Pee Wee, přerostlý chlapec se sportovním sestřihem, rtěnkou a scvrklým flanelovým oblekem, žije ve svém bizarním domově vcelku idylickým životem. Tedy až do chvíle, než mu někdo odcizí jeho nejcennější majetek: vzácné požární kolo. Okamžitě se vydává na zběsilou pouť ve snaze najít svou ztracenou lásku. Po cestě se spřátelí s nejrůznějšími podivíny, navštíví Alamo, ustojí děsivé halucinace a mnohem víc! (oficiální text distributora)

pepo

Debut Tiima Burtona ma potešil zhruba tak ako jeho tvorba za posledných desať rokov. Teda skoro vôbec. A občas sa na to naozaj nepríjemne pozeralo.Áno, mal to byť úlet. Ale vybalancovať sa to Burton naučil až v nasledujúcom Beetlejuicovi. 5/10 ()

Xmilden

Jedním slovem mě přepadl prvotní hysterický šok. Tohle že je film božského Tima? Pána temných příběhů? Ono to samozřejmě nakonec tak špatné není, jen jde o to přistoupit na režisérovy hrátky. Hlavní hrdina mi připadal jako magor. Prostě úlet v tom dobrém slova smyslu. Tímto filmem jsem si konečně doplnil poslední střípeček do mozaiky umění pana Burtona. Snad mohu prozradit že nejslabším kouskem byla Alenka v říši divů. 50% ()

juta

Pee-Wee si umí užívat život. Je to blázínek, který v mnoha ohledech může připomínat Mr. Beana. Akorát, že je více výřečný. Plyšového medvídka vyměnil za skutečného psíka, vlastní neskutečné množství hraček a místo minicoopera jezdí na červeném bicyklu. Už tady je možné se setkat s pár prvky, které se později objevily ve filmech Beetlejuice (chodba s černobílou kostičkovanou dlažbou) a Střihoruký Edward (způsob rozbití vajíčka). Pee-Weeho si zamilujete a i na ten chvílema otravný posměšek, který na začátku filmu dělal snad deset minut si zvyknete :-) ()

JohnnyD

Ak je Batman tlmený Burton, tak čo je potom toto? OK, každý nejako začínal. Pee-wee je jednoznačne najneburtonovskejší režisérov film, o tom niet pochýb. Našťastie podarilo sa mu tam prepašovať pár jeho trademarkov (skvelá snová pasáž s klaunmi), ale je toho málo. K samotnému filmu: Paul Reubens je strašný magor. A fakt to nemyslím v kladom slova zmysle, je to magor, ktorý robí grimasy a vôbec nie je vtipný. Uchechtáva sa ako retardovaný a poskakuje ako dement ... a navyše odmieta ponuku na rande s rozkošnou E.G. Daily! Dej je hlúpy a humor zväčša išiel mimo mňa. Skutočne ma zabavila iba záverečná pasáž s filmom s Jamesom Brolinom a Morgan Fairchild. Jednoznačne najslabší Burton, 60% dávam len kvôli skvelej Elfmanovej hudbe, občasným Burtonovým typickým motívom a hlavne kvôli sexy E.G. Daily (skvelá to speváčka). ()

playboxguest

Jak hloupý Honza s uzlíkem přes rameno do světa pro ukradené kolo vyrazil. Ze začátku ztřeštěná záležitost, připomínající svou stylizací třeba Cat in the hat, která mi zrovna moc nevoněla a říkala jsem si, zda to raději nevypnout. Ve chvíli, kdy ale Pee Weemu švihnou kolo a on se vydává jemu vstříc, nabírá film náhlé obrátky a do konce se v něm střídá změť méně či více zábavných scének, z nichž znatelně dýchá vyvíjející se Burton. Ve finále celkem zábavná taškařice, u níž nemůžu jít na čtvrtou hvězdu kvůli nevyrovnané zábavnosti jednotlivých situací. Celovečerní Beanové nebo Milionový závod pobavili víc. 60% ()

