Sedm schodů k moci

• angličtina Stairway to Power
Česko, 2023, 8 h 8 min (Minutáž: 57–64 min)

Kamera:

Marek Janda

Eva Podzimková, Jiří Vyorálek, Pavel Batěk, Tomáš Měcháček, Veronika Žilková, Jana Krausová, Michal Novotný, Michal Dalecký, Betka Stanková, Soňa Norisová (více)

Epizody(8)

Příběh ženy, která uměla okouzlit, uměla si jít tvrdě za svým, milovala luxus, vlivné muže a moc. Fiktivní story dvou hlavních hrdinů je volně inspirována českým politickým prostředím po roce 2000. Sleduje životní cestu a kariérní vzestup venkovské servírky Anny Malé krok za krokem nebo, chcete-li, schůdek po schůdku, a to až do nejvyšších politických pater a ložnice ministra Tomáše Vichra... Anička Malá (Eva Podzimková) se dostane z malého města do Prahy a nastoupí jako servírka do jídelny poslanecké sněmovny. Ačkoli na začátku rozezná s bídou premiéra a o politiku se nezajímá, postupně začíná poznávat nejen její svět, ale hlavně její zákulisí. Vnímá faleš, s jakou si politici jdou před kamerami po krku, ale vzápětí spolu přátelsky popíjejí, intriky, kterými se navzájem častují, vnímá jejich osobní slabiny a postupně se učí sama jich využít na své cestě vzhůru. K tomu jí vydatně pomáhá cynický bulvární novinář Ivan Krčka (Pavel Batěk), který svými vnitřními promluvami zároveň rámuje každý díl. Postupně uzavřou tiché spojenectví, z něhož oba mají prospěch. Morálním protipólem Krčky je naopak starý poslanec Rozehnal (Luboš Veselý), bývalý disident, jehož vliv se v nové nelítostné době vytrácí. S nelibostí sleduje, jak se Anička, na začátku relativně čistá a naivní dívka, mění ve vychytralou mrchu, a snaží se ten vývoj brzdit. Aničku ale vychovává i samo prostředí. Milostný vztah s vlivným mladým lobbistou Martinem Lachmanem (Tomáš Měcháček) se ukáže být omylem, který ji kvůli nechtěnému těhotenství srazí zpět na dno, následující vztah s mladým naivním poslancem Hadrabou (Michal Dalecký) také končí neúspěšně. Až když ministr kultury Tomáš Vichr (Jiří Vyorálek) ocení její kvality a vezme si ji do svého sekretariátu na ministerstvo, začíná její cesta vzhůru k samotnému vrcholu moci. Nakonec to je ona, kdo ho přiměje, aby si úspěšně vybojoval místo premiéra, a stává se pro něj nepostradatelnou pomocnicí. Vyjednává za něj tam, kde premiér nechce být viděn, filtruje, co a kdo se k němu dostane, získává moc, která jí neáleží. A také už bez skrupulí využívá všechny benefity, které s tím souvisejí. Po strmém vzletu přichází pád Aničky i premiéra a soud, který ji viní ze zneužití pravomoci a korupce. (prima+)

petulam

Za mě výborný a od primy nečekané a velmi příjemné překvapení. Podzimková perfektní výkon, stejně jako Vyorálek, Batěk a další. Sice tvůrci nechtějí úplně přiznat, kým se konkrétně inspirovali, ale myslím, že kdo trochu sledoval ne až tak vzdálené politické dění, tak mu to je jasné :-). Těch paralel je tam spousta a jméno bývalého premiéra Dub asi taky nebude náhoda :-). ()

Sabres

Jeden z nejlepších “ primáckých “ seriálů všech dob. Mimo jiné oceňuji vtipný výběr jmen obsazení : Jana Nagyová ( překlad “ Velká “ ) = Anna Malá premiér TOPOLánek = premiér DUB premiér Nečas = premiér Vichr Jsou tam i jiná…? ()

