Hokejový zázrak

Miracle

Drama / Rodinný / Sportovní / Historický

USA, 2004, 135 min

Příjemně natočený film o jednom velkém Americkém zázraku na který se již přes 26 let vzpomíná a nikdy nezapomene. Jednou se takhle možná zfilmuje i naše výhra na olympiádě v Naganu. Jen škoda, že film se soustředí pouze na hlavní souboje USA X SSSR. Pro lepší celistvost vyprávění a vnímání celého kolotoče tehdejšího olympijského šílenství by bylo příjemné vidět poslední zápas USA aspoň skrze komentář trenéra/vypravěče...(19.2.2006)

Hokejový zázrak nieje ani tak zázrak po stránke filmovej, ani zázrak po stránke hereckej či dejovej. Je zázrak vtom, že aj televízny film s nehviezdnym obsadením môže zaujať. Walt vytiahol z amerických dejín silnú športovú kapitolu, umne ohol fakty, aby vytvoril americkú glorifikáciu olympíjskeho hokejového turnaja, pri ktorom sa im podarilo zaknihovať po čase nejaký úspech. Nečudo, keď vo filme hral celý americký tým proti jednej sovietskej lajne, i keď najslávnejšej. Petrov, Makarov, Charlamov, Fetisov a Michajlov to jednoducho nemohli utiahnuť. Vo filme je snaha o vytvorenie, respektíve opis doby v ktorej sa tento "slávny" match udial, no v tomto režisérska taktovka zlyháva na plnej čiare. Zlyháva aj po stránke psychologickej, či v dôsledkoch až fanatického odhodlania vyhrať. Jediné, v čom si je O'Connor istý sú samotné herné sekvencie. A to je pri športovom filme asi dostačujúce. Škoda, že sa podobných hokejových zázrakov nekoná viac. Nám Slovákom sa to stalo len raz, i keď vyzývame zázraky rok čo rok.(7.5.2011)

Skvelý film z hokejového prostredia s výnimočným, silným príbehom a pôsobivou réžiou. Kurt Russell je v úlohe trenéra viac než presvedčivý. Dvojhodinový film, ktorý mi utiekol ako voda bez známok akýchkoľvek zbytočných odbočiek a nudných scén. Tlieskam. Jeden z najlepších športových filmov vôbec. A to typické americké vlastenectvo vôbec nie je naškodu. Ostatne mne nikdy neprekážalo, práve naopak. 90%(2.1.2009)

Tak tohle se povedlo.Opravdu věrohodný film o historii jedné olympiády v době studené války,kde nastoupil americký tým tehdy ještě bez hráčů NHL proti hlavnímu favoritovi olympiády a to Sovětskému týmu,který byl téměř nepřekonatelný,ale přesto se našel přemožitel právě v týmu mladíku z univerzit i když před olympiádou ten samý tým prohrál 10:3.Tým USA porazil i silný tým Československa a už to bylo překvapení ,ale právě výhra na sověty jim dala teprve punc historického sportovního významu.Film vůbec nepůsobí ,že je z roku 2004,ale opravdu na vás dýchne atmosféra roku 1980.Jinak co se týká hereckých výkonu tak ty co hrají hokejisty měli asi pořádnou průpravu,protože by se možná v nějakém klubu neztratili :-) a Kurt Russell předvádí,že to opravdu není herec jen akční nebo komediální.Takže za mě 85% a pět hvězd.(21.11.2014)

Hokej mám rád. A keď vznikne film o zázračnej hokejovej udalosti na vrchole studenej vojny, to nemôže dopadnuť zle. Jasné, vždy môže, ale našťastie to nie je tento prípad. Príbeh je podaný z pohľadu trenéra, ktorý chce z mladých chlapcov, ktorý nikdy spolu nehrali, vytvoriť jednoliatu partiu, ktorá dokáže poraziť neporaziteľnú ZSSR. Príbeh nenudí, všetko skvelo funguje a vy držíte palce, aby už tých namyslených rusákov konečne nakopali. Škoda, že zápas s Československom nedostal väčší priestor, ale páčila sa mi hláška:" O tri dni príde celá tá zberba z východu, Rusi aj Čechoslováci". Ďakujeme, že ste nás nahádzali do jedného vreca. Tréner dáva chlapcom poriadne zabrať, v duchu svojich vlastných slov: "Nemôžem vám sľúbiť, že budete najlepší, ale sľubujem vám, že budete v najlepšej kondícii"... A oni fakt boli. 80%.(16.3.2009)

• - Skutečná olympijská arena, ve které se odehrávali olympijské zápasy, byla po smrti amerického trenéra Herba Brookse přejmenována na Herb Brooks Arena. (Zavy)

• - Buzz Schneider v zápase s ČSSR brutálním zákrokem zlomil klíčovému hráči Vladimíru Martincovi ruku. To se ovšem filmařům do jejich díla nevešlo. (Robbi)

• - Režisér Gavin O'Connor nevěděl, že Billy je Buzzův syn, dokud mu nenabídl sénář. (Huntelaar)