Hokejový zázrak

Miracle

Drama / Rodinný / Sportovní / Historický

USA, 2004, 135 min

Walt Disney si docela oblíbil sportovní rodinné filmy a tentokrát nám přináší jeden z nejoblíbenějších sportů, který posloužil jako český překlad filmu. "Hokejový zázrak" je rozhodně jeden z nejlepších filmů o sportu jaký je k vidění a to nejen díky sympatickým mladým hercům, výbornému Kurtu Russellovi, klišovitému ale silnému příběhu a perfektně natočených utkáních, které potěší každého fandu hokeje svou věrohodností. Hlavní je to, že se jedná o skvěle natočený, zábavný a napínavý snímek, který potěší každého člena rodiny bez ohledu na věk a pohlaví. Moc pěkný film.(31.5.2010)

"Tak už věříte na zázraky?!" Památná věta amerického komentátora, když výběr kluků z vysokých škol dokázal v zemi, která ani neznala hokej, zvítězit na olympiádě. Dokonalý příklad toho, jak se dá s neznámými herci natočit skvělý film podle skutečných událostí, který mi v závěru vehnal slzy do očí. Olympiáda v Lake Placid je pro Američany asi tak posvátná jako pro nás Nagano. Dnes už mají světové hráče typu Mika Modana, Bretta Hulla, Deriana Hatchera, Jeremyho Roenicka, Chrise Cheliose, Keitha Tkachuka... ale tým snů, to byl výběr v Lake Placid. Výběr, který dokázal, že i s průměrnou věkovou hranicí 21 let, ale s obrovským sportovním potenciálem, se dají dělat zázraky. I ty hokejové.(14.4.2006)

Je mi jasné, že z toho ve filmu udělali ještě větší americký splněný sen, ale mě se tento malý zázrak moc líbil. To, že se to fakt stalo z tohoto filmu dělá neskutečný zážitek. A slyšet v americkém snímku, že jsou Čechoslováci druzí nejlepší na světě taky potěší. Všichni herci, halvně ruský trenér, kapitán a Kurt Russell opravdu perfektně vybraní. 95%(2.11.2009)

Slabší film. To, co nejvíc utkví v hlavě je hudba. Film je však pojat poněkud nezajímavě. A tak se dočkáme dlouhých treninkových příprav, povinného moralizování v týmu a promlouvání trenéra do duše mladých nezkušených hráčů, poté jednoho dlouhého zápasu USA-SSSR a o dalších zápasech se tvůrci zmíní jen slovem, což je opravdu trestuhodné. Přihlédnu-li k tomu, že víme, jak to celé dopadne, vychází mně z toho průměrný sportovní film, jehož nejsilnější momenty spočívají na bedrech Kurta Russella a na hokejové ploše. Jinak nic extra. 50%(19.1.2009)

Hokej mám rád. A keď vznikne film o zázračnej hokejovej udalosti na vrchole studenej vojny, to nemôže dopadnuť zle. Jasné, vždy môže, ale našťastie to nie je tento prípad. Príbeh je podaný z pohľadu trenéra, ktorý chce z mladých chlapcov, ktorý nikdy spolu nehrali, vytvoriť jednoliatu partiu, ktorá dokáže poraziť neporaziteľnú ZSSR. Príbeh nenudí, všetko skvelo funguje a vy držíte palce, aby už tých namyslených rusákov konečne nakopali. Škoda, že zápas s Československom nedostal väčší priestor, ale páčila sa mi hláška:" O tri dni príde celá tá zberba z východu, Rusi aj Čechoslováci". Ďakujeme, že ste nás nahádzali do jedného vreca. Tréner dáva chlapcom poriadne zabrať, v duchu svojich vlastných slov: "Nemôžem vám sľúbiť, že budete najlepší, ale sľubujem vám, že budete v najlepšej kondícii"... A oni fakt boli. 80%.(16.3.2009)

• - Historická chyba ve filmu: V utkání s Norskem na OH je jako jeden z autorů gólu uveden Buzz Schneider. Ve skutečnosti tomuto soupeři na turnaji žádnou branku nedal. (Robbi)

• - Na konci filmu po zápase se Sověty říká Herb (Kurt Russell), že za 2 dny byl zázrak dokonán, když porazili Finsko. Mnoho lidí se domnívá, še žlo o finálový zápas, v závěrečném ceremoniále je ale na pozici 2. a 3. místa vyvěšena švédská a ruská vlajka, přestože USA sehrálo poslední zápas s Finskem. Důvodem je fakt, že na OH v Lake Placid 1980 se nehrálo klasické semifinále a finále, ale finálová skupina, do které postoupili z každé skupiny dva nejlepší a do tabulky se počítal vždy vzájemný zápas se soupeřem ze stejné skupiny (V případě USA je to úvodní duel se Švédskem, ve kterém vyrovnalo Bill Baker 27 vteřin před koncem). Památný zápas se SSSR byl tak zápas finálové skupiny, do které zároveň postoupilo Švédsko (ze skupiny s USA) a Finsko (ze skupiny s SSSR). (Zavy)

• - Při zápase v Norsku je zřetelně vidět, že se hraje na úzkém severoamerickém kluzišti. (JerryPilsen)