Hombre8

Pravděpodobně nejlepší seriál, co kdy Prima produkovala.  Mezi těmi jejími sračkami působí politický thriller, byť ve formě seriálu, kde je zvláště ke konci znát to hloupé natahování, jako přízrak. Psychopatická sebestředná sobecká mrcha, bezstropnice, je věrným obrazem mnoha, ne každé ale takhle padají karty. Jinak unylá Josefíková herecky rozkvetla a tu psychoušku vysekla skvěle. Na dramaturgii se jistě najde řada mušek i much, ty částky a počty kabelek taky nesouhlasily, ale jinak fajne. Kopp drží dobrý styl. Hornová autorka scénáře? Chm, chm, chm...  85%. ()

darkchipmunk

Televizi používám jenom jakožto druhej monitor nebo na sledování streamu, tkž nemám příliš velký přehled o tom, co zrovna vyplodila Prima, Nova nebo Česká televize. Kvůli Sedmi schodům k moci jsem si na chvíli předplatila Primu+ Premium a sjela jsem to během jednoho dne na telefonu. Byla jsem zvědavá... Chm. No nevim. Z diváckého hlediska se asi jedná o atraktivní materiál, snad i díky inspiraci reálnými skutečnostmi. Inspirace je v některých ohledech opravdu dost volná. Už to, že Nagyová nebyla žádná nevinná, mladá holka, která se postupně dobře adaptovala na prostředí, do něhož se dostala, ale žena ve středním věku, podle záznamů z odposlechů působící dojmem megery. Ale rozhodně si nemyslím, že tehdejší pan premiér by byl nějaké neviňátko. Naše země má prostě ráda obrazy prizdisráčských chlapů s démonickou ženou v pozadí. Tady je vidět, že autory předlohy nejsou mladí lidé. Sorry. Jenom podporujete stereotypy. Co už. Věřím, že diváci se tetelí blahem. Mě to rozkročení mezi reáliemi a fantazií tvůrců tentokrát moc nenadchlo. Obsazení Josefikové (Podzimkové) dává příběhu dost jiný význam a pozměňuje i motivace mužů v jejím okolí. Postava působí mnohem křehčí, ale těžko se věří, že by byla něčeho podobného schopná. A to automatický souštání s hnusnými, výrazně staršími chlapy, mě iritovalo. A když už je jakž takž sexy, minimálně odpovídajícím způsobem k hlavní hrdince, vztah je to velmi bolestný, až na úrovni lehkého sadismu. Taková česká lahůdka. Jinak použití dublérky během sexuálních scén úplně chápu, a je to dobře, až na to, že to tělo k Evě vůbec nesedělo a ten double byl prostě poznat. Souhlasím s tím, že scenáristé asi nerozumí novinařině, což je vzhledem k tomu, o koho se jedná, smutné. Celej příběh působí jako z titulky bulváru, jako umělecký dílo nic moc. Divácky mě to ale docela bavilo. Sjela jsem to během jednoho večera a Eva Podzimkové hraje moc dobře. Takže 3. Fuj, nesnáším český (vysoký) úředníky a jejich prostředí.___Tematicky se opět projevuje česká specialita: Když se chceš někam dostat, musíš být svině. Idealisticky nesouhlasím. ()

draxxi

Tohle se vazne povedlo. A ta realita tomu jeste dava korunu. Skoda jen toho rychleho konce. Jeden dil, venovany tomu padu bych si jeste uzil. 11/3/2024 82% ()

Petro odpad!

