Slon

Slunečný den v areálu americké střední školy. Kamera sleduje pár chlapců i děvčat, kteří se míjejí na trávníku, na hřišti, na nekonečných chodbách školní budovy. Všichni působí uvolněně, sebejistě, možná dospěleji než jejich rodiče. Mají jména - John, Alex, Eric, Carrie -, ale na nikom z nich nespočine kamera tak dlouho, aby kolem něj vyrostl příběh. Nic zdánlivě nenapovídá tomu, jakým hrůzným dramatem vyvrcholí den. Ostatně i ono drama je zachyceno jakoby z odstupu: žádný obraz paniky, žádné výkřiky zděšení, jen záblesk překvapení v očích těch, jež jejich dva spolužáci bez emocí kosí výstřely.
Gus Van Sant pojal drama, jež se odehrálo ve škole v Columbine jinak než Michael Moore ve svém oscarovém dokumentu. Víc než sociopolitické souvislosti ho zajímá, co asi se dělo v myslích těch slušných a kultivovaných mládenců, kteří se rozhodli dát světu za vyučenou povražděním nevinných lidí a skoncovat s vlastním životem. Nehledá vysvětlení, je si vědom, že řetěz příčin je složitý. Bajka praví, že každý slepec líčí slona podle části jeho těla, kterou ohmatal. (oficiální text distributora)

ondey

Známe to. Gus Van Sant nevypráví, pouze vstoupí jednoho dne do školy a sleduje. Událost téměř nekomentuje. Ano ano, je to tak. Dosáhl tak nádherně skličující "atmošky":). Jedno je však podivné. Malého komentáře se dopustí sledujíc dva mladé deviantní vrahy. Jejich zvrácenost znázorní malou homosexuální aférkou ve sprše, o čemž (pokud vím) historie pomlčela. Vzhledem k orientaci režiséra to malinko nechápu. Každopádně v celkovém hodnocení se na to dá zapomenout, uznávám. Atmoška je atmoška, vítěz je jasný :)) ()

JohnnyBoy

Čtyři hvězdičky ze čtyřech hvězdiček dávám za atmosféru, kterou Van Sandt tvoří pomocí dlouhých nedramatických záběrů. Hvězdička, kterou prostě dát nemůžu je za to, že ten skvělý nápad prostě pohřbil tím, že se do těch dvou kreténů bohužel pokoušel nějak proniknout... ()

miki68cz

Tak tohle je teda nářez. Díky některým komentářům jsem to nečekal a možná to bylo dobře. Tak syrovou pravdu a studenou takřka realitu by čekal málokdo. Gus Van Sant natočil film, který se staví jako realita a to je právě ono. Bez emocí, bez pozlátka bez amerického klišé. Výstřižek z každodenního života, jen s tím rozdílem, že tento výstřižek, útržek a malou časovou výseč si lidstvo za klobouk budoucnosti určitě nedá. Super dokument, skvělá filmařsko - novinářská práce, výborná kamera, neuvěřitelné herecké výkony všech kdo tam hráli. Jak je možné, že nikdo nepřehrává, jaktože všichni hrajou přirozeně ????????????? Šílenost, bojím se dát pět hvězd aby si někdo nemyslel, že takové jednání schvaluji ale tak to není, dávám je za odkaz aby se podobná situace už nikdy neopakovala a celé lidstvo se z tohoto poselství poučilo navždy. Tenhle film si zařadím do filmografie, ten za to stojí. ()

monikka87

Pripájam sa k tým, ktorým toto poňatie Columbine nevoňalo... Rozvláčne filmy znesiem, ale tu ma tie opakované dlhé minúty prechádzok študentov po prázdnych chodbách školy iritovali. Na druhej strane použitie pohľadu viacerých osôb sa mi páčilo... čo z toho, keď nebolo využité lepšie - neviem, podľa mňa "postavy" konali v momente tragédie zvláštne. Van Santov pozorovací zámer s touto citlivou témou nebol zlý, bohužiaľ prevedenie nevyšlo. ()

epoh

Popravdě - všechno, co předchází masakru, začne kolem 50 minut trochu zavánět nudou, ale pak padne první výstřel, v divákovi se krve nedořeže, a po zbytek filmu člověk jen trne, běhá mu mráz po zádech a má tendenci odvracet oči, jako kdyby tím ten masakr chtěl odvrátit. ()

