Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic

(TV film)
  • Velká Británie Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson spolu s režisérem Chrisem Columbem a dalšími herci ze všech osmi filmů o Harrym Potterovi putují zpět do Bradavic a společně oslavují dvacáté výročí od uvedení prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Retrospektivní dokument Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic vypráví okouzlující příběh o natáčení prostřednictvím zcela nových rozhovorů s herci, zvoucí fanoušky na magickou cestu z pohledu první osoby na jednu z nejoblíbenějších filmových franšíz všech dob. (Magic Box)

Bordoshut

5/10 – Zas tak mě to neoslovilo. Harry Potter je jedna z mých nejoblíbenějších filmových i knižních ság vůbec, ale nějak nevidím důvod proč dělat hromadný pokec s hlavními představiteli po 20 letech. Provedení je nemastné neslané; ani se u toho nezasmějete, ani vás to nedojme. Některé zákulisní zajímavosti, peprnosti a klepy mě zaujaly, jiné nikoliv. Bylo fajn vidět známé tváře zase pohromadě v souvislosti s Harrym, ale tím to pro mne haslo. Ocenil jsem tak maximálně chemii, kterou mezi sebou ústřední duo dosud má, byla radost slyšet je konverzovat. Škoda, že se totéž nedá říct o ostatních mluvčích. Dohromady celkem nuda a zbytečnost. Pamatuju si, jaké kolem toho dělali haló, když to vyšlo, a přitom je to jen takový vlažný pokec plný superlativů. Vlastně bych mohl s klidem na duši zase jednou použít svoje oblíbené slovo – geniálničení. Dostalo se nám totiž hodiny a tři čtvrtě, ve které se herci a tvůrci vzájemně poplácávali po zádech, jací to jsou neomylně geniální pašíci, kteří doručili širému světu to, po čem každičký jeden tehdejší teenager ze srdce prahnul a udělali to faaakt dobře. Verdikt: "Docela nuda, kterou ale stojí za to vidět, pokud jste potterhead nebo tak něco." ()

Tereza_T

Harry Potter je mistrovským dílem a neumírající senzací jak ve filmové tak i v knižní podobě a ten, kdo si ho jednou pustí k srdci se ho už nikdy nezbaví. Je to jistota, kterou nám fanouškům přináší tahle série, jistota úniku do magického světa a jistotou se stala pro generace předemnou a stane se i pro další generace. Přinesl ale tenhle reunion po dvaceti letech něco nového co by změnilo a nebo nějak upevnilo můj vztah k sérii? Nepřinesl. Je to jen nostalgicky komentovaný recap všech dílů. Je to asi tak se všemi reuniony, které jsem kdy viděla a ani reunion nejmagičtější série pod sluncem nic magického nepřinesl. To, že si štáb a herci vybudovali za těch 10 let společné práce vztahy na úrovni rodinných vztahů je krásný a asi předpokladem k úspěšnosti a důvěryhodnosti celého díla, ale přeci jenom pro příběh a pro nás diváky jsou vztahy postav silnější než vztahy mezi samotnými herci a pár silných a hezkých slov pronesených na reunionu mě bohužel nezasáhlo skoro vůbec a to možná proto, že už jsem většinu z toho slyšela několikrát a při takovém opakování a vzpomínání to může působit až trochu nuceným dojmem. Já osobně věřím, že to vůbec nucené není a že vztahy mezi zúčastněnými jsou skutečně takové i mimo kamery, ale jednoduše řečeno mi to už nic nového nepřináší a mnohem víc jsem si užila samotný recap dílů ačkoliv je znám nazpaměť. Co mě dojalo bylo vzpomínání na zemřelé členy štábu a zestárnutí ostatních. Člověk si uvědomí, jak rychle ten čas pádí ačkoliv Harry Potter série samotná nezestárne nikdy. Nejhezčí část celé skoro dvouhodinovky bylo prvních 5 minut a pak když Robbie Coltrane okomentoval, že on odejde, ale Hagrid zůstane. A to je asi celá pointa, herci propůjčili svůj vzhled a talent a dali tak vzniknout postavám, které je předčili.  btw Rowlingová na reunion pozvána byla, ale ona a její tým odpověděli s tím, že archivní záběry z roku 2019 pro účely reunionu postačí, jen uvádím na pravou míru argumenty toho, jak se mohli opovážit ji nepozvat ()

