Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

mikulem

Tenhle film je esencí úvah o mimozemském životě. Nedokážu popsat, co jsem po něm cítil - něco na úrovni pohledu na jasnou hvězdnou oblohu, kdy člověk cítí tu prázdnotu, nekonečný vesmír, a přitom se cítí součástí toho celku. Něco mystického, co jen málo filmů umí zprostředkovat. --- Po přečtení knihy doplňuji pár postřehů. Především film je lepší než kniha, dějově je mnohem lépe promyšlený. Na druhou stranu kniha nabízí odpověď na dvě hlavní otázky, které jsem po shlédnutí filmu měl. Pozor SPOILER! 1) V knize je jasně řečeno, že stroj podruhé už nebude fungovat - k napojení na červí díru je nutné zapnout zařízení na obou koncích, a to mimozemšťané nemají v úmyslu, chtějí nás zatím ponechat našemu vývoji. 2) Ellie je u soudu obviněna z kolosálního plýtvání penězi, což je nesmysl. V knize je popsáno, že výroba stroje trvá dlouhé roky a za tu dobu vzniknou celá nová průmyslová odvětví. Jen zkoumání takto získaných technologií zabere další desítky let. ()

zolo23

Veľké dielo veľkého režiséra. Kontakt je v každom ohľade skvelý film. Myslím, že v každom, kto ho vzhliadne vzbudí aspoň malý záujem o vesmír ako taký. Ukáže nám, akí sme vlastne malinkí a doslova bezvýznamní v tom nekonečnom vesmíre a prinúti nás trocha sa zamyslieť. ()

manonfire

Tady se režisérovi skutečně povedlo zajít snad vůbec nejdál ve vyprovokování divákovi až zběsile hladové zvědavosti....po tom jak to vlastně tedy je. Tenhle film se odvážně a vcelku stylově pustil do možné verzi odpovědi. Slušelo by mu však více ukončit své vyprávění kdesi uprostřed cesty tunelem, nechat diváka dál tápat, jen naznačit svou fantazií možnou cestu. Dostat ho trochu blíže, než to zkoušeli jiná sci-fi a bible dohromady....ale ne tak daleko. Na to totiž tvůrcova fantazie ani nemůže mít. A také že neměla. Proto jedna hvězda chybí. 80% ()

voleman

Kontakt je pro mě jedním z nejnapínavějších snímků své kategorie. Od začátku do konce vás nenechá ani vydechnout a na scéně se pořád něco, většinou dosti neočekávaného děje. Navíc scénář s perfektní režií zcela vtáhnou do děje a vše působí velmi realisticky a sugestivně. Příběh má spád, je poměrně originální a plný nečekaných zvratů. Hudba jen podtrhuje napínavou atmosféru filmu a navíc všichni herci hrají své postavy zcela přesvědčivě, samozřejmě v čele s Jodie Foster. V žánru mysteriozní sci-fi (ale nejen tam), jde podle mě o jeden z po všech stránkách nejkvalitněji natočených snímků. 95% ()

Aqualung

Viděl jsem tenhle film asi 3 krát. Jelikož jsem fanda sci-fi už od dětství a mám v různých teoriích slušný přehled, takže si říkám, že se to docela povedlo.I navzdory hollyvoodské provenienci.Je pravda, že limity, které stanovil Einstein svými teoriemi platí.A televizní, či jiné vysílání elekromagnetických vln vytváří kouli o průměru 140 či více nebo méně světelných let.Tam nás mohli zachytit.A poslat nazpět.Tak to ukazuje na poloviční vzdálenost.Ale ponechme autorům jistou licenci. Kolik tahle koule zahrnuje hvězd s obyvatelnými planetami.Ví Bůh! A celkem správně je zde poukázáno, že komunikace a cestování se bude muset dít hyperprostorovými cestami.Jinak to nepůjde.Vzdálenosti jsou strašlivé. Je tu kontakt s civilizací, která je o dost před námi.Nicméně, jsme v okně kontaktu a přesáhli jsme svým počínáním práh jejich vnímání.Vzpomeňte na Clarkovo Setkání s Rámou, Tady jsme se sice taky docela fest snažili, prolezli jejich loď, která bylo volně dostupná, probourali jsme se do jejich holografické matrice, ale ať tak, či onak nedosáhli jsme svým počínáním prahu jejich vnímání.Nechali nás ještě být.Nicméně, jen pouklízeli nepořádek, který naši nadělali. A. C. Clarke ale dveře otevřel.Tvůrci filmu nejsou původní.Ale to vůbec nesnižuje poselství filmu.Docela dobře jsou to rozebrány jednotlivé typy postav a jejich charakteristiky.Příkladné lidské ZOO. ()

Pecival

Příjemná, přemýšlivá sci-fi se skvělou Judie jako té nejzapálenější vědkyně pod sluncem :) Hudba je, ale příliš podobná Forrestu Gumpovi, hned jsem si říkal, že to určitě skládal jeden maník. ()

Hanzisko

Galadriel a Renton ve svých komentářích naprosto vystihují mé pocity. Nevím, co jiného bych dodal. Asi jen, že Jodie Foster hraje vážně dobře, až jsem tím byl překvapen, protože v ostatních filmech mi vyloženě vadí a degraduje tím daný film. Kdežto Kontakt upadá kvůli scénáři. #AtheismRules! ()

Ne__Ty

Jedno z nejkomornějších a nejlepších sci-fi v přesném slova smyslu. Každá postava má svůj prostor a důležitost, herci jsou přirození. Pokorná i tajemná atmosféra, nechybí gradující napětí a otevřený, ale o to krásnější konec. Tento film v mých očích patří mezi tři sta nejlepších na CSFD. ()

ondrech

Kamera:Don Burges....prý inteligentní sci-fi. to, co zemeckisovi pomoho ve forrestovi, nepomáhá v kontaktu. Plytké, zbytečně natahované, spec. efekty jsou nevěrohodné(a myslím, že i před deseti lety, co film vznikl, nebyly nijak skvělé). Podle mě nejhorší Zemeckisův film. ()

Arius

Moc na záležitosti podobného typu nie som, no Kontakt mal od úvodu niečo do seba. Dej gradoval a bol umne natiahnutý takže som až do samého záveru čakal na zelených mužíčkov. Neprišli, no záver bol originálny a lepší než som si mohol priať. Zemeckisove filmy majú niečo do seba. Či už v Stroskotancovi alebo v tejto snímke sa mu podarilo zkombinovať Smútok a Radosť v jeden pocit, ktorý Jena Malone či Tom Hanks zahrali tak presvedčivo až sa mílovými krokmi prenášal až ku mne. Vystúpenie Jamesa Woodsa nemalo chybu, bol dobrý ťah vyhradiť mu sólo tanec v závere filmu kde iba podčiarkol jeho hodnotu. Odporúčam sledovať v noci, film je tak omnoho efektnejší. ()

Thurin

Pro mě jeden z nejzajímavějších snímků zabývajících se problematikou mimozemských civilizací. Úžasná Jodie Foster a spousta zajímavých myšlenek. ()

Danula13

Zaslouží si lidstvo kontakt s vyspělou mimozemskou civilizací ? Vynikající sci-fi se silným morálním a etickým poselstvím. Jeden z mých nejoblíbenějších sci-fi filmů i bez vetřelců a laserových mečů. Sedět v noci s pohledem upřeným na hvězdy a vidět tak jiné světy, prozatím lidskému oku skryté ..... ()

lskala

Sci-Fi lahůdka. Nebýt "filozofického" závěru, nemělo by hodnocení daleko ke 100%. Takhle je to "pouze" 90% - 5***** ()

femme fatale

Už to je pár let, co jsem tuto sci-fi viděla naposledy, tak jsem si řikala jestlipak se mi bude líbit jako dříve? Jestlipak mi nepřijdou triky už směšné? A musím říct, že se mi Kontakt teď líbil daleko více. K Jodie snad nikdo nemůže mít výhrady, děj plyne pomalu, ale nepřijde vám zbytečně zdlouhavý ani nesmyslný. Je tu vše, co má být. U "plážové" scény jsem si tedy chvilku řikala, že to mohli zvládnout jinak, ale jak? Bylo vidět, že tuto sfi-fi chtějí natočit odlišně a to se jim povedlo a malá Jena Malone byla také vynikající. ()

mohamedsfinger

Jedno z nejlepších (nejen hollywoodských) sci-fi, které jsem měl možnost zatím vidět. A myslím, že si svou pozici udrží i v budoucích letech. Jodie Foster svou roli zvládla parádně, k čemuž jí dopomohl i výborný scénář, který přímo ukázkově klade otázky, nad kterými divák musí přemýšlet. Už jen (ale nejen) za to si zaslouží nejvyšší hodnocení. ()