dr.horrible

Paul Reubens vyzerá jak skríženie Alana Cumminga a Roba Schneidera; je infantilný, retardovaný a na všetkom sa smeje. Ukradnú mu jeho milovaný bicykel a potom ako mu falošná veštica prezradí, kde ho má hladať, začína roadmovie, na ktorej narazí na množstvo viac, či menej ujetých postavičiek. Tie ale nepôsobia tak vtipne akoby mali; hlavne tí motorkári boli vyložene trápni a Twisted Sisters sa mi tiež nepáčili. Hudbu dostal na starosť neskorší Burtonov dvorný skladateľ Danny Elfman a aj ked je sama o sebe zvládnutá dokonale (hlavne ústredný motív pripomína klasické Elfmanove veci), vo filme pôsobí trošku iritujúco. Je jej tam totiž strašne moc, stále a nahlas, a to ešte umocňuje pocit, že pozeráte grotesku. Je to sranda, ale trvá to hodinu a pol. Stačilo by tak 15 minút. 50% ()

Webb

První Burtonův celovečerák. Zaměřením na diváka mi Pee Wee's Big Adventure připomněl Forresta Gumpa, jenže u Pee-Weeho jsem se teda bavil víc i přesto že má spoustu vad na kráse. Paul Reubens v roli retarda byl výborný, celým snímkem proplouvá střeštěnost a zábavnost. [6/10] ()

dzej dzej

První z podivních Burtonových maskulinních hrdinů na cestě za nalezením kola a sebe sama. Pee-Wee je dobrosrdečný blázen, který žije v domě plném Wallace+Gromitích zlepšováků. Svým osamocením a outsiderstvím upomíná na Mr.Beana, svými divokými mimickými kreacemi zase na tradici americké komiky. Fetišistický vztah k jízdnímu kolu je hybnou silou dílem pohádkového (putování po různých zemích, potkávání typizovaných (a moderznizovaných) postav - loupežníka, obra či čarodějnice), dílem road movie příběhu. Film na svých bedrech nese NEZAPOMENUTELNÝ Paul Reubens, přičemž mu pomáhá Burtonův smysl pro absurdní humor a skvělá hudba Dannyho Elfmana. První Burtonův přesvědčivý zásah do černého pak korunuje extrachytrá pointa... ()

Fingon

70% Dost rozporuplný film. Na jedné straně neuvěřitelně nesympatický hrdina, na druhé straně mnoho nesmírně zábavných scén. Za svůj první celovečerák se Tim stydět nemusí, ale lepší kousky teprve přijdou... ()

swamp

Prdlá Burtonova šílenost, ve které mě Pee-Wee zpočátku neskutečně sral. Jenže pár výborných a absurdních vtípků dokázalo mou pozornost udržet. Na celovečerní hraný debut to není špatné. ;) ()

Vitason

Bicykl je skvělá věc. Jinak by o něm Queen nezpívali. Je to první věc, která vám dá přes držku. Snad každý si vzpomene na nějakou tu hubu, kterou na kole hodil. Zároveň je to i laciný dopravní prostředek, který vám zlepšuje zdraví. Proto není divu, že Pee-Wee svoje kolo tolik miluje, ale to je teď pryč... Docela často se mi stává, že se k debutům svých oblíbenců (Tarantino, Coeni) dostanu až na závěr jejich filmografie. A rozhodně to není na škodu, člověk alespoň vidí, jak jeho oblíbený režisér začínal a jakou za tu dobu urazil cestu. Pee-Weeho velké dobrodružství je prvním celovečerním snímkem Tima Burtona a jeho rukopis je na filmu velice znát. Sice tu ještě nejsou Timovy temné, vizuální hrátky. Přesto je film se svojí barevnou mizanscénou po vizuální stránce zajímavý. Také je zde znát černý humor tolik typický pro tohoto umělce. Jenže tento černý humor je přebíjen hlavně tím infantilním, který do hry přináší sám Paul Reubens se svým chichotáním. Někdy to je vtipné, jindy zase ne, ale já osobně jsem se více bavil, než že bych se nudil. Některé odkazy na staré horory, projížďka Hollywoodským studiem a závěrečné sledování filmu jsou totiž neskutečně fajn. Film samotný je tak za 3*, ale za Elfmanovu hudbu přihazuji do hry čtvrtou hvězdu. ()

dopitak

Jedno nelze Burtonovi upřít: už tehdy měl (někdy obludnou) fantazii. Film je však příliš infantilní a narozdíl od postavy Mr. Beana není Pee-Wee vtipný. ()

