Hokejový zázrak

Miracle

Drama / Rodinný / Sportovní / Historický

USA, 2004, 135 min

Z pohledu filmařského? Řekněme, průměr. Z pohledu hokejového? Lepší průměr. :-) Možná až s podivem, že ty dvě hodiny tak rychle utekly a vlastně jsem se i docela bavil. Především u té herní části. No jo no, zázrak se amíkům povedl, dokonce jsem jim i fandil, jenže by mě spíš zajímalo, kdy někdo natočí to, co se povedlo našim hráčům v Naganu? :-) Zajímavosti: Gool američanů na 2:2 padl již po vypršení časomíry. / K. Russel stál poprvé na bruslích právě v tomto filmu. / Tretiakovi se na střídačku moc nechtělo. / Lake Placid znamená v překladu Klidné Jezero... :-) 68%(15.1.2009)

Jeden z nejlepších sportovních filmů s hokejovou tématikou. Člověk by ani neřekl, že se jedná jen o televizák, protože řemeslně je to práce dotažená po všech stránkách, snad jen určitá "omezenost" pohledu při herních pasážích dosvědčuje, že skutečně heroický příběh bandy univerzitních amatérů, kteří to nandají neporazitelné Sborné, byl koncipovaný pro potřeby televize. Nemá cenu se zabývat patosem, je totožný s tím, s jakým našinec smýšlí o Naganu, podpořený navíc určitou morální krizí, kterou americký národ v době památného finálového zápasu procházel. Logicky jsou pak ostatní utkání odsunuta jaksi na druhou kolej, protože ať už byl vztah USA a SSSR jakýkoli, Sborná platila tak jako tak za extra hodnotný skalp. Pochvalu si zaslouží zejména dynamická a místy až dokumentaristická režie (místy zase typicky heroizující) a skvělé herecké výkony pod kapitánskou taktovkou Kurta Rusella. Skvělý film o skutečně pamětihodné události, která v hokejových dějinách sotva hledá paralelu. Jediná výtka: Tichonov není jako "padouch" věrohodný ani za mák.(28.9.2005)

A to som si myslel, že kvalitné športové filmy sa už ani netočia a tu málo chýbalo k piatim hviezdičkám! Ozaj strhujúci film o hokejovej nádeji, priateľstve a tvrdej drine. Síce zase jeden z filmov, ktorý vyzdvihuje ich národ, preto Amíkov (niekedy) z duše nenávidím, no cez to všetko som im držal palce, dokonca aj keď hrali proti našim. Skvelo natočené hokejové zábery, kamera, dramatické zábery z lavičky, proste dráma ako má byť! Vytkol by som len niektoré zle natočene zákroky brankárov a lepšiu, dramatickejšiu hudbu. 80%.(12.4.2006)

Walt Disney si docela oblíbil sportovní rodinné filmy a tentokrát nám přináší jeden z nejoblíbenějších sportů, který posloužil jako český překlad filmu. "Hokejový zázrak" je rozhodně jeden z nejlepších filmů o sportu jaký je k vidění a to nejen díky sympatickým mladým hercům, výbornému Kurtu Russellovi, klišovitému ale silnému příběhu a perfektně natočených utkáních, které potěší každého fandu hokeje svou věrohodností. Hlavní je to, že se jedná o skvěle natočený, zábavný a napínavý snímek, který potěší každého člena rodiny bez ohledu na věk a pohlaví. Moc pěkný film.(31.5.2010)

• WANDRWALL

Vždy mi přijde zajímavé, jak filmaři natáčí hraný film ze sportovního prostředí. Evidentně nepočítají s tím, že většinu diváků zná sportovní odvětví.(16.5.2011)

• - Herb Brooks (ve filmu ztvárněný Kurtem Russellem) zemřel těsně před uvedením filmu, a proto film nikdy neviděl. (xxSmoldaxx)

• - Olympijská utkání se natáčela ve stejné hale jako boxerský souboj ze čtvrtého dílu Rockyho - tehdy Balboa čelil Ivanu Dragovi. (MarekT)

• - Útočníka Buzze Schneidera si ve filmu zahrál jeho syn Billy. (MarekT)