Prubner

Jak by řekl Cimrman: lidstvo potřebuje pionýry slepých uliček. Někoho, kdo prozkoumá terén a řekne: Tudy ne, přátelé ! Tak takovým pionýrem je v případě tohoto filmu Gus Van Sant. Je jasné, o co mu šlo: zachytit normální nudný provoz ve škole, kde se nic neděje a každý den je to jen nudná pruda. Ale když to trvá hodinu, tak je to fakt moc. Scénář neexistuje, spíš se mi zdá, jako by Sant každému herci řekl: Tak, teď přejdeš tuhle dlóóóuhou chodbu, pak vejdeš támhle do té místnosti, celou ji projdeš a vejdeš na druhou, ještě delší chodbu a tu zase celou přejdeš, vyjdeš ven a půjdeš přes dvůr, a neboj, já půjdu s kamerou pořád za tebou. Takové scény pak poslepoval dohromady a film je na světě. Jako experiment je to možná zajímavé, ale bylo by to lepší, kdyby to bylo tak o polovinu kratší. ()

Hank

Gus Van Sant mě tentokrát moc nepřesvědčil, narozdíl od jiných jeho filmů jsem mu to zde moc nežral. Prostě věděl co chce natočit a jak, ale ničím nepřekvapil... ()

jafuska

toto byl opravdu otřesný film, ne že by byl hrozně natočený, ale chladnokrevné zabíjení nevinných lidí, nejvíce mě vyděsilo, jak úplně s chladnou tváří začaly střílet a žádné emoce, jestli se toto děje na amerických školách, běžně, tak jsem ráda, že tam nežiji, vřele doporučuji, ()

Romeroo

Elephant má silný závěr, závěr který bohužel přechází v realitu dnešních dní…atj. neskutečně nevypočitatelné chování dnešní mládeže, která má sklony k agresi a násilí…jinak je Elephant neskutečně nudným filmem…chápu, že záměr byl natočit normální den studentů a zkontrastovat ho tím finálním masakrem…ale já si nemohu pomoct, mě to prostě málem unudilo k smrti…37% ()

Marcus.das

No ja nevim na me to teda moc dobre nepusobilo:( sice kompozice byla vazne delikatni (proto ty 2*), ale jinak nic-chybel mi tam pribeh nebo cokoliv, cemu by mel clovek od zacatku venovat pozornost. skoda no... ()

han.ci

Film stojí za to díky těm posledním pár šokujícím minutám, jinak to byl celkem zmatek, nuda, opakované situace.. Ale za originalitu a silný zážitek na konci 3*. ()

Born2BeAlone

Velmi ožehavé téma donutilo Van Santa obléct tak tlusté rukavice, že se mu nakonec nepodařilo snímek vůbec uchopit. Elephant mi nic nového neřekl ani neukázal (ale třeba ani nechtěl) - to, že při masakru přišla o život různorodá skupinka lidí (outsideři, nadaní, populární, šprti), jsem předpokládal a dlouhé nicneříkající pasáže už chvílemi nudily. Mnohem zajímavější by byla analýza důvodů, které vedly (a vedou) k podobným zrůdnostem. Jinak než nemastně neslaně to ve výsledků dopadnout nemohlo. Chování Bennyho je ovšem výborný vtip, tomu říkám jít proti proudu. ()

