Podivínský student rekonstruuje veterána Plymouth Fury z roku 1958 – ale jakmile sedne za volant, jeho sebevědomí se promění v šílenou bezohlednost. (Netflix)

okkac

Carpenterův rukopis je jasně znát, stačí aby se pak rozjely ty jeho syntezátory a ja vrním blahem. Přesto jako horor to až tak moc nefunguje a vývoj hlavní postavy je až moc rychlý, což je dané obsáhlostí předlohy. ()

Nivenx

Christine je film podle novely Stephena Kinga, kterou zpracoval Carpi a dokázal z auta vytvořit parádní podívanou plnou atmosférických prvků, které si dokáží připoutat pozornost. Nejde o žádný mega zázrak, ale je to film na který se dobře dívá a nenudí. 50% ()

SeanLSD

Stephen King vs. Majstri filmového hororu 2: Bez Kingovej psychológie a detailov sú jeho príbehy iba priblblými historkami, ktoré sme už videli spracované v rozličných variáciách a ich filmové verzie potrebujú skutočne výnimočných režisérov, aby sa stali zapamätateľné aj niečím iným ako sprasením literárnej predlohy. John Carpenter, podobne ako David Cronenberg a George Romero, bol síce výborným autorom filmových hororov, ale každý z nich predovšetkým vo svojom vlastnom subžánri, ktorý stvorili ( Carpenterovi s jeho slasherovou minulosťou by sedelo skôr niektoré z Kingových nemorálnych a vrcholne temnohumorných thrillerov napísaných pod menom Richard Bachman – alebo úplne najlepšie neskoršia Temná polovica ) – a práve snaha o vernosť deju predlohy ( ale nie už atmosfére a detailom ) im bráni, aby sa uvoľnili a natočili naozaj dobrý film. Lebo čo si budeme hovoriť – CHRISTINE bez kingovskej esencie, detailnej rozpracovanosti v zasadení do reálneho sveta a presvedčivej psychologickej drobnokresby skutočne JE iba priblblou historkou o vraždiacom aute. A preto až prekvapuje, aké kvalitné remeslo z toho Carpenter urobil, precízne zrežírované, výborne obsadené a s každým záberom krásne komponovaným – skutočná pastva pre oči, vyblýskaná ako Plymouth Fury po kompletnej rekonštrukcií – a to hlavne v porovnaní s odfláknutou vizuálnou podobou Cronenbergovej MŔTVEJ ZÓNY.. ()

Prometheus69

Jediné dobré scény jsou ty deformační.... jinak je to takový divný scénáristický C blábol, z Bčkovímy triky a postavami... naprostá ztráta času a další z nejhůře zpracovaných filmových děl dle knižních předloh... krále hororu. To už raději, ten Upíří motocykl. :) ()

tatanapope

Po grafické stránce, to bylo na svou dobu velmi povedené, ale musím přiznat, že film o zlobivém autíčku mě ani příliš nelákal, ani příliš nezaujal. Děj filmu mě bavil asi zhruba do poloviny a pak už to bylo řekněme, až trochu přehnané, kdyby mě tak nezklamal ten konec, po kvalitativní stránce bych asi hvězdu přidala. Viděno v rámci Seznamte se s.../Stephen King ()

A.L.E.S.

Další Kingův pěkný kousek, je tam něco, čemu se říká rozvrat osobnosti. Nebýt těch triků, kdy se milovaná Christine sama dává do pucu, mohli bychom i ve skutečnosti najít pěknou řádku příkladů. Nepochybuju o tom, že jsou lidé, kteří milují své stroje, ať už jednostopé nebo dvoustopé, víc než své drahé polovičky. Na Kingovi se mi nejvíc líbí, že postavy jednají jako ve skutečném životě, nepoužívá u nich nadsázku, co se týká v jednání v neobvyklých situacích. Tady to platí taky. A výběr herců do jednotlivých rolí se režisérovi taktéž povedl. Možná to sice je druhořadý horor, ale mám rád neokoukané herce. Je třeba také pochválit i některé scény, například jízda hořícího auta. Rovněž musím vyzdvihnout hudbu i zvuk... Do hodnocení tedy dávám za pět. A jestli si někdo myslí, že by se to dalo natočit lépe, klidně si počkám na remake, případně pokračování. Do té doby však svůj názor nezměním. A navíc je v tom trochu melodramatičnosti..., smrt při oldies písních... A ještě něco: pokud chcete vidět, jak se bojí mladá plavčice z Pobřežní hlídky, vřele doporučuju... ()

noriaki

Adaptovat Kingovu Christine do podoby alespoň slušného filmu chtělo ruku génia. Naštěstí se béčkového námětu chopil ten nejpovolanější a z příběhu o posedlém autě systematicky vraždícím všechny své odpůrce, natočil stylové, pomalu plynoucí drama bez výraznějších záporů. Atmosféra hrůzy a děsu je sice dost prořídlá, ale díky preciznímu stylu vyprávění film ani na okamžik nenudí, takže mě udržel v napětí celou dobu. Christine svého režiséra nezapře. Kamera, hudba, strohost a jednoduchost, vše je takové, jako je u mistra zvykem. Z filmu je trochu poznat, že přišel těsně po obrovském úspěchu The Thing. Psychologie postav nebyla nikdy Carpenterovou silnou stránkou, ale tady si s ní dost vyhrál. Výkon Keitha Gordona a jeho skvěle zvládnutá proměna dělá podstatnou část zážitku. ()

lennyd

Zakomplexovaný brýlatý student Arnie (Keith Gordon) je vděčným terčem mnoha školních vtipů i šikany, a jedině jeho kamarád Dennis (John Stockwell) jej ochraňuje od nejhoršího. Ale od chvíle, kdy Arnie zahlédne staré ojeté auto hnijící na dvorku starého LeBaye a okamžitě jej koupí, se začíná vše měnit. Jak začne Christinu (jak autu říká) opravovat a Christina začíná vypadat více jako auto než vrak, začíná se měnit i Arnie... Tuto knihu od Stephena Kinga mám hodně rád, četl jsem jí aspoň tisíckrát - a tak jsem byl docela zvědav, jak se s tématem porval John Carpenter. Sice nejsem úplně zklamaný, ale nadšený také ne - pro člověka, který knihu nikdy nečetl, musí film působit docela zmateně, některé scény týkající se starého LeBaye Carpenter vynechal úplně (jasně, asi musel aby se vešel do předepsaného času, ale stejně) a důsledkem toho pak film působí v některých momentech docela nudně. Musím ale pochválit vizuální efekty (na rok 1983) - hořící auto či jeho "samoopravování" působí docela hezky, a také herecké obsazení mi do mých představ o hrdinech docela zapadlo (až teda na Leighu v podání Alexandry Paul, tu jsem si představoval kapku jinak). Suma sumárum, čistý průměr... ()

venison

Na dnešní dobu už poněkud pomalejší, ale na béčkový horor hodně vyzrálé a nadčasové.. John Carpenter kupodivu ani s téměř dvouhodinovou stopáží nenudí, i když se tam v podstatě "nic krvelačného" většinu filmu neděje.. Knihu jsem četla a myslím, že se film podle ní příjemně vyvedl.. Navíc nám tu hraje na pohodu skvělá muzika :-) Ps: Když už nic jiného, tak Christine je proklatě nádherné auto :-* ()

Pavlínka9

Wau :) Auto zabiják, které je hluboce oddané svým vlastníkům :D :D 80léta přála obdobným "hororům", i když já se spíš chytám slova "mysteriózní". Mě to bavilo. A přemýšlela jsem, co dalšího se tam ještě objeví a jak moc to toho člověka ovládne. Co bylo naprosto příšerné byla hlavní hrdinka, kdy já holt jsem vysazená na takhle umělé a až nastavované hraní, kdy se na to vážně nedá dívat :) :) Dvojice přátel, kteří jdou kvůli "holce" přes mrtvoly - to mě bavilo :) A ano - má to určitou záhadnost a tajemnost. ()

Yoshimitsu

Je to jméno, ano je to jméno pro vraždící auto běda jestli do ní budeš kopat a nazývat ji křáp. Umí se sama opravit, zahrát klasiku z rádia a zabít. Dávám 75% ()

tnp101

Slušné osmdesátkové béčko. Christine jako automobil má charakter a bez debat supluje živou postavu, ovšem strach z ní moc nejde. Nemalý vliv na to má korektnost filmu. Nejsem zastáncem bezúčelných gorefestů, ale zdejší násilí striktně mimo kameru a absence krve nedělají žádnou dobrotu. Co se mi naopak velmi líbilo, jsou vizuální efekty. 60% ()

Brain-D

Začlo to jako parádní drama ze školního prostředí. Už mi to dokonce začlo připomínat "Carrie". Ale jak víme horor je horor a film se začal vyvíjet jinak, tady to není ani strašidelné... Taky chcete, aby vás vyše auto, tak milovalo ? :D ()

Terzeus

Keď som čítal knihu, zhltol som ju v priebehu dvoch dní a ide fakticky o jednu z najrýchlejšie odsýpajúcich Kingových kníh. Jednoducho strhne a nepustí, čitateľa ani tak veľmi nemusí zaujať príbeh, dôležité je, že je to napísané presne tak ako populárny román vyzerá, pútavo a rýchlo. Škoda, že nešlo o jednu z najlepších Kingových kníh, skôr o ľahké čítanie na nudu, ktoré zabaví jednak fajn postavami tak zopár iskrami napätia. Prečo rozprávam o knihe a nie o filme? Lebo film je taký istý. Jednoducho výborne zrežírované a vďaka tomu veľmi rýchlo odsýpajúce béčko, ktoré sa nehrá na niečo viac než je. Vyskúšané hororové techniky tu fungujú len na tej iskrivej forme rovnako ako v knihe ale komu to vadí, dôležité je, že film zabaví. Ako totiž často hovorí sám Stephen King: "Príbeh je niekedy len príbeh." Presne to Christine je, zábavnou dávkou fikcie, ktorá diváka/čitateľa na chvíľu vytiahne z bežného života a jednoducho ho nechá ľahko vpadnúť do príbehu o tom hrôzostrašnom aute. Niekedy je lepšie nesnažiť sa o niečo viac lebo to dopadne horšie. 85% ()

VanTom

Jednoduchý námět Stephena Kinga se namísto odlehčené, krvavé vyvražďovačky natahuje snahou o psychologizování, jak hlavní (záporná?) postava skokově propadá pod vlivem Christine aroganci a pomstychtivosti. Jinými slovy, z neprůbojného puberťáka se stává sebejisté hovado; přitom posedlost zabijáckým, samoopravovacím autem se prostě vážně brát nedá. Pravdou ovšem je, že do tohoto ďábelsky krásného veterána bych se i já zamiloval raz dva. ()

Guzo

Carpenter s dalším filmem se skvělou hudbou. Člověk by řekl, že horor o autu, které zabíjí musí být kravina, ale už po přečtení knížky (mimochodem velmi dobrá, určitě si ji přečtěte) jsem se na film těšil. A Carpenter opravdu nezklamal, krom hudby je vše s citem natočené, od "normálních" scén po ty akčnější, všechno funguje. ()

zigíš

Promarněná příležitost, která s lepší scenáristickou péčí mohla být mnohem intenzivnější a hlavně, s přesahem. Takhle jediné, co zůstává je Carpenterovo audio-vizuální DNA ..což vlastně není zas tak málo. ()

Horor Christine se dočká remaku

Horor Christine se dočká remaku

10.06.2021

Režisér a televizní tvůrce Bryan Fuller (Hannibal, Američtí bohové) si chystá svůj celovečerní debut. Místo spekulovaného Star Treku jím však nakonec bude adaptace kultovního hororu Stephena Kinga… (více)