Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Pierre

S nějakým temnějším nebo napínavějším pojetím jsem se mohl rozloučit velmi brzo. Ale neva, důležité je, že jsem se dobře bavil. Konečně tady máme nějakého pořádného hlavního záporáka s celkem originálním a zajímavým plánem. A má ještě lepšího poskoka, se kterým bych se opravdu nechtěl potkat. Akorát ten Bond je zase nějaký pasivní a zasáhne až na úplném konci. Zas na druhou stranu je to, ale velký šprýmař. Celý film hází hustý hlášky a Connery je prostě formát. Horší je, že Bond-girl je tentokrát nesympatická a nepěkná. Jinak ale dobrý film. AKTUALIZACE 2022: Pro mě start tradičního Bondovského schéma, Goldfinger je první klasický Bondovský zaporák a přece zajímavě netypický...kdo by to do toho tlouštíka řekl. A ten poskok je prostě bezvadný!!:D Souhlasím sám se sebou, že Bong girl je ale tentokrát ještě slabší než obvykle (:D) ()

numi

Tenhle snímek strašně stárne a Oddjob se svým kloboukem mi s odstupem času připadá spíše komický - je to takový pan Tau na druhé straně barikády... ;o) To je však omluvitelné, neboť nelze předpokládat, že si film udrží technické kvality po čtyřicet let. Na druhou stranu však není omluvitelné to, jak byl proveden "útok" na základnu Fort Knox. Ať již jde o absolutní absenci vzdušných sil na ní, ignoranci vůči přeletu cizích letadel či omdlévání vojáků sekundu poté, co jim třista metrů nad hlavou vypustilo letadlo (v plné rychlosti letu!) malou dávku plynu. Je to prostě absurdní, neboť to dělá idiota z diváka či z posádky letadla - záleží na tom, ve které části filmu se nacházíte. Totéž se dá říct o závěrečné přestřelce, která mi v porovnání s tehdejšími válečnými filmy přijde také odfláknutá. Ale je to bondovka, takže se na to musím dívat z jiné stránky. Bond je Connery a je výborný, Goldfinger je sympatický protivník, Oddjob zajímavý poskok a Pussy Galore krásná "bondgirl". Takže tři hvězdy. [květen 2006] ()

kaylin

První bondovka, kde se konečně objevuje Q a nějaké ty vychytávky, které dávají filmu nový náboj. Nutno říct, že jako kluk jsem tohle měl hodně rád. Jenže v tomhle filmu je toho mnohem víc, co na sebe poutá pozornost. Kromě skvělého záporáka je to i jeho sluha se smrtící buřinkou, no a samozřejmě i pozlacení obětí. Krásně děsivé. Nepamatuji si všechny bondovky a myslím, že jsem jich v minulosti opravdu viděl dost, ale tahle mi v paměti jednoznačně zůstala. Myslím, že i to svědčí o jejích kvalitách. Některé scény a prvky se opravdu vryjí do paměti. ()

RAiken

Milý pane Bonde, Jamesi Bonde, tady jste skutečně trefil do černého, respektive sbalil jste tu pravou Bondgirl, neboť tenhle snímek je pravděpodobně ten nejlepší, kterému jste zapůjčil své velectěné jméno. Váš ctěný šarm zde vyplul ve své jedinečné kráse a dokonce jste získal sebeironizující pohled na svou osobu. Konečně jste se mohl měřit s protivníkem hodného Vašeho génia a grácie a porvat se s ním o hodnoty nejvyšší. Nemohla Vás zastavit ani nabroušená hrana klobouku pravé ruky ďábla a nechal jste nás dokonce nahlédnout pod pokličku svých citů a pozvolna jste se na začátku nechal unášet svými emocemi, toť tak krásná poloha Vaší osobnosti. Poprvé jste ohrnul nos nad úžasnými vynálezy pana Q a s šarmem sobě vlastním jste zničil veškeré jejich prototypy. Konečně jste tak po dvou pokusech získal vlastní tvář, která nás bude doprovázet ještě dobrých 50 let. A za to Vám děkuji, pane Bonde a posílám chladivou sklenku Martini. Ano, tak jak ji máte rád, protřepanou a nemíchanou... ()

Marw

Sean Connery jako Bond: 4,5 hvězdy, bondgirl: 3,5 hvězdy, Záporák Auric Goldfinger a Oddjob: 5 hv. Technické spracování: 4 hv., Dojem z filmu: 5 hv Průměr: 4,4hv. ()

swed

Až v tomhle filmu se James Bond stal kompletním 007. Nejznámější a v něčem i nejpovedenější bondovka, která je plná ikonografických scén a všeho, co je dnes považováno za "Bondovské". Přibyla plnohodnotná titulní píseň, Q dostal více prostoru, byl představen Aston Martin a především se do hry dostává nadsázka a komiksovost. TOP 10 BOND ()

