Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

martins

Ve své době společně s následujícím Thunderballem jasně vrchol možností pro tvůrce Jamese Bonda, na pouhý náklad $3milionů, vydělal neskutečných $124.9m a v Americe jej shlédlo 50.6 milionů diváků, což překonal jen následující Thunderball a nasadil laťku pěkně vysoko... ()

Stanmi

V třetím filmovém dobrodružství čeká agenta 007 James Bonda (Sean Connery) obtížný úkol a to překazit plány bohatého magnáta, geniálního zločince a milovníka zlata Aurica Goldfingera (Gert Fröbe)... Goldfinger je bezesporu jeden z nejlepších a nejznámějších filmů, jaké kdy byly o Jamesi Bondovi natočeny. Důvodů proč tomu tak je, může být hned několik. Tím prvním je určitě samotný James Bond v podání Seana Connery, který pro hlášku nebo ránu nejde daleko, ale také Auric Goldfinger ztvárněný skvělým Gertem Fröbem, který je Bondovi úctyhodným protivníkem a je rozhodně jeden z nejikoničtějších bondovských záporáků. Dalším trumfem filmu je bezesporu Bondovo nové auto - legendární Aston Martin DB5 se všemi technickými vychytávkami jako je vystřelovací sedadlo nebo zabudované kulomety. Samozřejmě nechybí ani bond-girl v podání Honor Blackman, která však boří obecné mýty o Bondových ženách, protože nejen, že většinu filmu vystupuje jako pomocnice Goldfingera, tak také nemá vůbec žádný problém se s Bondem i poprat. K tomu je třeba ještě připočíst opět skvělou hudbu Johna Barryho a také legendární ústřední píseň v podání Shirley Bassey. Goldfinger tak nabízí tu pravou bondovskou zábavu se vším všudy a byť se pár chybek najde (např. pár nelogických situací v ději), tak je to pořád skvělý a zábavný film. ()

eMeMko

Bond č.3. Goldfinger drží standart kvality předchozích dílů. Opět skvělý 007 v podání Seana Conneryho, opět povedené akční sekvence, opět překrásná bondgirl a opět kvalitní napínavý příběh. Co zde je však navíc je perfektní Gert Fröbe jako hlavní zloduch, a také to, že snímek staví více na vtipnou notu, což rozhodně není na škodu. Finální hodnocení: možná nejlepší bondovka se Seanem Connerym. ()

blondboss

No nechýbalo veľa a napálil by som plný počet hviezd, ale predsa len v porovnaní s novodobými filmami som tu postrádal lepšie efekty a je vidieť, že film trošku pohltil zub času. Goldfinger je však jednou z najlepších bondoviek, pri ktorej som sa nenudil a ktorá má (podobne ako aj ostatné prvotné bondovky) neopakovateľnú atmosféru 60-tych rokov, na tú dobu zaujímavé vynálezy oddelenia Q a takisto charizmatického Bonda v podobe Seana Conneryho. Bond girl ma tu veľmi neuchvátila, ale naopak záporák bol pre zmenu veľkým plusom tohto snímku. V rámci akčného filmu toto možno považovať za ozajstnú klasiku. 80 % ()

Osvícený

Mám za to, že v dnešní Hollywoodsko-Marvelovskou akcí prosáklé kinematografii postrádá smysl, snažit se objektivně zhodnotit tuto jednu z nejstarších a nejlepších Bondovek, přesto si však i dnes své fanoušky rozhodně najde. Můj problém byl ten, že jsem už před zhlédnutím Goldfingera měl hlavu plnou Craigovek, takže jsem nebyl s to najít v něm zalíbení. Pravdou je, že popcorn konzumující divák se na něj dnes dívá s úsměvem, ať už posměšným, či nostalgickým. Já, coby příslušník generace jedenadvacátého století z něj úplně nestříkám, ale uznávám, že velmi předběhl svou dobu, už kvůli Seanu Connerymu bych ho nemohl nemít rád, a snažím se dokonce nedělat do toho, že když šikmooký bouchač házel svůj kobouk na sochu v golfovém parku, bylo jasně vidět že hlava sochy byla už předtím oddělená, a ani do toho, že když letadla spouštěla plyn na vojáky, tak ti se položili na zem, jako na lusknutí prstů. ()