Chrustyn

Nejpodivnější a v mnoha ohledech i nejděsivější film Tima Burtona s neobvyklou a na sledování hodně nestravitelnou postavou, která se vydává na divoký hon za svým ukradeným kolem. Opravdu podivný rodinný snímek. ()

Stanislaus

U prvního Burtonova celovečerního snímku mě nejvíce iritovala hlavní postava Pee-Weeho. V prvních minutách filmu jsem měl dokonce i chuť tento film vypnout, nicméně jsem chtěl vědět, jak se bude děj vyvíjet dál. A nepochybil jsem, alespoň ne úplně. Pee-Wee se chová celý film lehce jako dement, jeho výstupy byly občas mimo mísu a na vrcholu trapnosti, ale za to Burton vážně nemůže. Samotný příběh je ulítlý, ale to ničemu nevadí. Ostatní vedlejší postavičky jsou taktéž bizarní a místy na mě sálala ona typická burtonovská atmosféra z použitých kulis, či speciálních efektů, která je pro jeho další filmy více charakteristická. Zkrátka snímek, ve kterém se musí člověk hlavně vyrovnat s pošahanou postavou Pee-Weeho, jinak je to celkem ucházející filmařský kousek. ()

Natascha

Hodně lidí si založilo kariéru na to, že ze sebe dělali idioty, ale Paul Reubens tenhle přístup dovedl do extrému. Pee Wee je opravdu neskutečně protivný pablb, jeho ksichty jsou vtipné jen v minimu případů, naštěstí se občas objevil náznak normálního lidského jednání a myšlení (který ale zase hodně rychle zmizel...). Pravdou je, že ke konci už jsem netoužila po tom, aby mu někdo jeho milované kolo převálcoval tankem před očima, ale oblíbit si ho, to snad ani nejde. Je to škoda, protože tahle zběsile cáklá výprava na záchranu kola jinak překvapuje skvělým tempem a nápady (předpokládám a doufám, že je to zásluha Burtona a ne toho trouby Reubense, který se podílel na scénáři). Závěrečná honička v ateliérech Warner Bros a následné filmové zpracování Pee Weeho osudů jsou takřka geniální. Škoda, že do centra skvěle napsaného a zrežírovaného filmu byl dosazen jeden z nejnesympatičtějších hrdinů na zemi. ()

Ilicka

Burtonův hraný debut. Režisér teprve hledal svůj styl, (barevnost, divný hrdina, odkazy na Eda Wooda)... Já bohužel poměrně trpěla, nejsem si úplně jistá, zdali kvůli naprostým antipatiím k Pee-Weemu nebo kvůli iritujícímu dabingu. Ale projížďka studiem byla úžasná, stejně tak úvod z barevného domečku. ()

Othello

Kompilace epizod rozprostírajících se po celé škále rozpustilé debility, která je ovšem pospojovaná bezmála hororovým protagonistou, o jehož existenci jsem doposud neměl ponětí a který by se měl dle mě izolovat někam do stejného akvária jako Buffalo Bill z Mlčení jehňátek. Jeho neurotické uchechtávání na konci každé věty si hádám pak propůjčili tvůrci South Parku pro postavu Mickey Mouse. ()

codeas

Pee Wee je prostě dospělý dítě. Má rád hračky a svoje kolo, které je schopen nechat hledat a projet celou ameriku jenom aby ho našel a získal zpět. Není to typický film od Burtona,ale párkrát ve filmu je vidět jeho rukopis. Hudba je klasicky od Dannyho Elfmana. ()

ScarPoul

Za normálnych okolností, by sa mi tento film vôbec nepáčil a prvých 5 minút tomu aj nasvedčuje, lenže potom ako keby sa z počiatku nesympatického Pee- Weeho, stane sympaťak a vy si na jeho šialenstvo zvyknete. Začnete sa smiať a keď dojde na strhujúce finále - ktoré by som prirovnal príchodu Jaya a Silent Boba do Miramaxu - uvedomíte si, že sledujete síce film, ktorý spĺna všetky žánrové klišé amerického priemyslu, ale vďaka Burtonovi je krásne iný, aspoň v tom smere, že tu slovíčko klišé budete ťažko hľadať, aj keď sa tam nachádza. Príjemne som sa pri tom bavil a hlavne je to natočené s úžasnou ľahkosťou, ktorú umocňuje fakt, že tu sekundujú Twisted Sisters a Japonská Godzzila. ()

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů