Slon

Slunečný den v areálu americké střední školy. Kamera sleduje pár chlapců i děvčat, kteří se míjejí na trávníku, na hřišti, na nekonečných chodbách školní budovy. Všichni působí uvolněně, sebejistě, možná dospěleji než jejich rodiče. Mají jména - John, Alex, Eric, Carrie -, ale na nikom z nich nespočine kamera tak dlouho, aby kolem něj vyrostl příběh. Nic zdánlivě nenapovídá tomu, jakým hrůzným dramatem vyvrcholí den. Ostatně i ono drama je zachyceno jakoby z odstupu: žádný obraz paniky, žádné výkřiky zděšení, jen záblesk překvapení v očích těch, jež jejich dva spolužáci bez emocí kosí výstřely.
Gus Van Sant pojal drama, jež se odehrálo ve škole v Columbine jinak než Michael Moore ve svém oscarovém dokumentu. Víc než sociopolitické souvislosti ho zajímá, co asi se dělo v myslích těch slušných a kultivovaných mládenců, kteří se rozhodli dát světu za vyučenou povražděním nevinných lidí a skoncovat s vlastním životem. Nehledá vysvětlení, je si vědom, že řetěz příčin je složitý. Bajka praví, že každý slepec líčí slona podle části jeho těla, kterou ohmatal. (oficiální text distributora)

Fryštok

Natočit film o masakru na škole vyžaduje v první řadě notnou dávku přemýšlení o tom, jak by se takový film dal natočit. Bohužel režisér Gus Van Sant v tomto směru žádné výraznější mentální úsilí nevynaložil. Vznikl tedy chladný, nezáživný, nepropracovaný, amatérsky natočený a hlavně zcela zbytečný film, který nepřináší žádnou uměleckou (ani žádnou další) hodnotu. ___________ Polovinu filmu sledujeme pohyb různých studentů napříč a v okolí školy, přičemž film může navozovat dojem, že se k tématu masakru bude vztahovat pouze z pohledu obětí. Taková tvůrčí volba by sice měla za efekt vytvoření poměrně plochého filmu, ve kterém by si divák o pachatelích musel vše domýšlet (hlavně odpověď na zásadní otázku: „Proč?“), ale v rukou schopného tvůrce by se dala zhmotnit do funkčního díla. Takový postup ale Gus Van Sant nezvolil, poněvadž v druhé polovině filmu již přijde řada na pachatele a jejich konání před útokem. Zde je odhaleno kardinální selhání funkčnosti filmu, které spočívá v totální tvůrčí rezignaci na jakékoliv propracování psychologie těchto dvou zásadních postav (takže se stejně odpověď na zásadní otázku nedozvíme). Gus Van Sant staví jak oběti, tak i pachatele do stavu permanentní apatie, který má za následek vytvoření dokonalého nezájmu diváka o kteroukoliv z postav ve filmu. _____ Jinými slovy, pachatelé jsou filmem vykresleni naprosto stejně jako oběti; není mezi nimi vytvořen žádný větší rozdíl, co se jejich prokreslenosti týče. ______________ Slon je ale pro mě stále zajímavý film. Gus Van Sant tu primitivnost vyvolaných zvířecích pudů uvnitř pachatelů v podstatě přenáší na film samotný, který je stejně primitivně natočen, napsán i zahrán - podobně jako bylo stejným primitivním způsobem zavražděno třináct obětí na Columbine. __________ Jinak film bere v potaz jen minimum známých faktů o průběhu útoku na Columbine. Většinu nejvyhrocenějších situací film kompletně vypouští (pravděpodobně v zájmu zachování permanentní apatie). Jako kdyby režisér věděl, že se tímto tématem pohybuje na pomyslném minovém poli, na kterém uvědoměle přešlapuje s nejvyšší opatrností, aby na žádnou minu náhodou nešlápl. ___________  Gus Van Sant natočil tento film, protože věděl, že diváky toto téma bude zajímat (ostatně to i řekl v tomto interview). Tak to natočil, vznikl paskvil a... nic víc. ()

fredisek

Zklamání. Film se nikam neposouvá, žádná z postav nemá prostor (ne že by si ho nějak zasloužily, všechny jsou naprosto standardní a kopírují stereotypy), jedině zpracování (bohužel) tolik omleté situace je zajímavé. Prolínání několika realit, které se nakonec spojí v jednu, společně s dokumentárním stylem vytvářejí ze snímku něco víc. ()

Deywid odpad!