MATADOR

Třetí bondovka má všechno, co divák od takového filmu čeká - proradného záporáka, skvělého Bonda, akci, hodně šílený plán a hlavně správné Bondovi vymoženosti. Tohle bylo hodně dobré, změna režiséra pomohla. ()

Thomassi

Sean Connery má v tomto díle nezáviděníhodné nepřátele. Jeden miluje zlato až tak, že se ho nebojí použít k zabití, druhý tasí nebezpečný ocelový klobouk, a navíc je to obr jako prase. Ovšem není nic, s čím by si 007 neporadil. Jedna z těch lepších ranných bondovek. Stylová, napínavá a vzdělávací. Dozvíte se, jak udělat Fort Knox. ()

Derek

najlepšia bondovka s connerym má všetko čo má správna bondovka mať. napätie, humor, akciu, sexy bond girls a hlavne dobrého záporáka s diabolským plánom. klasika. ()

L_O_U_S

Jak se tak začínám těmi bondovkami prokousávat, nabývám dojmu, že první kusy v sérii vynikají především naivitou – i pokud vezmu v potaz, že je to jenom film, tak všechno vypadá nesmírně snadně, od nabalení něžného pohlaví (tahle Bond girl mimochodem vůbec není hezká) až po vloupání se do Fort Knox. (948., 19. VI. 2014) ()

higuain

Čekáte, že budu mluvit? - Ne, pane Bonde. Očekávám, že zemřete. Nejlepší auto, legendární píseň i záporák. Nemám úplně jasno v tom, která Bondovka je nejlepší, Goldfinger je však jeden z velmi horkých kandidátů. ()

Aleee89

Tak dalo by se to shrnout v jedné větě, jako u mě asi každá bondovka, ale trochu se rozepíšu... Krásní chlapi (ehm, teda chlap - Sean Connery), hezké ženy - to je zase něco pro pány a k bondovkám to prostě patří. Akce (i když ve srovnání s dnešními bondovkami by se o tom dalo polemizovat), sem tam vtipná scéna. Protože u filmů hledám dokonalý příběh, který mě dostane, a jsem nadšená, když jsem díky filmu zmítaná emocemi, bondovky u mě nikdy nebudou patřit k oblíbeným filmům. Ano, podívám se, protože se to na správného filmového fandu sluší a patří, ale nijak si je neužívám a znovu se na ně asi sotva podívám... ()

kajas

Konečně bondovka podle mého gusta. Zákeřný Goldfinger a jeho poskok s vražedným kloboukem jsou Bondovi zdatnými soupeři. Velkou pochvalu zaslouží také tuze pěkná titulní píseň. ()

major.warren

Goldfinger je zcela revoluční Bondovka. Uzavírá rozjezd dobrodružství James Bonda a nastoluje novou kapitolu, kdy se z agenta 007 stává nedílná součást filmové kultury. Geniální zloduch (Auric Goldfinger), jedinečný ďábelský plán, věrný sluha Odjob (zabiják s buřinkou), vychytávky pana Q (zejména legendární Aston Martin DB5), nádherná hudba Johna Barryho, skvostná úvodní píseň, krásné Bond girls (zejména Honor Blackman) a šarmantní Sean Connery po třetí jako James Bond. Goldfinger zřejmě navždy zůstane kultovní záležitostí a nestárnoucí klasikou, nejen díky svému budoucímu vlivu na značku 007. Je to fenomén, který definoval Jamese Bonda na filmovém plátně. Když se mě někdo ptá, jak má vypadat Bondovka, posílám ho na Goldfingera. 100%. U mě to nejlepší hodnocení. ()

Eldrick

Nejlepší bondovka vůbec. Nezapomenutelná je díky Astonu Martinovi, golfové partii (na tom samém hřišti se před pár lety hrálo British Open) se záporákem Goldfingerem - jehož měl původně hrát Orson Wells (i tomu by ale Sean určitě nakopal prdel a snadno ho přehrál) - a hlavně díky nejlepšímu představiteli Bonda - sirovi Seanovi Connerymu. ()

kagemush

Řekl bych ,že nejzásadnější díl.Alespoň pro mě udal tón pro ostatní pokračování na dlouho dopředu,v podstatě až do Brosnana. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)