Strom pohádek (TV seriál)

Pohádka

Československo, 1987–1989, 4 h 32 min (Minutáž: 20–38 min)

Předloha:

Božena Němcová (kniha), František Hrubín (kniha), Pavol Dobšinský (kniha), Hans Christian Andersen (kniha), Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Věra Galatíková, Jan Kačer, Petr Nárožný, Dagmar Havlová, Ondřej Havelka, Filip Renč, Martin Růžek, Dagmar Patrasová, Josef Somr, Jana Preissová, Květa Fialová, Jiřina Bohdalová, Pavel Trávníček, Jana Paulová, Šárka Joklová, Kateřina Kaira Hrachovcová, Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý, Jan Potměšil, Eva Horká, Miroslav Vladyka, Simona Stašová, Vladimír Kratina, Antonín Navrátil, Růžena Merunková, Petr Pelzer, Petr Svoboda, Zdeněk Podhůrský, Luba Skořepová, Jaroslav Kepka, Vilma Cibulková, Štěpánka Haničincová, Jiří Sovák, Ilona Svobodová, Libuše Havelková, Magdalena Reifová, Jiří Bruder, Ota Jirák, Jindra Bartošová, Alena Kreuzmannová, Jiří Štěpnička, Jiří Langmajer, Zlata Adamovská, Josef Větrovec, Miroslav Masopust, Robert Vrchota, Rudolf Vodrážka, Daniela Kolářová, Zdena Hadrbolcová, Luděk Kopřiva, Dana Hlaváčová, Bára Fišerová, Kryštof Ungrád, Roman Hájek, Vlastimil Bedrna, Ivan Helcl, Rostislav Kuba, Oldřich Vízner, Svatopluk Beneš, Eva Hrušková, Jindřich Hinke, Tereza Pergnerová, Michal Suchánek, Denisa Kubová, Kateřina Urbancová, Dagmar Patrasová (vyp.)

Komentáře uživatele Matematicka k tomuto TV seriálu

Televizní zpracování pohádky Františka Hrubína pro nejmenší děti. Tentokrát se mi zpracování příliš nelíbilo. Zámek, do kterého nesmělo slunce, mohl působit aspoň trochu ponuřeji (v pohádce je osvěcován mnoha svícemi, zde měl okna se závěsy, ale bylo v něm světla až až) a moc mě nenadchla ani představitelka princezny. Jiřina Bohdalová jako vypravěčka tradičně výborná. Nad touto a podobnými pohádkami o zakletých princeznách mě napadá: To, že jsme lidmi, je někde hlouběji než v tom, jak vypadáme. Princezna se také moc neradovala, že vidí slunce, jak si původně přála, když ho viděla jako laňka a ne jako člověk...(16.7.2013)

Klasická česká pohádka ve zcela tradičním (byť kulisovém - studiovém) zpracování, skvěle vyprávěná Jiřinou Bohdalovou. Zpracování s vypravěčkou umožňuje kratší stopáž, která je vhodná i pro nejmenší děti, pro které jsou určeny i dva díly knihy "Strom pohádek z celého světa". Překvapením v příběhu pro mě byli jen "skřítci z Bílé hory", o kterých se v pohádce Boženy Němcové nemluví. Úžasný král Jiřího Sováka a babička Libuše Havelkové. Zajímavé komentáře: otík, Danulinda.(28.6.2013)

Jedna z mnoha variací na pohádku Boženy Němcové o chytré horákyni. Pouze inscenace, ale docela pěkná. Příjemná byla hlavně vypravěčka Věra Galatíková. Pro děti (vzhledem k délce i pro malé) velice pěkná a ani já jsem se u ní nenudila :-)(28.5.2013)

Jednoduché ateliérové zpracování celé série Strom pohádek mi nevadí. Naopak se mi líbí, že tato série zpracovává opravdu klasické pohádky z legendárních knih V. Stanovského a J. Vladislava. Navíc příjemné herecké obsazení, hlavně Vladimír Dlouhý a M. Růžek. Skutečně příjemná krátká pohádka s pomocí vypravěče. Zajímavý komentář: saaaky.(27.6.2013)

Klasická pohádka H. Ch. Andersena v úpravě pro malé děti - s vypravěčkou (D. Patrasová) v jednoduchém studiovém provedení. Mně se líbila, jen z tradičně velice dobrého hereckého obsazení "Stromu pohádek" poněkud vybočuje až "ubulená" princezna. Zajímavým hereckým překvapením byli Michal Suchánek v roli prince a Tereza Pergnerová v roli dvorní dámy...(9.10.2013)