Tak toto nie.....hodinu a 10 minút nám Gus van Sant ukazuje zábery študentov kráčajúcich po škole, budúci vrah nám odohraje jednu celú Bethovenovu skladbu na klavíri, občas záver na nejaký ten mráčik na oblohe...čo to do p*če je ?... Podľa textu distributora sa nám Gus snaží priblížiť "co asi se dělo v myslích těch slušných a kultivovaných mládenců, kteří se rozhodli dát světu za vyučenou povražděním nevinných lidí a skoncovat s vlastním životem. Nehledá vysvětlení, je si vědom, že řetěz příčin je složitý."......Podľa mňa je Elephant povrchná pózerská sračka, ktorá sa priživuje na obrovskej tragédii...Gus van Sant ma neskutočne sklamal...namiesto skúmania motivácii vrahov, SKUTOČNÝCH emócii obetí, nám ukazuje nič nehovoriace "cool" zábery a ešte to vydáva za umenie... ()

RomanHyde

Zajímavý a sugestivní pohled na bohužel již obvyklou střílečku v amerických školách.. Film nemá nějaký zvláštní děj, jde víceméně o seznámení se s různými postavami, které se vzájemně potkávají a my je sledujeme ze všech stran, z různých pohledů a s jejich starostmi, které se však s blížícím se koncem (kdy většinu postihne stejný osud) stávají malichernými. Film připomíná věrnou rekonstrukci, nesnaží se soudit a působí chladně. Žádného citového vydírání se nedočkáme a to je dobře.. i tak zůstane dlouho v nás a donutí nás zapřemýšlet nad tím, proč se tyto věci dějí.. ()

Triplethink

Zajímavá kamera, zajímavý způsob vyprávění. Ale to je tak vše. Příliš povrchně pojaté téma útoku na školu. Zvláště se mi nelíbil zjednodušený pohled na počítačové hry a internet obecně. Čekal jsem víc. ()

no2

7/10 - Hodně "neamerický" film, proto asi tolik rozporuplných reakcí. Ano, film obsahuje několik nelogičností, ale řekl bych, že režisér to nejspíš takto chtěl (mimochodem - toho prvního "teroristu" odpráskl ten druhý). Konec je sice brutální, ale bez ustřelených hlav, chroptění umírajících či potoků krve na chodbách, přesto právě díky této "odtažitosti", skrytým detailům a velkému otazníku na závěr jsem cítil mrazení v zádech ještě dlouho po skončení filmu. Slon patří k dalším filmům, které se mně dlouho nevypaří z paměti... ()

MedullaO.

Když jsem náhodou na tento film přepnul, neměl jsem vůbec tušení jakého tématu se týká a i přesto s jakým odstupem je celý snímek natočen, jsem od něj nemohl odtrhnout oči. Dlouhé záběry kamer bez střihu a obyčejné prostředí střední školy na mě působily velice silně. ()

dosig

Tohle mě nějak nevzalo. Všechny postavy jsou naznačeny velmi povrchně, stejně jako dva hlavní aktéři, u kterých jsem ani nepochopila, proč to vůbec dělají. A když už neměli žádný důvod, nebyl tam ani dialog ,,Kámo co takhle postřílet celou školu?" ,,Jo to by bylo cool" . V momentě, kdy se střílelo, tak všichni skoro vypadali, že je jim to jedno. Co se tohoto tématu týče, tak je stokrát lepší film Klass. ()

Lukoye

Odešel jsem z kina a minimálně pět minut tupě čuměl. Nemohl jsem si to srovnat v hlavě, to se mi teda nestává. Gus van Sant dal vetšinu ze stopáže filmu na vymalování naprosto reálné atmosféry americké střední školy, Colombine, kde se udál masakr, který způsobily dva studenti. Skoro polodokumentární snímek, minimálně stylizovaný, dává celou svojí energii do vykreslení té nejpůvodnější reality, jenž je možná. Proto následný masakr vypadá tak hrůzostrašně, pač není akční střílečkou, ale událostí ve skutečném životě, která zasáhne do osudů spousty lidí. Dlouhé záběry kamery, kdy se sama kamera stává jedním z nezávislých pozorovatelů, jedoucí za hercem a sledující ho v nekonečných pochodech po rozlehlé škole, jsou skutečně působivé. Hrůzná událost zpracovaná ve své surové hrůze, i když samotný masakr zabírá tak posledních sedm minut. Amerika je skutečně zemí možností, vždyť vlastnění zbraně patří mezi ústavní práva. Jsou to magoři, a van Sant to ukázal v ostém světle. ()

