Hokejový zázrak

Miracle

Drama / Rodinný / Sportovní / Historický

USA, 2004, 135 min

Miluji hokej. Je to jediná hra, kterou jsem kdy hrál opravdu s chutí a jediná hra, která mě i pasivně u TV dokáže rozproudit jako by na mě někdo mířil brokovnicí. Hned jak jsem tohle dokoukal, musel jsem si pustit finále Nagana. Mimochodem, tento film je řemeslně zvládnutý skvěle a Russel je vynikající.(13.11.2011)

Přišlo mi to hrozně krátké. Nechápu připomínky, že by to chtělo sestříhat, jelikož jsem se nenudil ani vteřinu a spousta věcí tam byla tkz. "občůrána" jako zápas s Československem a finále s Finskem. Jde o velmi napínavý sportovní film a je dost možná nejlepším ze všech. S fanděním USA jsem neměl nejmenší problém, jelikož sám mám USA radši, než všechny ostatní země dohromady :-)....ehm...(9.2.2006)

Niekto to vidí moc Americké, ale no čo už.Som veľký fanda hokeja, takže sa mi to bude páčiť možno viac ako ostatným, ale povedal by som, že s tým to nemá čo robiť.Prekvapil ma celkom dobre zvládnutý scenár s charizmatický-sympatickým Kurtom Russselom na čele a neznámi herci, ktorý sú určite lepšia voľba, ako nejaký známejší.Miestami by to chcelo trošku svižnejšie tempo, ale vždy keď to začína byť trošku nudné hneď nasleduje strih na tréning, takže je to celkom fajn.Jediná vec čo mi najviac vadila, bola kamera pri zápasoch.Viem, že to nieje hokej, ale kamera mohla byť imho fakt priehľadnejšia.Nevedel som sa rozhodnúť, ako ohodnotiť tento film, ale keďže na konci pustili Aeronsmitha, tak sa prikláňam k lepšiemu. 80% - 4*(1.1.2011)

Výtečné nejen sportovní drama nejen o hokeji, ale také o tom, že sport vždycky plní i jiné funkce, jako je například budování národní hrdosti, a to mnohdy znamená víc než samotné sportovní poměřování sil. Stále se divím, proč se ještě nikdo neujal zfilmování hokejových soubojů Čechoslováků a sovětských Rusů, v nichž sublimovala u hráčů i u diváků nárdnostní a politická nenávist. Současně mám strach, že se toho někdo ujme a pokazí to.(28.10.2005)

A to som si myslel, že kvalitné športové filmy sa už ani netočia a tu málo chýbalo k piatim hviezdičkám! Ozaj strhujúci film o hokejovej nádeji, priateľstve a tvrdej drine. Síce zase jeden z filmov, ktorý vyzdvihuje ich národ, preto Amíkov (niekedy) z duše nenávidím, no cez to všetko som im držal palce, dokonca aj keď hrali proti našim. Skvelo natočené hokejové zábery, kamera, dramatické zábery z lavičky, proste dráma ako má byť! Vytkol by som len niektoré zle natočene zákroky brankárov a lepšiu, dramatickejšiu hudbu. 80%.(12.4.2006)

• - Jako komparsista si zde zahrál bývalý brankář Bill Ranford (15 sezón v NHL). Nahrazoval zde Eddieho Cahilla, představitele Jima Craiga, kvůli větší věrohodnosti brankářských zákroků. (MarekT)

• - Na konci filmu po zápase se Sověty říká Herb (Kurt Russell), že za 2 dny byl zázrak dokonán, když porazili Finsko. Mnoho lidí se domnívá, še žlo o finálový zápas, v závěrečném ceremoniále je ale na pozici 2. a 3. místa vyvěšena švédská a ruská vlajka, přestože USA sehrálo poslední zápas s Finskem. Důvodem je fakt, že na OH v Lake Placid 1980 se nehrálo klasické semifinále a finále, ale finálová skupina, do které postoupili z každé skupiny dva nejlepší a do tabulky se počítal vždy vzájemný zápas se soupeřem ze stejné skupiny (V případě USA je to úvodní duel se Švédskem, ve kterém vyrovnalo Bill Baker 27 vteřin před koncem). Památný zápas se SSSR byl tak zápas finálové skupiny, do které zároveň postoupilo Švédsko (ze skupiny s USA) a Finsko (ze skupiny s SSSR). (Zavy)

• - Všichni soupeři USA ve filmu kromě Sovětského svazu (CCCP) mají neautentické dresy. (Robbi)