Katastrofický / Thriller / Drama / Dobrodružný / Akční

USA, 1996, 113 min

Twister mě příjemně překvapil. Navíc je to natočeno takovým stylovým devadesátkovým vizuálem. Herecky velmi dobré, takové přirozené projevy, fajn postavy. Nejlepší Dustin hraný P.S. Hofmanem, ten opravdu řádil. Trikově mě to taky překvapilo a celkově nemám prakticky moc co vytknout, krom snad nereálnosti, kterou ovšem nejsem schopen posoudit s ohledem na téma filmu a jednání postav. Navíc dobře fungují vazby mezi postavami, i emoce fungují slušně a vše podporuje hutná atmosféra, která nedává moc oddechu. Tohle je prostě požitek tak jako tak, viděno prvně. 10/10(27.7.2013)

Twister se může hrdě řadit k jednomu z nejlepších katastrofických filmů všech dob a zároveň i nejlepším filmům 90. let. Poté, co Jan de Bont vnesl jisté žánrové prvky do jednoho z nejlepších akčních filmů 90. let, Nebezpečné rychlosti, i zde v Twisteru vlastně vypráví romantický příběh s ustavující žánrovou scénou vzniku heterosexuálního páru v závěru, ale to vše na pozadí buď autobusu, který nesmí zpomalit pod 50, jinak vybouchne, nebo přírodní katastrofy, která bourá vše, co jí přijde pod "ruku"._____ Už úvodní titulky jsou vysokou ukázkou sebereflexivity stylu, žánru, kinematografických dějin a mediálnosti - poté, co twister zničí ústřední jména protagonistů, dávaje najevo, že nezáleží na jejich hvězdnosti, řiká nám tím, že jde výhradně o atrakce - film spadá "pod" kinematografii atrakcí. Navíc Twister byl jeden z prvních amerických filmů tykajících si s akčním (sub)žánrem, který stavěl akci jako takovou výhradně na zvukových efektech, do žánru začleňoval podvratné prvky v podobě humoru splývajícího s romantickými pasážemi a bořil schémata tím, že nechal proletět krávy, ale domy nechal v závěru stát. Geniální, nedoceněný film, který je z odstupu významnějši, než se na první pohled zdá. Těch 5* není za to, že Twister je posledním dobrým De Bontovým filmem, než spadl do bahna průměrnosti či sračkoidnosti, ale společně s Titanicem nejprogresivnějši biják 90. let, který je chytřejší, než si jsou mnozí připustit.(17.7.2007)

Čože? modré hodnotenie? Pre vrchol De Bontovej tvorby? Odviazal sa tu ešte viac ako pri Speede, priniesol krásne vizuálne efekty a tým vznikla klasika 90tych rokov. Dokonca to myslím produkoval Spielberg. Bohužial podobne ako pri Speed vznikla dvojka, ktorá potenciálnu sériu zabila. Znovu podarená dvojka ústredých hrdinov, podobne ako Bullock s Reevesom si sadli aj Hunt s Paxtonom. Teším sa na ďalšiu reprízu.(25.8.2009)

Bill Harding se chce nechat rozvést s manželkou Jo, pracovat jako usedlý televizní meteorolog a užívat si poklidný život slušně vydělávajícího Amíka. Není však pouze zmanipulován svou novou přítelkyní psychologičkou Melissou? Setkání s Jo za přítomnosti větrné smrště totiž v Billovi probouzí dlouho potlačované pudy. Zase má duši kluka, který pronásleduje tornádo, z vědeckých důvodů se vrhá do jeho víru a hlavně cítí, že znovu naplno žije.(5.10.2009)

Ve své době špička katastrofického filmu, dnes příjemné upomenutí na to, že v daném žánru jde tvořit i tak, aby se divák necítil podceňován nebo regulérně urážen schématickým patriotickým patosem s průměrnými efekty a přehrávajícími nebo přímo dřevěnými herci. I když jde stále o zábavu bez hlubšího smyslu, v Twisteru všechno funguje tak jak má, a proto stále stojí o třídu výš než Day After Tomorrow (a o straigt-to-DVD a televizních počinech, které máme zejména v okurkové sezóně to "potěšení" vídat o víkendových odpolednách, radši ani nemluvím). Zásluhou sympatické hlavní dvojice je nezpochybnitelná sedmdesátka povýšena na osmdesátku, a je nutné poznamenat, že jde zřejmě o poslední dobrý film Jana De Bonta:)(27.3.2011)

• - Pojmenování přístrojů se senzory Dorothy je nárážkou na stejnojmennou postavu z filmu Čaroděj ze země Oz (1939), která je do země Oz přenesena právě tornádem. (Elyon)

• - Zvuk tornáda byl vytvořen pomocí velmi zpomalené nahrávky velbloudího sténání. (SidneyP)

• - Natáčení probíhalo ve městech Ponca City, Ames, Wakita, Boone, Eldora, Guthrie, Maysville, Norman, Pauls Valley, Rippey, Waurika, Whitten v USA a v Boltonu v Kanadě. (willy1)