Katastrofický / Thriller / Drama / Dobrodružný / Akční

USA, 1996, 113 min

To byly časy, když ještě Jan de Bont uměl točit a naprosto zaslouženě byl považován (byť jen na chvilku) za jednoho z nejlepších akčních režisérů vůbec. Twister je brilantně vyvážený mix zdravé nadsázky, skvělé akce a nějaké té romantiky navrch. Rodinnou atmosféru bez problémů obstarává velice zručně poskládané herecké osazenstvo, jemuž dominuje civilní dvojice Bill Paxton, Helen Hunt. Vizuální efekty jsou ohromující (létající kráva je legendární), stejně jako zvuková mixáž. Závěrečná scéna s gigantickým vírem je absolutně strhující. Klišé a lehká šablonovitost se nám samozřejmě v takovémto letním hitu vyhnout nemohou, ale pokud jich je přiměřeně, pak není problém. A Twister je přesně ta krásná, lehká a příjemná komerční zábava pro široké divácké spektrum.(2.8.2006)

Naprosto paradni oddechovka, ktera jede od samyho zacatku do konce aniz by nekde zastavila, takze to je vlasne jedna velka honicka. Navic je pribeh zajimavej a originalni, tornada a vse okolo jsou trikove zpracovany perfektne a herci jsou super, skutecne jim verite tu jejich radost a nadseni. Na 5* to sice o fous neni, ale na film se vzdycky rad kouknu.(4.4.2008)

Výborný katastrofický film s Helen Hunt tak ji neznáme. S Billem Paxtonem se dobře doplňují. Vizuální efekty jsou opravdu na vysoké úrovni a ničivá tornáda, která pohlcují vše možné vypadají jako ve skutečnosti. Takových to "uvěřitelných" katastrofických není moc - Twister mezi ně však určitě patří.(15.9.2007)

Tenhle film mam rád, pokaždý když je v tv tak se na něj musim podívat. Je skvěle natočenej, má spád a ani na chvilku nenudí, pořád se tam něco děje a ten nápad se sledováním a stíháním tornád je originální a ještě suprově zpracovanej. Dvě hlavní role by asi dokázalo zahrát víc neznámých herců, ale známá herecká tvář potěší a ještě film pozdvihne, ale to co se mi na tomhle filmu líbí nejvíc jsou triky, na svojí dobu jsou geniální a realisticky natočený, všechny ty tornáda, který ničej na co přijdou, lítající domy a krávy, který letěj kolem a bučej, teda nevim jestli to bylo chtěný, ale třeba ty létající krávy byly i vtipný. A i když to znám, tak jsem byl napnutej a to jsem to viděl už asi popátý(11.6.2005)

Tehdy v devadesátých v kině byl pro mě Twister super zážitek .. a tak nějak to ve mně zůstalo dodneška. Zpětně sice vidím, jak je všechno přímočaré, jednoduché a jasné, ale tak to má v akčňáku být - ti hodní jezdí ve veselých barevných autíčkách, ti úpatní a proradní v černých .. a proti všem se kroutí prvotřídní rozvířený bad ass. Tempo je svižné, akce napínavá, což je De Bontova asi jediná silná stránka .. auta a busy poletující vduchem, to by mu šlo (s loděma už je to horší). Vztahová zápletka je taky vcelku klasická a předvídatelná, ale to jen aby moc nestála v cestě, a spolu s nenucenými a často vtipnými dialogy vyplnila nezbytné klidné pasáže. Všechny postavy okolo jsou mile rozmanité, ale nevyhnutelně mezi nimi vyčnívá Helen Hunt, která jako vždy působí svěže a přirozeně .. a je prostě kouzelná, i když je špinavá a vzhůru nohama. Jindy pohodová a uvolněná Jami Gertz si svoji upjatou městskou puťku s přirostlým telefonem střihla taky parádně - ''Víš, když jsi mi vyprávěl, jak se honíš za tornády, myslela jsem, že je to jen taková metafora.''(24.6.2010)

• - V Industrial Light & Magic dali dohromady kratičkou ukázku k Twisteru. Šlo o minutový záběr, studio ho vidělo a řeklo: „Ok, tohle chceme natočit.“ V té době ještě nebyl k filmu hotový žádný scénář. [Zdroj: Kinobox.cz] (Bioscop)

• - V jedné scéně do automobilu hlavních hrdinů narazí cisternový kamion s logem společnosti Benthic Petroleum. Jde o stejnou společnost, která zaměstnávala postavy snímku Propast (1989) Jamese Camerona. (D.Moore)

• - K výrobě větru v některých scénách byl použit motor z Boeingu 707. (SidneyP)