higuain

Velká nostalgie, bohužel lehce poskvrněná tou směšnou kauzou okolo JKR. Je jasný, že tam všichni dokola budou opakovat, jak všechno bylo super, ono taky spousta těch věcí opravdu byla super. Ale když se tam např. Yates chlubil tím, jak zprasil finální souboj Harryho s Voldemortem, to už jsem začínal otáčet oči v sloup. Tak či onak je to povinnost pro fanoušky HP, která svůj účel splnila. ()

grogodil

Hodinu a pol sledujete zostárnutejšie tváre z Harryho Pottera, ako sa navzájom neustále tľapkajú po pleci a velebia a vynášajú sa do nebies, že sú ako rodina a prizvukujú, že aký zásadný, podstatný a nenahraditeľný bol každý jeden štek a ako by sa to to bez toho, alebo onoho herca rozpadlo a nefungovalo, lebo práve on tomu dal hĺbku a vystihol to a bez neho by to nebolo tak úchvatné a že natáčanie s tým, alebo oným hercom bolo pre každeho z toľkých dovodov to najlepšie v kariére. Prdlajz. Milión ďalších hercov by tomu vtisklo svoj osobitý xicht. Kecy, ako všetky iné promo rozhovory... Halda až príkro sladkých rečičiek, ktoré sú tým viac gyčové, čím viac sa snažia tlačiť na sentimentálnu strunu. Jasné, chápem, že na stretávke pri ohliadaní sa o každom len v dobrom (a o mŕtvych zvlášť), ale tak po hodine to už prestáva byť nostalgické a začína byt otravné počuť od piateho herca to isté "šokujuce" priznanie, že za desať rokov filmovania pri tej ságe dospel/zostarol/umrel a spriatelil sa s celým štábom a ten, alebo onen mu je ako otec/brat/ujo/dedo/spriaznená duša a pod. Nič viac. Ako nostalgický komentár pre skalných fanúšikov to ujde, no inak je informačná pridaná hodnota nula bodov a nebudete o nic moc múdrejší na konci, než na začiatku. Vlastne, kecal by som. Zistil som pri sledovaní, že umrela Helen McCrory minulý rok, čo ma zamrzelo, ale skôr v súvislosti s nastávajúcim finále Peaky Blinders, než pri spomínaní na Harryho Pottera. ()

kajas

Loni Přátelé, letos Harry. Literární a filmový fenomén stvořený J. K. Rowlingovou nedávno oslavil neuvěřitelných 20 let od premiéry prvního filmu. Do televizního speciálu přijali pozvání tři herci, bez kterých by to nešlo, fanoušci se samozřejmě mohli těšit také na představitele vedlejších rolí a na další tvůrce. Když bych měla porovnávat tento reunion s už zmiňovaným speciálem Přátel, Přátelé budou těsnými vítězi. Proč? HP speciál se sice vyhnul nezábavným vsuvkám s celebritami a podivným rozhovorům s fanoušky z různých koutů světa, na druhou stranu působí těch sto minut trošičku staticky - většinou si ústřední trio "jenom" povídá na pohovce a sem tam si na natáčení zavzpomíná někdo jiný. V Přátelích jsem si našla více silných momentů, jako bylo předčítání některých scén znovu po letech. Přesto se ale jedná o příjemnou podívanou, která žádného fanouška nezklame. ()

dyfur

.......a kde ostala J. K. Rowling-ová ?.....je ostuda,že ju nepozvali......len priemer - Harry Potter mňa zaujímal len prvé tri časti..... ()

M.i.k.e

miluju Potterovskou ságu,ale tady sem si připadal podobně jako Rupert Grint,když říká,že to není tak dávno aby byla potřeba retrospektiva.Inu je a není,nicméně vzhledem k tomu,že mám poctivě nakoukané všechny bonusové materiály a dokumenty,tak mi tohle vzpomínání nic navíc nepřineslo.Tedy krom toho,že mě to utvrdilo v tom si všechny díly znova pustit a konečně si přečíst i knížky.Což vlastně není úplně málo...60% ()

Vyhy

Přidal bych více herců, méně záběrů ze samotných filmů a spíše více bych ukazoval, co se dělo za kamerou, a bylo by to dokonalé. Jsem rád, že jsem mohl být součástí od prvopočátku...nostalgie ve mne zarezonovala. ()

Nach

Příjemné, neurážející ohlédnutí za Potterovským, desetiletým putováním s ústředními i vedlejšími herci. Zaznělo mnoho zajímavostí. Vše bylo maximálně taktní, naplněno přátelstvím a dobrými vztahy, jakoby žádná zlá krev na natáčení přítomna nebyla (víme ale také o opaku). Trochu mě mrzelo, že autoři nebyli odvážnější a nesdělili nějaké pikantnosti, které by odhalily i problémy, s nimiž si museli tvůrci pohrát. Prostě něco, co jinak není ve filmu vidět ani slyšet. Místo toho 80% času se komentuje něco, co již je dávno známo. Přesto ale mírný palec nahoru. 70%  ()

shyster

Tohle je ta pravá nostalgie. Ačkoliv nejsem hardcore fanoušek Pottera, na filmy se rád podívám. A zde je ta nostalgie podána velice dobře. O mnoho lépe než u setkání herců ze seriálu Přátel. ()

Streeper

Bylo hezké vidět herce ze série, jak vzpomínají na natáčení Harryho Pottera a jak navštěvují kulisy. Občas byl znát ten tlak, že něco bylo vyloženě nahrané, že jim nakázali, řekněte tohle a řekněte tamto. To se dalo čekat, u Přátel to nebylo nic jiného. Nejvíce mě bavily scény s Helenou a Danielem, to jsem se nasmála nejvíce a taky pěkně zvládli situaci s J.K., protože i když s ní nechtějí mít kvůli jejím výrokům nic společného, pořád je to ona, kdo všechnos tvořil, takže jí nemohli jen tak vynechat a vymysleli to dobře. ()

Rocky88

Moje drahá polovička je potterhead, logicky jsme tedy museli na tuhle vzpomínkovou akci koukat. Nemůžu říct, že bych byl nucen - sám jsem byl zvědav na zajímavosti z natáčení, protože ačkoliv se nejedná o nijak převratné dílo, HP je jedním z důležitých pilířů filmového průmyslu. Ať se to někomu líbí nebo ne. Bohužel těch zajímavostí moc nebylo, natož těch o efektech (přiznejme si ale, že v tomhle ohledu není HP sága ničím zajímavá. Má však výhodu ve svém stáří, protože některé efekty byly vytvořeny za pomocí zmenšenin a dalších triků, které se dnes řeší už pouze přes modré pozadí a CGI). Zbytek je pouze o jednotlivých přátelských a platonických vazbách mezi jednotlivými protagonisty a jelikož já potterhead nejsem, nostalgie mi tu nic neříkala. Také neustálé plácání po zádech (mnohdy nezasloužené) a přeříkávání scénáře moc dobře nepůsobilo. Zábavu do tohoto dokumentu přinesla HBC - při každém její slovu jsem se musel smát. Z tohodle se určitě dalo vytřískat víc. ()

dubinak

Nádherná retrospektiva a ohlédnutí za koncem jedné kouzelné éry, která mnohým změnila život. Už od začátku dokumentu bylo vidět, že je to pojaté hlavně s citovou vložkou, která má v tomto případě velké slovo. Já velké finále této série zažila ve svých 14 letech a tak se nemůžu přímo řadit do té pravé Potterovské generace, nicméně jsem nesmírně vděčná, že jsem alespoň s filmovým zpracováním mohla vyrůstat. A možná, že právě díky tomuto filmu mi bude do smrti připadat, že vyrůst nikdy nemůžu a kousek toho dítěte ve mně zůstane navždy. Není rok, kdy bych vynechala Potterovský maraton a nepovažovala ho za plnohodnotnou formu eskapismu. A tento dokument uzavírá celý rámec tohoto globálního fenoménu s naprostou lehkostí, duchaplností a láskou. Přesto, že ani jednoho ze tří protagonistů už jsem od dob Harryho asi neviděla v žádném filmu, kde by mě chytli za srdce, považuju toto herecké trio hlavně za lidské bytosti, které vzdaly tu nejvyšší možnou oběť pro filmový průmysl a nechaly si tak změnit navždy život. Nestačí mi na to slova. Oko opravdu nezůstalo suché. ()

cubajz

Příjemná nostalgie, je zároveň fajn vidět herce po takové době ve známých kulisách a slyšet je vzpomínat. Trochu mě zamrzelo, že to bylo v duchu "vše dobré, na špatné už se zapomnělo". Prostě jsem čekal více pikantních historek z natáčení a toho opakování, jak jim to všem změnilo život a jak to bylo úžasné už bylo na na konci taky moc. Ke kauze Rowlingová se raději nebudu vyjadřovat, vidím za ní velký nevděk studia a tvůrců, zasloužila si tam být ()

Martrix

Samozřejmě to bylo dojemné. Jak taky jinak, když se po letech sešli lidé, kteří k sobě měli velmi blízko. A jak taky jinak, když u toho mohli být diváci, pro které je tento fenomen víc, než je pár fantasy filmů. Troufám si říct, že význam Harryho Pottera jak pro čtenáře, tak pro diváky, překonává jakýkoliv jiný fantasy příběh a to včetně Pána prstenů. V případě této série se povedlo snad úplně všechno. Od skvělého castingu a výběru režiséra, který výrazně ovlivnil jak bude kouzelnický svět vypadat, přes volbu dalších režisérů a změny oproti knižní předloze, po důstojné zakončení v ten správný čas. Tento dokument žádné zásadní nové informace nepřinesl a nejspíš to ani nebylo tvůrčím záměrem. Dost možná jde jen o marketingový tah, který má oživit brand. Přesto bylo příjemné u toho být a nejspíš se přidám k mnoha lidem, kteří si hned zítra pustí film. Ta kontroverze ohledně výroků Rowling, resp. hlasité nesdílení jejich postojů většinou herců, je v tomto kontextu nedůležitá...bylo evidentní, že tohle setkání bylo zacíleno spíš na herce a režiséry. Nezmiňovala se ani skvělá práce kostymérů, trikařů... . Kdo má v hlavě mozek, dokáže docenit jak úžasný svět Rowlingová stvořila. Až se zdá být neuvěřitelné, že je to práce jednoho člověka. Pokrytectví a pomýlenost, která teď vládne především na západě, jednou skončí. O době kdy bylo moderní vymýšlet si nová pohlaví a sexuální orientace, si budou vyprávět leda vysloužilí transvestité, ale knihy o Harry Potterovi budou číst miliony dětí pořád. ()

Pajky3

Nostalgie je potvora a tady funguje. U Harryho Pottera jsem vyrůstal, nejdříve u knížek a později i u filmů, a obojí mám rád. Takže jsem si tohle ohlédnutí nemohl nechat ujít. Jediný, co mi přijde divný je neúčast JK Rowling. Vím, proč ji nepozvali, ale nechápu, že tam v tom případě museli dávat archivní záběry. Buď bez ní nebo s ní, ne? Sice se to ke konci už začínalo opakovat, ale mlha před očima se tvořila snadno. ()

campix

Takhle by Reuniony měly vypadat. Je tady všechno pro fanoušky, ale také pro ty, které Harry Potter zas tolik nechytil. Dá se jednoduše doporučit všem. Vrací se spousta známých tváří, včetně ústřední trojice. Jenom JK Rowling je kvůli aktuálnímu dění bohužel upozaděna, takže tady tvůrci ustoupili, což je trošku škoda. Jinak asi nemám výtek. Vše je doplněné o filmové záběry a také spoustu zajímavých historek z natáčení. Je vidět, jak bylo pro studio důležité postarat se o kvalitní zpracování knižního bestselleru, a tak jak se vyvíjela kniha, tak se také měnili režiséři, kteří lépe seděli do jejího stylu. Hezké pohlazení pro někoho, kdo s těmito filmy a vlastně ústřední trojicí vyrůstal. Velmi povedené. ()

necisty

Jako asi jim to nedalo tolik práce, jak jsem původně očekával, že se s tím vyhrají. Klidně mohly vzniknout hodiny nových rozhovorů, setkání více než jen třeba 3 lidí současně atd. Jen já jsem z Harryho tak posraný, že to stejně splnilo svůj účel a dal bych 5 hvězd i kdyby tam jen Daniel hodinu dělal stojky. Ale pravda, že ti tři asi zažili něco, co po stránce filmové, kamarádské a rodinné, co žádné jiné děti nezažijí. Ale to, že jste nepozvali samotnou JKR vám nikdy neodpustím, to je vážně ubohé! ()

Doldus

Nejsem až tak horlivý fanoušek série ani předlohy, nicméně nepřizvat Jo bylo trochu divné i mně. A možná, že jsem cynik, pesimista či rovnou edgelord, ale některé srdceryvné výstupy (zejména ústřední herecké trojice) mi přišly trochu přehnané či na sílu. Naštěstí to zachraňovali navrátivší se herci vedlejších postav, z nichž nejvíc mi učarovali Jason Isaacs, Helena Bonham Carter či legendární Ralph Fiennes. Hezká byla i vzpomínka na již zesnulé, která byla zpracována s citem a úctou. ()