Slepá zuřivost

• slovenský

Slepá zúrivosť

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1989, 83 min

Béčkový námět (původně dobový a čistě japonský), vůbec ale ne špatný (když už nic, tak je minimálně zábavný). S tím si rezonuje i obsazení a pár příjemných nápadů (řezačka v kukuřičném lánu, slepé řízení během automobilové honičky). Hauer je ve své roli skutečně přesný, záporáckého bosse hraje Noble Willingham (podobnou roli si střihl i v o 2 roky pozdějším POSLEDNÍM SKAUTOVI) a jako speciální překvapení v závěrečném souboji na ostří katany naskočí Shô Kosugi (rok před tím zametl v ČERNÉM ORLOVI s Van Dammem). Nebýt toho, že se ve filmu klasicky ochomýtá otravné děcko (s vrcholně otravným, pozdějším představitelem J.T.ho ze sitcomu KROK ZA KROKEM, Brandonem Callem) a řeší filozofie věčného odpouštění, dokázal bych si představit, že hodnotím i líp... Jde o první americký film Australana Phillipa Noyce, který ve stejném roce (a tedy ještě za rodnou Austrálii) natočil i výborné ÚPLNÉ BEZVĚTŘÍ. II Scénář: Charles Robert Carner, Ryôzô Kasahara (původní scénář). Hudba: J. Peter Robinson. 65%(7.10.2010)

Další z klasik mých dětských let. Viděno ve dvanácti letech na VHS se simultánním překladem rodinného přítele Svala. Jeho mužný bas byl ještě hlubší toho Moravcova, a i když na půl plynu, s přehledem přehlušil všechny herce ve filmu od Cassavetese po Hauera včetně. Jinak dějově originál každým coulem, kdo by nechtěl vidět nevidomého Roye Bettyho, kterak se hbitě ohání mečem a kosí vůkol všechny padouchy ať už s kulatýma nebo šikmýma očima? Skvělá akční komedie, kterou rozhodně stojí za to vidět, byť jako kuriozitu osmdesátkové žánrové tvorby. Tak, a jestli to teď někdy znova uvidím a zjistím, že je to kokotina, budu mít z ostudy kabát.(7.12.2011)

• tron

„Vôbec nič nevidím.“ – „Vitaj v mojom svete.“ Čakal som niečo iné. Úplne iné. Mal som v mysli čosi o drsnej a "dospeláckej" nostalgickej polo-klasike, ale to, čo som videl, ma priviedlo do rozpakov. Slepý blonďavý Holanďan Rutger Hauer (BLADE RUNNER, JASTRABIA ŽENA, STOPÁR) sa srandovne potkýna, oblieva psychopatov horúcim čajom, divne sa usmieva (až mi z toho zliezla koža z ruky) a stvára také akčné super veci, aké by nezvládol ani vidiaci Van Damme. Austrálsky režisér Noyce (ÚPLNE BEZVETRIE) nemá šancu zachrániť otrasný scenár, ktorý je v lepšom prípade nudný, v horšom natrieskaný nelogickými sprostosťami a matnou akciou (až na záverečný „súboj titanov“, ten ma bavil), nezmyselne zbavenej krvi. SLEPÁ ZÚRIVOSŤ je skôr rodinná záležitosť.(26.7.2009)

Klasická béčkovina, zaujímavý námet, ak niečo podobné chcete vidieť v serióznejšom a hlbšom, kvalitnejšom prevedení určite si radšej pozrite Kitanov 'Zatoichi'. Ak vám momentálne postačuje zábavka ako mne, tak toto bude správnejšia voľba. Samozrejme aj Hauer bol ideálnou voľbou, určite si v tejto charizmatickej roli neviem predstaviť typických valcovačov ako napr. Seagala alebo Van Dammea. Navyše zaujme aj malý Brandon Call ako J.T. zo seriálu 'Step by Step'. 60%.(3.3.2008)

• dopitak

Jestli to mysleli jako parodii, tak ok, ale ti záporáci jsou všichni vylíčeni jako kreténi, až to nepůsobí roztomile, ale spíš trapně. Hauer může máchat mečem jak chce, bez zraku by neměl nárok ani na desetinu toho co předvádí, a to nemluvím o rozetínání jablka, ale o pohybu v cizím prostředí. Zaznamenali jste maličkého J. T. - Brandona Calla?(3.11.2018)