Jorge4005

Film Goldfinger by se spíš měl přejmenovat na Bondovo Libido. Protože přesně to zachránilo světovou ekonomiku. Nevěříte ? Přesvědčím vás. V první recenzi jsem vyzdvihl Bondovo přeříznutí nepřítele ale tady to jde na úplně jinej level. Bond je totiž sám v zajetí pana Goldfingera a jeho pravé ruky Pussy. Goldfinger bohužel udělal fatální chybu protože Pussy je sexy čubina a ty by se neměli bez dozoru potloukat okolo Bonda. Pussyin cílem je rychle z bohatnout jenomže Bond jí dá něco mnohem lepšího. Ano jeho penis. A ta si to s ním natolik užila že Goldfingerovi plány vyzradila americké vládě kteří se na Golfingerův útok na Fort Knox připravily.( Jeho plánem bylo odpálit zlato ve Fort Knox menší atomovkou aby byli radioaktivní a tedy bezcenné což by způsobilo pád ekonomiky) Vraťme se ale na začátek. Bond si užívá v hotelu v Miami a dostane úkol sledovat Goldfingera přitom svede jeho společnosti. Což si Goldfinger nenechá líbit a zabije ji. Divákovi je to solidně u prdele protože tu postavu nezná ale zas o jednu sexy čubinu na světě méně což je vždycky škoda. Proč tohle hlavně zmiňuji ? Protože tato událost zapříčinila nejhorší část z filmu která kdyby tam nebyla možná bych hodnotil plným počtem. Během Bondova sledování Goldfingera se přidá někdo další sestra mrtvé společnice která se chce pomstít. Ano z ní to debilně a je to debilní. Kvůli ní Bonda chytí a ona zřejmě zemřela rukou japonské tlustého sumo kloboučníka protože potom se tam už nevyskytuje. Další věc která trochu trochu snižuje kvalitu je záporákovo vyzrazení ďábelského plánu. Na tom by nebylo nic špatného přece jenom tohle je klasika kterou většina novejch filmů jen kopíruje. Jenže Goldfinger ho vyzradí partě gangstrům kterým dluží peníze a navrhuje jim aby se k němu přidali a vrátí jim 10x tolik. Což většina lidí přijme krom pana Sola. Což pan Goldfinger akceptuje vrátí mu zlato co mu dlužil a odvezl pár kilometrů od svého sídla kde ho pak zastřelil. Přitom ostatní gangstery kteří zůstal v sídle i také zabil jedovatým plynem. Záporáci si to holt chtěj dělat asi těžší nebo fakt nevím. Takže proč jim svůj plán vyzrazoval kvůli divákům v kině ? Zbytečně kompletní plán vyzradí později Bondovi takže celá scéna působí o to zbytečněji. Během Bondova věznění svým šarmem okouzlí Pussy. A ta nemůže odolat jako když bratr co vidí svoji nevlastní sestru zaseklou v pračce. Na závěr oceňuji solidní tempo zatím nejlepšího záporáka a bond girl nebyla zbytečná. Zatím 4 ale možná při opětovném puštění změním názor. ()

PetraMishka

Třetí Bond - poprvé úvodní píseň použitá v titucích, poprvé Aston Martin a jako protivník pašerák Goldfinger, který nerad prohrává a nemá problém se zbavit kohokoliv, kdo mu stojí v cestě. A jeho plán na zbohatnutí rozhodně nebyl špatný. ()

Pisoarec

Všechny Bondy jsem tedy zatím neviděl, ale pokud jsou alespoň z poloviny tak kvalitní, jako je Goldfinger, tak to budu muset asi velmi rychle změnit. Všecko tu štymuje. Od úvodní skladby Shyrley Basey, kterou jsem si prozpěvoval snad ještě týden po shlédnutí, až po závěr, který je sice poměrně přehnaný, nicméně u 007 není přece nic nemožné a i tlustý Goldfinger se může protáhnout malinkým okénkém v letadle. (Pravda, ono ho to jaksi vcuclo, takže proc ne....) No a slušná porce vtípků, akce a soubojů činí z celého filmu solidní dílko, na které je radost se dívat. Krom toho Sean Connery je vážně elegán... ()

kanalek

Conneryho Bond ve své nejlepší době a určitě jedné z nejlepších Bondovek.Tady už je všechno v pořádku.Skvělej padouch Goldfinger se svým zlatým rolsem a věrným sluhou Odjobem.I Aston už je tu v celé své kráse. ()

sAreOn

Moje asi nejoblíbenější bondovka. Poutavý příběh, nezapomenutelný Connery a Frobe. A nesmím zapomenout na Oddjoba, který je jeden z nej záporáků :D aneb muž s buřinkou rullez ()

kishi_SO

Goldfinger oproti Pozdravom stratil na dynamike a pozeratelnosti. Je to pre mna sklamanie, pretoze Bonda som zacinal mat velmi rad. Ale Bobo (Oddjob) zo svojim klobukom zahnal chmary. ()

Alex71

Jeho jméno je Bond ...James Bond. Sean Connery ve své nejznámější a nejslavnější roli. Guy Hamilton se ctí přebral zahřátou židli po Terenci Youngovi a natočil snad nejlepší bondovku všech dob. V Goldfingerovi všechno klape a během 112 minut vůbec neomrzí. ()

Gynekolog007

Velká klasika! Tenhle díl nemá žádnou slabinu. Connery tady tu taky hodně hlásí(Goldfinger: Krásné zvíře(kůň), že pane Bonde? Bond: Z lepšího chovu než jeho pán(Goldfinger); Bondgirl: Líbíte se mi pane Bonde..už dlouho se mi někdo tak nelíbil... Bond: A co s tím tedy budeme dělat??? a mnoho dalších hlášek). S Chobotničkou a Žiješ jenom dvakrát asi můj nejoblíbenější díl. Btw. ten bezvadnej Aston Martin co umí měnit SPZtky, vypouštět kouřovou clonu, má vystřelovací sedadlo, automatický zbraně a neprůstřelný skla chci taky!!! :-) ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)