Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

Yesqward

Čakal som niečo viac, nejaké zvraty, a vôbec, aby sa v tom filme niečo za tých 150 minút dialo, ale bol som sklamaný. Až ku koncu sa príbeh rozbehne, ale kým ku koncu prídete, musíte pretrpieť niektoré zbytočne dlhé a nudné scény. Ale herecké výkony boli dobré a atmosféra výborná po celý čas, to sa musí nechať. 55% ()

skrblik007

Jeden z top Zemeckisových filmů. A jedna z nejlepších sci-fi vůbec. Film na motivy povídky legendárního Carla Sagana táhnou především famózní trio Foster, McConaughey a Fichtner. ()

Ertai

Jedno z těch lepších SF, které mně svou délkou tedy vůbec nenudilo a v mnoha momentech i nadchlo, žel některé díry ve scénáři a hlavně konec mi nedovolují udělit plný počet. ()

Raven0

Příjemná inteligentní sci-fi, které však chybí výraznější tah na branku, z čehož následné vyplývá lehká zdlouhavost. Zajímavá je též linie, kdy proti sobě stojí svět víry a vědy. Čistě logikou zaujatá hlavní hrdinka je postupně čím dál tím více konfrontována s faktem, že né vše se vejde do vědeckých škatulek, že i v našem konzumním světě existuje "něco více"... Přirozená lidská touha po víře... ()

T-pack

Právě jsem ohodnotil modrou Kouli pěti hvězdičkami a v komentáři jsem se zmínil o tomhle filmu. Obvykle se mi oba vybaví v souvislosti. A je hrozně zvláštní hodnotit červený Kontakt hůře, ale mám k tomu několik důvodů. Kontakt byl pro mě vždycky možná až příliš dospělý a tak nějak tichý, bez tempa. Atmosféra pro mě rozhodně není tak dobrá, jako u Koule a třeba mimozemšťan převlečený za otce mi přišel hodně zvláštní. Na druhou stranu, jak si tak snímek vybavuju, naskakují mi všechny ty pěkné nápady filmu, jako Hitlerův projev, sabotáž prvního stroje, několik hodin šumu na záznamu a další. Film je dobrý k zamyšlení, ale sci-fi mám radši plné xenomorfů, vesmírných bitev s lasery a počítačových triků. ()

lennyd

Ellie Arroway (Jodie Foster) už od malička fascinuje volání dálek. Jako malá si vystačí s voláním starou vysílačkou na Floridu, ale v dospělosti má vyšší cíle. Společně s kolegy pátrají ve vesmírném šumu po jakémkoliv náznaku inteligence - a i přes nepřízeň vlády, se jí daří nacházet sponzory, kteří ji a její tým v pátrání podporují. Když ale její satelity jednoho dne zahlásí pravidelný signál ze systému Vegy, Ellie ví, že se jí její dávný sen splnil. Zbývá jen tajemný kód rozluštit, a zjistit - co nám vlastně "Vegané" chtějí sdělit ... Kontakt patří k mým nejoblibenějším sci-fi filmům, a i přes dvou a půl hodinovou délku se u něj prostě nejsem schopen nudit. Po všech stránkách naprosto dokonalé - ať už je to kontakt s cizinci, jiný náhled na mimozemskou civilizaci (víra vs.věda - btw: ještě lépe se toto podařilo vystihnout Gentry Leemu v Poslech Rámových světů), či vládní konspiraci. Po herecké stránce taktéž lahůdka - ústřední dvojici netřeba zmiňovat, ale takový Tom Skerritt, James Woods, William Fichtner nebo šílený Jake Busey. Jediné co bych filmu mohl vytknout (a to už jsem fakt hňidopich) je "výslech" Ellie v závěrečné fázi filmu... ()

Tomes83

Nemohu říci, že by film naplno naplnil mé očekávání. Ale Jodie Foster je tak neskutečně působivá a přesvědčivá herečka, že bych ji snad uvěřil, že v té jiné galaxii viděla i samotného Adolfa! ()

Fiorenza

Hledání života na jiných planetách je ve filmu velmi dobře od prezentováno. Riskantní investice do tohoto fenoménu, nakonec přinese své ovoce. Zážitkem si projde nejen hlavní postava filmu ale i vy sami. Krásný konec si nakonec užijete a vzbudí to ve vás pocit, že tu nejsme sami. Díky za takové filmy, hodnotím 5*. ()

noriaki

Náboženský protějšek filosofické 2001 Vesmírné odysey, stejně hluboký, ale mnohem srozumitelnější a přístupnější. Otázky které pokládá jsou velice jednoduché, i když na našem úrovni poznání musí zůstat bez odpovědi. Závěrečný paradox, ukazující jak málo může racionalita přispět ke zkoumání metafyzických problémů, to jen potvrzuje. Postavami několikráte citovaná Occamova břitva rozřešení nabídnout nemůže. Mnohem více se hodí Popperova (teorie jež se nedá vyvrátit je bezcenná), nebo Humeova břitva (žádné svědectví nemůže dokázat zázrak). Katastrofální předpověď tvrdící, že když lidstvo najde přítele tak ztratí rodiče, není na místě. Oba mohou koexistovat spolu. Koneckonců i katolická církev přijala možnost existence mimozemské inteligence. Ergo, přesně takhle má vypadat inteligentní sci-fi. Příběh prvního kontaktu s extraterestrickou civilizací nestačí jen pasivně sledovat, naopak sám nutí k přemýšlení a tím dává něco navíc. ()

Tereszka33

Nemůžu dát jiné hodnocení, než 5 hvězdiček, protože toto téma mám nejraději. Dívala jsem se a říkala jsi, že toto je přesně to co si myslím, to co pro nás je záhadou a mnohdy nepochopení. Zvuky z Vesmíru, výlet červí dírou a následné nepochopení, kdy pravdu zná jen jedna. Člověka až mrazí, když si představí tu nepochopitelnou moc Vesmíru. Možná je tento film hudbou naši budoucnosti a nebudeme na něj vzpomínat jenom jako na Sci-Fi. ()

progression

Jak to ten Zemeckis dělá ? Dokáže natočit skvělý film skoro na jakékoliv téma. Působivé sci-fi drama s filosofickým podtextem, kterému vévodí "lovkyně zvuků" Jodie Foster. Výborná kamera, trikové snímky z vesmíru a všudypřítomná otázka "Jsme v tom vesmíru sami " ?. "Kdyby byl vesmír jen pro nás, bylo by to plýtvání místem" je velice výstižná odpověď. ()

Tomesh

Velice zajímavá sci-fi, ke které jsem se dostal až nyní, kde opět vyniká naprosto přesvědčivá Jodie Foster. Kdo čeká, že mimozemšťané budou mirně dementní zelené bytůstky nebo obludné příšery, ze kterých kape sliz, ať na to raději nekouká. ()

shantim

Velmi dobra zabava. Fosterova naprosto jasne vykreslila charakter hlavni postavy, ktera prochazi sice jednoznacnym, ale presto zajimavym vyvojem. Temata kontaktu s mimozemskou civilizaci a problemy spojene s pripravenosti lidstva na tento okamzik jsou velmi atraktivni. V tomto snimku se oboji podarilo pomerne slusne vypodobnit a zaramovat prijemnym pribehem. Divim se, ze jeste nevznikl Contact 2. 80% hvezdicek ()

Imune

Ze začátku jsem se zděsil dobou trvání tohoto filmu, ale ani na chvilku jsem se nenudil v příběhu, kde Ellie postupně hledá mimozemský signál. Líbila se mi konečná zápletka jestli je to celý podvod nebo ne. Je to film, kde divák nakonec doufá v "happy end" a tady se ho stylovým způsobem dočká. A to nemluvím o skvělým výkonu Jodie Foster. 85% ()

MIGHTTREE

Zajímavé je, jak se k tomuto filmu každé dva roky vracím. Nikdy nezklamal a jeho sílu cítím stále při každém nadechnutí. Kdo si myslí, že miluje sci-fi a tento film neviděl, musí okamžitě napravit svojí hloupost !!! ()

Brain-D

"Kdyby jsme tady byly jen mi, bylo by ve vesmíru strašně prázdno." Velmi dobře natočené scifi s velmi silným duchem a nadšením. Ale je to tak scifi jako politický v případě situace "Co by kdyby". Robert Zemeckis zvádl sci-fi téma daleko lépe, než hororvý žánr i tak mu jdou nejlépe drama-komedie. ()

Aven

V podstatě povedené netypické scifi s lehce přestřeleným závěrem, kterému by však výrazně prospělo čtyřicetiminutové osekání. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)