vynikajúci vo všetkom, brutálny, drsný a samozrejme aj vraždy boli perfektné. Dneská mi to neprišlo až také brutálne, ako je to opisované, ale na rok 1978 to musela byť fakt teda sila. Jediným mínusom filmu bolo asi len to, že mu chýbala hudba. A toto mne nesmie vo filme chýbať, preto nehodnotím plným počtom. ()

Maiken Algren

Bože, to bolo tak blbé až to bolo dobré. Na jednu stranu fajn námet, taký príjemne gender korektný že by sa zato nehanbili ani tvorcovia oxfordských učebníc angličtiny, ale zvyšok? Ako spracovanie, herci, motivácia postáv? Nula, najhoršie béčko. Aj keď to tak asi nemalo byť, ale tu to napodiv funguje a celkom mi to ubehlo rýchlo a bavil som sa. ()

Davemix

na rok 1978 docela silnej film a to je dáno i tím, že zde není hudba. Ovšem na to, že se jedná o známý a dalo by se říct i kultovní snímek, tak mi to připadalo jako docela nuda... dvě hvězdy dávám za výraz hlavní hrdinky a za odvahu natočit tohle v tý době- 55% ()

Pantai

Remake je mnohem lepší. Ve spádu děje, v hereckých výkonech. Jedna hvězda za hlavní představitelku a za námět. který vedl ke zmiňovanému remaku. ()

NikaIn

Prva cast ok emocie fungovali,ale pomsta nic moc,nuda,herecke vykony okrem slecny takisto slabe.Ale aspon tento film dal po rokoch skvely zaklad dvom dalsim pokracovaniam,ktore boli fakt skvele. ()

tomma odpad!

Napadá mě hafo moc sprostých slov a nejslušnější z nich bude asi sračka! Kontroverzní, brutální, zakázaný a co já vím jakými ještě adjektivy ověnčený film jsem si představoval jinak. Buď se ze mě stává sociopat, a nebo je v Matrixu nějaká chyba. ()

naytsirk

Asi bych dal normálně o hvězdu navíc, ale to bych si hned po zhlédnutí verze z 1978 nesměl pustit verzi z 2010…. Tohle pro mě byla nuda a ta hodina a tři čtvrtě se vlekla jako šnek..... ()

FAxPR

no.. mám kamaráda s kterým se dělíme o své oblíbené ujeté filmy. tohle mi doporučil, že u toho onanuje. já mu doporučil třeba Ilsu, vlčici SS, že se u toho dobře zasměju. nicméně bez něj bych se k tomuhle "filmu" asi nedostal. je dost zvláštní. není tam snad ani hudba. ale fajn je jak sexuálně otevřený ten film je. kdyby byl ještě víc, tak bych mu dal i 2* ale takhle jen jednu. camille keaton je dost wet dream materiál. nicméně je to hrozivá podívaná. ve všech smyslech té věty. ()

Trescha

Je to staré,amatérské,ale taky na svoji dobu dost syrové a krvavé,ale přesto to bylo takové...no.... Tři jsou fakt max. Remake z roku 2010 je jiná káva;-) ()

mlock

Nevim, jak může někdo tohle "dílo" považovat za realistické. Po těch zážitcích by ta holka asi chtěla cokoliv než si znova zašukat s touhle partičkou a k tomu tak riskovat. Jak nenápadně natáhla mentálovi oprátku kolem krku aniž si všim a poté ho VLEŽE za ten provaz povytáhla, to mi rozesmálo. Pak ta přesná rána sekyrou za jízdy motorákem (když ho mohla jednoduše přeject). A další spousta nesmyslů. A hlavně příšerná nuda, 3/4 filmu by se dalo vystřihat. ()

Askaneli

Tento film nabízí neotřele pojaté řešení vyhrocených mezigenderových vztahů velmi detailní popisnou formou. A co na to Olga Sommerová? ()