isla

elephant dokaze zasiahnut len v jednom ale dost podstatnom bode, a to v jadre vasej ludskosti.velku cast filmu sa zoznamujete s postavami,chodite s nimi a zazivate beznost ich zivota,dokonca ich zacinate mat radi.potom pridu dvaja chalani a vsetkych vam postrielaju pred ocami, ako keby to bolo to najprirodzenejsie,co mozu urobit.necakat to je zo strany divaka asi dost naivne,ale nic to nemeni na fakte,ze ked sa to stane,zacne rozmyslat,kam sme to az dosli. ()

jarvis

jediné, co ve mně tahle nechutně pozérská sračka vyvolala, bylo nevěřícné kroucení hlavou nad debilitou aktérů. co podle Van Santa dělá americký studentík, když všichni jeho fellow-students padají zkrvavení k zemi? stojí a čumí. za to bych ho snad trefila taky:( jedna * za vtipnou záchodkovou scénu s Tiffany, Amber a tou třetí ochechulí (nebo jak se jmenovaly) ()

RickyFitts

hodně zajímavá věc, která sice podle mě nakonec nefunguje, ale rozhodně obrátila moji pozornost režisérovým směrem... ()

chelsea17

O mnoho horší než Zkažená mládež. Ničím mě to nezaujalo a jen jsem celou dobu čekal na to, až se to v závěru vystřílí. Jiný způsob natáčení mě nijak nezaujal, těšil jsem se, leč vzalo to za své. ()

KosiR_ksr

Použití méně konvenčních (nikoliv inovativních) filmařských postupů a silné téma dostatečně nezachrání to, že snímek vyzní z velké části naprázdno. Chybí emoce nebo možnost ztotožnit se s jakoukoliv postavou. Výsledkem záměrného odstupu je zdlouhavé nic neříkající představování zbytečně mnoha postav. Odstup v kombinaci s "uměleckými" zdlouhavými záběry má za následek, že tyto záběry ve mě vůbec nic nevyvolávají, jen jsou dlouhé. ()

Gumby

je to silně působivé - 5 hvězd, ale nudné - hvězda dolu, není to film - hvězda dolu, není to dokument - hvězda dolu, je to sebestředný experiment - hvězda dolů, je to banální - jako život.....a život mě ještě nikdy nenapadlo hodnotit hvězdičkami :) ()

a4am

Film s parádní atmosférou. Dlouhé záběry sledující každodenní život studentů střední školy. Krása. Roztříštěnost příběhu, prolínání časových rovin. Fajn. Mrazivý závěr. Sant neodpovídá na otázky, spíš diskusi vyvolává. Proč se děje co se děje, kdo za to může. Šikana, hry, rodinné zázemí, nic? Sant se chytře vyhýbá odpovědi, spíš se ptá samotného diváka. Hodně hodně dobré. ()

merigieren

Ze začátku mi to připadalo celkem chytrý, každý student má svůj příběh 1 dne a postupně, jak přidáváme další lidi tak se ty příběhy začínají v některých místech prolínat. Jenže pak přišla ta vyvražďovačka, když sem pochopil, že tomu zas něco chybí a hodnocení šlo rychle dolů. Děcka lítají po chodbě a ignorují východ, který mají dva kroky od sebe. Taky bych se zeptal čím zaplatili ten zbrojní arzenál ? Proč ke konci zastřelí svého přitepleného kamaráda ve zbrani. Jak to, že je po chodbách tak málo mrtvol ? To zastřelení černého hrdiny mi taky nepřipadalo moc věrohodné. A tu počítačovou hru si asi autoři programovali sami, v r. 2003 mít grafiku jak z Duka Nekena ? Nebýt konce i 4* by mohly být, ale tohle ? Policie nikde, ani houkačky, to vypadalo spíš jako ta počítačová hra... ale jedno pozitivum to má, zahraje tady celá nezkrácená "Für Elise" od Bethovena... ()