Pán a pani Smithovci

Akční / Dobrodružný / Thriller / Romantický

USA, 2005, 120 min

Příjemná akční komedie, na kterou byli od začátku kladené příliš vysoké nároky. Čekala se akční řežba a přitom se tu většinu času jen mluví. Mezi Bradem Pittem a Angelinou Jolie funguje skvělá chemie a kam to nakonec vedlo už teď všichni víme. Doug Liman ukazuje, že akci i tu omáčku kolem zvládá s přehledem a já už se teď jenom těším na jeho JUMPERa.(29.8.2007)

Čekal jsem úplnou hovadinu, takže jsem ve výsledku celkem spokojený. Nejsem jediný, kdo to zmiňuje, ale jiskření mezi sexy dvojkou Brad Pitt a Angelina Jolie skutečně funguje a film sám se o něj dost opírá. Vyrovnává tím nedobrý dojem z vcelku chudého scénáře, jenž nedokáže z atraktivního námětu vytěžit dostatečné množství absurdně komických situací ani řízných dialogů a tak se Mr. & Mrs. Smith stávají podívanou poněkud stereotypní. Nudu potom musí rozhánět spousty přestřelek. Doug Liman se od dob Agenta bez minulosti v režii drobátko polepšil, tudíž se na jeho moderně (leč trochu uměle a strnule) pojaté akční scény dívá dobře. Trochu bych však čekal, že takový film bude mít větší drajv a bude podán napínavěji - v Limanově díle se akční manželská dvojka jen stále špičkuje mezi neutichající střelbou a samotný děj přešlapuje na místě, načež je ve finále naprosto nesmyslně utnut. Smithovi jsou tak místo blockbusterového akčňáku jen lehkou podívanou na jeden večer, mně to ovšem stačí. 60%(1.11.2007)

Angelina a Brad jsou atraktivní sólo a co teprve v páru a přiznávám, že pohled na jejich tělesné schránky neurazí. Jenže, a řikám to nerada, jsem tu viděla všechny možné akce, jen ne herectví. Angelině museli "nalepit" slzu, když truchlila za manžela, jinak se z její tváře nedalo vyčíst, že by jí to snad i bylo líto a Brad zase stále používal jeden jediný úsměv a na mě dělal dojem, že ho to celé příliš netankuje. Škoda, že málo prostoru zbylo pro Vince Vaughna, protože ten svých pár štěků zúročil naopak velice vydatně. Příjemný relaxační bonbónek, ale Swingers se vám povedli víc, pane Limane.(28.7.2005)

• Morien

Dva úhly pohledu mi přijdou roztomilé (tedy trochu roztomilé). Za prvé: Film je podobenství, tedy na základě vnitřní analogické struktury opisuje a hodnotí skutečnost. Za druhé: Nějaký snílek si řekl, že chce Butche Cassidyho a Sundance Kida nechat přežít, a tímto si splnil sen. A dál už si jenom představuji ty paparazzi fotografie skutečných manželů, jak kráčejí nějakou ulicí a vedou kolem sebe hrozen skutečných dětí, a jsem z toho celá naměkko.(13.12.2014)

Nemám nejmenší problém dát téhle taškařici šticu. Pro mě nádherný exemplář lehké letní zábavy - na nic si nehraje je vtipný, sexy a i když bych nepoužil slova chytrý - rozhodně není nijak zvlášť degradující. Brad i Angelina si to museli královsky užívat - a jak víme z bulváru, nejspíš ve všech smyslech slova :) - oba působí uvolněně a krásně jim to spolu štymuje. Liman nezapře své zkušenosti z prvního Bourna a všechny akční scény mají punc prvotřídní kvality (přičemž nejlepší je podle mě ruční férovka, aneb intermezo mezi přestřelkou a sexem), i když tu poslední bych možná raději vystřihl, zas až takový nadhled po mě nechtějte. No a co je na snímku nejlepší? Vtip, hlášky a některé dialogy - poslední scéna z manželské poradny mě definitivně ujistila, že cokoli nižšího než 70% si Smithovi nezaslouží.(31.8.2007)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 43. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Okrem iných herečiek boli do role pani Smithovej zvažované aj Cate Blanchett a Eva Green. (Fabrinka)

• - Natáčelo se od 5. ledna do 22. dubna, 12. srpna do 31. října 2004 a od 14. do 18. března 2005 v Kalifornii, New Yorku, Coloradu a v Itálii. (Varan)