Ray Kinsella (Kevin Costner) žije se svou manželkou a malou dcerkou na vlastní farmě v Iowě. Vede spořádaný rodinný život a pečlivě se věnuje svému hospodářství. To se však změní ve chvíli, kdy k němu začne v kukuřičném lánu promlouvat tajemný hlas. Ray si obsah sdělení vykládá tak, že má na svém poli zbudovat baseballové hřiště. Jeho bláhovému nápadu se nejprve všichni vysmívají, on je však odhodlaný naplnit svůj životní sen. Za podpory své milující manželky se mu podaří přeměnit kukuřičné pole v hřiště, na němž se sny dokážou změnit ve skutečnost. Na jeho hřišti se zjeví slavní hráči baseballové historie včetně legendárního „Bosého“ Joea Jacksona (Ray Liotta), který už je ale dávno po smrti. Tajemný hlas s dokončením hřiště ovšem neutichá a promlouvá k Rayovi znovu. Tentokrát ho donutí vyhledat slavného amerického spisovatele Terrence Manna (James Earl Jones), který mu nakonec pomůže porozumět významu poselství a odhalit účel jeho hřiště. Poetický snímek se v roce svého uvedení setkal s vřelou diváckou i kritickou odezvou a byl nominován na Oscara ve třech kategoriích včetně té nejprestižnější za nejlepší film. Snímek si dokázal získat srdce řady diváků svou magickou atmosférou, v níž se mísí minulost s přítomností a povzbudivým poselstvím o odvaze jít za svým snem. (Česká televize)

mikhail

Na pochopenie filmu je potrebné byť pravdepodobne veľkým v fanúšikom baseballu, preto radšej nehodnotím. P.S. Pomo to tiež dobre popísal. ()

Kouzelnik7

Tento film jsem dokázal ocenit až po druhém zhlédnutí. Takže komu se napoprvé nelíbí, tak aT si dá pár let odstup a zkusí to napodruhé. U mě to vyšlo dokonale. ()

george82

Aneb jak si splnit svůj sen ať už je jakýkoliv a možnost vrátit se do dětských bezstarostných chvil. Film tak jemně provází celým tím zázrakem tak nenuceně až člověka šimrá po kůži mráz. Moc pěkný. ()

MirkaP

Tenhle film jsem viděla poprvé v 90. letech a nepochopila jsem ho. Po 20 letech jsem mu dala znovu šanci (přece už o baseballe vím víc), ale i tak mě jeho poetika naprosto míjela. ()

PlayEasy

Poetický, citový a krásný příběh. Tentokrát nečekejte žádné napětí či závěrečný velkolepý zápas. Tento film si vystačí se svou neobyčejnou obyčejností. Jak už jsme zmiňovali, krásný film o hřišti, na kterém se plní sny. Doplňuje to kouzelná hudba Jamese Hornera, výkon Jamese Earla Jonese a skvělé rozloučení Burta Lancastera. Nejdříve hodnocení kolísalo, ale potom přišel skvělý konec, který nás nejen hodně zaujal, ale také nám "vysvětlil" všechny scénky, které jsme předtím vůbec neodcenili a vyzdvihl tento snový snímek na 5*. 85% ()

ostravak30

Poetické filmy mám velmi rád. Poetické filmy s příběhy jedinců pak ještě více. Byl to zajímavý film. Vlastně jeho začátek, který sliboval něco víc. Velké činy pro mnoho lidí. Přitom scénář je dost dobrý. A taky hudba. Ale kromě Kevina Costnera byli ostatní nepříliš výrazní a závěrečné rozuzlení nebylo příliš duchaplné vzhledem k problémům, kterým měla rodina čelit. A že jsem shlédl dost filmů, kde ústředním motivem byla návštěva anděla, hlasu shůry nebo něčeho podobného. Film také asi více ocení milovníci baseballu. Ale pravdou je, že se slzou v oku musím konstatovat, že je škoda, že se podobné filmy netočí i u nás. Takové ty s vyšším poselstvím než desítky bezduchých komedií. ()

JosefTomas

Hodně těžko zařaditelný snímek, který mate tělem a opět u něho platí, že čím míň o něm víte, tím větší šanci má schopnost vás zasáhnout nepřipravené. Je totiž rodinnou oddechovkou, co je však každým okamžikem mnohem víc drámem o uvědomění. Je nenápadným fantasy, co působí pohádkově. Je tak castingově trefné, aby utáhnul velký biják, a přesto zůstává komorním do poslední minuty. Je sportovním filmem a vlastně není. Je... možné takhle pokračovat téměř pořád, neboť scenáristicky je to místy sice nedotažená, ale kreativitou vykupující, bomba. Mít na režijní metě někoho zkušenějšího, než byl v té době Robinson a který na můj vkus točí až příliš šablonově (jeho režijní taktiku prokoukne dle mého i nezkušené oko), mohlo Hřiště snů atakovat plnou palbu. Takhle zůstane jen milým zjevením, u něhož člověk sice na chvíli opět uvěří na zázraky, ale stejně pak dříve či později pochopí, že těch met se mohlo nakrást o trochu víc. 90% ()

Plague.