Žiju asi na jiný planetě. Prvoplánové. A děs. Vždyť se tam nedá věřit ničemu. Myslím, žádné hlavní postavě. Teda ne, že by nastíněný děj, podstata seriálu, nebyla reálná. Jo, asi si většina recenzentů nedovede představit, jak to skutečně funguje. Toto je tak blbě naivní, že fakt ne. Jo v hodnocení s Ulicí je to lepší. ()

Sa.sa

Super seriál, který měl slušný děj, obsazení i lokace... Je opravdu mrazivé, že se toto stalo a vlastně to všichni známe... No jo no, když něco ženská chce tak opravdu většinou dosáhne všeho co chce 😢😅 hlavně přes postel a pomocí své pipky 🤔🤔🤔 Škoda, že ten konec byl tak divoký, ještě pár dílů by si to zasloužilo... ()

quokam

Celkovy dojem: cerne hvezdy mi sice vychazely vsech pet, ale jednu musim ubrat, bo v nekolika dilech si scenariste pomohli prilis velkou dranatickou zkratkou. Ale jinak vysokej nadstandard. Za mne 8/10. ()

HMTD

Fakt dobrý seriál. Dobře zahrané, až na pár míst to stojí na zajímavém a dobrém scénáři. Jen škoda, že to Klíma nenapsal ještě přesněji dle tehdejšího dění, i tak se na to musí lidem z ODS a nejspíš i z TOP09 hodně špatně koukat a to v praktikách těchto stran se škrábalo jen hodně lehce po povrchu a Anička většinu času bruslí u těch slušnějších. ()

andel

Výborný seriál. Eva Podzimková absolutně skvělá, výstižně zachytila přerod venkovské holky v totální mrchu. Ostatní herci také typově dobře vybraní a je radost jejich souhru sledovat - jistě zásluha režisérů. Seriál potvrzuje staré známé rčení, že kam čert nemůže, nastrčí ženskou... ()

rostsoft

Velmi podařený seriál z prostředí vrcholové politiky. Abych pravdu řekl, toto téma nikdy nebylo mnou vyhledávané, nicméně se jedná o velmi podařené dílo, a jsem rád, že jsem ho nezavrhl hned na začátku. Seriál poukazuje na zákulisní hry, o kterých běžný člověk vlastně nemá ani ponětí. A v podstatě vrcholové politiky mohou ovládat jejich podřízený, kteří se svými záludnými způsoby vyškrábali nahoru. Je to sice smyšlený příběh, ale věřím tomu, že občas se něco podobného stává, a bojím se přiznat, že si myslím, že to je velmi častý případ. A nemusí to přímo být takto, jak je to tady zfilmováno. Každopádně stojí tento seriál za shlédnutí, člověk se u něj nenudí, a herecké výkony neuráží. ()

Grotowski

Krásná práce a nečekané vyznamenání Primě - bravo ! Nebudu rozebírat detaily, vše obstálo bez ztráty kytičky. Jediné co považuji za zbytečné - dubléři na lůžku - škoda - autenticita se snížila... Ale nebudu kvůli tomuto handicapu odbírat 20%. ()

Cacorka_eliz

Dobře napsaný i zahraný seriál. Několik situací tam mělo velmi prvoplánový charakter a vůbec řešení, ale na to, že to dělala FTV Prima, tak je to fakt slušné dílo. Jen nechápu, proč to mělo tak debilní znělku, především co se týče hudby a grafiky. ()

Hanka_M

Velmi dobrý seriál s naprosto dokonalou, dobře připravenou, Evou Podzimkovou. To je tedy na Primu opravdu zázrak! Je sice trochu trapná ta úvodní znělka, hudební dramaturgie též není silná stránka seriálu, ale napětí, scénář, herecké obsazení a nakonec i samotná režie funguje bezvadně! ()

milos.bradik

Je to neuvěřitelné. Prima natočila normální seriál a dokonce se na to dá dívat a docela dobře jsem se pobavil. To karikování politiků a bulváru je výborné ()

Petbrab

Klobouk dolů před Primou. Toto se jim povedlo. Dokonale převedli kauzu Nagyová volně do seriálu. Jako bonus skrytý Zeman a popelníček. Líbilo se mně, že hlavní hrdinku vystihli nejen v záporné ale i v lidsky pochopitelné stránce. Výborný nápad i s promluvami Baťka v úvodech a závěrech jednotlivých dílů. ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna