Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

FIBO

Můj původně skeptický pohled na tento typ filmu ze začátku potvrzovalo jeho pomalé tempo a počáteční nezajímavost. To se záhy obrátilo ve výsledku v poměrně zajímavý a originální koncept, který těží z dobře napsané předlohy a povedeného ztvárnění. Vizuální efekty jsou místy průhledné, že by CG pozadí poznalo i dítě, místy zase překvapivě propracované. V každém případě jde o působivý film, který mimo svůj děj názorně ukazuje, jací jsou lidi hlupáci, kam až zachází fanatismus, do extrému vyhnaná náboženská víra a kde selskej rozum naráží. ()

OughJay

Prvotní nadšení a napětí z kontaktu s mimozemskou civilizací sice nepohřbila, ale přinejmenším dost uzemnila náboženská vložka s Matthewem McConaugheym. Jeho dřívější výkony se s těmi novějšími vážně nedají srovnávat a nebudu tajit, že mi v Kontaktu vyloženě vadil. Jodie Foster je zde ale ztělesněním mého nadšení a chce znát a vědět víc. Ona je tím faktorem, který žene film kupředu až k samotnému finále. To ovšem znovu brousí do filozofických vod a ke všemu bylo tak ututlané, jako onen objev červí díry. Hodnocení se díky mnoha nudným pasážím a slabému konci zastavilo na ušmudlaném průměru. Young Ellie: "I'm going to need a bigger antenna." ()

LadyVader

Asi jedinej film kterej mě pokaždé když ho vidím dojíma k slzám. Stejnej pocit, jako když jsem ho viděla poprvé. :) ()

herr_carter

Sám se divím, že mě, jakožto filmovému maniaku, zůstal tento už téměř 20 let starý film do dnešního dne utajen, přitom samá zvučná jména a mě velice blízká žánrové tématika. Takhle nějak si představuji, že by se měli točit filmy s mimozemskou tématikou, aniž by se oni mimozemšťané vlastně vůbec objevili. Tvůrce filmu se tak vyhne nepříjemnému faktu a následnému čelení kritiky v podobě nezvládnutých digitálních efektů a mimozemské inteligence jako takové. Prostě nechte brilantní herce hrát a zbytek přijde sám (ihned si jdu vyčlenit místečko v top 10 hereček pro paní Fosterovou, s ní fakt všechno stojí a padá). Zemeckis + dvorní skladatel hudby Silvestri + kvalitní a dobře vybraní herci = rovná se pokaždé záruka kvality, pěkné..................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Circumscriptor

Či chcem, alebo nie, tak tento film som jednoducho videl a nič s tým nespravím. Za ideologicko-filozofickú mašinériu Carla Sagana, ako otca modernej astronómie či astrofyziky, som nesmierne vďačný. V jeho šľapajách sa poberal aj môj obľúbenec Neil deGrasse Tyson. V poslednej dobe som mal čas prečítať si jeho nadmieru fantastickú knihu "Astrofyzika pre zaneprázdnených", kde bol Carl Sagan dosť často spomínaný. A teraz prejdem k filmu. Je mi paradoxne preveľmi ľúto, že pán Sagan napísal knihu, na ktorej motív je natočený Kontakt a ešte viac ma mrzí, že tento film mu bol venovaný. Roberta Zemeckisa mám ako režiséra rád a jeho počiny sú mi veľmi blízke, ale práve preto je pre mňa nepochopiteľné, prečo si vybral práve tento film. Je to síce plné rôznych špekulácií a po zhliadnutí vo vás budú filozofické úvahy víriť ešte dobre dlhú dobu, ale tok dejovej linky ma pravdupovediac vôbec neoslovil. To, že v súčasnom čase, v súčasnom priestore a v súčasnom univerzu intergalakticky cestujeme nadsveteľnou rýchlosťou sa mi zdá neuveriteľne zvrátené a pravdupovediac všetky dejové okolnosti okolo toho stoja za hrubé, tlsté, zatočené. A to ma mrzí. Natočené je to dobre, herecký ansámbel aký sa len tak nevidí, ale väčšina filmu postráda dušu a zo zostávajúceho "zmysluplného" materiálu by mohol natočiť nízkorozpočtový krátkometrážny film o "kontakte" naozaj ktokoľvek, vrátane mňa. Z úcty ku Carlovi Saganovi a okolnostiam jeho života bohužiaľ musím povedať, že som Kontakt videl veľmi nerád. ()

Sdoom

Nechci Kontaktu upírat status dnes už v podstatě jedné ze sci-fi klasik, chápu, co na tom většina vidí, ale mě to sice malým, ale obloukem minulo. Celý film táhne Jodie Foster jako zápalená hledačka mimozemské civilizace a když se objeví na plátně, tak jí zdatně sekunduje McConaughey. Ale jinak děj mě až na výjimky nijak zvlášť nezaujal, závěr byl docela zvláštní a ani film s odstupem nemá potřebnou rezonanci, která by mě přiměla nad ním přemýšlet, nebo si ho snad chtít pustit znovu. Lepší 3 hvězdičky. (HD, orig.) ()

Rudinsky

O Zemeckisovi je známe, že fandí modernej technike a tvrdo si ide za svojím. Tento film je rozprestetý postupne, pomaly. Na konci však už kôli rýchlosti nedýchate. A potom pekne pomaly, voľnobehom zastanete a radi by ste si opäť vyskúšali to vzrúšo, a začnete sa tak trošku sklamane mrviť, že žiadne grande finále sa nekoná. ALE TO VÁM POTOM ŠOFÉR OZNÁMI, ŽE STE CELÝ TEN ČAS NEMALI BRZDY. Skutočne odporúčam - jednou vetou: Inteligentná Jodie Foster v inteligentom filme = druhá odmocnina sfi-fi. ()

Lencha

Další z mých oblíbených filmů. Spojení Jodie a Matthewa je prostě kouzelné. Celý snímek mě bavil od začátku do konce. Prožívala jsem s Jodie její snahu sehnat prostředky na zkoumání vesmíru, její setkání s Matthewem, její cestu do vesmíru, kdy jí nikdo nevěřil, že tam opravdu byla. Zajímavé skloubení vědy a víry. Ve filmu jsem nenašla ani jedno hluché či nudné místo. Prostě paráda. ()

Mistickzz

Kontakt je presne ten film na uťahanú a uzimenú nudnú nedeľu. Bolo to zaujímavé sci-fi bez nejakých mimozemšťanov s úmyslom obsadiť zem, zato s inteligentným scenárom a zaujímavým záverom. Osobne sa mi vôbec nepáčila časť, keď si Ellie myslela, že je vo vesmíre a vravel som si, tak toto nie. Taktiež mi nezafungoval vzťah Foster-McConaughey. Nieže by hrali nejak zle, len som mal pocit, že medzi nimi nepreskočila iskra a celkovo mi k sebe nepasovali.68% ()

SheenaStaley

V poslednej dobe sa snažím vyhýbať komentovaniu filmov hneď po pozretí ale v tomto momente nemožem inak, aj keď to možno olutujem. Ako fanúšik trilogie Back to the future a špeciálne fanúšik žánru, už po tomto filme začínam mať pocit, že je Robert Zemeckis veľmi nedocenený režisér ale to osobne nepovažujem za problém. Naozaj si myslím, že je to velký sci- fi majster a v tomto prípade je naozaj dosť velkou podstatou zameranie sa na prvé slovo zo skratky sci-fi a teda veda. Veľmi zaujímavé, velmi diskusio tvorné(aspoň v mojej hlave) a všeobecne skvelý filmový zážitok. Možno som až príliš nadšená ale nemyslím si, že neoprávnene. Keď si to preberám v hlave, nemožem hodnotiť inak ako plným počtom. :) ()

KoRner

Rozumné sci-fi s veľavravným názvom, takže žiadny Deň nezávislosti očakávať nemožno. Zemeckis urobil naozaj dobú prácu, ani som si nevšimol, že film mal 153 minút. ()

Benedygtus

Fantazie! Mistrovske dilo! Napeti, uveritelnost, Jodie Foster, napad, scenar a to vsechno za 10 let na platne nezestarlo ani o den. Sci-Fi, ktere si rad a velmi brzy znovu pripomenu i napric tomu jakou ma stopaz, protoze v tomto pripade to je jedno nekoncici poteseni a me jen mrzi, ze jsem ho videl az dnes. Jednoznacne doporucuju vsem i treba jako vstupenku do Sci-Fi zanru. ()

iXtr3m3

(Ne)Sci-fi s hviezdnou zostavou pred kamerou, za kamerou, pri hudobnom podmaze, jednoducho všade. Jednoducho skvelé. Čo je najlepšie, tak je to tak nadčasový film, že len tak skoro nezostárne. ()

bari68

Dobre napísaná a inteligentná sci-fi o hľadaní nových svetov v ďalekých galaxiách a posolstvom, že mimozemské civilizácie nemusia nutne vyzerať ako mužík z Alzy. Kvalitne natočené, so Zemeckisovou dojemnou melanchóliou ako on to vie. Sci-fi ako mám rád a ktoré mi dlho unikalo. ()

Milano33

Robert Zemeckis nás vzal na magickú prechádzku nekonečným vesmírom a časopriestorovým kontinuom, ktorou zároveň nás dokázal vzať aj za srdce a už viac nepustiť. Contact hovorí o životných situáciách, o tom, že si máme stáť za svojim a ísť za svojim snom a to bez ohľadu na to, čo druhí hovoria. Je to snímok, ktorý stelesňuje odvahu, odhodlanie a nevídanú vášeň. Toto všetko zosobňuje nadšená vedkyňa Eleanor Arroway, ktorá má jasný cieľ, jasnú víziu - nájsť a kontaktovať mimozemskú civilizáciu vo vesmíre. Nadanú a odhodlanú Ellie si ihneď zaľúbite a jej postoje, názory a princípy vám budú zaručene sympatické. Ellie sama o sebe je veľmi milou, chytrou a morálnou osobou, ktorá snáď postráda iba jediné a to vieru. Ona sa drží takého názoru, že čo nemožno vedecky vysvetliť alebo dokázať, tak tomu ani neverí. Jej čisté svedomie jen nedovoľuje akceptovať takýto druh existencie, ktorá by existovala mimo našej mysle, mimo nášho vonkajšieho svetu. Ellie sa tým pádom striktne opiera o empirické dôkazy a čo sa týka napríklad náboženských predstáv a viery v existenciu vyššej bytosti, čiže Boha, o tom jednoducho nie je presvedčená. Tu vzniká prvá obrovská priepasť, ktorá určuje smer celého filmu. Existencia či neexistencia Boha je hlavný diskusným bodom programu. Contact má silný náboženský (prevažne kresťanský) podtext a nazerá na existenciu mimozemskej civilizácie do značnej miery z teologickej perspektívy. Na druhú stranu je Contact vedecko-fantastickým dielom, ktorý citeľne dbá na tú vedeckú zložku. V Contacte skvelo funguje intelektuálsky skepticizmus, tiež sa mi páči, ako sa tu kladie dôraz na najrôznejšie matematicko-fyzikálne zákonitosti i teórie - napr. Einstein-Rosenov most. Tento velice filozofický zážitok polemizuje a prelína konflikt medzi náboženstvom a vedou, medzi otázkou viery a vedeckou skepsou. Oba dva tábory majú pádne argumenty a zostáva iba na divákovi a jeho presvedčení, ku ktorému sa nakoniec pridá. Ale aj tak si myslím, že hlavnou myšlienkou tohoto počinu nebolo polarizovať, ale práveže spojiť tieto dva nezlučiteľné tábory. Ukázať svetu, že je možné, aby veda a náboženstvo spolu koexistovali. Vizuálne efekty v tomto znamenitom počine sú na okázalej úrovni, najmä konečná fáza filmu nás zavedie na cestu naprieč červou dierou a večným vesmírom, na ktorú len tak nezabudnem. Táto duchovná cesta pozostávala zo spektakulárnych vizuálnych podnetov, ktoré naplnili všetky moje očakávania. Aj keď na druhú stranu táto nezabudnuteľná skúsenosť si vyžiadala svojou daň vzhľadom na obmedzenie ľudského vnímania a chápania reality. Technicky dobre vyzerala aj tá komplexná konštrukcia či astronomické observatórium obklopené všadeprítomnými satelitmi, odkiaľ môžeme pozorovať nebeské úkazy a zachytávať rádiové signály vysielané z iných planét. Jodie Foster bola v tejto roli fantastická. ()

Zagros

Kontakt je klasickým mainstreamovým filmem ze žánru sci-fi. Atraktivní téma v podobě možného kontaktu s mimozemšťany, hvězdné obsazení, ve směs očekávaný příběh a dobře budované napětí z lehké nervozity a možná i strachu z neznámého, to jsou spolehlivé ingredience úspěchu. To nemyslím ale nijak špatně. Téma příběhu oprávněně buduje ve většině lidí zvědavost. Přeci jen je vesmír velmi rozlehlý a my jsme jej dokázali prozkoumat jen velmi zlehka. Jsme v něm sami? Nebo se někde nachází jiná civilizace? Jak jsme se vůbec ocitli na planetě Zemi? Stvořil nás někdo? Snaží se nás někdo kontaktovat? Jsme jen omezení a nedokážeme to pochopit? Otázek je spousta. Navíc se mi velmi líbil dobře podaný konflikt mezi vírou v Boha a vědou. Ono totiž není až tak důležité, kdo v co věří, když se budeme navzájem respektovat a snažit se pochopit druhou stranu. Základním kamenem je snaha o porozumění a jen tak se můžeme jako společnost a lidstvo někam posunout. Nakonec vlastně ani nezáleží, jestli ty mimozemšťany potkáme, nebo nepotkáme. ()

cold

Jeden z velice dobrých filmů o kontaktu z mimozemskou inteligencí. Skvělý scénář, který nespadává do typických představ o UFO, ale chytře vykresluje jejich podobu nepodobu. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)