Na tento film bych asi musel být Američan nebo alespoň milovník baseballu, takhle mi opravdu připadl o ničem a přitažený za vlasy. ()

benyy

Dlho som tento film ignoroval, ale uffff. Oslava pre tych, co ziju svoje sny. Zivot je prilis cenny na to, aby clovek zabudal na svoje sny. Priznam, ze kila patosu, ale tak nebezpecne namixovaneho, ach jaj. UZASNE! ()

DanielaE

Omylem jsem si pustila film, který splňuje všechna tři kritéria, proč bych si si ho příčetná nikdy nepustila: a) sentimentální b) hraje tam Kevin Costner c) je o baseballu. A ano, je to sentimentální film s K.C. o baseballu. Hvězda za Jonese a Lancastera. ()

pollstro

V mých očích Field of Dreams nabízí až moc přehnaně pohádkový příběh, který je neuvěřitelně přeslazený a za každou cenu se snaží dojmout a zahřát u srdce, což je v samotném výsledku velmi odrazující, až nepříjemné a především nepřirozené. Zároveň se veškeré dění děje ve prospěch celého příběhu, prostě jen tak, z ničeho nic a bez jakéhokoliv vysvětlení, hlavně jen aby se vyřešila současná zápletka a mohlo se v klidu pokračovat dál, směrem k srdcervoucímu a dojemnému finále, které je od samotného začátku velmi snadno předvídatelné, takže se ani jeho význam plně neprojeví. To samé platí i pro chování postav, které neustále na něco reagují a musí podstupovat proces rozhodování, aniž by věděli, proč tak vůbec činí, nedokáží nic z toho vysvětlit, jednoduše to tak v daný moment cítí a taktéž tak učiní, bez náznaku jakéhokoliv vysvětlení. Přitom je Field of Dreams pěkně natočeným filmem, nabízející vcelku příjemný lidský příběh plný několika životních situací a okamžiků, které dokážou předat divákovi jistý vzkaz, který si následně je schopen něco z celého filmu vzít, viz například zahozený vztah mezi otcem a synem a následné vyčítání, nebo že sny se mají plnit a že se dokážou proměnit ve skutečnost. Kromě kouzelné a mysteriózní hudby Jamese Hornera si upřímně nedokážu vysvětlil zbylé nominace na Oscara, které jsou pro mě obrovskou záhadou. Velmi typická role pro Kevina Costnera, který je těmito sladkými příběhy a postavami jdoucími si za svými sny doslova přitahován. Osobně si nemyslím, že tématika baseballu je mimo americký kontinent nezáživná, ve finále to tvoří pouze podklad pro celý příběh, tudíž to není ani tak odrazující a nudné pro nenáročného diváka, ale za to ten kýčovitý, lehce plynoucí příběh bez náznaku vysvětlení a logiky, je obrovským a těžko snesitelným problémem, který bohužel nelze přehlížet a ignorovat. "If you build it, he will come." ()

Tomigun

Jestli nějaký film přesně vystihuje pojem "Americký sen" je to právě tento. Máte vnuknutí ! tak na co čekáte "Just do it". Možná že se snímek až přehnaně točí jen kolem Baseballu, ale stačí si vzít svůj celoživotní sen a dosadit si ho. Vznikne vám poeticky naladěný příběh člověka a snu. Snu o místě, kde ještě jednou můžete udělat to co vám v životě uteklo mezi prsty. Pokud chcete tohle dílko hodnotit, musíte nějaký sen mít. Pak už narazíte jen na pár vad na kráse a taky to, že v naší kotlině asi nepochopíme co může pro člověka znamenat Baseball. Za mě 85% ()

mathes

Film, který je vlastně úplně o ničem a nic se v něm nestane... přesto, nebo možná právě proto je moc krásnej. ()

COWBOY86

Je to pekné, milé, ale nieje to úžasné, a trošku to je Americké, (do konca velmi Americké), Costnera mám rád a imponuje mi myšlienka filmu - ,,Toto predsa môže byť nebo". *** ()

mseet

Až moc pohádkový příběh o baseballu a splněných snech. Trojice Costner, Liotta, J. E. Jones hrají moc dobře, určitě stojí za to vidět. 65% ()

vancho

Tí, čo sú starší, možno už vedia, čo je kríza stredného veku. Život zdanlivo plynie vo vybehaných koľajniciach a človek má pocit, že má urobiť niečo dôležité. Farmár Ray (Kevin Kostner) si myslí, že to dôležité je postaviť baseballové ihrisko. A všetko, čo robí, keď ho stavia, ho vlastne privedie k tomu, čo je v živote dôležité. Rodina. Urobiť niečo nezištne popri zarábaní si na živobytie. Byť oporou pre druhých. Niektorým sa môže zdať byť príbeh trochu limonádový, ale mňa mrazilo pri tom: "If you build it, he will come". Pre mňa najlepší herecký výkon Kevina Kostnera. Nemám rád baseball ako šport, ale z filmu si človek urobí dobrú predstavu, akú hrá úlohu v kontexte amerického života. ()

Nekdojiny

Bál jsem se, že to bude jen další hloupý americký rodinný film, ale tohle dámy a pánové je jako sbírka poezie a Leadership-book v jednom! ;) ()

Hřiště snů se dočká televizní adaptace

Hřiště snů se dočká televizní adaptace

16.08.2021

Streamovací služba Peacock ve spolupráci s Universal Television plánuje uvést moderní televizní verzi klasického fantasy dramatu Hřiště snů. Příběh farmáře, který se pod vlivem zvláštních úkazů… (více)