bachacek

Poslední dobou jsem měla náladu na takové ty okouzlujíci postavy, co se trošku brodí ve sračkách. Gus Van Sant mi v takových chvílích vždycky udělá radost. Elephant mi sednul a neřekla bych, že to je "dobrej film, až na tu odtažitost," ale spíš kvůli ní. Sedí to, Gus ukazuje stereotypy a cokoli se stane divák předem čeká: 3 holčiny se spolu odeberou na záchod, zamknou se v kabinkách a místo močení se ozvou zvuky zvratek, naducaná studentka se srůstajícím obočím odmítá nosit šortky na tělák a naštvanej homosexuál sestřelí ředitele školy ze zadu a nezastaví ho ani hrdinský černoch. K tomu ty dlouhé záběry jednotlivých postav, jak prostě jdou, chodbami excelentně vybrané střední školy. A repetice, Nic nového. Je to život a Gus Van Sant nejde moc do hloubky, ale v tom to možná taky je. Kdyby měl Eric červenější rty, Johnovi nebyly vidět odrosty a Alex trochu zhubnul v obličeji, tak možná dám i plnej počet. ()

Ostra

Bohužel se to moc snaží těžit z události samotné. Je to prostě jako kdyby vám někdo pustil záznam ze školních kamer. Nebudete říkat, že vás to nebavilo, nebudete moc protestovat, že je to roztahané nebo zbytečně nevýrazné. Prostě se na to budete dívat jako na záznam. Já říkám, že to všechno ale nesvědčí o kvalitě filmu jako takového. ()

Hjuud

Snímek to byl zcela jistě interesantní, nicméně snesl by vyšší míru emocionálního koloritu. Zajímal by mě osud a životní příběh hlavních antihrdinů, nicméně to by film musel být vystavěn úplně jinak... inu, vlastně by se asi muselo pak jednat o zcela jiný snímek :-) Taková zajímavá jednohubka, která mi sugerovala originální zážítek, nicméně ke konci jsem zaznamenal presenci mírné deziluze. Mám proto ambivalentní pocity a dávám čisté 3* ()

MiD

Pokud by se jednalo o dokument, poukazující na jednoduchost sehnat (v USA) zbraně, vyburcovat své nejhlubší pocity a jít vystřílet školu, možná by to mělo větší význam. Takto mi to připadá jako nedotažené do konce. Film je opravdu velmi studený. Když pominu nekonečně dlouhé pasáže, kdy kamera zabírá chůze jednoho kluka, na konci čeká a překvapí mrazivě studená "vyvražďovačka". Suma sumárum, beru to spíše jako dokument, který rozdmýchá diskuze na téma "legální držení zbraně v USA". Ale po filmové stránce dávám jenom 2*. ()

Deathproof

Rozhodne neodporúčam tento film labilnejším osobám, ktoré mávajú depresie a nenávidia ľudí okolo seba. Inak som dosť tŕpol pri tej kamere zo začiatku, no nakoniec sa mi to zdalo celkom cool, no film to však v mojich očiach nezachránilo, asi na to treba mať určitú náladu. Šokujúce to síce bolo, no aj tak som nezachytil tú „message“, skrátka, neviem čo tým chcel autor povedať. ()

mangui odpad!

Čekal jsem hodně a nedostal jsem nic... Hodina nudy, kdy poznáváme lidi, který dva maníci v posledních pár minutách odprásknou... Dlouhé a nic neříkající záběry kdy jeden týpek jde po chodbě a to je vlastně celý (takovýto záběr trval třeba minutu a režisér nám podobnou věc nabídl několikrát) nebo příšerně dlouhá scéna, kde hlavní střelec hraje na klavír... Sakra k čemu to tam bylo??? Tady jde jasně vidět rozdíl mezi estonským Klass... Zatím co oba jsou řekněme pro nemainstreamové publikum, tak Klass dokáže zaujmout příběhem (dal jsem mu 4*), ale zde mě krom posledních minut a dvou "vtipných" scén (Týpek co si fotí střelce místo aby utkal a holky co se jdou po jídle vyzvracet) nezaujalo vůbec nic ()