Mr.Jackass

Podobné filmy a téma mám vcelku hodně rád, takže jsem od filmu měl vcelku velké očekávání, které Zemeckis splnil takřka do puntíku. Silné herecké obsazení herců, kteří povětšinou hrají vedlejší postavy, zde dokonale sedlo, hudba taktéž výborná. Dějově trochu pohádka, ale proč si ji jednou za čas nedopřát. Bál jsem se trochu nějakého amerického nacionalistického patosu, leč naštěstí nepřišel. ()

Šakalík

Ještě dnes po třinácti letech si pamatuju, jak jsme s kamarádem vyšli z kina, kde právě dohrál Kontakt, a mlčeli jsme. Strašně dlouho jsme mlčeli. Až pak z nás skoro najednou vypadlo: „to bylo geniální!“ Ano, to je přesně to slovo. Geniální. Robert Zemeckis je Pan režisér a maje k dispozici výborný scénář a úchvatnou Jodie Foster, vytvořil veledílo, které já osobně považuju za JEDEN Z NEJLEPŠÍCH FILMŮ VŠECH DOB. Každá postava neobyčejně přesně zapadá do mozaiky poutavého vyprávění o astroložce Eleanor Arroway, která navzdory všemu a všem jde tvrdošíjně za svým cílem prokázat, že ve vesmíru nejsme sami. Kromě samotné Eli je nejcharismatičtější postavou snímku záhadný, a tak trochu vyčuraný multimilionář S.R. Haden v podání Johna Hurta a já dodnes občas replikuju jeho hlášku „Chcete se svést?“ :-) Absolutní vrchol Kontaktu je pak druhé spouštění Stroje s Eli v kokpitu, u kterého jsem nadšením vstával ze sedačky. Wow, jen při pomyšlení na tuhle scénu mi naskakuje husí kůže. Úchvatné, skvělé, dokonalé. Někdy je pět hvězdiček málo. ()

Maynard.

Uff, tak sem se s "napětím" prospal až do konce. Ba ne, tenhle kousek, to nebyla práce Zemeckise takovýho jakýho znám. Asi i on sám byl zaskočen dokonale natočeným Forrestem a říkal si, hmm tak já už si můžu dovolit natočit všecko, klidně i film o "mimozemšťanech", na který sem zcela zbytečně čekal celý film. Příběh mladé milovnice vesmíru mě vůbec nechytil, i přes to, že se role Jodie celkem povedla. Vůbec nechápu proč film trvá příšerně utahaných 153 minut. Též nechápu jeho označení "thriller" a koneckonců i "mysteriózní". Hudba další žijící legendy Alana Silvestri mi přišla těžce skopčená ze zmiňovaného Forresta a propojení spolu s "dojemnými" scénami se tím spíše samo pohřbilo. Smutný je, že Forrest je vlastně poslední rejžův dokonalej film, před tím jich bylo spousty, po něm prakticky žádný (snad jen vydařená 3D Vánoční koleda). Takže bych jeho tvorbu shhrnul na dobu zlatou (před FG) a dobu temna (po FG). Chtělo by nás to zase něčím uchvátit a odzbrojit... A nebo už patříš do starýho železa? No tak už vstávej! ()

Cejny

No nakonec si Kontakt zaslouží "jen" 4 hvězdičky. Kdyby to bylo tak o tu půl hodinku kratší, tak bych se vůbec nezlobil. Zajímavý příběh se zarputilou Jodie Foster a hodně dobrým koncem, které má jednoduché řešení. 80 % ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)