VOD (1)

Herb Brooks byl jmenován trenérem amerického hokejového týmu pro Olympijské hry v Lake Placid v roce 1980. Nastiňuje svůj plán, kdy chce hru postavit na kanadsko-ruském hokejovém stylu, což hned v úvodu vzbuzuje nejistotu. Brooks říká, že tímto způsobem lze porazit i dosud neporazitelné Sověty. Od vedení dostává volnou ruku ve výběru týmu a v tréninkových metodách. Brooks přizve do realizačního týmu jako svého asistenta Craiga Patricka a poté vybírá na kempu v Colorado Springs 26 hráčů z řad amerických universit. Začátky přípravy jsou těžké. Hráči mají mezi sebou nevyřízené účty. První přípravný zápas absolvuje tým v Norsku s místní reprezentací a ten končí remízou. Brooks zuří, nevidí v týmu zápal pro hokej, a tak po zápase nenechá hráče odejít do kabiny, ale dá jim velmi těžké a náročné tréninkové dávky. Hráči tak pochopí, že Lake Placid nebude jen výlet a zábava. (TV Nova)

Trailer

Thomick

"Já jsem váš trenér. Kdybyste potřebovali přítele, zajděte si za doktorem nebo za Patrickem..." --- Silný příběh o silných lidech, takový je "Miracle". Přesto u mě tenhle film naráží v jedné podstatné věci, kterou mu přitom ani nelze pořádně vyčítat. Se znalostí konečného výsledku finálového mače se Sbornou jsem si při jeho sledování neokousal všechny nehty, jakkoliv byl skvěle natočen. Navíc šlo už při rozjezdu vesměs každé akce poznat, zda skončí gólem nebo ne. Tak jako tak zpracování takové té omáčky - Brooksových motivačních řečí a činů, drsné předolympijské přípravy - mi sedlo dokonale a právě na to jsem se těšil ze všeho nejvíce. Russell se nelehké úlohy chopil se ctí a legendárního kouče ztvárnil s maximální přesvědčivostí (dokonce i podobný mu trošku je). Naopak tvůrci absolutně propadli při obsazení "kruťáka" Tichonova. To tam rovnou mohli dát jeho vykulenou sochu v životní velikosti, schopnou tak akorát otáčet hlavou doprava - vyšlo by to nastejno. Nicméně ani tohle selhání nezabránilo panu mrazíkovi, aby se mi při závěrečných oslavách nejednou proběhl po zádech. Uvítal jsem ho, vždyť právě díky němu jsem si pořádně uvědomil, jaký úspěch zaznamenal před lety Růžička a spol. v Naganu. Tamto i tohleto byly doopravdické zázraky. Máme být skutečně na co hrdí, stejně tak jako Američané (odpusťme jim tedy místy poněkud křečovitou snahu za každou cenu glorifikovat své hochy a naopak srážet Sověty). --- "Tak co, věříte na zázraky?" ()

Morholt

Hodně dobře zvládnutý film se sportovní tématikou. Společně s Vítězové a poražení je to možná to nejlepší, co bylo kdy v tomhle žánru natočeno. Tedy pokud se jedná o týmové sporty. Samozřejmě se tvůrci nevyhnuli určité dávce amerického patosu, ale čekal jsem to horší a pochopitlně tu vyprofilovali Rusy jako padouchy v čele s kapitánem Michajlovem a trenérem Tichonovem, ale taktéž v rozumné míře. Semifinálový zápas se Sbornou dokáže člověka vyloženě vtáhnout do děje a já to prožíval pomalu jako klasický přímý přenos, ve kterém opravdu o něco jde. Rovněž jsem tvůrcům vděčen, že naší tehdy potupné porážce dali velmi malý prostor. :DD ()

agentmiky

Musím uznat,že mi zprvu přišlo spojení hokejistů a splečnosti Disney velice divné a říkal jsem si,že film bude průměrný,ale po zkouknutí musím uznat,že hoši z Disneyho snaď udělali jeden z nejlepších a zároveň i nejdojemnějších sportovních filmů v historii.Pak také musím ocenit hudbu,která byla dobře zasazená do různých scén.Poté i skvěle natočené hokejové zápasy,které mi přišly opravdu reálné.Ti kluci museli mít pořádného sportovního ducha,aby porazili nejlepší hokejový tým tehdejší doby.A samozřejmě i štěstí,protože je nespočetněkrát podržel gólman.Tento film je opravdu špička ve svém zaměření.Hodnocení:90% ()

BigDeal

Športový film o ďalšom tíme, ktorý sa musí naučiť správať ako tím, trénovať celé dni a poraziť dlhoročného majstra...to všetko tu už bolo. Tento film ale obsahuje naozaj dobre natočené hokejové zápasy, ktoré sú napínavé ako majstrovstvá a hlavne je tu postava trénera, ktorému charakter dodal výborný Kurt Russell. Nebyť týchto dvoch vecí, bol by to zrejme len priemerný rodinný film. ()

ClintEastwood

Miracle. Pro mě jako velkého fanouška hokeje film, který jsem si nemohl nechat ujít. Herb Brooks byl skvělý motivátor, uměl hráče výborně vyhecovat a probudit v nich národní hrdost a vášeň tak, že dokázali porazit i nepřemožitelné Sověty. Film je natočen dobře, ukazuje divákovi hlavně originální trenérské metody i lidské vlastnosti charismatického kouče a minipasáže ze životů tehdy mladých a neznámých hokejistů. Závěrečná sekvence je z památného utkání s mašinou jménem SSSR. Vynikající Kurt Russell. ()

• SPOILER": Snímek se od skutečnosti v některých detailech odlušuje. Například ve filmu se Jack O´Callahan (Michael Mantenuto) při posledním přípravném utkání se Sověty před olympiádou zranil a během olympijských utkání nastupuje až při zápase finálové skupiny proti Sovětům. Ve skutečnosti se však skutečný O´Callahan objevil již v zápasu základní "modré" skupiny proti Rumunsku, kde si připsal asistenci k brance, kterou Rumunům vstřelil Steve Christoff. (bigwendy)
  • V originálním znění filmu je použit autentický záznam věty od komentátora ABC Ala Michaelse "Věříte na zázraky?". (MarekT)
  • Buzz Schneider v zápase s ČSSR brutálním zákrokem zlomil klíčovému hráči Vladimíru Martincovi ruku. To se ovšem filmařům do jejich díla nevešlo. (Robbi)

Související novinky

Hugh Jackman a skoky na lyžích

Hugh Jackman a skoky na lyžích

21.01.2015

Sportovních filmů nikdy nebyl nedostatek, jen málo z nich se ale věnuje zimním sportům. Hokejový zázrak, Kokosy na sněhu nebo Sjezdař s Robertem Redfordem teď ale nafasují dalšího celovečerního… (více)

Kurt zase trenérem?

Kurt zase trenérem?

01.02.2005

Poté co Kurt Russell ztvárnil legendárního hokejového trenéra Herba Brookse ve filmu Miracle, asi patrně našel v tomto pro film vděčném řemesle zalíbení. Od hokeje si tentokrát odskočí ke koním ve… (více)